GASZTRO

Amikor a csirkepaprikás, az almás pite és a csipketerítő emlékeket hoz elő

A Marumba nem csak a gyomrunkra, hanem a lelkünkre is hat.


Nagyjából 2010 környékén jártam a várost aktívan, élmények után kutatva. Vidékről jöttem Budapestre, és teljesen megbabonáztak a romkocsmák, a régiségekkel telezsúfolt kávézók, a 90-es évekből hátramarad, fiatalok által újra életre keltett eklektikus terek.

Előtte soha nem gondoltam volna, hogy a retro bútorok, a porcelánok vagy a régi csempék a nagymamámtól távol is tűnhetnek természetesnek. Ebben a budapesti közegben érzetem először azt, hogy nem feltétlenül kell mindent újra cserélni. Sőt, a nosztalgikus elemeket szépen lehet vegyíteni az újjal, hogy aztán valami igazán komfortos dolog szülessen belőle.

Amikor pár nappal ezelőtt átléptem a Marumba ajtaját, ismét ez az érzés fogott el:

Egyszerre emlékeztet a belső tér a nagyszüleim otthonára és a romkocsmák fénykorára, jóval letisztultabb és modernebb formában.

A thonet székek, a csipketerítők és a porcelánok kedves vidámsággal egészítik ki a koptatott falakat. Hencz Péter fotográfus AI segítségével készült képei pedig méginkább kihangsúlyozzák azt, hogy a Marumba nem szeretné túlságosan komolynak vagy elegánsnak mutatni magát.

A hely mögött az a hatfős baráti társaság áll, aki a Dob utcában a Közel-keleti, mediterrán és kaukázusi ételeket felvonultató Dubrumbát, és az előbbiek mellett már egészen az indiai konyháig merészkedő, Széll Kálmán téri Pingrumbát is megálmodta.

A bohém hangulat a harmadik "rumbát" is átitatja, de a koncepció ezúttal a magyar, vagy pontosabban a modern Kárpát-medencei ételek köré épül.

Miközben a menüt lapozgattuk az is világossá vált, hogy zenék tekintetében is vissza szeretnének repíteni az időben. Azok a magyar klasszikusok szóltak, amik a 60-as 70-es 80-as években is üvölthettek egy táskarádióból.

Az étlap felosztása viszont sokkal modernebb. Nem az előétel - főétel dilemma a mérvadó, hanem kistányér és nagytányér közül választhatunk.

Az ételeket Heiszler Olivér kreatív séf segítségével álmodták meg, aki bár sok évet töltött a fine dining világában, jelenleg már sokkal inkább a comfort food irányába húz.

Mielőtt rátérnénk az ételek elemzésére, azért az italokról is ejtenék pár szót.

Ez is igazodik a Kárpát-medence-vidéki tematikához. Így például nem tudunk klasszikus citrusos limonádét rendelni, hanem helyette egy Zöldszőlő fröccsel (1100 Ft), egy Cold brew jeges teával (1100 Ft) vagy egy Eper - csipkebogyó tonikkal (1500 Ft) frissíthetjük fel magunkat.

Az, hogy nagy márkák szénsavas üdítői helyett ilyen izgalmas, alkoholmentes opciókat lehet kapni, az egyik legbiztatóbb előrelépés a gasztronómiában.

A borlapon kisebb pincészetek, natúr-organikus borok találhatóak. Érdemes ilyen helyen barátkozni a natúr borokkal, mert itt ez nem csak a teljesség igénye miatt van erőltetve, hanem ténylegesen a fő csapásvonal.

A kistányérokat bedobtuk középre, de mégsem volt az az érzésem, mintha a "small plate”-ekre épülő helyek csapdájába kerültünk volna.

Rendeltünk Paprikás karfiollevest vajas galuskával (2900 Ft), Mangalica pástétomot tárkonyos mustárral, pirítóssal (3200 Ft) és az ellenállhatatlan Kenyér és zsír (2000 Ft) kombót.

Elsőre ránézésre furcsálltuk, hogy miért érkeztek ekkora kenyerek a húsos zsír mellé, aztán az első falat után megértettük: úgy eteti magát, hogy könnyen elfelejted a falatozás közben, hogy más is van az asztalon.

A pástétom vadabbul néz ki, mint amilyen élmény. Klasszikus májkrémezéseket idéz fel, rengeteg extra ízzel.

De a legkevésbé fotogén karfiolleves lett az abszolút kedvencem. Bár a textúrák teljesen mást adtak, az ízek egy igazán házias levest juttattak eszembe.

A nagytányéroknál volt egy kis vita. A paprikás csirke (Tanyasi csirkepaprikás tojásos galuskával - 4800 Ft) és a rántott hús (

Rántott karaj, burgonya, saláta - 5800 Ft) közül ugyanis rettentő nehéz választani.

Végül mindegyiknél ugyanaz lett a benyomásunk. A hús az csak hús, de minden más körítő elem bombaként robbant a szánkban. A csirke olyan szószban úszott, hogy csatos üvegben, literszámra kellene árulni.

A nagyobb darabokra szaggatott galuska pedig érezhetően kapott egy kis utólagos síkosítást (tejszín, tojássárgája, tejföl és vaj vonja be), aminek hála szinte magától szalad le az ember torkán.

A rántott hús mellé pedig ilyenkor nyáron nem is lehet jobb köretet adni a krémes krumplisalátánál. Az ecetes - cukros saláta pedig szépen frissíti a falatot.

Biztos vagyok benne, hogy a Kelkáposzta főzelék gombafasírttal (3900 Ft) az egyik legmegosztóbb étel. Ha a klasszikus fokhagymás rántás és a szétfőtt zöldség után epekednénk, akkor ne ezt kérjük ki, de újragondolt ételként tökéletes.

A káposzta friss és néhol még roppan, a krumpli pedig külön lepirított elemként kerül a tetejére a fasírttal együtt. Mi nagyon szerettük.

Desszertek közül a Rákóczi túróssal (2300 Ft) és az Almás pitével (2100 Ft) zártuk a sort.

A Rákóczi túrós egy pohárkrémként került elénk. Nyáron ez a forma talán a legjobban fogyasztható.

Az almás piténél pedig ismert kicsit összefacsarodott a szívem, mert ilyet régen a mama sütött.

Úgy sejtem, hogy sokunk mamája.

A Marumba sokak számára lehet tökéletes választás. A harmincasokban és attól fölfele instant emlékeket hoz elő, a fiatalabbaknak meg egy olyan világról mesél, amire pontosan ilyen formában érdemes emlékezni.

A design, a hangulat és az ízek remekül alkotnak egy hangulatos egészet. Nem bánom, ha a külföldiek egy ilyen hely alapján ismerik meg a magyar konyhát.

Marumba

1075, Holló utca 1. Budapest

Facebook

marumba.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Ötévesen már zöldségeket szeletelt egy kocsmában, és majd’ beleőrült, amikor kb. 1000 embert ki kellett rúgnia – Jamie Oliver 50 éves
„A pucér szakács” az egészséges étkeztetésre tette fel az életét, a bukása óta viszont csendesebb életét él.


James Trevor Oliver 1975. május 27-én született az Egyesült Királyságban, az Essex megyében található Clavering nevű faluban, és ott is nőtt fel. Érdekesség: a településen csupán két kocsma üzemelt, az egyik azonban Oliver szülei, Trevor és Sally tulajdonában volt, és The Cricketersnek hívták. A pubnak volt konyhája is, Jamie pedig itt tanulta meg gyerekkorában a főzés fortélyait. 11 éves korára már a többi alkalmazottal együtt végezte az alapvető ételkészítési feladatokat, 16 évesen pedig otthagyta a középiskolát. Azért hozta meg saját elmondása szerint ezt a döntést, mivel különleges igényű gyereknek tartotta magát, és úgy érezte, hogy az iskola cserben hagyta őt. A Westminster Catering College-ba iratkozott be, hogy rendesen kitanulja a szakmát.

Ő maga így beszélt a gyerekkoráról: „Vérbeli vidéki fiúként nőttem fel Claveringben, Cambridge-től körülbelül 18 mérföldre. Ötéves koromra már segítettem a szüleim pubjában, a The Cricketersben, poharakat mostam, és zöldséget szeleteltem 1 fontos órabérért. Már akkor is nagyon jól bántam a késsel, és őszintén szólva már gyerekként is nagyon finom ételeket főztem.

De a szüleim még valami más fontos dolgot is megtanítottak nekem: a kemény munkát, illetve azt, hogy másokkal tisztelettel és barátságosan kell bánni, és hogy még akkor is udvariasnak kell maradni, ha stresszes vagy, és már alig állsz a lábadon.

Néha azt kívánom, bárcsak a saját gyerekeim is segíthetnének néha a nagyszüleiknek, és megtanulhatnák mindezt. Akkoriban hamar megértettem: ha el akarsz érni valamit, fel kell tűrnöd az ingujjadat, és neki kell állnod a munkának. A szüleim munkáscsaládból származnak; fogalmam sincs, miért gondolták azok az emberek, akikkel később A pucér szakács című tévéműsoromban találkoztam, hogy én valami kiváltságos gazdag gyerek vagyok, aki magániskolába járt. Valójában egy kövér, buta gyerek voltam, és olyan rosszul tanultam, hogy a legegyszerűbb tantárgyakból is korrepetálásra szorultam.”

A siker receptje

Miután egy ideig Franciaországban tanulta a szakmát, visszatért Londonba, ahol első hivatalos munkatapasztalatát (mármint a szülei protekciós pubján kívül) Antonio Carluccio Neal's Yard nevű éttermében szerezte. Ott cukrászként dolgozott, és betekintést nyert az olasz konyhaművészetbe is. De a legfontosabb, hogy megismerkedett első számú mentorával, Gennaro Contaldóval. Ezután a az ikonikus The River Caféban kapott munkát, ahol három és fél éven át szuséfként dolgozott. Amikor Jamie erről az időszakról beszél, hangsúlyozza, hogy megtanulta, mennyi idő és erőfeszítés szükséges ahhoz, hogy „a legőszintébb és legfinomabb ételeket” készítse el.

De van még egy ok, amiért ez az időszak mérföldkőnek számít a kulináris karrierjében. Az 1999-es év egy napján megjelent náluk a BBC stábja, hogy dokumentumfilmet forgasson a The River Caféról. A producer pedig nem tudta nem észrevenni Jamie kamerák előtti természetes sármját, és onnantól a dolgok gyorsan felpörögtek.

Még ugyanabban az évben sok minden történt: a BBC-n debütált Jamie saját műsora, A pucér szakács, az azonos című szakácskönyve bestsellerré vált, és meghívták, hogy főzzön ebédet Tony Blair miniszterelnöknek.

Az étterem-birodalom bukása

A Fifteen volt Jamie első – és valószínűleg legnépszerűbb – étterme Londonban. Egyben egy társadalmi projekt is volt, amely során nehéz sorsú fiatalokat képeztek ki, hogy munkát találhassanak a vendéglátóiparban. Az eredeti Fifteen nagy sikert aratott, így más éttermek is nyíltak Amszterdamban, Cornwallban és Melbourne-ben. Jamie ezekben a mediterrán ízekre, különösen az olaszra helyezte a hangsúlyt, és a bezárásáig folyamatosan segítette a rászoruló fiatalokat.

Oliver másik kultikus étkezdéje a Barbecoa volt, egy exkluzív barbecue étterem, amelynek húsalapú étlapját a séf barátja, Adam Perry Lang segítségével állította össze.

Aztán jött a Jamie's Italian, amely 2008-ban nyílt meg, és szintén hatalmas sikert aratott. Ezt követően séfünk összesen 42 éttermet nyitott az Egyesült Királyságban, valamint számos más egységet Kanadában, Hongkongban, Oroszországban, Törökországban, Izlandon, Katarban, Írországban, Szingapúrban és Budapesten is.

Majd beütött a krach. Miután Jamie felépített egy nemzetközi étterembirodalmat, cége, a Jamie Oliver Group csődbe ment. Az Egyesült Királyságban akkor működő 25 étterme közül 22-t be kellett zárni, aminek következtében körülbelül 1000 ember veszítette el az állását. Néhány repülőtéri étterem, valamint a nemzetközi franchise-ok nem voltak érintettek akkor még, később ezekből is rengeteg bezárt. Jamie megpróbálta menteni a menthetőt: befektetőket keresett, és a saját pénzét (több mint 15 millió dollárt) is beletette az üzletbe, de végül nem járt sikerrel, és fel kellett adnia a harcot. Elmondása szerint a Fifteen bezárása volt valószínűleg a legnehezebb a számára, mivel ez az étterem képviselte a jobb világ iránti elképzeléseit és a kulináris gyökereit.

Ám annak ellenére, hogy 2019-ben számos üzletében szögre kellett akasztani a kötényeket, azért továbbra is sikeres éttermeket üzemeltet világszerte, többek között Brazíliában, Thaiföldön, Indonéziában, Indiában, Portugáliában és Oroszországban.

Utólag állítólag „megkönnyebbült”, hogy a kiterjedt vállalkozása végül kisebb lett.

Adni, adni, adni

Jamie a karrierje kezdetétől fogva érdeklődött a társadalmi ügyek iránt, szinte lehetetlen elkülöníteni őt ezektől. Minden a Fifteen Foundation nevű alapítvány létrehozásával kezdődött, amikor hátrányos helyzetű fiatalokat képeztek ki a vendéglátás területén. A program tizenhét éven át sikeresen működött, s akkor ért véget, amikor a Fifteen étterem is bezárt.

A Food Revolution nevű kampányával aztán 2010-ben TED-díjat is nyert. A kampány az étkezési nevelésre, a gyermekkori elhízás elleni küzdelemre és a „jó étel” fogalmáról kialakult általános világszemlélet megváltoztatására összpontosított. Az évek során Oliver folyamatosan törekedett az iskolai étkeztetés, az étkezési nevelés és az egészséges táplálkozás javítására, például a Feed Me Better kampányával és a Jamie Oliver Food Foundation nevű alapítványával.

Jelenleg is számos alapítványt és jótékonysági szervezetet támogat, többek között az American Heart Associationt, az Alliance for a Healthier Generationt, a Small Steps Projectet, a Comic Reliefet és az American Stroke Associationt.

Könyv és tévémogul

Jamie Oliver minden idők egyik legkelendőbb brit nem fikciós írója, és a második legolvasottabb brit szerző J.K. „Harry Potter” Rowling után, vagyis tisztán látszódik, milyen hatalmas népszerűségnek örvend. Több mint 14 millió könyvet adott már el, illetve rengeteg tévéműsorban, dokumentumfilmben és tévés különkiadásban szerepelt. Voltak sorozatai, amelyek társadalmi kérdésekkel foglalkoztak, mint például a Jamie's Kitchen (2002) vagy ott volt a Jamie menzája (2005), amelyben egy greenwich-i iskola étkeztetéséért felelt. Emmy-díjat nyert ugyanakkor a Jamie gasztroforradalma (2010-2011) című műsoráért.

Jamie összes tévés szereplését szinte lehetetlen lenne felsorolni, még ha leszűkítjük a legsikeresebbek kategóriájába, akkor is rengeteg cím merülne fel. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy 11 éven át ő volt a Sainsbury's nevű szupermarketlánc arca. Ez a partnerség, amelynek keretében több mint 100 reklámot készített a márkának, több mint 10 millió fontot hozott neki.

Manapság több mint 30 millió követője van a közösségi médiában, a tévéműsorainak nézőszáma globálisan 67 millió körül van, a teljes vagyonát pedig kb. 200 millió dollárra becsülik.

Bár, amióta az éttermeinek többsége bezárt, Jamie Oliver élete is egy kicsit csendesebb lett, kevésbé van előtérben. Sokat főz, a családjával tölti minden szabadidejét, és olyan témákról készít tartalmakat a közösségi médiában, amelyek iránt szenvedélyesen érdeklődik.

Tiniszerelem… máig

Jamie épp annyira családcentrikus ember, mint amennyire híres séf.  Még a középiskolában, 17 évesen ismerte meg Juliette „Jools” Nortont, vagyis a szerelmük még azelőtt kezdődött, hogy Jamie híressé vált volna. Az esküvőjükre azonban már utána került sor, 2000 júliusában.

Első gyermekük, Poppy Honey Rose 2002 márciusában született, majd 2003 áprilisában követte őt a húga, Daisy Boo Pamela. Egy rövid „gyermekszünet” után Jools a harmadik lányuknak, Petal Blossom Rainbow-nak 2009 áprilisában, első fiuknak, Buddy Bear Maurice-nak pedig 2010 szeptemberében adott életet. Az ötödik és egyben eddigi utolsó gyermekük, egy újabb fiúcska pedig 2016 augusztusában született, akit a boldog pár River Rocket Blue Dallasnak nevezett el. Vannak itt érdekes nevek, kérem szépen!

A 2017-ben a Now To Love magazinnak adott interjújában Jamie elárulta, hogy az otthonukban mindenki egészségesen táplálkozik: „Nem akarom túlságosan leegyszerűsíteni, de otthon csak akkor eszel sz*rt, ha előbb megveszed, mi pedig nem veszünk ilyesmit. Tényleg ennyire egyszerű. A feleségem még nálam is szigorúbb, de ha a fiam kólát akar, akkor megengedem neki, persze csak különleges alkalmakkor, például egy vásáron vagy nyaraláskor. Jools nem engedné, de nekem nincs vele gondom. Mindenesetre nagyon nehéz rosszul étkezni, ha te vásárolod magadnak az ételt."

2019-ben Jamie még arra arra is utalt, hogy lehet, csatlakozik a családhoz egy hatodik gyermek is, miután Jools azt mondta, szeretne még egyet. „Adhatnék egy határozottabb választ, például: »Nézd, öt elég. Már így is alig férnek be a kocsiba. Már nem is lehet autóm. Egy rohadt buszt vezetek. Nincs szükségünk több gyerekre.« De akkor azt hinnéd, hogy van ráhatásom a helyzetre. Szóval, meglátjuk” – nevetett Jamie. Azóta mindenesetre nem érkezett meg az a bizonyos hatodik.

2019 közepén így a „mindössze” hétfős család beköltözött Spains Hallba, egy történelmi, Erzsébet-kori vidéki házba, amely Essex megyében, Finchingfieldben található. A műemléki státusza ellenére az ingatlan tökéletesen felújított, és egy 70 hektáros birtokon fekszik, amelyhez egy hat hálószobás parasztház, egy három hálószobás vendégház, úszómedence, teniszpálya és még átalakított istállók is tartoznak. Egészséges ételek, egészséges levegő!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

GASZTRO
A Rovatból
Megnyílt az Ypsilon by Rácz Jenő Alsóörsön: házias ízek a Balaton partján
Az új egységet a Costes-csoport működteti, Jenő pedig ezúttal a fine dining helyett a klasszikus, háromfogásos étkezés újbóli megszerettetését tűzte ki célul.
Vass Adrienn - szmo.hu
2025. május 29.



Rácz Jenő elmondása szerint régi vágya volt egy olyan étterem létrehozása, ahol a vendégek a tőle megszokott fine dining fogások helyett házias ízeket kóstolhatnak. Úgy véli, ez a koncepció tökéletesen illeszkedik a balatoni régióhoz, ahol a vendégek szívesebben választanak ismerős, házias ízeket a hétköznapi kikapcsolódáshoz.

„Nagyon szeretem a hagyományokat, azokat tiszteletben tartva alkotok. Itt a gyerekkorunk ízeit szeretném újra átélhetővé tenni, egy kis csavarral, de tisztelettel a hagyományok iránt” - fogalmazott a séf.

Hozzátette: szeretné, ha újra szokássá válna a leves-előétel–főétel–desszert menüsor elfogyasztása, ami nemcsak az ételről, hanem a közösen eltöltött időről is szól.

Az étterem koncepciója a minőségi, helyi termelőktől származó alapanyagokra és a sallangmentes, hagyományos magyar konyhára épül. Az étlapon olyan ételek szerepelnek, mint a gulyásleves, a rántott hús és a madártej.

A séf kedvec fogásai

A séf személyes kedvencei között említette a gulyáslevest és az rántott húst burgonyasalátával:

„Könnyű, gyors, mindig stabil, mindig megbízható. A rántott húsunkat mi osztrák stílusban készítjük, és ez az osztrák típusú burgonyasaláta kerül mellé. Egy szép vékony panír kerül rá, de fel van egy kicsit púposodva, mert vajjal fogjuk locsolni. Ezekre a minőségi dolgokra kell nálunk számítani.”

Desszertek terén napközben a jéghideg madártejet, estefelé a dobostortát ajánlja, de a nagy melegben a jéghideg, mézédes termelői dinnyeszeleteket is kiváló választásnak tartja.

Az étlap összeállításánál arra törekedett, hogy olyan ételeket kínáljon, amiket ő maga is szívesen fogyasztana egy jobb minőségű vendéglőben nyaralás alatt.

Az étterem családbarát jellegét hangsúlyozva Rácz Jenő elmondta, hogy felesége, Dóri valószínűleg a kacsacombot választaná, míg hároméves, mindenevő lányuk számára folyamatosan változó gyerekopciók (pl. tészta, fish and chips, nuggetsek) lesznek elérhetők, kerülve a túlzásokat, mint például a betűtésztás leves. Céljuk egy olyan hely létrehozása, ahol senkinek sem kell feszengenie, és egy család is jól érezheti magát.

Gerendai Károly, Bolgár György és Rácz Jenő (Fotó: Schumy Csaba)
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn

Az Ypsilon és a balatoni gasztronómia

Az Ypsilon by Rácz Jenő éttermet a Costes-csoport működteti, céljuk a balatoni vendéglátás színvonalának emelése.

Gerendai Károly kifejtette, hogy a régióban időszakosan jelentős keresletnövekedés tapasztalható, és szerencsére minőségi elmozdulás is érzékelhető a színvonalban. Ugyanakkor egyfajta „ördögi kört” lát: „A kérdés az, miből fejlesszen a helyi vállalkozó, ha nincs kereslet, és nem termelődik elegendő tőke ehhez a szezonban. Ahhoz, hogy legyen itt elegendő további vendég, a mostani kínálatot mindenképp tovább kell fejleszteni.”

Véleménye szerint a szállások, éttermek és egyéb szórakozási lehetőségek együttes fejlődése szükséges ahhoz, hogy a Balaton vonzóbb célpont legyen, akár külföldi családok számára is.

Az Ypsilonhoz hasonló pop-up éttermek jól ki tudják szolgálni a szezonális vendégkört.

Bolgár György, az Ypsilon Yacht Club képviselője elmondta, hogy a kikötő a magas minőséget célozza meg a szolgáltatások terén, aminek része az étterem is.

„Általánosságban a hajósok számára és ezáltal a bérlőink számára is kiemelten fontos a minőségi gasztronómia. Az még vonzóbb, ha annak a megközelítése hajóval történik.”

Ezért esett a választásuk a Costes csoportra és Rácz Jenőre. Az étterem nyitása a kikötő szolgáltatási színvonalának emelését is szolgálja. És gondoskodnak róla, hogy a hajósok és az étterem vendégei zavartalanul, egymástól elkülönülten élvezhessék a szolgáltatásokat.

A kikötő kényelmi szolgáltatásai (pl. napozóterasz, medence) csak a bérlőknek elérhetők, az éttermi vendégek számára külön parkolót biztosítanak, és a beléptetésnél ellenőrzik a foglalásokat.

Fotó: Schumy Csaba
Fotó: Schumy Csaba
Fotó: Vass Adrienn
Fotó: Vass Adrienn

A megnyitón a vendégek három előételt, két főételt és egy desszertet kóstolhattak meg.

Ha kíváncsi vagy ezekre a fogásokra, kattints ide a további képekért:

Az étterem befogadóképessége a terasszal együtt nagyjából 120 fő, és akár hajóval is megközelíthető a kikötő vendéghelyeiről.

A szárazföldről érkezőknek pedig az előzetes asztalfoglalás erősen ajánlott.

A hely egyelőre szezonálisan, csütörtöktől vasárnapig, ebéd- és vacsoraidőben tart nyitva a nyári hónapokban. A szintén ezen a helyszínen megtalálható kávézó és kisbolt a hét összes napján, már reggel 8-tól kiszolgálja a betérőket legyen szó reggeliről, brunchról vagy egyszerű bevásárlásról.

Ha a koncepció beváltja a hozzá fűzött reményeket, az Ypsilon hosszú távon is meghatározó szereplője lehet a balatoni gasztrotérképnek.

Cím: 8226 Alsóörs, Ypsilon Yacht Club

www.facebook.com/ypsilonbyraczjeno


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
A Rovatból
Olasz életérzés Budapesten – öt hely, ahol a szenvedély is az asztalra kerül
Budapesten egymást érik az olasz éttermek, de nem mindegyik tud többet nyújtani egy jól elkészített tésztánál. Ebben a válogatásban olyan helyeket mutatunk, ahol az étel mögött valódi történetek, karakterek és mediterrán temperamentum is van.


Az olasz konyha nemzetközi sikerének titka nem (csak) a tészta vagy a paradicsom. Hanem az a mindent átható szenvedély, amivel az ételhez nyúlnak. Budapesten is akad néhány hely, ahol ez kézzelfogható, és nem csak az étlapon.

Ebben a válogatásban 4 remek helyről lesz szó: Giulia, Trattoria Pomo D’Oro, Trattoria La Coppola és Ristorante Krizia. És plusz egyként érkezik egy delikát üzlet, a Buono, ahol minden beszerezhető, ami egy igazán olaszos főzéshez kell.

Giulia

A Giulia tavaly tavasszal nyílt meg, először a kerthelyiséggel, majd ősszel a belső térrel. Most, hogy újra itt a jó idő, ismét a kert kerül a középpontba. A koncepció a friss, szezonális alapanyagokra, a tésztaételek iránti szenvedélyre és a könnyed, nyárias ízekre épül.

Az alapanyagok jó része közvetlenül Olaszországból érkezik, a cél mégsem a teljes autentikusság volt. Hanem egy élvezetes, jól fogyasztható, de mégis karakteres olasz vonal kialakítása, amely harmonikusan illeszkedik a budai kert atmoszférájába.

Az új étlap az elmúlt egy év vendégtapasztalataira épül. Megmaradt néhány népszerű fogás, mint a burrata puttanesca előételként vagy a citrommal kiegészülő „Giulia” carbonara. Ugyanakkor több új és újragondolt étel is helyet kapott benne. A vendégek visszajelzései alapján került az étlapra antipasti tál és a cézár saláta is.

És bővült a tésztakínálat is. Olyannyira, hogy a Giulia fő profilja egyértelműen a friss tészták lettek. Jelenleg 7 különféle szerepel az étlapon. Abszolút ízlés dolga, hogy ezek közül melyiket nevezi valaki kihagyhatatlannak: a vargányás papardelle, a vodkás-tejszínes-garnélás tagliatelle és a pisztáciás trofie is pályázik a közönségkedvenc címre (a carbonara mellett!). Desszertfronton a házi tiramisu és a pisztáciás panna cotta van versenyben a kegyeinkért. A döntés megkönnyítése érdekében mondom, hogy én még úgy is ennék a tiramisuból újra, hogy nem is szeretem a tiramisut...

De a Giuliában nem csak enni lehet: a garden a város egyik legizgalmasabb italos helyévé vált, ahol signature koktélok, klasszikus olasz long drinkek és új hullámos mixek várják a vendégeket.

Az új koktéllapra az elmúlt egy év legnépszerűbb darabjai kerültek vissza, mint a visszatapsolt Giulia Paloma (tequila-agave-grapefruit, most sóval és rozmaringgal), vagy a Valentin-nap óta kultikus “Mirtillo” gin-álom, rózsával és áfonyával. A Boschetto Verde frissítő, nyárias és zöld ízű tequila-fizz, amiből sosem elég. A Sinfonia di Parmigiano pedig egy igazi kuriózum: parmezánszirupos koktél, amit a konyháról megmaradt parmezánszélekből készítenek – zero waste, full karakter.

Újdonságként pedig érkezik a “Liquid Dinner”: egy teljesen új koktélprogram, ami a vacsora utáni órákat tölti meg élettel. Itt az étlap valójában egy itallap – minden szekció (mint antipasti, secondi, dolci) egy-egy koktélblokkot jelent.

Ez egy újhullámos, koktélbár-stílusú élmény, ahol az italok nem csak kiegészítik az estét, hanem főszerepet kapnak.

Cím: 1024, Retek utca 12.

giuliabudapest.hu

Trattoria Pomo D'Oro

A Pomo D’oro egy olyan budapesti étterem, amely nevével is az olasz konyha egyik legfontosabb alapanyagának, a paradicsomnak állít emléket. Olaszul az „oro” aranyat, a „pomodoro” pedig paradicsomot jelent (utóbbi szó szerint „aranyalma”), ami jól mutatja a hely elköteleződését az autentikus olasz ízek iránt. 2002 óta várják a vendégeket, és hamar a tradicionális olasz konyha egyik budapesti zászlóshajójává váltak.

A Trattoria Pomo D’Oro lelke Gianni Annoni, aki évtizedek óta elkötelezetten dolgozik azon, hogy a budapesti vendégek az olasz konyha valódi ízeit és vendégszeretetét élhessék át. Konyhafőnökük, Rosario Simeoli nem csupán a klasszikus olasz ételeket készíti el mesterien, hanem saját receptjeivel is színesíti az étlapot. A pizza szerelmeseinek pedig Tommaso pizzamester garantálja a vékony tésztájú, fatüzelésű kemencében sült pizzák tradicionális ízét.

Az étterem különös figyelmet fordít a szezonális alapanyagok használatára, így az étlap rendszeresen frissül az aktuális kínálatnak megfelelően.

A tavaszi időszakban különösen figyelemre méltó Rosario séf új ajánlata, amely friss, üde ízekkel gazdagítja az étlapot.

Én két kiemelkedő fogásba is belekóstolhattam:

Vignarola - bárány pástétom zöldborsókrémmel, fave babbal, újhagymával: Ez egy klasszikus tavaszi étel modern interpretációja, ahol a bárány pástétom gazdag ízvilágát a zöldborsókrém frissessége és a fave bab roppanóssága egészíti ki.

Juhsajtos fave babbal töltött margaréta tészta udvari raguval, tejszínes kucsmagombával: Egyedi formájú, házi készítésű tészta, amelyet juhsajtos és fave babos töltelék gazdagít, a hozzá kínált udvari ragu és tejszínes kucsmagomba pedig mélységet és komplexitást ad az ételnek.

Természetesen a borok iránt érdeklődők sem fognak csalódni, hiszen a Pomo D’oro közel 150 féle olasz és 150 féle magyar borból válogathatnak, ráadásul harminc fajtát pohárban is kínálnak. De például olívaolajból sem csak egy kerül az asztalra: minden fogáshoz különbözőt tudnak ajánlani.

Az étterem színvonalát számos szakmai elismerés is bizonyítja, köztük az, hogy elsőként kapták meg Magyarországon az Olasz Szakács Szövetség védnöki tábláját és az Olasz Konyhaművészeti Akadémia ajánlását.

A Trattoria Pomo D’Oro nem csupán egy étterem, hanem egy gasztronómiai központ, amelyhez több egység is tartozik: a Casa Pomo D’Oro élménykonyha és rendezvényterem, az Osteria Pomo D’Oro borbár és shop, a Pizzabar Pomo D’Oro, valamint a Gelateria Pomo D’Oro kézműves cukrászda és fagylaltozó. Ezek az egységek együtt kínálnak teljes körű olasz gasztronómiai élményt a vendégek számára.

Cím: 1051, Arany János utca 9.

pomodorobudapest.com

Trattoria La Coppola

“To have seen Italy without having seen Sicily is not to have seen Italy at all, for Sicily is the clue to everything.” – Johann Wolfgang von Goethe

Goethének igaza van. Szicília kihagyhatatlan sarokpont, ha Olaszországról beszélünk. Az olasz gasztronómiát is csodás dolgokkal gazdagítja és árnyalja.

A Trattoria La Coppola egy autentikus szicíliai trattoria, ahol a sziget ízei és hagyományai elevenednek meg. Az étterem kínálata a konyha gazdag és változatos világát tükrözi, különös figyelmet fordítva a minőségi alapanyagokra és a tradicionális receptekre.

A tulajdonos a szicíliai származású Salvo Sgroi, akinek személyes kötődése minden részletben érezhető. Az alapanyagok kiválasztásában pont úgy szerepet vállal, mint a menü kialakításában. Az étterem konyháját Vincenzo Manzella séf vezeti.

Az étlapon megtalálhatók a szicíliai klasszikusok, mint a Pasta alla Norma, a Pasta a Taianu vagy az étterem egyik specialitása a Pignata.

A Pignata a dél-olasz konyha egyik legszebb hagyományát idézi: tenger gyümölcseiből készült, gazdag brodetto (halleves-szerű ragu), amit illatos fűszerekkel, paradicsommal és fehérborral főznek össze, lassan, agyagedényben.

A látványos tálalás mellett az ízek mélysége is lenyűgöző. Kérésre frissen készített paccheri tésztával érkezik, amit szinte kötelező beleforgatni a sűrű, ízes szaftba. Nem véletlenül ez az étterem legnépszerűbb fogása.

De az étterem különösen büszke a carbonarájára is, amely véleményem szerint a város egyik legjobbja. A házi készítésű tészta, a gondosan válogatott alapanyagok és a teljesen hagyományos elkészítési mód teszi ezt az ételt igazán emlékezetessé.

A Trattoria La Coppola nemcsak az ételekben, hanem a hangulatban is a szicíliai életérzést közvetíti. A mediterrán stílusú berendezés, a falakon díszelgő olasz városkák fotói, a különböző kerámiák és a kellemes zene mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a vendégek egy kis időre Szicíliában érezhessék magukat.

Kihagyhatatlan hely, ha minőségi és autentikus olasz konyhát keresnénk a városban!

Cím: 1052, Károlyi Mihaly utca 19.

www.lacoppola.hu

Ristorante Krizia

A Krizia egy olyan hely, ahová az ember nem csupán betér egy vacsorára, hanem egyenesen Graziano Cattaneo séf olasz kulináris világába csöppen. Már a légkör is magával ragadó, egyfajta rusztikus, családias hangulat árad belőle, amit csak fokoz a tulajdonos állandó jelenléte. Érezni, hogy ez a hely a szívügye, hiszen harminc éve örvendezteti meg a környék lakóit hagyományos olasz konyhájával.

A vendégekkel való közvetlen kapcsolat olykor olyan ételek megszületéséhez is vezet, mint a magyar és olasz konyha találkozásából született libamájjal töltött házi tortelloni szarvasgombás vargánya szósszal.

A házi tészta önmagában is tökéletes, de ezzel a gazdag, ízletes (és kétségkívül igazán laktató) töltelékkel és mártással valami egészen különleges élményt nyújt.

Persze a házi tészták mellett színes előételek, hagyományos levesek és különböző húsételek is találhatóak. Sült bárányt szerintem kevés helyen kérhet ki bizalommal az ember, de ez a hely azon kevesek közé tartozik.

Ha pedig ebéd környékén jár erre az ember, egy külön menü is rendelkezésre áll. Minden napnak megvan a maga előétel, főétel és desszert sora, amiről a honlapon keresztül érdemes előre tájékozódni.

A Krizia számos elismeréssel büszkélkedhet. Több alkalommal bekerültek a Best of Budapest válogatásába, a Dining Guide Top 10 étterme közé, valamint a Népszabadság 100 legjobb étterme listájára. Emellett a Michelin Guide is rendszeresen említi őket, továbbá az Olasz Konyha Akadémia is díjazta munkájukat.

Ez a hely valóban a minőséget és az autentikus, mégis kreatív olasz konyhát képviseli, ahol a vendégeket mindig szívesen látják.

Cím: Mozsár utca 12 Budapest, Hungary 1066

https://ristorantekrizia.hu

+1 BUONO - Italian Fine Food

Ha megkérdezel egy olasz ízekért rajongó embert, hogy hol lehet Budapesten igazán jó minőségű olasz alapanyagokat venni, szinte biztos, hogy a Buonot fogja mondani. És nem véletlenül.

Ebben a Teréz körúti kis üzletben a bevásárlás mellett kicsit el lehet merülni az olasz életérzésben is. Itt tényleg minden az ízekről szól: több féle és fajta durum tészta, csúcsminőségű olívaolajok, rizottó rizsek, balzsamecetek, szószok és krémek, kezeletlen héjú szicíliai citrom és narancs (amikor szezonja van) és még rengeteg más finomság, amivel egy kosarat simán tele lehet pakolni csak a „na még ezt is kipróbálom” kategóriával.

Az áruk minősége, és maga az áruválaszték is teljesen más, mint a sarki szupermarket.

Itt olyan megbízható termelőktől származó termékeket találunk, akiket a tulajdonosok személyesen ismernek. És ha bizonytalanok lennénk, hogy éppen mire is van szükségünk, szakértői segítség is jár a vásárlás mellé.

Ráadásul, ha nincs időd vagy kedved elmenni a boltba, simán rendelhetsz online is.

Szóval ha neked is fontos, hogy mi kerül a tányérodra, és szeretnéd, hogy az olasz konyha ne csak nevében legyen olasz, hanem ízben is, akkor a Buonoval nem lehet mellélőni.

Cím: Teréz krt. 9. fszt. 2. (udvar) Budapest, Hungary 1067

buono.hu

Ételfotók és szöveg: Vass Adrienn


Link másolása
KÖVESS MINKET:


GASZTRO
Ahol az étel mellé madárcsicsergés is jár – 8 természetközeli budapesti terasz, amit imádni fogsz
Van, ahol a legjobb fogások mellé árnyas lombok, folyóparti levegő vagy egy titkos kis oázis is jár – csak tudni kell, merre indulj.


Ahogy beköszönt a meleg, egyre inkább vágyunk a szabad levegőre – napfényre, zöldre, madárcsicsergésre. Szerencsére Budapest tele van olyan teraszos helyekkel, ahol mindez adott: nem a forgalom zaja, hanem fák lombjai és parkok nyugalma vesz körül. Összegyűjtöttünk nyolc hangulatos budapesti teraszt, ahol a természet nemcsak háttér, hanem a kikapcsolódás része.

A Városliget szívében, árnyas fák alatt megbújó Zenekertben a chill hangulatot a liget zöld lombjai és a közeli csónakázótó nyugalmával együtt élvezheted. A belvárosban, egy fás sétány mentén bújik meg a VAJ Sas, ahol a reggeli mellé egy csendes, zöld oázist kapsz ajándékba. A DNB Budapest terasza pedig a Duna partján vár, ikonikus panorámával és egy kis Francia Riviéra hangulattal, ami garantáltan elvarázsol. A Kopaszi-gáton a Fruska Picnic & Bistro szinte beleolvad a fák közé, ideális hely egy vízparti piknikhez. A KIOSK Garden terasza a Március 15. téren, a rakpart szélén kínál fröccsöt és dunai kilátást, miközben a Gellért-hegy látványa ad hátteret. A Városmajorban megbúvó Majomhoz árnyas park közepén nyújt laza találkozóhelyet, a Hippie Island a Margitsziget fái között hoz igazi nyári menedéket, míg az Este11 a Feneketlen-tó partján, hatalmas gesztenyefák alatt vár. Ezek a helyek nemcsak finomak ízeket kínálnak, hanem segítenek egy kis időre kiszakadni – a város közepén, mégis zöldben.

1. Zenekert – Városliget fái között, DJ-vel fűszerezve

Ha kiszakadnál a belvárosi nyüzsiből, és árnyas fák tövében ejtőznél egy fröccsel vagy jegeskávéval, akkor irány a Zenekert! A Magyar Zene Háza oldalában, közvetlenül a csónakázótó és a Néprajzi Múzeum szomszédságában bújik meg ez a zöld oázis, ahol már negyedik szezon óta szól a chill, és folyamatosan pezseg az élet.

Aki szereti a természetet, de nem mondana le a városi lüktetésről sem, annak ez a tökéletes kiülős hely. A madárcsicsergést néha egy könnyed DJ-szett váltja fel, de a hangulat mindig barátságos marad.

A 2025-ös szezon étlapja nem fukarkodik az izgalmakkal: a tavalyi év kedvencét, a Smash Burgert idén is megtalálod, de jött mellé tépett csirkés, valamint a húsmentesek kedvéért szaftos laskagombás burger is.

A hot dog szekcióban te állíthatod össze, mi kerüljön rá – többféle toppingból válogathatsz, ízlés szerint. Az italkínálat is bő: specialty jegeskávé, kézműves sörök, borok, koktélok – minden, ami kell egy suli vagy munka utáni lazításhoz, vagy akár egy egész délutános baráti bandázáshoz.

És ha valami program is jól esne a fröccs mellé: a Zenekertnél egész sor társasjáték közül válogathatsz. A klasszikus Jenga, Uno, dominó mellett egy kifejezetten kutyabarát hangulatú kártyajáték is szerepel a repertoárban – így a társaságot is hozhatod magaddal, illetve kutyusodat is hiszen a hely természetesen kutyabarát.

A Városliget közelsége pedig nem csak látványos, de praktikus is: ha még egy kör sétát tennél a tóparton, beülnél a Zene Háza kiállításaira vagy csak kifeküdnél a napra, minden itt van, pár lépésre tőled.

Zenekert

Cím: 1146 Budapest, Városliget, Olof Palme sétány 3.

Fotó: ©LIGET BUDAPEST - Palkó György

2. VAJ Sas – Reggelizőparadicsom a Bazilika árnyékában

Aki reggel, délelőtt vagy akár délután keres egy szerethető, illatokkal teli belvárosi menedéket, annak a VAJ Sas pékség a tökéletes célpont. A Sas utca és a József Attila utca sarkán található, egy hangulatos, fás sétány mentén, néhány percre a Szent István-Bazilikát körülölelő parkos tértől. A teraszról a város lüktetése éppen csak beszűrődik, így miközben egy habos cappuccinót kortyolsz, a fákkal szegélyezett gyalogos utcákat figyelheted, a nyüzsgésen kívül, de mégis benne.

A VAJ az elmúlt években Budapest egyik legmeghatározóbb reggelizőhelyévé nőtte ki magát – nem véletlenül.

Itt minden falat kézműves: hosszú érlelésű kovászos kenyerek, ropogós héjú péksütik, friss szendvicsek, és szezonálisan változó desszertek várnak – utóbbiakat Márk Szonja, az egykori Édesem cukrászműhely vezetője álmodja meg. A szendvicsekbe és sütikbe saját készítésű lekvárok és krémek kerülnek, a minőség minden harapásnál érezhető.

Az italkínálat sem mindennapi: a specialty kávét a magyar Casino Mocca pörkölő világos pörkölésű kávéi adják, a teákat pedig a Zhao Zhou teaháztól hozzák. E mellé házi limonádé, dzsúsz, jegestea vagy kombucha dukál – mindenki megtalálja azt, amivel igazán felfrissülhet.

A VAJ nem csak egy hely, hanem egy egész napra szóló bázis: reggelizni, baráti csevejre, vagy akár egy gyors süti–kávé kombóra is ideális. Ha pedig otthon ünnepelnél, tortát is rendelhetsz tőlük – szeptember óta elérhető az online tortarendelés is.

A közeli Szent István tér parkos környezete ráadásul ideális helyszín egy kis lelassuláshoz. Árnyas padok, szökőkutak, szinte mediterrán hangulatú kis terek és a Bazilika monumentalitása adja a háttérdíszletet a reggelidhez, uzsonnádhoz vagy épp egy csöndes délutáni olvasáshoz.

VAJ Sas

Cím: 1051 Budapest, Sas utca 2.

3. DNB Budapest – Francia riviéra hangulat, dunai panorámával

Ha egy igazán vízparti teraszra vágysz a belvárosban, ahol a kilátásról, a menüről és a hangulatról is nehéz lemondani, akkor a DNB Budapest a te helyed. A Marriott Hotel aljában található étterem egyszerre elegáns és laza, a belső terei a legújabb kortárs dizájnt követik, a terasza pedig olyan, mintha a francia Riviérára csöppennél – csak itt a Lánchíd, a Budai Vár és a 2-es villamos szolgáltatja a panorámát.

A DNB filozófiája a „Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig” ívelő kulináris utazásra épül, mégis szívében modern magyar konyhát visz.

Az ételek izgalmasak, letisztultak, tele friss, szezonális alapanyaggal. Kiemelten erősek a reggelik és a brunchok, amikor még verőfényes napsütésben csodálhatod a Dunát, a hídakat, a villamosokat és a város nyüzsgését – egy croissant vagy eggs benedict mellett egészen más szögből látod Budapestet.

A borbár is hangsúlyos szerepet kap, az étlapot gondosan válogatott magyar és nemzetközi borok kísérik, de koktélfronton is jól állnak. Amikor beköszönt a jó idő, a terasz azonnal megtelik – a DNB ugyanis nemcsak egy étterem, hanem egy hangulatélmény is: bent modern, hűvösen elegáns, kint napsütéses, romantikus, este pedig sejtelmesen meghitt.

A vacsoraidőszak különösen varázslatos: ahogy leszáll az este, a világörökségi helyszín díszkivilágítása teszi különlegessé a pillanatot. Egy pohár borral a kézben nézni, ahogy Budapest lassan álomba ring, az egyik legszebb módja annak, hogy igazán átéljük a város lelkét. És ha mindehhez még hozzávesszük a közvetlen közelségben futó Duna-parti sétányokat, a Belvárosi rakpart sétáit vagy akár egy hajós városnézést, máris megvan egy egész délutánra vagy estére szóló program.

DNB Budapest

1052 Budapest, Apáczai Csere János u. 4.

4. Fruska picnic & bistro – Piknik a Kopaszi-gáton

A Fruska a Kopaszi-gát egyik gyöngyszeme, ahol tényleg csak néhány lépés választ el a Duna-parttól. A terasz szinte a fűbe simul, a környezet tele van fákkal, piknikezőkkel, családokkal, bringásokkal – vagyis igazi parkos, vízparti hangulat fogad.

A Kopaszi-gát egyik legismertebb és legkedveltebb helye, ahol a bohém, kockás terítők mellé olyan ételek érkeznek, amik simán felveszik a versenyt bármelyik fine bisztró kínálatával.

A Fruska nemcsak látványra barátságos: a hangulat közvetlen, mosolygós, és nem véletlen, hogy rengeteg törzsvendég tér vissza újra és újra. Aki egyszer betér, könnyen úgy érezheti: megtalálta a törzshelyét a városban.

Az idei évadban ráadásul vadonatúj étlappal indulnak: tele friss, szezonális fogásokkal, amelyek között mindenki talál kedvére valót. A könnyed, mediterrán hangulatú ételek mellett bőven akadnak laktató klasszikusok is – például fetasajtos-aszalt paradicsomos gnocchi, ami mellé tökéletesen passzol egy málnás rozéfröccs. Ha viszont igazán kiadós étkezésre vágysz, ott van a hús platter, amitől garantáltan jól fogsz lakni. És ha még marad egy kis hely – az ikonikus túrógombócot semmiképp ne hagyd ki!

A szabadtéri élményre is gondoltak: a Fruska piknikkosarát előre megrendelheted, és te magad válogathatod össze a tartalmát az étlap kínálatából. Csak vigyél magaddal egy plédet, egy pakli kártyát, és indulhat is a vízparti lazulás a fűben – romantikázásra, baráti chillre, családi kiruccanásra egyaránt tökéletes program.

A Kopaszi-gát nemcsak a víz közelsége miatt fantasztikus helyszín: a sétányok, bicikliutak, pázsitos terek és játszóterek miatt a környék igazi közösségi tér. Bringások, gyerekes családok, napozók, evezők – mindenki megtalálhatja a saját stílusát, és közben a város egyik legnyugodtabb, legzöldebb pontján lehet.

Fruska Picnic & Bistro

Cím: 1117 Budapest, Kopaszi-gát

5. KIOSK Garden –  Csodás panoráma a Duna-korzó kapujában

A KIOSK Budapest a Március 15. téren található, közvetlenül a Duna-parton – és ha lehet fokozni a belvárosi kiülős élményt, akkor az a KIOSK Garden! Ez az V. kerület egyik legklasszabb terasza, ahol a fatüzelésű kemencében sült nápolyi pizzák illata keveredik a Duna felől érkező friss szellővel. A Gellért-hegy, az Erzsébet híd és a rakpart panorámája már önmagában megéri a látogatást, de itt aztán az étlap is rendesen megdolgozik az élményért.

A Garden kínálatában nápolyi pizzák, hamburgerek (természetesen vegán verzióban is!), friss saláták és különféle bar foodok szerepelnek – ideális egy könnyed ebédhez, vagy ha inkább egy koktél mellett nassolnál valamit.

A nyári hangulatot pedig az italválaszték koronázza meg: hideg fröccs, hűsítő limonádé, klasszikus long drinkek és egy-egy lazító shot is bőven akad a kínálatban.

De ami igazán különlegessé teszi a helyet, az a Garden Specials szekció: itt olyan koktélok várnak, amikben már a nevük is egy nyári kaland ígéretét hordozza. Ilyen a Love in The Garden – mangós, citromos, bazsalikomos frissítő –, vagy a Frozen Aperol, aminek már a gondolatától is hűs hullám jár végig az emberen. Ha valami igazán izgalmasat keresel, próbáld ki a zöld teás Tanqueray-t, ami egyenesen egy stílusos délután kezdete lehet.

A Március 15. tér maga is különleges hangulatú: a teret fákkal szegélyezett sétányok és padok teszik igazi városi oázissá. A közeli Belgrád rakpart kellemes hely egy naplementés sétára, a Duna-part közelsége pedig minden időtöltést megemel – akár egy romantikus vacsora, akár egy délutáni koktélozás a barátokkal a cél.

KIOSK Garden

Cím: 1056 Budapest, Március 15. tér 4.

6. Majomhoz – Buda titkos kertje a Városmajorban

Ha nem ismernéd, a Majomhoz olyan, mintha valaki egy mini nyári fesztivált rejtett volna el a Városmajor sarkában. A futókörön és a teniszpályákon túl, az idős fák árnyékában bújik meg ez a zöld oázis, ahol napközben békés a hangulat, estére pedig jöhet a pezsgés.

A hely nagy tere és természetes környezete önmagában is hívogató, de igazán akkor mutatja meg magát, amikor beindulnak a zenés programok:

élő koncertek, DJ-estek és nyár esti bulik adják egymásnak a stafétát – ha úgy alakul, simán ott ragadsz egy italra (vagy háromra). A DiVino borai, a repoharas rendszer, valamint a laza, szabadtéri hangulat garantálja, hogy az este végére kicsit olyan érzésed lesz, mintha fesztiválon lettél volna – csak nem kellett messzire menned.

A food truck kínálat is erős: pizza, hamburger, egyéb street food klasszikusok sorakoznak a pultoknál, mellé pedig mehet egy jól behűtött koktél vagy fröccs. Aki aktívabb élményre vágyik, az figyelje a programokat, mert a koktélworkshopok különösen népszerűek, és még tanulni is lehet valamit a fröccsözés közben.

A Városmajor közelsége nemcsak a futóknak és bringásoknak jó hír – a parkban sétálni, heverészni vagy csak bámészkodni is éppolyan jó program, mint beülni a Majomhoz egy italra. Nappal chill, este buli – ahogy épp kedved tartja.

Majomhoz

1122 Budapest, Maros utca 56.

 

7. Hippie Island – Színes gasztroélmény a Margitszigeten

A Hippie Island a Margitsziget déli részén, a Gasztro Sétányon bújik meg a lombok között – és pont azt adja, amire egy fárasztó hétköznap után vágysz: nyugalmat, finom ételeket és színes chillhangulatot.

A hely egyszerre kávézó, brunch-hely, kutyabarát közösségi tér és nyári menedék, ahol mindig történik valami – de csak annyira, hogy közben teljesen ki tudj kapcsolni.

A reggeli választékot már kora délelőttől élvezheted: bundáskenyér, tojásrántotta ropogós baconnel, vagy egy klasszikus angol reggeli sült paradicsommal és pirítóssal indíthatja a napot – mindez napfényben úszó asztalok mellett, friss levegőn. A menü egész nap változatos: házi, nemzetközi és vegetáriánus fogások váltják egymást, és minden étel valamilyen kis extrát is kap – legyen az egy különleges fűszer, egy játékos tálalás vagy egy hippi hangulatú fantázianév.

Ha igazán érdekes élményre vágysz, válaszd a „Santana” névre hallgató báránycsülköt lencsével és hagymás tört burgonyával, vagy a „Hippie Bowl”-t, ami egy igazi superfood-saláta céklával, csicseriborsóval, sütőtökkel, kecskesajttal és fürjtojással. A desszert fronton is tudnak meglepetést okozni: a mákos guba tökmagolajjal vagy a vodkás csokitorta nem csak ízben ütős. Napközben gyakran találsz náluk kedvező árú napi menüt is, mindig húsos és vega opcióval.

A hely teljesen kutyabarát, szóval nyugodtan hozd a négylábú barátodat is. A színes raklapbútorok, bohém dekoráció, jókedvű kiszolgálás és a közvetlen hangulat garantálják, hogy minden látogatás olyan, mintha egy mini nyaralásra ugrottál volna ki a város közepén.

A Margitsziget pedig maga a szabadtéri élmény: bringóhintóval vagy gyalog is bejárható, sportpályák, szökőkutak, rétek, piknikezőhelyek és árnyas fák között tényleg nem kell programot keresni – elég csak jelen lenni.

Hippie Island

Cím: 1007 Budapest, Margitsziget, Gasztro Sétány 5.

8. Este11 – Gesztenyefák árnyékában a Feneketlen-tó partján

A Bartók-negyed vége, a Feneketlen-tó környéke egyre inkább kezd Budapest új találkozóhelyévé válni – és ehhez a hullámhoz stílusosan csatlakozott a tóra néző Este11 is. A régi teniszklub kertjében, hatalmas gesztenyefák árnyékában terül el a terasz, ahol jéghideg koktélok, ízletes grillételek és laza, jókedvű hangulat vár rád. Ha valami igazán nyári, mégis budapesti helyre vágysz, ez lesz az új kedvenc.

A konyha középpontjában a BBQ-vonal áll: szaftos pulled pork szendvicsek, hamburgerek, mártogatós tálak, sült krumpli, és más street food kedvencek sorakoznak az étlapon.

Az italválaszték szintén figyelemre méltó: kézműves sörök, hazai borok, könnyed fröccsök és ütős koktélok közül válogathatsz – és közben nézheted, ahogy a tó vize békésen hullámzik a háttérben.

A hangulatról pedig nemcsak a látvány, hanem a DJ-pultból szóló zene is gondoskodik – gyakran alakulnak ki spontán bulik a fák alatt, de ha csak egy laza beszélgetésre vagy délutáni feltöltődésre ülnél be, akkor is tökéletes választás. Ez a hely pont azt tudja, amit kell: könnyed zene, jó barátok, egy frissítő a kézben, és a város egyik legzöldebb zuga.

A Feneketlen-tó körüli parkos terület ráadásul ideális a kiadós vacsora előtti vagy utáni sétára is: street workout pálya, futóösvény, pihenőpadok és árnyékos fás részek váltják egymást. Tökéletes hely arra, hogy egy kicsit kiszakadj a nyüzsiből – vagy belecsapj a lecsóba, ha épp úgy alakul.

Este11

Cím: 1113 Budapest, Villányi út 14.

Ezek a helyek nemcsak egyszeri kipróbálós pontok a nyári bakancslistádon. Sokkal inkább olyan teraszok, ahova jó érzés visszatérni – egy reggeli kávéra, egy hirtelen jött délutáni lazulásra vagy csak azért, mert tudod, hogy ott mindig lelassul kicsit a világ. Mentsd el a listát, fedezz fel minél több helyet, és találd meg azt, ahova újra meg újra visszahúz majd valami ezen a nyáron!


Link másolása
KÖVESS MINKET: