HÍREK
A Rovatból

Orbán az árstopokról: „Én szeretném meghosszabbítani”

A kormányfő szerint az EU-nak is meg kell értenie, hogy rendkívüli helyzetben rendkívüli intézkedésekre van szükség.


A gazdasági intézkedésekről is beszélt Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádióban adott interjújában. Elmondta, hogy ha nem lenne még érvényben az élelmiszer- és a benzinárstop, 15-16 százalékos lenne az infláció a mostani 10 százalék helyett, a benzin litere pedig 700-900 forint között lenne az ársapka nélkül.

Reagált arra is, hogy Magyarország ellen akár kötelezettségszegési eljárás is indulhat a kettős benzinár miatt. Orbán azt mondta, van logika abban, amit az Európai Unió mond, de ez nem fekete-fehér történet. Úgy fogalmazott, békeidőben áldásos és helyes, hogy vannak egységes dolgok az unióban, de most nem normális, általános helyzet van, Brüsszel pedig messzebb van az ukrán határtól, mint Magyarország.

"Próbálom meggyőzni őket arról, hogy értsék meg, ez egy rendkívüli helyzet, ami rendkívüli intézkedéseket követel meg, és ilyenkor szabad, sőt szerintem kötelező is eltérni. Nem tudjuk másképp megvédeni a magyarok érdekeit"

- jelentette ki. Hozzátette, hogy a háborús zónához közelebb eső országokban magasabb az infláció, ezért is van szükség ilyen intézkedésekre. Az uniótól pedig azt kéri, hogy ezt lássák be.

Arra a kérdésre, hogy meghosszabbítják-e a július elsején lejáró benzin- és élelmiszerárstopot, azt válaszolta: körültekintően kell eljárni, nézni kell a számokat, a következményeket alaposan fel kell mérni. Kiemelte, hogy "sok okos, tekintélyes ember van a kormányban, akik a gazdasággal foglalkoznak", az ő feladatuk hogy javaslatot tegyenek.

"Én szeretném meghosszabbítani, de ehhez még konzultációk kellenek"

- mondta, hozzátéve, hogy minden a háborún múlik.

Az olajembargóról szóló EU-s vita kapcsán azt mondta, Magyarország keményen állta a sarat.

Kicsit odaszúrt a cseh és a szlovák "barátoknak", akik ugyan szintén hasonló helyzetben vannak az orosz olaj tekintetében, mint mi, de "amikor csatázni kellett, senkit nem láttam magam mellett".

Orbán arra is kitért, hogy szerinte a baloldal biztos, hogy elfogadta volna az eredeti javaslatot. Szerinte ha nem ez lett volna a választás eredménye, ott lennénk, mint a többi európai ország:, 700-900 forintos benzinár, nem jönne olaj Oroszországból, tovább nőne az infláció. A kormányfő hozzátette: tiszteletet mutat az ellenzéki képviselők felé, "de ez most nem az ő évadjuk".

A gázembargó kérdése szerinte még nehezebb ügy lesz, mint az olajembargó. Mint mondta, nem sunyiságról meg gyávaságról van szó, egyszerűen a gazdasági érdekeket kell nézni. Szerinte "vagyunk néhányan", akiknek ez fontos, például a németeknek is, de azt nem tudja megmondani, hogy vajon a végén "megint egyedül maradunk-e." Orbán szerint nem lenne ésszerű európai politika a gázembargó, így bízik benne, hogy ezúttal is a józan ész kerekedik felül a vita során.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor: A honvédelmi miniszter szavainak erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése jelöli majd ki
„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék” - írja gyorselemzésében a politológus.


Török Gábor egy Facebook-posztban reagált a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvételre, amelyen a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a kormány „szakít a békementalitással, hogy átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”.

A politológus gyorselemzésében arról ír: már korábban is beszélt róla, hogy „a politikai botrányok nem vagy-vagy elven működnek, azaz nem azt kell kérdezni velük kapcsolatban, hogy na akkor most rombolnak vagy sem”.

„Sokkal hasznosabb, ha a botrányokat egy speciális Richter-skálán képzeljük el, mondjuk - idézzük akkor Gulyás Gergelyt - a »lepkefingtól« az »atombombáig«. Nagyon ritka az olyan botrány, amely azonnali és közvetlen reakciót vált ki, azaz a hatása rögtön kimutatható a közvélemény-kutatásokban, erre még igazán az őszödi beszéd sem volt képes, bár az kétségtelenül elég ütős volt” - fogalmazott Török.

Azt is kifejtette, hogy a Kollár-ügy kapcsán is beszélt már arról, hogy „az ilyen hangfelvételes botrányoknál igazán két dolog számít, a részletek és az értelmezések. Hogy mit jelentenek a részletek? Leginkább azt, hogy ki, hogyan és miről beszél”.

„A honvédelmi miniszter kétségtelenül ismertebb, felépítettebb szereplő, mint az ellenzéki EP-képviselő volt, a téma pedig egyértelműen az Orbán-kormány »szíve közepe«. Ugyanakkor a megfogalmazás messze nem annyira védhetetlen, mint a »hazudtunk reggel, éjjel meg este« (és még azt is megpróbálták »igazságbeszédnek" nevezni«), így az ügy erejét a botrányskálán egyértelműen az ügy utókezelése, keretezése jelöli majd ki”

- fogalmazott a politológus.

„Ismerve mindkét oldal politikai kommunikációs képességeit és az ebben az ügyben védekezni kényszerülő oldal médiarendszerét, nagyon magas számot a skálán ezen a ponton biztos nem prognosztizálnék”

- jegyezte meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Reagált a kormány Gyurcsány távozására: ukránbarát, Brüsszel, Tisza Párt
A volt miniszterelnök minden politikai posztról lemondott. A kormány viszont nem lát változást az ellenzék soraiban.


Gyurcsány Ferenc csütrtökön bejelentette, hogy távozik a politikából: lemondott a Demokratikus Koalíció (DK) elnöki tisztségéről, frakcióvezetői pozíciójáról, és országgyűlési képviselői mandátumáról is. A volt miniszterelnök nem indul a következő választásokon sem.

A hírt felesége, Dobrev Klára osztotta meg a közösségi oldalán. A DK európai parlamenti képviselője azt írta: a döntést közösen hozták meg, és a párt elnöksége is elfogadta. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc „mindig élvezni fogja a DK egész közösségének a barátságát, szeretetét és tiszteletét”.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ is reagált a hírre a Telex kérdésére. Közleményükben azt írták:

„semmi sem változik! A DK Dobrev Klárával az élen ugyanúgy ukránbarát és Brüsszel utasításait követi, mint a Tisza Párt”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Pottyondy Edina: A Gyurcsány-Orbán rivalizálásban meggyötört és letarolt Magyarország talán fellélegezhet, bár a nagyobbik falat még hátra van
A humorista úgy fogalmazott: az első reakciója az öröm volt, a második pedig a keserűség, amikor megtudta, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonul.


Pottyondy Edina egy rövid Facebook-posztban reagált a hírre, miszerint visszavonul a közélettől Gyurcsány Ferenc.

„Az első reakcióm az öröm. A Gyurcsány-Orbán rivalizálásban meggyötört és letarolt Magyarország talán fellélegezhet. Bár a nagyobbik falat még hátra van. A második reakcióm a keserűség. Húsz éve kellett volna visszavonulnia, távoznia, nem most, amikor már igazán nincs jelentősége”

- fogalmazott a humorista, aki szerint azzal, hogy a DK-t hivatalosan az exfeleség, DK nevére írják, egyáltalán nem biztos, hogy a magyar baloldal levegőhöz jut.

„Inkább tűnik ez nekem 2026-os választási stratégiának, mint őszinte szembenézésnek azzal, hogy Gyurcsány Ferenc hosszú politikai pályafutása alatt csődbe vitte az országot, a költségvetés meghamisításával, állampolgárok összeverésével elkezdte a jogállam lebontását, szitokszóvá tette a liberalizmust és a baloldaliságot, kétharmadhoz juttatta Orbánt, majd minden ellenzéki próbálkozást megmérgezett és szétvert”.

Pottyondy szerint a legnagyobb probléma ugyanakkor az, hogy „hiába távozik, a gyurcsányizmus itt marad velünk”.

„A vezérkultusz, a szektás őrület, a minden gátlástalanságot és hazugságot legitimáló erő mítosza, az agresszió és a nagyotmondás. Ma már ez a politika. Orbán és Gyurcsány életműve egy lepusztult, kirabolt ország, egy végletekig hiszterizált társadalom, egy megtört értelmiség. A soha viszont nem látásra, miniszterelnök úr!” - zárta posztját.


Link másolása
KÖVESS MINKET:





Link másolása
KÖVESS MINKET: