7 újévi fogadalom az egészségedért, aminek köze sincs a kilók számolgatásához

Mi lenne ha a rövid életű, drasztikus elhatározások helyett ezúttal az általános boldogságot és jólétet tűznéd ki célul?

Link másolása

Közeledik az év vége, így az a pillanat is, mikor számot vetve 2018 sikereivel és kudarcaival, új célok felé vesszük az irányt. Tudjuk, az egészség és a jó közérzet nem csak a kalóriáktól függ, sokkal inkább az érzelmi, szellemi és fizikai jólétünktől. Íme pár apró lépés, amit könnyű "betartani", mégis sokat számíthat.

1. Legyél aktív, a móka kedvéért

Találj egy olyan mozgásformát, amibe bele tudsz szeretni - de tedd mindezt elsősorban a mentális jólétedért, ne a fogyás, vagy a kalóriák égetése legyen a végcél. Sokkal könnyebb lesz kitartanod egy olyan sport mellett, amit tényleg élvezel, ráadásul az endorfinoknak köszönhetően valósággal felpezseg majd benned a boldogság és az energia. Találd meg mi passzol hozzád igazán, legyen az egy táncóra a barátokkal, túrázás vagy jóga.

2. Iktass be szüneteket a közösségi média használatában

A közösségi média elvághat a jelen megélésétől és felemészti azt az időt, amit egyébként a lelki és fizikai egészséged fejlesztésére fordíthatnál. A telefonodon csekkolhatod, hogy mennyi órát töltöttél a "veszélyes" platformok, applikációk böngészésével - igyekezz ezt az időtartamot két és fél óra alá csökkenteni. A kis lépések is számítanak.

3. Építs ki egy működőképes, proaktív "Baráti Kör"-rendszert

Gyűjtsd össze a "legénységet" és támaszkodjatok egymásra bátran a szeretet és támogatás terén. Nyissatok egy közös beszélgetést és küldjetek egymásnak akár meglepetésszerűen is pozitív megerősítést közvetítő, inspiráló üzeneteket. Hogy ha egészségesebben szeretnél étkezni, jobban figyelnél a napi mozgás betartására, ezek a csoportok emlékeztetőül is szolgálhatnak a következő lépés vagy a motiváció fenntartásában, illetve lelki vészhelyzetek esetében is.

4. Egyél több növényalapú élelmiszert

Tudjuk, hogy a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása milyen fontos, de nem szükséges rögtön radikális lépéseket tennünk. Az viszont bizonyított, hogy a növényalapú étrend felé történő elmozdulás remek segítőtárs a betegségmegelőzésben. Véd a szívbetegségek ellen és növeli a rostok bevitelének eredményességét. Anélkül, hogy vegetáriánusokká vagy vegánokká válnánk, már az apró lépések is rengeteget számítanak. Tarts "hús mentes hétfő"-t vagy kísérletezz különféle gabonákkal.

5. Egy héten legalább háromszor főzz otthon

Kedvenc szakácskönyvekkel, edényekkel és serpenyőkkel elő! Az otthoni főzés nem csak olyan pozitív egészségügyi előnyökkel kecsegtet, mint a csökkentett kalória- és nátrium-bevitel, hanem általában együtt jár az egészségesebb összetevők használatával és egy olyan intim közösségi együttléttel, amit az éttermi étkezések ritkán biztosítanak.

Egy-egy kedvenc, vagy új fogás elkészítése úgy is stresszcsökkentő szórakozássá válhat, ha egyedül fogunk neki. Ha pedig társas tevékenységként végezzük, igazi kötődést megerősítő, közös élmény lesz belőle. Ez majdnem annyira fontos egészségünk megőrzése érdekében, mint egy fitt ételkülönlegesség.

6. Szánj időt a meditációra

Könnyebb mondani, mint betartani, márpedig kutatások bizonyítják, hogy tudatos jelenlét tréningezése a megelégedettséghez és általános jóléthez vezető út alapköve. Manapság már számtalan meditációt segítő és tanító alkalmazással találkozhatunk, amik mind elősegítik a koncentrált ellazulást. A szakértők szerint napi 10 perc már jelentős befolyással bír a rugalmasság, a stressz-szint és a memória karbantartásában.

7. Tanulj meg NEM-et mondani

Gyakran olyannyira a munka, a kötelezettségek és a közösségi életünk mókuskerekébe ragadunk, hogy a végén elfelejtünk dolgokat megtenni "csak úgy magunkért" és teljesíteni saját vágyainkat. A FOMO, vagyis a kimaradástól való félelem a közösségi média jelen korában gyakran felüti a fejét, de tanuljuk meg, hogy legyen szó az élet bármely területéről, szünetekre bizony szükségünk van. Mikor saját mentális és fizikai egészségedről és igényeidről van szó, tanulj meg könyörtelenül NEM-et mondani mások kéréseire.

Forrás: Popsugar

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: