SZEMPONT
A Rovatból

Ferenc, a derűs Szentatya, aki rendet akar egyházában és a lelkekben

Kezdettől fogva elvet minden luxust, rajong a futballért és olyan szociális érzékenységgel rendelkezik, amely bőven túlmegy mindenféle egyházi és vallási kereteken - jellemzők és érdekességek Ferenc pápáról.


Amikor 2013. március 13-án felszállt a fehér füst a Vatikán felett, az olaszok egyik szeme sírt, a másik nevetett: 35 év után sem lett újra itáliai katolikus egyházfő, és mégis: a Buenos Airesben született Jorge Mario Bergoglio piemonti ősökkel rendelkezik. Az olaszoknak van erre egy saját kifejezésük: „oriundo”, így nevezik azokat a dél-amerikaiakat, akiknek elődeik még Olaszországban látták meg a napvilágot. Ennek a mai napig hasznát veszik a futballban, így honosították annak idején az Aranylabdás Omar Sivorit, akivel a pápa anyai ágon távoli rokonságban állt, José Altafinit, vagy napjainkban az immár Bajnokok Ligája- és EB-győztes Jorginhót. Nem véletlenül emlegetik Ferenc pápát az olasz sajtóban gyakran csak a vezetéknevén, tehát úgy tekintik, mint aki befér az olasz pápák népes csapatába.

Amúgy a Szentatya valóban rajong a futballért, rendszeresen fogad audencián egész futball-csapatokat. Az idén július 11-12-én éppen a római Gemelli klinikán ápolták, amikor előbb az argentinok nyerték meg a Copa Americát, majd az azzurrik az Európa-bajnokságot, és környezete szerint ez a két sportsiker is gyorsította a pápa felgyógyulását.

Egy pápánál a névválasztásnak mindig jelentősége van. Amikor 1978-ban az alig 33 napig uralkodó Albino Luciani I. János Pál néven lépett trónra, azt kívánta jelezni, hogy a történelmi jelentőségű II. Vatikáni Zsinatot összehívó és végig vivő két elődének, XXIII. Jánosnak és VI. Pálnak az örökségét kívánja folytatni. A lengyel Karol Wojtylának éppen ezért nem is lehetett más választása. Joseph Ratzinger XVI. Benedekként az Európa védőszentjének tartott rendalapító, Nursiai Szent Benedek és az első világháború idején a békéért fellépő XV. Benedek előtt tisztelgett.

Jorge Mario Bergoglio azzal, hogy sorszám nélkül, egyszerűen a Ferenc nevet vette fel, az egyház evangéliumi gyökereihez, az Assisi Szent Ferenc hirdette puritanizmushoz, a vallás tisztaságához akart visszanyúlni.

Kétségtelen, hogy kezdettől fogva elvet minden luxust, nem használja sem a neki járó pápai lakosztályt, sem a drága autókat, és a Castel Gandolfó-i nyári rezidencia egy részét is megnyitotta a látogatók előtt. Közvetlenségével, meghökkentő szókimondásával, a protokolláris szabályok gyakori semmibe vételével is sok hívet szerzett magának.

Mindezeken túl Ferenc pápa olyan szociális érzékenységgel rendelkezik, amely bőven túlmegy mindenféle egyházi és vallási kereteken, és az erről szóló gondolatai, intelmei mindenki számára érhetők. A tavaly magyarul is megjelent Álmodjunk együtt – út egy jobb jövő felé című könyvében a Covid utáni világot egyfajta Noé bárkájának tekinti, amely után „az emberi társadalom megújulása visszatérést jelent a korlátok tiszteletéhez, a gazdagság és a hatalom féktelen hajszolásának megzabolásához, valamint a szegények és a marginálisok iránti együtt érző figyelemre.”

Korunk egyik legsúlyosabb „járványának” tartja a közönyt, de szót emel a bűnbakkeresés, az idegengyűlölet, a rasszizmus és mindenfajta kirekesztés ellen. A háború, az éhínség, az üldöztetés elől menekülők iránti rokonszenve töretlen, 2016 húsvétján jelképesen 12 menekült lábát mosta meg. A migránsok befogadása mellett azonban arra is több ízben figyelmeztetett, hogy meg kell állítani a közéjük befurakodó terroristákat.

Miként névadója, ő is megéli ember és természet elszakíthatatlan kapcsolatát, napjaink szellemében. Földünk fenntarthatóságáért, a következő nemzedékek egészségéért aggódó enciklikája a Laudato Sí. felhívja a figyelmet arra, hogy a gazdag országok növekedés-hajszolása óriási társadalmi egyenlőtlenségeket szült és felborította a természet egyensúlyát.

Ferenc pápa a római katolikus egyház eddigi álláspontját követve elutasítja az abortuszt, az eutanáziát, az azonos neműek házasságát, ugyanakkor elítéli a melegek megbélyegzését, a velük szembeni gyűlöletbeszédet. Nemcsak a világ dolgainak intézésében, hanem az egyházban is nagyobb részvételt szán a nőknek. Bár egyelőre még nem fogadja el a Szentszék nők pappá szentelését, az idén januártól hivatalosan is engedélyezik nők „liturgikus szolgálattételét”. Újdonság az is, hogy immár nem tagadhatják meg automatikusan az elváltaktól a gyónást, az áldozást, hanem az egyházközség papjaira bízzák a döntést. Az egyik legkényesebb kérdés ma is a papi cölibátus. Az egyházfő e téren is egy óvatos reformmal próbálkozott, hogy elhagyatott régiókban vállalhassanak missziót családot alapító papok, végül azonban ez a konzervatív erők ellenállásán megbukott.

A 2000 körül kirobbant papi pedofil botrányok után sokan várták, hogy a Vatikán mikor lép fel radikálisan az évtizedeken át eltitkolt erőszakos cselekmények ellen. Ferenc pápának nem kis ellenállást kellett legyűrnie e téren, végül 2019 februárjában szinódust hívott össze, ahol az áldozatok is elmondhatták sérelmeiket.

Az év végén született meg a nagy áttörés: eltörölte a pápai titoktartást a kiskorúak elleni szexuális visszaélések ügyében, egyúttal a súlyos bűncselekmények közé emelte a gyermekpornográfiát is. Ezzel a pápa nem csupán az erőszaktevők leleplezését szándékozott erősíteni, hanem a hallgatás gyakorlatát is megtörni. Ez a törekvés az egyházi büntető törvénykönyv 2021-es szigorításában csúcsosodott ki.

A Szentatya kezdettől fogva kötelességének tartotta, hogy rendet teremtsen a pápai Kúriában, és fellépjen a zavaros pénzügyek, a korrupció ellen. (Egyes feltételezések szerint éppen e törekvése miatt kellett I.János Pálnak meghalnia). Az idén áprilistól pápai rendelet (motu proprio) írja elő, hogy a Kúria tagjai nyilatkozzanak: nem állnak eljárás alatt terrorizmus támogatása, pénzmosás és adócsalás miatt, továbbá nincsenek javaik adóparadicsomokban és nem fektetnek be olyan cégeknél, amelyek szemben állnak az egyház doktrinájával.

Ferenc három elődjét is szentté avatta: XXIII. Jánost és II. János Pált alig egy évvel trónra lépése után, 2014 áprilisában, VI. Pált pedig 2018 októberében.

Ugyanakkor ő is elzárkózott attól, hogy a főleg a II. világháború alatt vitatott tevékenységű XII. Pius a szentek közé kerüljön. Éppen ezért volt nagy jelentősége annak a döntésének, hogy 2020. márciusától megnyitja a kutatók előtt az apostoli archívum XII. Pius pápaságáról szóló dokumentumait, hogy egyszer s mindenkorra tisztázni lehessen a nácizmussal való együttműködésével kapcsolatos híreszteléseket, valamint a holokausztban viselt felelősségét.

Ferenc pápa magyarországi látogatása már 2013-ban szóba került, amikor a Vatikánban fogadta magánaudencián Áder János köztársasági elnököt. Akkor a magyar katolikus püspöki karral egyeztetve 2016 volt a terv, az egykori Pannoniából származó Tours-i Szent Márton születésének 1700. évfordulójára időzítve. Az egyházfő és az Orbán-kormány között azonban 2015 után elmérgesedett a viszony, miután a pápa keményen bírálta a migráns-ellenes politikát. Ezt csak fokozta az ellene indult durva médiakampány, amelyben még „keresztényellenességgel” is megvádolták. Először 2019 nyarán a csíksomlyói búcsún nyílt alkalma a magyar hívőknek nagy számban pápai misén részt venniük. Végül az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus adott alkalmat arra, hogy Ferenc pápa szeptember 12-én, ha csak néhány órára is, de magyar földre lépjen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: