HÍREK
A Rovatból

Négyfokos hidegben küzdenek a rosszul lett barlangász életéért a törökországi Morca-barlangban

A magyarok igyekeznek életben tartani az amerikai kutatót a mélyben, de a körülmények extrém nehezek: sáros, nedves, hideg környezetben kell dolgozniuk. Az egyik magyar mentővel beszéltünk a legfrissebb fejleményekről.


Ahogy korábban hírt adtunk róla, egy amerikai kutató néhány napja rosszul lett 1000 méteres mélységben, Dél-Törökországban, a Taurus-hegységben található Morca-barlangban. Elsőként magyar barlangi mentők indultak a segítségére, le is jutottak a sérülthöz, és felállítottak egy intenzív terápiás ellátást nyújtó sátrat.

A válságos állapotban lévő kutató vértranszfúziót kapott, azonban kivérzéses sokk fenyegeti. Mivel pontos diagnózist egyelőre lehetetlen felállítani, egyelőre csak a tünetek kezelése zajlik, illetve a megelőlegezett diagnózis alapján életben tartó terápiát végeznek a mélyben. Ha megindul a javulás, akkor is extrém nehéz lesz felhozni az amerikai férfit.

Horváth Richárdot a Magyar Barlangi Mentőszolgálat országos vezetőjét arról kérdeztük, mik a legfrissebb hírek a mentőakcióról.

– Mit tudunk, hogy áll most a dolog?

– Elkezdtek megérkezni a mentőegységek több országból: olaszok, szlovének, horvátok, lengyelek, bolgárok. A mieink lent dolgoznak,

egy kivétellel mind a barlang mély részében vannak, ezer méter körül.

Ma este utánuk fogunk küldeni egy nagyobb csoportot, ők is részt vesznek majd a sérült szállításában.

– Hogyan koordinálják a munkát a különböző csoportok között?

– Van egy nemzetközi szervezet, az ECRA, az európai barlangi mentők közös szervezete. Ők koordinálnak a különböző nemzetek között. Mi barlangászok vagyunk, mind értjük, hogy ki mit csinál. Több nemzetközi gyakorlat is volt, sőt, volt nemzetközi mentőakció is, azaz az együttműködés kipróbált közöttünk.

Persze igyekszünk a szakaszokat úgy beosztani, hogy lehetőleg egy nemzeten belüliek csináljanak egy-egy feladatot,

így csak a feladatok átadása közben van konkrét találkozás.

– Korábban azt mondták, csak lejutni egy nap. Ezen a nehéz úton kell majd felhozni is beteget?

– Nem, most zajlik egy útépítés. Tehát bár a bejutásnak van egy útvonala, azonban a mentés útvonala nem ugyanaz lesz. Máshol lesznek a kikötési pontok, ott, ahol fel tudjuk húzni a hordágyat. Most ez a munka zajlik. Vannak szűkületek, ezeknek a tágításán dolgoznak, illetve az egészségügyi csoport pedig a beteg állapotával van elfoglalva.

– Hogy van?

– Nincs róla friss információm, mert még mindig nem ért odáig a telefon, 500 méterig van egyelőre telefonösszeköttetés a barlangban, úgyhogy

egyelőre jó néhány órás késéssel érkeznek azok az információk, amiket lentről kapunk.

– Hány fok van lent?

– Hideg van, körülbelül négy fok.

– Ebben a stresszben hány napig lehet életben tartani odalent a bajba jutott kutatót?

– Nemcsak a napok számán múlik. Egyrészt egy nagyon gyakorlott, képzett barlangászról van szó, aki egyébként is ismeri ezt a környezetet és tudja kezelni. Másrészt ott vannak körülötte a segítők, akik melegen tartják. Tényleg nem a napok számítanak. Viszont egészségügyi értelemben nagyon fontos, hogy minél hamarabb, minél jobb ellátást kapjon. Azt kell elgondolni, hogy egy

nagyon-nagyon nehéz környezetben, sáros, nedves, hideg környezetben, azaz abszolút nem kórházi körülmények között kell egy magas szintű ellátást adni neki.

Jelen pillanatban ezt csinálja ez a magyar egység.

– Összesen hány ember szükséges a mentéshez?

– Sokféle szám látott már napvilágot, de egy ehhez hasonló eset volt Németország és Ausztria határán, ahol 1000 méter mélységből egy koponyasérültet kellett felhozni. Ott, ha jól emlékszem, 300 ember dolgozott. Itt is megközelítően ennyien leszünk.

– Mennyibe kerül ez az akció?

– A távolság miatt nagyon sok az utazás, az nyilván nagyon-nagyon sokba kerül. Ráadásul a tábor a legközelebbi repülőtértől is sok órás autózás terepjáróval. A barlangi mentéshez elég jelentős mennyiségű kikötési pontot építünk be, meg köteleket fogunk elhasználni. Nem tudom igazából megbecsülni, az biztos, hogy nem lesz olcsó.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Ha nem engedik, hogy orosz fűtőelemeket használjunk a paksi erőműbe, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani
A miniszterelnök reagált a Bizottság keddi döntésére az orosz energiahordozók leválásáról. Úgy fogalmazott: „Ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.”


Orbán Viktor rövid időn belül másodszorra látogatott el egy lakossági fórumra váratlanul. A kedd esti ráckevei fórumot eredetileg nem vele, hanem Pánczél Károly országgyűlési képviselővel és Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel hirdették meg. Amikor azonban a miniszterelnök megérkezett, átvette a szót, és többek között az Európai Unió keddi döntéséről is beszélt. Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot.

Orbán Viktor szerint a REPowerEU terv „arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül – meglehetősen gyorsan - teszik lehetetlenné, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi erőműbe.” Pedig szerinte az volt az eredeti terv, hogy olcsóbbá tegyék az energiát Európában.

Hozzátette:

„ha elrekesztik az orosz gáz és kőölaj behozatali lehetőséget, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.”

Bár azt a kormányfő is elismerte, hogy jogilag megteheti ezt az Unió. Arról beszélt, hogy elképzelhető, hogy a kérdést nem viszik a miniszterelnökök elé, hanem a Bizottság saját hatáskörében dönt a kérdésről. Megfogalmazása szerint: „Ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Pápaválasztás: Ekkor szállhat fel az első füst
Mutatjuk, mikor érdemes kémlelni a Sixtus-kápolna kéményét.


A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél ötkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért

az első füst este hét óra előtt nem száll fel

- közölte a szentszéki szóvivő, Matteo Bruni hétfőn.

Csütörtök délelőtt két szavazási kört tartanak: ha már az elsőn sikerül megválasztani az új egyházfőt, akkor a fehér füst fél 11 körül emelkedhet fel.

Ha a szavazás eredménytelen, akkor újabb voksolást tartanak, és azt követően dél körül várható a füstcsík. Csütörtök délután fél hatkor szavaznak, valamint este hét óra körül.

Szerdán a pápaválasztó bíborosok a Vatikánban töltött első éjszaka után, közös imával és a Szent Márta-házban, fél héttől fogyasztható közös reggelivel kezdik a konklávé napját. Az utolsó pillanatig lehetőségük van az egymás közötti egyeztetésre.

A nyolcvan évesnél fiatalabb, pápaválasztásra jogosult 135 bíborosból 133 van a pápai államban: a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue betegség miatt lemondta részvételét. A sikeres választáshoz szükséges kétharmados többséget tehát 89 voks adja majd.

A bíborosok gyalogosan mennek át a Szent Péter-bazilikában tíz órakor kezdődő misére, amelyet a hagyomány szerint a megválasztandó pápáért mutat be a bíborosi testület dékánja, Giovanni Battista Re bíboros.

Délután autóbusz viszi át őket az apostoli palotákhoz: fél ötre kell a Sixtus-kápolnába együtt bevonulniuk. A Sixtus-kápolna ajtaját a legfiatalabb pápaválasztó, az ukrán származású Mykola Bychok melbourne-i püspök zárja le.

Az első feladatok között szerepel a szavazatellenőrzők és jegyzőkönyvvezetők kisorsolása: a Vatikán felvételeket adott ki arról a 133, egyenként megszámozott gömbről, amelyek mindegyike egy-egy bíboros nevéhez párosul. Ezek sorsolásával választják ki a szavazást felügyelő testület tagjait.

Nyilvánosságra került a bíborosok szavazási sorrendje is: az első Pietro Parolin lesz. Erdő Péter tizedikként adja le voksát a különböző fordulókon. Németh László, a belgrádi főegyházmegye metropolita érseke, akit tavaly decemberben kreáltak bíborossá, a sorban százegyedikként voksol.

Európát 54, Ázsiát 21, Afrikát 17, Közép- és Dél-Amerikát 21, Észak-Amerikát 21, Óceániát négy bíboros képviseli.

A konklávé eredményét szokás szerint számos találgatás kíséri. A jövőbeli egyházfő tulajdonságait a bíborosok hétfői és keddi ülésének közleménye részletezte, amely szerint "pásztor" pápára van szükség, aki példát mutat emberiességből, aki képes megtestesíteni az egyház irgalmas arcát, közel áll a rászorulókhoz és a sebzett emberiséghez a háborúk, erőszak és erős polarizáció jellemezte korunkban. A bíborosi testület "erőteljesen érzi, hogy lelki vezetőre van szükség, aki irgalmasságot, szinodalitást, reményt képes adni".

(via MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az RTL Híradó megmutatta Schadl György kacsalábon forgó siófoki nyaralóját, amit rég vissza kellett volna bontani – itt van házi őrizetben
Hiába csengettek a háznál, senki nem válaszolt. Pár perc múlva azonban sorra lehúzódtak a redőnyök.


Mint azt mi is megírtuk: végrehajtás indult Schadl György ellen, miután nem volt hajlandó magától visszabontani siófoki nyaralóját. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke, akit korrupciós bűncselekményekkel vádolnak, február óta ebben a nyaralóban tölti házi őrizetét.

A siófoki nyaralóhoz ellátogatott az RTL Híradó stábja is.

Hiába csengettek a háznál, senki nem válaszolt. Pár perc múlva azonban sorra lehúzódtak a redőnyök.

Schadl György és felesége még 2020-ban vette meg ezt a házat 90 millió forintért. A felújítás előtt csak kicsit volt nagyobb, mint a mellette lévő ikerházfél. A nyaralóval a Schadl György ellen folyó büntetőper vádirata is külön pontban foglalkozik. Az ügyészség szerint nem csak szabálytalanul és túl nagyra építették, de a végrehajtók volt elnöke azt tervezte, lefizet egy kormányhivatali tisztviselőt, hogy megkapják a házra az engedélyt.

Tavaly a Blikk hozott nyilvánosságra több lehallgatott telefonbeszélgetést, ezekből az is kiderült, menyit szánt kenőpénzre. „Mindenképpen szánnánk egy 500 ezer, egymillió forintot erre, hogy ez...Ötössel kezdek, jó” - hallható a felvételen. A kormányhivatali dolgozó azóta beismerte a büntetőperben, hogy elfogadott kenőpénzt.

Nemrég azonban kiderült: a házat már 3 éve vissza kellett volna bontani az eredeti méretig, magasságig. A Somogy megyei kormányhivatal az RTL Híradónak azt írta, még 2022 januárjában kezdeményeztek építésrendészeti eljárást, amiben megállapították, hogy az üdülőépület bővítése jogszerűtlenül és szakszerűtlenül történt. Határozatban el is rendelték a visszabontását. És, mert ezt a tulajdonos nem tette meg, 2023 februárjában elrendelték a döntés végrehajtását, amivel a területileg illetékes adóhatóságot keresték meg.

Az RTL Híradó kérdezte az adóhatóságot, hogy áll azóta a végrehajtási eljárás, de adásukig nem válaszoltak.

Egy ingatlanokkal foglalkozó jogász szerint ez egy lassú folyamat, úgy véli, hogy akár hosszú hónapokig is elhúzódhat az ügy, sőt, úgy fogalmazott: az éves nagyságrenden sem lepődne meg. A hatóság először azt várja, hogy a tulajdonos önként hajtsa végre a határozatot. Ha ezt nem teszi, többször kiszabhat pénzbírságot. De ha ez sem vezet eredményre, akár karhatalommal is odamehet és visszabonthatja a házat.

„Három ajánlatot fognak bekérni ezen a területen tevékenykedő vállalkozóktól, a legkedvezőbbel szerződést kötnek és ennek nyomán történik meg a határozat szerinti átalakítás, visszabontás, hasonlók” - fogalmazott Nagy Zoltán.

Az RTL Híradó Schadl Györgyöt is kereste, végül telefonon érték utol, de csak annyit mondott: ő nem közszereplő és nem kíván nyilatkozni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Egy jelentősebb séta után az MTA épülete elé vonultak Hadházy Ákossal a tüntetők
A politikus kicsit beszólt a Momentumnak, tartott egy kis rögtönzött városnézést, a megjelentek pedig a politikailag megtámadott Tudományos Akadémiához mentek.


Ahogy arról korábban írtunk, párszáz tüntető jelent meg Hadházy Ákos legújabb tüntetésére. A független – és a Parlamentből kitiltott – országgyűlési képviselő ezúttal a Ferenciek terére hirdette meg a demonstrációt, ahova korábban nem kapott engedélyt.

A megjelentek némi tanácskozás után a Budai rakpart érintésével a Magyar Tudományos Akadémia épületéhez vonultak, hogy szolidaritást vállaljanak a szerintük politikai támadás alatt álló szervezettel. Lezárásokra ezúttal nem került sor, mert a rendőrség az Erzsébet hídon és az egész rakparton gondoskodott arról, hogy a tüntetők ne tudják akadályozni a forgalmat.

Ebből egyébként némi konfliktus is adódott: Hadházy – a szintén megjelent monentumos szimpatizánsokra utalva – arról beszélt, hogy nem érdemes szétszakítani a tömeget azzal, hogy többen megint hídfoglalással próbálkoznak. Hasonlóról a politikus korábban lapunknak is beszélt:

A fent leírtak fotókon így néztek ki (a képekre kattintva galéria nyílik meg):


Link másolása
KÖVESS MINKET: