A magyar szakács, aki megismertette a világgal a paprikás csirkét
Azt természetesnek vesszük, hogy a magyar konyha világhírű, de hogy kinek köszönhető mindez, az már kevésbé ismert tény.
Élt a 20. század elején egy Görög Rezső nevű hadapród-növendék, aki fülbetegsége miatt kénytelen volt szakácsinasnak állni.
Majd szerencséjére annak a Jurkovich Ferencnek a keze alá dolgozhatott, aki a Hungária Szálloda főszakácsa volt, később a Magyar Szakácsok Köre megalapítója, ráadásul kiváló pedagógus. A szorgalmas tanítvány lassan túlnőtte a mestert, és tanulmányút jeligére nekivágott a világnak. Görög először Párizsban végigjárta a szamárlétrát (eleinte 20 frankot, öt évvel később már 600 frankot keresett), majd London legelőkelőbb szállodájának főszakácsa lett.
A siker ezután érte utol igazán: tarolt a londoni Nemzetközi Szakácsművészeti Kiállításon, hiszen elhozta az összes kategória első díját, nem sokkal később pedig a párizsi szakácsművészeti világkiállításon is megkapta a két legfontosabb kitüntetést, amit szakácsmester kaphat. Görög eléggé elfogult volt az angolok kapcsán, ugyanis akkortájt nyilatkozta azt, hogy „nincs a világnak egyetlen olyan városa, mely oly kiváló mesterekkel rendelkezik, mint London, de nincs is olyan finoman étkező és jól fizető vendég, mint az angol”.
De hogy került Görög Rezső a londoni Savoy és a párizsi Ritz konyháiba, hogy többek között paprikás csirkét főzzön? August Escoffier révén, aki tanítója-barátja volt a magyar szakácsnak.

Arról az Escoffier-ről van szó, aki azzal vonult be a gasztro-történelembe, hogy forradalmasította a francia konyhát, emellett szállodamágnásként is sikeres üzletembernek számított. Rezső beszélte tele a fejét a paprika nevű szegedi fűszerrel, amely úgy megtetszett a séfpápának, hogy maga is használni kezdte. Sőt, a modern konyha alapművének tekinthető receptgyűjteményében (Le Guide Culinaire) több esetben alapvető hozzávalóként szerepel.
Rezső a nagynevű séfmesterrel közös gasztronómiai folyóiratot is indított, amelyből Magyarországra is küldött lefordított cikkeket, tudósításokat, hogy azok megjelenhessenek a hazai szakácslapokban. Ezáltal sikerült első kézből informálni a legfontosabb újításokról a magyar szakmabelieket is. Remek íráskészségéről már előzőleg tanúskodott a Pesti Hírlap hasábjain, amikor világjáró körútja során futballmeccsekről és színházi előadásokról tudósított.
1911 októberében például az alábbi beszámoló jelent meg a Magyar Szakács folyóiratban:
„Érdemes lesz talán, ha megemlítem, hogy én voltam az első, aki a valódi szegedi paprikát kihozattam külföldre és bevezettem a francia konyhába 1879-ben, a montecarloi Grand Hotelben. Ezen háznak étlapjain szerepelt először külföldön a Poulet au Paprika és a Gulyás Hongroise.”
Holott előtte még se híre, se hamva nem volt a paprikás csirkének a szakácskönyvekben, hiába használta a köznép a konyhában.