UTAZZ
A Rovatból

5 csodálatos hely a Vértesben, amit meg kell ismerned közelebbről

A titok: találj egy helyet, ahol jót lehet enni, egy másikat, ahol kellemes körülmények között lehet pihenni és (legalább) egyet, ahova érdemes elmenni kalandozni. Vértesbogláron és környékén mindhárom feltétel adott.

Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Öt gyerekkel a hátam mögött úgy érzem van elég tapasztalatom, hogy kijelenthessem: szinte elképzelhetetlen, hogy egy nagyon nagy család kompromisszumok nélkül megússza a közös pihenésük megszervezését.

Nagyon ritka az a pillanat, amikor a csillagok szerencsés együttállásának köszönhetően olyan úti célt találunk, ahol minden stimmel: van teljes, de legalább félpanziós, minőségi ellátás, elég nagy és jó elrendezésű a szálláshely és nekünk, szülőknek nem a nappaliban, a fürdő ajtaja elé helyezett kihúzott kanapén kell éjszakánként álomra hajtani a fejünket, valamint a tíz év korkülönbséggel bíró gyerekseregünknek a szálláshely környékén találunk olyan programokat, amelyek egyszerre több korosztály igényeit is ki tudják elégíteni és nem kell otthagynunk értük az egész éves megtakarításunkat a karácsonyi ajándékokra félretett pénztől a sulikezdésre szánt összegig.

Minekutána ilyen együttállás tényleg nagyon ritkán adódik, épp ezért, ha csak egyetlen hozzávaló hiányzik a kívánság palettáról (mindig az aktuális hangulatomtól, illetve a lehetséges alternatíváktól függ, hogy melyikről vagyok hajlandó lemondani a legkönnyebben), akkor már nagyon örülünk. Tényleg. Ahogy legutóbb is, amikor úgy döntöttünk, hogy a következő családi pihenésünk úti célja Vértesboglár lesz.

Az elmúlt években mindig messze utaztunk, ezért én az idei évben valami költségkímélőbb megoldást szerettem volna legalább a benzinköltség tekintetében. A nagy keresgélésben jött egy ajánlat a vértesboglári Kun Pista Vendégháza tulajdonosától, hogy szálljunk meg náluk, higgyük el, jó lesz az nekünk.

Őszintén szólva nem sokat gondolkoztam a válaszadáson, mert a képeket elnézve igencsak hívogatónak tűnt a szálláshely – még annak ellenére is, hogy semmilyen étkezést nem biztosítanak -, ráadásul közel esik az állandó lakóhelyünkhöz, de a környék mégis elég vadregényes ahhoz, hogy lenyűgözze a gyerekeinket. Ez utóbbit a tervezés fázisában igazából még csak remélni tudtam, a valóság azonban engem igazolt. A finom "falatokat" pedig a szerencsének és a véletlennek köszönhetjük. De minden jó, ha vége jó.

Ahol a kalandok várnak

#1 Csókakői vár

"Csókakő Várpalota és a Bakony hegyei között egy magas dombon álló kicsiny, erős épületű váracska, de én nem mentem be. A várban III. Murád khán dzsámija van, amelyről midőn a mohammedi ezán éneklését hallottam, a vár felől kérdezősködtem. Ennél előbbre nekünk már nincs várunk, mert annyira a határszélen van, hogy ide minden oldalról az ellenség kakasainak hangja hallatszik." (Múlt-kor)

Így jellemezte 1664-ben Evlia Cselebi török világutazó a 13. században emelt Csókakő várát, amely 2009 óta felújítás alatt áll, de a munkálatok ellenére szabadon látogatható.

A várat a Csák nemzetség Dudary ága építette. Később Károly Róbert kezébe került, akinek az uralkodása alatt azonban nem építették tovább. Egy évszázaddal később a Rozgonyi család birtoka lett, ekkortájt a vár területe a háromszorosára bővült.

csokako1csokako2csokako3

A török uralom idején végvárként funkcionált, majd az ellenségé lett: Ahmed fehérvári bég fegyveresei előtt kardcsapás nélkül kaput nyitottak a magyar katonák és feladták posztjukat.A török várparancsnok irányítása alatt harminc janicsár szolgált Csókakőn, 1629-ben pedig már huszonnyolc janicsár és tizenkilenc tüzér hallgathatta naponta ötször a müezzin énekét. Később a vár jelentőségét veszítette, rommá lett.

A várat három oldalról meredek sziklafal védi, amelyet mesterséges sziklaárokkal is elhatároltak. A legrégebbi rész az úgynevezett felsővár, amely még a 13. században épült, nagyjából téglalap alakú, kb. 28 x 15 méter alaprajzú. Ennek az északkeleti sarkán trapéz alakú, háromszintes torony állt, amelyhez a palotaszárny csatlakozott. A toronytól délre helyezkedett el a várudvar, közepén a ciszternaházzal. (Wikipédia)

A felújításoknak köszönhetően a fenti rész nagyon szép állapotban van: kis falépcsőkön lehet megközelíteni a fehér falú kápolnát és a felsővárból pazar kilátás tárul a szemünk elé a Keleti-Bakonytól a Móri-árokig.

A várlátogatás laza egyórás progam, amelyet kisgyerekkel is könnyedén abszolválhatunk, de közben a nagyobbak sem dőlnek a kardjukba az unalomtól: egy kis kultúra, egy kis testmozgás, lenyűgöző természeti környezet. Nem is kell ennél több.

#2 Báraczházi barlang

Ha a gyerekeinken múlna a családi nyaralás úti céljának kiválasztása, egy medence partján, jobb (?) esetben egy természetes tó strandján üldögélnénk egy héten keresztül. De mivel én választok, így leggyakrabban hegyvidékes területen kötünk ki, ahol még mindig lehet medence a szálláson, de legalább nekünk is jut némi élvezet: Férjnek erdei túrák, nekem pedig várak formájában.

Ja, hogy hegyvidéken barlangok is lehetnek? Na, épp ezért tűnt – a kiváló szálláshely ígérete és a lakóhelyünkhöz eső közelsége mellett – jó választásnak a Vértes nekem, gyakorlott klausztrofóbiásnak. Mert ott nincsenek. Mármint barlangok. Hittem én naivan… De vannak. És amik vannak, azoknak a nagy része bejárható speciális barlangászfelszerelés nélkül is, csak a klausztrofóbiát kell a bejáratnál letenni.

A Báraczházi barlang, amely a Csákvár nyugati szélén található, 204 méter magas Guba-hegy keleti sziklafalában, 189 méter tengerszint feletti magasságban található, ősállatmaradványairól híres és fokozottan védett. A barlanghoz a Csákvárról induló zöld turista jelzésen, majd az abból kiágazó zöld barlangjelzésen juthatunk el a legkönnyebben. Persze csak akkor, ha valaki tud térképet olvasni. Aki meg nem, az is célt ér, csak kicsit lassabban. Mert minden út Rómába, akarom mondani, a barlanghoz vezet.baraczhazy1baraczhazy2

A barlang, amelynek hossza 87,5 méter, a vertikális kiterjedése 10,5 méter, mélysége 1,5 méter és magassága 9 méter, szabadon látogatható.

A barlang előtt található leírásból kiderül, hogy 180 féle állatfaj emléke került innen elő, köztük sok tíz-tizenkét millió évvel ezelőtt élt ősállat, például háromujjú ősló, őszsiráf, masztodon, kardfogú tigris és a csákvári hiéna maradványai is. A csákvári leletegyüttest tovább gazdagítja egy ötven-harmincezer év előtti ember ujjcsontja, pattintott vésők és állatcsontokból készült szerszámok. (Wikipédia)

#3 Bauxitföldtani Park/Gánt

Kalandozni nem csak a föld alatt lehet... szerencsére.

A gánti Bagoly-hegy egykori külszíni bauxitbányájában kiépített tanösvény kihagyhatatlan programpont, ha valaki a Vértesben jár. Az év minden napján szabadon látogatható egykori bányagödör valódi holdbéli/marsbéli/vadnyugati (kinek-kinek ízlése szerint) tájjal fogadja az ide érkezőket. Az Európában is ritkaságszámba menő szabadtéri geológiai múzeum minden szeglete lenyűgöző: fantasztikus érzés a vörösbe, narancsszínbe, lilába, rózsaszínbe hajló katlanokban kalandozni, futkározni, bújócskázni.gant1gant2

A tizenhárom állomásból álló tanösvény kényelmes sétával egy-másfél óra alatt bejárható. A táblákkal kijelölt útvonalon megismerkedhetünk a környék földtörténeti korszakaival, láthatjuk, hol hullámzott a Pannon-tenger – amelyben ráják és cápák úsztak egykoron -, megtudhatjuk milyen ásványokat fedeztek fel a kitermelés során és hogy mit jelent a fekübörc kifejezés.

A külszíni bauxitbánya mellett egy mesterségesen kialakított tárna található, amelyben egy, az érctelep felfedezőjéről, Balás Jenőről elnevezett múzeumot alakítottak ki. A kiállításon bányászati szerszámokat, eszközöket fényképeket láthatunk a bánya életéből, a tárna melletti udvaron pedig két bauxitszállító mozdony is helyet kapott.

Ahol megpihenhetünk

A sok-sok kaland mellett nem árt néha megpihenni sem. Minden évben a szállásvadászat a legnehezebb része a családi pihenésünk megszervezésének. Hét embernek is elég tágas, ésszerű beosztással rendelkező (minimum három hálószoba+nappali és két fürdő), igényesen (vagy egyszerűen, de legalább kultúráltan) berendezett szállást találni nem egyszerű.

A vértesboglári Kun Pista Vendégháza nagyságát, berendezését, elrendezését, környezetét tekintve tökéletes választás. Két különálló ház (a kisebbikben is három külön hálószoba egy hatalmas méretű nappali-étkező-konyhával kiegészülve, három fürdőszobával), pici, de szépen gondozott, füvesített kert, zárt parkolási lehetőség az autóval érkezők számára.

vendeghaz

fotó: Kun Pista Vendégháza

A ház mosógéppel, mosogatógéppel, játékokkal, társasokkal, rajzlapokkal, színezőkkel, könyvekkel, színesceruzákkal felszerelt. És persze csenddel meg nyugalommal... főleg esténként, amikor végre ágyba dugtuk az összes gyereket.

Nekem fájó pont, hogy étkezést nem biztosítanak, de két közeli étteremből is lehet rendelni házhozszállítással és a személyzet nagyon segítőkész a rendrakásban, mosogatásban.

Ahol jót ehetünkA hosszú, hét-tíz napos családi nyaralásainkat mi mindig nyárra időzítjük, ezért biztos, hogy egyszer, de inkább kétszer muszáj felkeresnünk egy cukrászdát vagy fagyizót. Egyszerűen muszáj. Fagyi nélkül még a legjobb kaland sem olyan jó, fagyival tudnak igazán elmélyülni, lerakódni, na, meg persze megszépülni a közösen átélt élmények. A gyerekek szerint. Én meg hagyom magam meggyőzni.

Mindig jó előre fel szoktam térképezni a szóba jöhető jelölteket, de az idén ez elmaradt, mert az önellátó szálláshely miatt az éttermekre koncentráltam. Így viszont a cukrászdák tekintetében maradt a spontaneitás. Első körben. Mert utána már teljesen tudatos volt a döntés, hogy a vértesi napokat lezáró búcsúfagyinkat a lovasberényi Hóman cukrászdában fogyasztjuk el.

A családias hangulatú cukrászdában saját recept alapján készülnek a hagyományos és különleges ízesítésű jeges finomságok. Kihagyhatatlan hely, amely a környékbeli településekről is idevonzza az édesszájú helyieket és turistákat, csúcsidőszakban az óriási választék mellett komolyabb sorral is számolni kell.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: