BALATON
A Rovatból

Három csodálatos hely a Balatonnál, ahová télen is érdemes elmenni

Irány a tó nyugati vége: fürödj meg a világon egyedülálló gyógytóban, kóstolj remek ételeket, próbáld ki a kényeztető wellnesst és sétálj egy ősi történelemmel és kultúrával rendelkező városban.


A Balaton télen is csodás hely a pihenésre. Ilyenkor a csendesebb, nyugodtabb arcát mutatja a magyar tenger, de partján sokféle lehetőséget kínál a kikapcsolódásra. A nyugati végén számtalan borászat, meleg vizes fürdőhely, remek étterem, múzeumok, kirándulóhelyek közül lehet válogatni.

A változó szokásokat követve az elmúlt öt évben közel 50 százalékkal nőtt azoknak a vendéglátó egységeknek, borászatoknak a száma, amelyek egész évben nyitva tartanak a Balatonnál és a szálláshelyek is egyre több programot kínálnak a vendégeknek. Érdemes hát útra kelni.

A Balatont, Közép-Európa legnagyobb tavát ilyenkor többnyire a kirándulók és a gasztroturisták keresik fel, de az úszni, fürdeni vágyók sem fognak csalódni.

Hévíz

A Balatonhoz közel egy világhírű természeti csoda várja a látogatókat. Hévíz már az ókorban is legendás hely volt, és népszerűsége ma is tart, ez a hely a legnépszerűbb magyar vidéki úti cél. Számos legenda is fűződik az évezredek óta ismert Hévízi-tó gyógyító hatásához. És az sem véletlen, hogy a világon egyedülálló természetes tőzegmedrű gyógytó több mint 200 éves fürdőhagyománnyal rendelkezik.

„A világ legnagyobb termál tavában, nyíló tavirózsák között úszni kihagyhatatlan élmény! A Hévízi-tó hőmérséklete egész évben 24 – 38 fok között mozog,

így akár az őszi-téli hónapokban is, a szabad ég alatt élvezhetjük a természetes meleg vizet” – mondta H. Horváth Orsolya a Hévízi Turisztikai Kft. ügyvezetőjétől. „Hévízen a mozgás és a pihenés kéz a kézben járnak, hiszen a termálvíz kifejezetten jótékony, lazító hatással bír az aktív sportban igénybe vett izomzatra. Nem is beszélve a kényeztető masszázsokról és szauna programokról, amelyek tökéletesen feltöltik a játékosokat egy-egy kiadós golf party után.”

A fürdés mellet több látnivaló is vár, a közelben védett lápterületet van, kellemes sétát lehet tenni a Dr. Schulhof Vilmos sétányon, vagy nézd meg a héttornyú Szentlélek római katolikus templomot. Egregyen – az egykori önálló településen – áll a 13. századi templom. A Városháza előtti téren áll a Nymphae című díszkút, és érdemes megnézni a régi villákat is.

Zalacsány

Hévízhez közel, Zalacsányban található Magyarország egyik legjobb golfpályája, amely tavasztól késő őszig várja a sport szerelmeseit. Ám télen is kínál különleges élményeket. A Zala Springs Golf Resort területe fantasztikus, a 18 szakaszos bajnoki pályát tavak tarkítják.

A klubházában pedig a régió egyik legkiemelkedőbb bisztrója található, ahol nemzetközi és hazai ételeket kínálnak, helyi alapanyagokból.

Rendszeresen tartanak BBQ partykat és borkóstolókat is - mesélte Tankó Balázs, a Zala Springs értékesítési vezetője. A téli időszakban a vendégek a közelben lévő wellness termálmedencéjében fürödhetnek, de van élményfürdő, nyakzuhany, pezsgőfürdő, fényterápiás finn szauna, gőzkabin, sószoba is.

A vidék is nagyon szép. A település már a római korban is lakott volt, A középkorban itt gazdag növény- és állatvilág, tölgy és bükkerdők voltak, a falut és környékét a Zala árterülete vette körül. A Batthyány család tagjai az 1500-as években kerültek a környékre és Csányban két - máig álló - kastélyt is építettek. Ha sétálnál egyet a vidéken, akkor keresd fel a Csányi-család 19. század elején épült mauzóleumát, vagy a Körtvélyesi átalakító erdőt, benne Árpád-kori földvár (Zsidóvár), és tanösvényt. Hangulatos hely a 4 méter mély víztározó is, amely a Kettős-patak felduzzasztásával jött létre 1991-ben.

A volt Batthyány-kúria egy ősfás park közepén áll, az épületben egy kastélyszálló működik. Parkjában szabadtéri termálmedence, gyermekjátszótér, strandröplabda, minigolf-, footgolf- és teniszpályák, lengőteke, grillterasz, és bár található. A vele szomszédos Batthyány Kúriában szintén elegáns szállást alakítottak ki.

Keszthely

A kultúrát kedvelőket pedig várja a régió egyik legszebb városa, Keszthely. Ahol a Festetics-kastély, a Kastély Főúri Enteriőr Kiállítása, a Hintókiállítás, a Történelmi Modellvasút Kiállítás, a Főúri Utazások Kiállítás az Amazon Házban és a Vadászati Múzeum, valamint a Balatoni Borok Háza, a Pálmaház és a Madárpark is sok-sok látnivalót kínál.

De van itt Cadillac Múzeum, érdekes a Surber Zeneautomata és Fonográf Múzeuma vagy a Georgikon Majormúzeum. Élvezetes látványt nyújt és persze egy kóstolót is érdemes tartani a Marcipán Múzeum és Cukrászdában. A történelmet kedvelőknek pedig ott a Keszthelyi Néprajzi Múzeum – Panoptikum – Csigaparlament, a Rádió és tv Múzeum, vagy a Belvárosi Plébániatemplom.

Itt áll Szendrey Júlia szülőháza Szendrey-telepen. Fenékpusztán a római Valcum romjait érdemes felkeresni, vagy jó időben a Fenékpusztai Madárvonulás-kutató Állomást. A gyerekeket biztos érdekli majd a Babamúzeum és a Vasúttörténeti Múzeum. Ha pedig egy kis téli túrára vágysz, akkor a város déli határa közelében kezdődik a Kis-Balaton nádasrengetege.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
Hullámzás közben fagyott be a Balaton: fotókon a látványos jégpáncél
Kilenc éve nem volt példa arra, hogy teljesen beborítsa a jég a Balatont. Ugyan összefüggő jégréteg alakult ki a tó felszínén, de mivel hullámzás közben fagyott meg a víz, ezért a jég még rücskös és gyenge., veszélyes rálépni. A parton közben látványos, félméteres hókupacok gyűltek össze.


Kilenc évet kellett várni arra, hogy ismét teljesen beborítsa a jég a Balatont. Utoljára 2017 januárjában alakult ki összefüggő jégtakaró a tavon a tartós, kemény fagyoknak köszönhetően. Akkor a parttól távolabb is átlagosan 30 centiméteres jégvastagságot mértek.

Az elmúlt napok hidege önmagában még kevés volt ehhez, az élénk, erős szél ugyanis eddig meggátolta a tó teljes befagyását: a kialakult jégtáblákat ide-oda sodorta, időnként össze is törte – írja az Időkép.

Január 9-én hajnalra azonban a szél jelentősen mérséklődött, a hőmérséklet pedig a part közelében többfelé -10 fok alá süllyedt, így mára gyakorlatilag összefüggő jégréteg alakult ki a tó felszínén.

Az Időkép látványos légifelvételeket készített Szántód és Tihany között az éj leple alatt.

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

Fotó: Nagy Gergely / Időkép

A jégzajlás egyelőre nem befolyásolja a komp közlekedését, a járatok Szántód és Tihany között továbbra is óránként indulnak 7:00 és 17:15 között.

A HungaroMet csütörtökön már beszámolt arról, hogy Siófoknál befagyott a Balaton. Hangsúlyozták, hogy

a jég vastagsága továbbra is egyenetlen, ezért rámenni veszélyes és tilos.

A rendőrség is arra figyelmeztet, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az legalább tízcentis, jó minőségű és kellően szilárd. A szabályszegés akár 200 ezer forintos bírságot is vonhat maga után.

Az előrejelzések szerint a következő fagyos éjszakák tovább vastagíthatják a jeget. Horváth Ákos, a HungaroMet siófoki obszervatóriumának vezetője szerint

a hétvégére a nyílt víz is jó eséllyel befagyhat, jövő hétre pedig már 6–8 centiméteres jég is kialakulhat a tó nagy részén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
A Rovatból
Kilenc évet vártak erre a pillanatra a Balatonnál, családok százai rohamozták meg a tavat egyetlen célért
Sok gyerek életében először élhette át a csodát, ahogy a magyar tenger jégpáncélján korcsolyázik. De a felhőtlen öröm mellett ott leselkedik a veszély is, egyelőre a déli part a biztonságosabb. Videós beszámolónk a helyszínről.


Végre rá lehet menni a Balaton jegére, ami kilenc év után először fagyott be annyira, hogy biztonsággal elbírja az embert. A Szeretlek Magyarország stábja a déli parton, Siófok környékén járt, ahol a jégpáncél már 15 centiméteresre hízott. A hétvégén családok százai vették birtokba a tavat, sok gyerek életében először tapasztalhatta meg, milyen érzés a magyar tenger jegén állni.

„Körbenézünk, és mindenhol jég, felhőkbe vész az egész tó, nagyon-nagyon szép” – mondta egy nő, aki a családjával érkezett korcsolyázni. Bár a jég felszíne nem tökéletes, az élmény kárpótol mindenért. „Elég puha a jég teteje, ez nekem nagyon komfortos, viszont pont kisütött a nap, nagyon kellemes.” Van, aki meglepődött, mennyire alacsony a vízállás. „Itt, ha megnéznénk alatta, lehet, hogy 10–15 centinél nincs is több víz itt a part szélén. Engem megdöbbent, milyen kevés víz van most is a Balatonban.”

Sokan kifejezetten a gyerekek miatt utaztak a partra, akiknek ez teljesen új élmény volt. „Kilenc évvel ezelőtt voltunk itt utoljára, akkor volt befagyva. Most mondták a srácok, hogy már megnőttek, jöjjünk el, és korcsolyázzunk egyet” – mesélte egy apuka.

A hatóságok szerint a déli parton a jég már 12-15 centiméter vastag, míg az északi oldalon csak 8-12 centiméteres, így ott továbbra sem mindenhol biztonságos. A szabályok szerint csak 10 centiméteres vastagság felett szabad a jégre lépni. A befagyott tó azonban nem egyenértékű egy kijelölt korcsolyapályával, a felszíne sok helyen egyenetlen. „Amíg bejöttem, leizzadtam. De bízom benne, hogy bent talán egy kicsit simább” – jegyezte meg egy korcsolyázó nő. A veszélyekre a látványos, de kockázatos rianások is figyelmeztetnek, Balatonfenyvesnél videóra is vették, ahogy a jég hangos reccsenéssel megrepedt.

A teljes videó

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Életre kelt a Balaton: elképesztő felvétel készült az éjszakai jégzajlásról
A tartós hideg és a viharos szél ritkán látott természeti jelenséget produkált a magyar tengeren. Egy balatonfenyvesi webkamera rögzítette a jégzajlást.


Látványos jégzajlást rögzített az Időkép balatonfenyvesi webkamerája a Balatonon a január 6-ról 7-re virradó éjjel, amikor

a fagyos idő és az erős szél hatására a jégtáblákat ide-oda hányta-vetette a víz. A tartós hideg miatt az éjszaka jelentősen vastagodott a jégréteg, de a szél sok helyen össze is törte azt.

A felvétel első pillanataiban olyan érzésünk támadhat, „mintha egy drónnal repülnénk a tó felett”, aztán gyorsan kiderül, hogy a havas jégtáblákat tologatja a szél.

Míg Balatonfenyvesnél a mozgó jégtáblák uralták a képet, Balatonföldvárnál és Balatonmáriafürdőnél jóval simább, egybefüggőbb jégfelszín alakult ki.

Maga a jégzajlás akkor jön létre, amikor az erős szél a már megfagyott, de még vékony jeget darabokra töri, majd a táblákat mozgatni és torlasztani kezdi a víz felszínén.

A hideg időjárás várhatóan folytatódik, így a következő napokban a Balaton egyre több pontján állhat be a jég, és a nyílt vízen is megjelenhet az összefüggő jégréteg.

A látvány ellenére a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a friss jégre lépni tilos és életveszélyes, sportolásra pedig egyáltalán nem alkalmas.

Állóvizeken csak a legalább tíz centiméter vastag, egyenletes jégfelület számít biztonságosnak, a Balatonon azonban ez a feltétel jelenleg nem teljesül.

A Balatoni Vízirendészet közlése szerint aki megszegi a tilalmat, akár 150 ezer forintos bírságra is számíthat.

Az utóbbi évek enyhe telei miatt a mostanihoz hasonló, kiterjedt jegesedés és jégzajlás ritkaságnak számít a tavon. Legutóbb 2017 elején volt példa arra, hogy a Balaton szinte teljes felületét vastag jégpáncél borította.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
A fagyos víz ellenére is jár a komp a Balatonnál, csodás képeket mutattak a téli tóról
A cég közlése szerint a komp egész évben üzemel. Sőt, most a Fénykompon még különlegesebb élményt nyújt az átkelőknek.


A Balatoni Hajózási Zrt. pénteken azt közölte, hogy a fagyos víz ellenére is jár a komp a magyar tenger két oldala között. Közleményükben azt írták:

"Különleges téli világ a Balatonon!

Az átkelést továbbra is biztosítjuk Szántód és Tihany között.

Gyertek, és csodáljátok meg a komp fedélzetéről a havas, fagyos tájat!

Ha 7:00–8:15 vagy 16:00–17:15 között érkeztek, a Fénykompon még különlegesebb élmény vár rátok.

Várunk Titeket a fedélzeten!".

Több szép fotót is megosztottak.

Képgaléria: A komp így közlekedik

Még több képet és információkat ITT találsz.

A Bahart a honlapján azt közölte:

"Január 5-től, azaz hétfőtől változik a kompmenetrend az alábbiak szerint:

Szántódrévből 7.00 és 17.00 óra között,

Tihanyrévből 7.15 és 17.15 perc között.

Hétköznap 60 percenként, hétvégén 30 percenként indulnak kompjárataink.

A kompok egész évben üzemelnek. A kompjáratokat - a forgalom függvényében - a menetrend felfüggesztésével sűrítjük! A menetrend változtatás jogát a Társaság fenntartja!"


Link másolása
KÖVESS MINKET: