HÍREK
A Rovatból

„Sokkoló”, ”Ez nem Amerika” – a világ vezetői egyként ítélik el a Capitolium elleni ostromot

Miniszterelnökök, államfők és az Európai Unió vezető tisztségviselői szerint sem elfogadható, ami történt, sokan Trump személyes felelősségét is felvetik.


A világ vezetői határozott hangon ítélték el a szerda délutáni eseményeket, amikor felheccelt tüntetők hatoltak be a washingtoni Capitolium épületében, ahol összecsaptak a fegyveres rendfenntartókkal. A zavargásban négyen meghaltak - írja a CNN.

„A kanadaiakat mélyen elszomorítja a demokrácia ellenni támadás az USA-ban, ami legközelebbi szomszédunk és szövetségesünk” - jelentette ki a Twitteren Justin Trudeau kanadai miniszterelnök. Hozzátette: „Az erőszaknak még sohasem sikerült felülbírálni az emberek akaratát. Az Egyesült Államoknak fenn kell tartani a demokráciát - és fenn is fogja”.

„Ez nem Amerika” - tweetelte Josep Borell, az Európai Unió külügyi főképviselője. Mint írta, „az amerikai demokrácia, az intézmények és a jogállamiság elleni láthatatlan támadás” történt.

„Szégyenteljes események zajlanak az Egyesült Államok kongresszusában. Amerika a demokrácia mellett áll az egész világon, ezért sorsdöntő, hogy a hatalom átadása békésen és rendben menjen”

- ezt Boris Johnson brit miniszterelnök írta, még az eseményekkel egy időben.

Több vezető a zavargások előtt lázító beszédet tartó Donald Trumphoz intézte szavait:

„Amit most Washingtonból látunk, az egy teljesen elfogadhatatlan támadás a demokrácia ellen az Egyesült Államokban. Trump elnök a felelős ennek megakadályozásáért. Ijesztő képek, és elképesztő, hogy mindez az Egyesült Államokban történik” - jelentette ki Erna Solberg norvég miniszterelnök. Svédország kormányfője, Stefan Löfven szerint pedig „Trump elnöknek és a kongresszus több tagjának jelentős személyes felelőssége van a történtekért”.

„Borzalmas képek Washington DC-ből. Kedves Donald Trump, ismerje el ma Joe Bident következő elnökként!"

- kérte Mark Rutte holland miniszterelnök.

Sokan, köztük izlandi, francia, ausztriai, lengyel, ecuadori, kolumbiai és skóciai csúcsdiplomaták és vezetők is emlékeztettek arra, hogy az Egyesült Államok a demokrácia egyik mintaképeként működik a világban, és hitetlenkedésüket fejezték ki az amerikai Capitoliumban történtek miatt.

„Az Egyesült Államok kongresszusa a demokrácia temploma. A Washington D.C.-ben ma este történtek sokkolóak voltak”

- írta Twitteren Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig azt üzente: „Hiszek az amerikai intézmények és a demokrácia erejében. A békés hatalomátadásnak kell a középpontban állnia. Ezt a választást Joe Biden nyerte. Már várom, hogy együtt dolgozhassak vele az USA elnökeként".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A nyugdíjasok nagy része fideszes, kivéve egy fontos kérdést, amiben a TISZA Párttal értenek egyet
A Medián mérése alapján elsöprő többsége van a nyugdíjasok körében a TISZA Párt ígéretének. Inkább akarnak olcsóbb egészséges ételt, mint visszatérítést.


Orbán Viktor februári évértékelőjében áfa-visszatérítést ígért a nyugdíjasoknak, Magyar Péter március 15-i beszédében pedig nyugdíjas SZÉP-kártyát lebegtetett be. Mindkét politikai oldal próbál kedvezni a nyugdíjasoknak, de kérdés, kinek sikerül jobban.

A Medián legutóbbi, február 27-e és március 8-a között készült felmérése szerint a 65 év felettieknek 41 százaléka szavazna a Fideszre, 25 százaléka a Tiszára, 6 százaléka a DK-ra, 4 százalék más pártokra, és 24 százalékuk nem mondott pártpreferenciát.

Egyértelmű, hogy a Fidesz ebben a korosztályban még mindig jobban szerepel, de két fontos változás elég szembetűnő, és ezzel a TISZA járhat jól.

Egyrészt a Fidesz támogatottsága csökkent a nyugdíjasok körében egy év alatt – bár ez a visszaesés a magasabb hibahatárok miatt fenntartásokkal kezelendő –, másrészt a Tisza Párt márciusban jobban mozgósította az idősebb szavazókat, mint 2024 márciusában a DK.

Most 25 százalék támogatja Magyar Péteréket a 65 év felettiek közül.

Egy októberi Medián-felmérés szerint a nyugdíjasok egy kicsit derűsebben látják az ország gazdasági helyzetét, mint az össztársadalom, de a saját háztartásuk helyzetét rosszabbnak ítélik meg. Több mint felük szerint romlott a gazdasági helyzete az előző 12 hónapban, és ennek a csoportnak a fele úgy véli, hogy sokat romlott. Csak 11 százalék érzi úgy, hogy javult, ezen belül nagyon kevesen mondták, hogy sokat javult. A jövőt 13 százalékuk látja javulónak, 45 százalék további romlásra számít, 42 százalék pedig nem vár változást.

A márciusi Medián-felmérés összehasonlította a Fidesz és a Tisza áfajavaslatát is, anélkül, hogy megnevezték volna az előterjesztőket.

A válaszadók elsöprő többsége inkább támogatta az egészséges élelmiszerek áfacsökkentését, mint a nyugdíjasok áfa-visszatérítését. A teljes népesség körében a mindenkire vonatkozó verzió lett népszerűbb, de a 64 év felettiek körében is a Tisza javaslata győzött.

A nyugdíjasok 70 százaléka inkább az általános 5 százalékos élelmiszeráfát választaná, mint a zöldség és gyümölcs áfájának visszatérítését.

A felmérést 1000 fős országos reprezentatív minták alapján végezték, telefonos megkereséssel. A minták súlyozása a KSH adatai alapján történt. A teljes mintában a hibahatár legfeljebb ±3,5 százalék, a 65 éves és idősebbek körében pedig legfeljebb ±7,2 százalék – írja a Medián közleménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Brüsszel puccsot akar, a nemzeti kormányokat ellehetetleníti, ügynökpártokat segít hatalomra
A miniszterelnök a mai EU-s konferencián brüsszelezett. Szerinte az unió nyíltan be akar avatkozni a magyar politikába.


Orbán Viktor az Országházban ma rendezett, uniós parlamenti elnökök részvételével zajló, a tavalyi EU-s magyar elnökséghez kapcsolódó parlamenti események zárókonferenciáján hirdette a magyar kormány álláspontját. Eszerint Brüsszel beavatkozik a nemzeti kormányok működésébe.

A miniszterelnök szerint Brüsszel azokat a pártokat segíti hatalomra, amelyek feladják a nemzeti szuverenitást.

„Brüsszel a nemzeti kormányokat ellehetetleníti, beavatkozik és megbuktatja, a neki tetsző nemzeti szuverenitást feladó ügynökpártokat segít hatalomra” – fogalmazott. Hozzátette: Brüsszel fenyegetéssel, az uniós források megvonásával próbál nyomást gyakorolni azokra, akik kiállnak a nemzetállami keretek mellett.

A kormányfő kifejtette: ezt a módszert Magyarországon már kétszer, 2018-ban és 2022-ben is próbára tették, most pedig harmadszorra is megteszik. „A dolgok mára odáig fajultak, hogy nyíltan bevallják, Magyarország esetében le akarják rontani a gazdaságunkat, hogy a nemzeti kormányok helyett brüsszeli érdeket szolgáló bábkormányt ültessenek a helyére.”

Orbán Viktor úgy gondolja, „ezt nem lehet másképp nevezni, mint puccskísérletnek a nemzeti parlamentekkel szemben.”

A miniszterelnök megjegyezte: „dagad a brüsszeli NGO-botrány” is, és kiderült, hogy a brüsszeli bürokrácia sok százmillió euró közpénzt juttatott olyan szervezeteknek, amelyek a föderális Európa szószólói és lobbistái.

Orbán Viktor Ukrajna uniós csatlakozása ellen érvelve azt is hangsúlyozta, hogy szerinte „az alapító atyák nem ebből a célból hozták létre az Európai Uniót. Ebből nem lesz erős, ebből csak gyenge Európa lesz.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ez csak egy zsepi!” – Nem lőtték be magukat Kijevben, Macronék csak nevetnek az orosz álhíren
Orosz propagandisták terjesztették a hírt, hogy a francia, német és brit államfő drogozott Kijevben. Az értesülésük alapja egy koszos zsebkendő volt.


Az orosz külügy szóvivője, Marija Zaharova azt állította, hogy egy videón, amely Emmanuel Macront, Keir Starmert és Friedrich Merzet mutatja egy vasúti kocsiban, egy „zacskó és egy kanál” is látható, amit kábítószer-fogyasztáshoz szokás használni.

Ezután orosz propagandisták aktívan azt terjesztették, hogy az európai országvezetők drogoztak a kijevi útjuk során.

A francia elnöki hivatal hétfőn reagált a vádakra. Azt írták: „Amikor az európai egység kényelmetlenné válik, a dezinformáció odáig fajul, hogy egy egyszerű zsebkendőt is drognak állít be. Ez az álhír Franciaország ellenségeitől származik – külföldről és belföldről egyaránt. Ébernek kell maradnunk a manipulációval szemben.”

Az Élysée-palota a posztban közeli képet is megosztott a zsebkendőről. Azt írták alá: „Ez egy zsepi. Orrfújásra való.”

Emmanuel Macron francia államfő, Keir Starmer brit miniszterelnök, Friedrich Merz német kancellár és Donald Tusk lengyel kormányfő május 10-én utazott Kijevbe, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és megerősítse az európai országok (jelentős részének) Ukrajna melletti kiállását az orosz agresszióval szemben.

Zelenszkij és az európai vezetők egy május 12-én induló feltétel nélküli tűzszünet mellett is kiálltak, amit Moszkva figyelmen kívül hagyott.

(via The Kyiv Independent)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Már az éves hiány közel 71 százalékánál járunk: az elmúlt 15 év egyik legdurvább költségvetési mínuszát hozta az április
A kiadások elszálltak, miközben a bevételek is nőttek, de ez sem volt elég. Már zárolásokra is sor került, mégsem tudni, pontosan hol és mennyi pénzt fogtak meg.


A magyar állam már április végére elérte az egész évre tervezett költségvetési hiány 70,9 százalékát – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium friss adataiból.

A négy hónap alatt összesen 2930,5 milliárd forint lett a hiány, csak áprilisban 376,4 milliárd forint mínuszt könyveltek el. Ennél rosszabb áprilisi adat csak egyszer, 2023-ban volt

– írta meg a 444.

Az államháztartás hiánya időarányosan 33,3 százalék lenne, ehhez képest ennek több mint a duplájánál tartunk. Ráadásul négy hónap alatt még soha nem volt ekkora a hiány, mint most.

A tavalyi év azonos időszakában 2597,5 milliárd forint volt a mínusz, így idén 333 milliárd forinttal, azaz 12,8 százalékkal nőtt a hiány.

A minisztérium szerint jól alakultak a bevételek: áprilisban az adó- és járulékbevételek 10,9 százalékkal, a fogyasztáshoz kapcsolódó adók 13 százalékkal nőttek a tavalyi év azonos időszakához képest.

A kiadásokról viszont kevés konkrétum derült ki. Az biztos, hogy a kamatkiadások 1916,5 milliárd forintra nőttek (tavaly ilyenkor ez 1500 milliárd körül volt), a nyugdíjakra pedig 2738,1 milliárd forint ment el (tavaly ilyenkor 2375 milliárd).

Kisgergely Kornél államtitkár szerint már sor került egy jelentős zárolásra, és megemelték az idei hiánycélt is. Azt mondta, a bevételek megfelelnek a várakozásoknak, de arról nem közöltek részleteket, pontosan milyen kiadásokat érintett a zárolás, vagy mekkora az új hiánycél.


Link másolása
KÖVESS MINKET: