SPORT
A Rovatból

A kiszőrösödött izomkolosszus-hölgyektől a nőies fitneszig hosszú út vezetett – a testépítés és a női versenyzés kezdetei

A Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség elnöke, Huber István büszke rá, hogy Magyarország fitneszben a világ éllovasa. Pedig 1977-ben még csodabogárnak nézték, amikor az első budapesti konditermeket elkezdte látogatni.


A női testépítés örökké vitatott téma: akad, aki csodálja a mögöttes teljesítményt, másokat pedig taszít a kidolgozott izomzatú hölgyek látványa. Kezdetben a testépítés kizárólag a férfiak terepe volt, 1965-től kezdve a híres Mr. Olympia versennyel az élen, melynek éveken keresztül Arnold Schwarzenegger volt a szimbóluma. A későbbi színészlegenda 1976-ban sorozatban immár a hatodik Mr. Olympia-győzelmét ünnepelte.

Egy évvel később, Jimmy Carter elnökké választásának évében indult el a nők bevonása is a hasonló megmérettetésekbe. Előtte nem igazán érdekelt senkit a nők izomépítése. Valójában nem is volt különösebben látványos, inkább az egészséges életmódról és diétáról szóltak ezek a kezdetleges bemutatkozások. 1977-ben viszont létrejött egy – nem hivatalos, de annál elszántabb – női szövetség, az Izmos Nővéri Rend. Mégpedig azzal a céllal, hogy lerombolják a női testépítéssel kapcsolatos előítéleteket. Naponta órákat emelgették a súlyokat, hogy felfigyeljenek az erőfeszítéseikre.

Ekkortájt kezdte hirdetni a daytoni Fiatalok Keresztény Egyesülete (YMCA) egyik tagja, Henry McGhee, miszerint a férfiakhoz hasonlóan a nőknek is meg kell adni a lehetőséget fizikumuk építésére és a versenyzésre.

Elindultak az első komolyabb megmérettetések a Las Vegas-i Resort and Casino szállodában (ahol utána Miss Universe szépségversenyeket rendeztek, sőt, rendeznek manapság is).

Az igazi áttörést azonban az jelentette, amikor 1979-ben megrendezték az IFBB által is elismert, a Világ Legjobbjai elnevezésű női testépítőversenyt, 2500 dolláros fődíjjal. Egy évvel később elindult a Ms. Olympia verseny is, amely máig a legrangosabb professzionális verseny testépítőnők számára. Az első nyertes Rachel McLish volt, a legeredményesebb versenyzőnek mindezidáig pedig Iris Kyle számít a maga 10 győzelmével.

A nemek közötti különbségtétel abban nyilvánult meg, hogy a Ms. Olympiát másfél évtizeddel később vezették be, mint a férfi megfelelőjét. De az elnyerhető pénzjutalomban is: a 2012-es Mr. Olympia például 250 000 dollárt vitt haza, míg Ms. Olympia csupán 28 000 dollárt.

Ennek több oka is lehet: egyrészt a nőknek más a testfelépítése, izommennyisége, és a tesztoszteronszintjük alacsonyabb, így a természetes módon építhető izomzat mennyisége is korlátozott számukra. Továbbá eleinte a női testépítés nem volt figyelemfelkeltő, mert a férfiaknak nem tetszett a műfaj, a nők pedig nem értették, hogy ez mire jó.

Megkérdeztük a magyar kezdetekről az MTFSZ (Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség) elnökét, Huber Istvánt. Ő már csak tudja, mi fán terem hazánkban a testépítés, hiszen 1977-ben kezdte a testépítést. A világon majdnem minden országban képviselte már a szakmát, és két évtizede vezeti a szövetséget.

"Csodabogaraknak néztek minket akkoriban" – kezdett bele a mesélésbe István.

"Amikor végigmentem az utcán, mondták, hogy „odanézz!”, mire én is odanéztem, kiderült, hogy engem néztek. Az egész országban voltunk körülbelül százan, akik nagyon izmosak voltunk, akkoriban ez nem volt divat, a bodybuilder szót sem ismerték. Még arra is emlékszem, hogy 1970-ben az Athenaeum nyomda színiben versenyeztek az első testépítők.

Ami a női versenyzőket illeti, eleinte nem jött könnyen az áttörés. Amikor 1986-ban Lengyelországban megrendezték a női európai testépítő bajnokságot, a nyertes jó irányba vitte volna a sportágat, de a szakma azt szerette volna, ha a nők is nagyon izmosak lennének, holott szerintem nem szép, ha egy hölgyikén 20 kiló többletizom van. Illetve a férfiakra szabott szerektől (pl. tesztoszteron, szteroid) akkoriban a nők szőrösek lettek, és hangjuk is elváltozott.

Aztán szerencsére jött egy csodás hölgy, Szikszay Gabriella, aki tényleg csinos tudott maradni" – mondta az MTFSZ elnök, hozzátéve, hogy Gabriella 1991-ben lett amatőr női testépítő világbajnok, valamint páros testépítő világbajnok és első magyarként kijutott a Ms. Olympiára, ami hatalmas eredmény.

A következő fontos mérföldkő az volt, amikor sikerült bevezetni a fitness kategóriát. A ’90-es évek közepén indult be nálunk a fitnesz-őrület: ekkoriban nyerte meg a Fitness Magyar Bajnokságot Palatinus Tünde, valamint ekkortájt kezdte el a bajnoki címeit begyűjteni Béres Alexandra is, aki szintén sokat tett a műfaj népszerűsítéséért.

"A női testépítés elkezdett háttérbe szorulni a versenyzői létszám csökkenése és a szponzorok távolmaradása miatt, ezért az IFBB 2013-ban eltörölte ezt a kategóriát" – eleveníti fel a múltat István.

Magyarország fitneszben azóta is a világ éllovasa, Szlovákia a második, és Ukrajna a harmadik a rangsorban, és ez a hármas felállás időről-időre felcserélődik.

Arra a kérdésre, hogy hazánkban mióta léteznek konditermek és mióta járnak oda nők is, a Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség elnöke azt válaszolta, hogy az 1970-es évek közepén egyszerre négy konditerem is nyílt Budapesten. Érdekességként megemlítette, hogy az első, Spartacus nevű hely ma is működik a Bartók Béla út 57. szám alatt, csak más néven. Hölgyek pedig körülbelül egy évtizeddel később, az 1980-as évek közepén kezdtek el edzőteremben súlyzózni.

– Akkoriban még nem izomkolosszusokat faragtunk belőlük, amit a világ elvárt, de az említett Szikszay Gabi is így kezdte, és volt egy Rubos Katalinunk is, aki juniorban világbajnoki címet szerzett. Aztán kiemelném a későbbi évekből Vargha Violát, az MTFSZ  jelenlegi főtitkárát, aki junior testépítésben fél évtizeden át élmezőnyben volt a rendkívüli genetikájával, majd páros testépítésben 2. helyen végzett Európa-bajnokságon, végül fitneszmodell világbajnok lett. ​

Ő nem használt szereket, és belevitt egy nőies vonalat a versenyzésbe, ráadásul a testépítésből át tudott menni a bikini fitneszmodell kategóriába és vissza, miközben mindkét kategóriában tudott versenyezni.

Az biztos, hogy a 21. századra jócskán változott a női izomépítés megítélése és szabályrendszere, és egyre szélesebb rétegeket szólít meg a súlyzós edzésforma. Manapság a világ legtöbb részén már teljesen természetes látvány egy lány egy konditeremben, miközben egyes muszlim vallású országokban, például Afganisztánban máig tilos a női testépítés.

Források: Csupasport, Wikipédia


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
„Mekkora paraszt vagy, öreg!” - Behallatszott Hajdú B. István kiakadása a magyar-svéd meccs közvetítésébe
A kommentátort a mikrofonba szűrődő mondatok alapján az egyik néző lelocsolhatta valamivel. Hajdú B. ezek után azt javasolta az illetőnek, hogy az anyukáját locsolgassa helyette inkább.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. június 07.



A magyar válogatott péntek este 2-0-s vereséget szenvedett Svédországtól a Puskás Arénában egy felkészülési mérkőzésen.

A 444.hu figyelt fel arra, hogy a meccs hajrájában, a 93. percben különös jelenet zajlott a közvetítés során. Hajdú B. István kommentátor hiába hajolt el a mikrofontól, a hangja így is behallatszott.

„Mekkora paraszt vagy, öreg! Édesanyádat, azt locsolgasd!”

– mondta.

Úgy tűnik, az eset a kommentátori fülkéhez közel történhetett, mert egy másik mondat is hallható volt: „maguk meg minek állnak itt”.

A rövid közjáték után Hajdú B. zavartalanul folytatta a közvetítést.

A magyar válogatott legközelebb jövő kedden, 18 órakor lép pályára Azerbajdzsán ellen Bakuban. Ez lesz az utolsó felkészülési mérkőzés az őszi világbajnoki selejtezők előtt. A magyar csapat csoportjában Portugália, Írország és Örményország lesz az ellenfél. A csoportelső automatikusan kijut a vb-re, míg a második helyezett a márciusi pótselejtezőn küzdhet tovább.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
„Anyuka, a gyermeke nem fogja jól érezni magát!” – Drávucz Rita kerekesszékes kislányát nem fogadták egy nyári táborban
A világbajnok vízilabdázó 11 éves lánya, Flóra alig várta a főzős tábort. Végül máshol kapott helyet – de csak miután az édesanyja másik szervezőt keresett neki.
F. O. - szmo.hu
2025. június 22.



Drávucz Rita vízilabda-világbajnok egy blogbejegyzésében számolt be arról, hogy kerekesszékes kislányát nem fogadták egy nyári táborban. A 11 éves Flóra főzős táborba szeretett volna menni egyik barátnőjével, ám a jelentkezés nem úgy alakult, ahogy remélték.

A kislány Charcot–Marie–Tooth betegséggel él, kerekesszéket használ, de önállóan is tud székre ülni, néhány lépést megtenni, és a kerekesszékében is magabiztosan közlekedik.

Rita korábbi tapasztalatai alapján ilyenkor mindig egyeztet a szervezőkkel, mielőtt beíratná a lányát. Most is így tett: telefonon érdeklődött, hogy tudják-e fogadni Flórát.

„A telefon végén lévő hölgynek elmondtam a fentieket, majd egy számomra igen meglepő válasz érkezett. A táboroztató hölgy a hallottak alapján kerek perec kijelentette: »Anyuka, a gyermeke nem fogja jól érezni itt magát«. Elkeseredtem a válasz hallatán, és magamban hozzá is fűztem: ha így állunk hozzá már az elején, akkor nagy eséllyel így is lesz...”

– mesélte a Blikknek.

A korábbi válogatott sportoló elmondta, az évek során sok táborba jelentkeztek már, és a legtöbb helyen nyitottak és együttműködők voltak. Most viszont nem ezt tapasztalta.

„Kiemelném, nem azzal van a gond, hogy nem fogadták őt, hanem ahogyan ezt kommunikálták. Ilyenkor nyilván benne van, hogy valóban nincs tapasztalat, és a szolgáltató félelme is felerősödik, ám itt nem ez a fajta beszélgetés zajlott” – a Blikknek.

Az eset után egy másik szervezőt kerestek, és végül sikerült megoldást találni.

„Némi egyeztetés után arra jutottunk, hogy ha szeretne jönni Flóra, szeretettel várják. Az ő hozzáállásuk teljesen más volt, élményt szeretnének nyújtani egy olyan gyermeknek is, aki kerekesszéket használ az önállósághoz, emellett a többi jelenlévő gyermek is új élménnyel gazdagodik, ha találkozik Flórával”

– tette hozzá.

Flóra egy inkluzív iskolába jár, több éve vesz részt különféle táborokban. Tavaly nyáron az Egyesült Államokban esett át egy komplex lábfejműtéten, amely után a bal lábát tudták megoperálni, a jobb láb beavatkozása még hátravan.

„Jól sikerült a műtét, viszont mélyen érintette a lelkét, és nagyon sok fájdalma volt. Mondta is, hogy anya, ezen a nyáron megpihenek, és jövő nyáron nekifutunk a másiknak is. Ez nagyon fontos visszajelzés nekünk, ő is azt szeretné, hogy a másik talpa is lekerüljön a földre” - fogalmazott az édesanya.

Rita jelenleg egy játszó- és közösségi tereket tervező és kivitelező cégnél dolgozik. Lánya rendszeresen jár hidroterápiára, gyógytornára, fejlesztésekre, hegkezelésre és orvosi kontrollokra is. „Ő is picit elfáradt, nagyon várta már a nyarat és a táborokat” – mondta Rita.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Edzés közben bénult le, 20 milliárd forintnyi kártérítést ítéltek meg neki
Az amerikai Jack Greener súlyos sérülést szenvedett, amikor feketeöves edzője nem megfelelően mutatott be egy technikát. Az eset jogi precedenssé vált a sportban.


Egy amerikai férfi, Jack Greener összesen 56 millió dolláros – azaz közel 20 milliárd forintnyi – kártérítést kapott, miután súlyos gerincsérülést szenvedett egy brazil jiu-jitsu edzésen. Az eset még 2018-ban történt, amikor a 30 éves férfi fehérövesként vett részt egy tréningen, ahol feketeöves edzője, Francisco Iturralde volt az ellenfele, számolt be a történetről a New York Post.

A Sinistro néven ismert, tapasztalt versenyző egy különleges mozdulatot alkalmmazott.

„Az oktató olyan technikát hajtott végre, amely során teljes testsúlyával Greener nyakára nehezedett, aminek következtében Greener azonnal lebénult és elvesztette minden végtagfunkcióját”

– mondta Rener Gracie szakértőként a bíróságon. A jelenetről videófelvétel is készült.

A férfit az eset után hónapokig kórházban kezelték, és a sérülés miatt többszörös agyvérzést is elszenvedett.

A baleset idején éppen a diplomája megszerzésére készült, ezért úgy döntött, beperli a Del Mar Jiu Jitsu klubot, ahol a történtek zajlottak.

A bíróság első alkalommal 2023-ban 46 millió dollár kártérítést ítélt meg Greenernek, ám a klub fellebbezett. A második tárgyaláson ismét a sértett javára döntöttek, és a megítélt összeg is magasabb lett.

Az NBC San Diego szerint az ítéletet később egy állami fellebbviteli testület is megerősítette. Greener ügyvédje úgy fogalmazott:

„az ítélet nemcsak ügyfelünk, hanem a sérült sportolók számára is fontos jogi győzelmet jelent, mivel megerősíti, hogy a sportoktatók és a létesítmények felelősségre vonhatók, ha indokolatlanul megnövelik a sportban rejlő kockázatokat”.

A Daily Mail idézte a bírósági döntést is, amely szerint „miközben Greenerrel sparringolt egy BJJ óra során, Iturralde nem tartott neki megfelelő bemutatót. Ahelyett, hogy oktatóként viselkedett volna, inkább tanulótársként nézett vele szembe, amikor mozgásképtelenné tette és egy sor manővert hajtott végre Greeneren.”

Az ítélet hozzátette: „De mint a BJJ terén magasabb szintű ismeretekkel és készségekkel rendelkező oktató, Iturralde más helyzetben volt, mint a többi tanítvány, és ezért más mércét kellett volna vele szemben alkalmaznia.”

A hosszú rehabilitáció és több sikeres műtét után Jack Greener ma már felépült, és motivációs trénerként dolgozik.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
Szoboszlai Dominik teljesen bepöccent, ököllel verte a kispadot a lecserélése után
A magyar válogatott felkészülési meccsen kapott ki Svédországtól. Rossi cseréje után a csapat nem tudott változtatni az eredményen.


Péntek este Svédország ellen játszott felkészülési mérkőzést a magyar válogatott a budapesti Puskás Arénában. A találkozón a vendégek 2-0-s győzelmet arattak.

A mérkőzés 79. percében Marco Rossi szövetségi kapitány lecserélte Szoboszlai Dominikot. A válogatott csapatkapitánya nyugodtan hagyta el a pályát, mindenkivel lepacsizott, mielőtt azonban leült volna, dühében többször is megütötte a kispad tetejét.

A magyar válogatott Szoboszlai lecserélése után sem tudott betalálni. A nemzeti együttes legközelebb jövő kedden lép pályára Azerbajdzsán ellen Bakuban, a mérkőzés 18 órakor kezdődik. Ez lesz az utolsó felkészülési lehetőség az őszi világbajnoki selejtezők előtt, ahol Portugália, Írország és Örményország lesznek az ellenfelek. A csoportgyőztes kijut a jövő évi tornára, a második helyezett a márciusi pótselejtezőn harcolhat tovább a részvételért.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: