HÍREK
A Rovatból

Végrehajtás indul Schadl luxusnyaralója miatt – Nem bontotta vissza, inkább megvesztegette a kormányhivatal munkatársát

A korrupcióval vádolt Schadl György hiába volt köteles visszaalakítani siófoki nyaralóját, nem tette meg. A NAV-nál landolt az ügy, éveken át is elhúzódhat az eljárás.
Szerző: GJ - szmo.hu
2025. május 05.



Végrehajtási eljárás indult a végrehajtók volt elnöke, Schadl György és felesége ellen, mert nem tettek eleget a hatóság felszólításának, hogy bontsák vissza a jogszerűtlenül kibővített siófoki nyaralójukat – tudta meg a 24.hu. Az ügy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz került, ahol azt közölték: egy ilyen „életveszéllyel nem fenyegető eljárás” akár éveken keresztül is húzódhat.

A Balaton-parti ingatlannal kapcsolatban a Somogy Vármegyei Kormányhivatal 2022 januárjában indított építésrendészeti eljárást, amelynek során megállapították, hogy a nyaraló bővítése jogszerűtlen és szakszerűtlen. A hatóság előírta az eredeti állapot helyreállítását, vagyis az épület alapterületét és magasságát a korábbi szintre vissza kellett volna alakítani. Miután az érintettek ennek nem tettek eleget, a kormányhivatal 2023 februárjában elrendelte a döntés végrehajtását, és megkereste az ügyben illetékes adóhatóságot.

A NAV közölte: az eljárás menete szerint először önkéntes teljesítésre szólítják fel az adóst. Ha ez nem jár sikerrel, a hatóság a felhívást még kétszer megismétli, bírság kiszabása mellett, és csak ezután rendelhetik el, hogy az adott cselekményt – jelen esetben a bontást – a NAV maga végeztesse el.

Az eljárás tovább húzódhat, ha a kötelezett jogorvoslati lehetőségekkel él, vagy más okból felfüggesztik a végrehajtást.

Az ingatlan a Schadl–Völner-per vádiratában is szerepel. Az ügyészség szerint a siófoki nyaraló felújítása során az építtetők eltértek az engedélyezett tervtől, az ingatlan kerítése szabálytalan, a hozzáépített fedett terasz pedig beépített területnek számít, így a beépítési arány meghaladja az engedélyezett mértéket.

A nyomozati iratok szerint Schadl egymillió forint kenőpénzt ajánlott fel azért, hogy ne kelljen visszabontani az épületet, de először azt mondta a kivitelezőnek, hogy 500 ezer forintot ajánljon fel a kormányhivatal munkatársának. A vád szerint az ügyintéző elfogadta az ajánlatot, és úgy egyeztek meg, hogy egy régi fényképet csatolnak az iratokhoz, amelyen nem látszik a szabálytalanság. A dokumentumok alapján az ingatlan ezután megkapta az engedélyt - írja a 24.hu.

A kivitelező és a kormányhivatal egykori munkatársa a büntetőper előkészítő ülésén beismerte a vádakat, őket felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték, az ítélet már jogerős.

Schadl György viszont tagadja a terhére rótt cselekményeket, és idén február óta házi őrizetben van, éppen a kérdéses siófoki nyaralóban.

A Schadl–Völner-perben a vád szerint Schadl György rendszeresen adott át készpénzt jogtalan előnyként Völner Pál volt igazságügyi államtitkárnak. Az ügyészség szerint 2021 nyaráig legalább 83 millió forint cserélt így gazdát. Emellett a vádhatóság szerint Schadl több végrehajtóval abban állapodott meg, hogy elősegíti kinevezésüket, cserébe az irodájuk működéséből származó osztalékot részben vagy egészében visszakéri tőlük. A hét érintett közül hatan beismerték a vádakat, őket jogerősen elítélték.

A vádirat szerint Schadl összesen több mint 924 millió forint illegális jövedelemhez jutott. Az ügyészség tíz év börtönt, 200 millió forintos pénzbírságot, tíz év közügyektől eltiltást, valamint vagyonelkobzást indítványozott vele szemben. Az eljárás májusban folytatódik, a nyári szakaszban várhatóan tanúként hallgatják meg Varga Judit és Trócsányi László volt igazságügyi minisztereket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A Parlamentben kellett elmagyarázni a Micimackót Németh Balázsnak, miután megsértődött Pottyondy videóján
Tanács Zoltán miniszter tartott irodalomórát a fideszes politikusnak, miután a képviselő felháborodott Pottyondy Edina szavain. A jelenet nagy derültséget keltett, a miniszter magyarázatát taps fogadta az ülésteremben.


Gyermekirodalmi magyarázatot kapott a parlamentben Németh Balázs, miután nehezményezte, hogy Pottyondy Edina friss videójában lecsacsizta és egy szerinte sértő jelzővel illette Orbán Viktort. A fideszes képviselő kedden szólalt fel, ahol a youtuber videójából idézett. Azt állította, a kijelentés úgy hangzott: „Orbán szegény leeső farkú kis balfék, csacsi Németh Balázsra bízta az ellenállást” - írta a 444.hu.

A képviselő ezután azt a kérdést tette fel, hogy ez belefér-e a Tisza Párt által hirdetett „szeretetországba”, és a jövőben ilyen stílusra kell-e számítaniuk.

Néhány perccel később Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter reagált a felvetésre. Először Németh Balázs azon állítását korrigálta, amelyben „tiszás portálokról” beszélt.

„Szerintem nincsenek ilyenek, függetlenek vannak, és biztos vagyok benne, hogy minket is fognak majd gyepálni rendesen, hogyha nem úgy dolgozunk, ahogy az elvárható egy normális politikustól vagy normális kormánytól, de a leesett farkú Orbán Viktorra hadd reagáljak” – fogalmazott a miniszter.

Tanács Zoltán ezután egy irodalmi értelmezést adott a képviselő által sérelmezett kifejezésekre. Úgy vélte, Németh Balázs tévesen gondol rosszra.

„Ön valami perverz látomást vélt ebbe belelátni, de hogyha tájékozott lenne a gyermekirodalomban, akkor tudhatná, hogy ez valószínűleg Micimackóra utalt, ahol a negyedik fejezetben Füles, a csacsi, a szamár elveszíti a farkát” – magyarázta.

A miniszter a történetet azzal zárta, hogy Róbert Gida a mesében így szól a medvéhez: „Csacsi, öreg medvém… A csacsi, az a szeretet kifejezése.”

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a mondat szerkezetéből adódóan a leeső farkú nem Orbánra vonatkozik, hanem a csacsi Németh Balázsra :)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Megszólalt a Tisza Párt Radnai Márk újonnan szerzett lakásáról és BMW-iről
A politikus szüleitől kapta ajándékba a vagyonnyilatkozatában szereplő 53 négyzetméteres lakást és a két BMW-t. A párt szerint az ingatlant a nagyszülői ház eladása után vették, az autók pedig tízévesek, és már korábban is Radnai Márk használta őket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 09.



A szüleitől kapta ajándékba azt az 53 négyzetméteres budapesti lakást és a két BMW-t, ami a választások után nem sokkal került a nevére – ezzel magyarázta a Tisza Párt Radnai Márk alelnök vagyonnyilatkozatában szereplő hirtelen gyarapodást.

A párt sajtóosztálya szerint a szülők a nagyszülők korábbi házának eladása után vették az ingatlant, ezt kapta meg Radnai azzal a kitétellel, hogy az édesanyja haszonélvezeti joga megmaradt a lakáson – írta kedden a 444.hu.

A két autó, egy BMW 320D és egy 630D, a párt közlése szerint legalább tízéves, és korábban is a politikus használta őket, most csupán a szülei nevéről kerültek át az övére. A Tisza Párt hangsúlyozta, hogy az ajándékozás nem függ össze Radnai politikai tevékenységével.

A vagyonnyilatkozat szerint a vagyonelemek átírása április 23. és 28. között történt. A dokumentumból az is kiderül, hogy Radnai a lakás és az autók mellett 4,8 millió forintnyi kriptoeszközzel, 1,8 millió forint készpénzzel és 17,5 millió forintnyi bankszámlaköveteléssel rendelkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lannert Judit: Nem fogunk két iskolát fenntartani egy iskolányi gyerek számára
Az oktatási miniszter egy interjúban beszélt az állami és egyházi iskolák párhuzamos finanszírozásának problémájáról. A tárcavezető szerint a kormányzat egyeztetni fog az egyházakkal a hálózat racionalizálásáról.


Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter a Qubitnek adott interjújában arról beszélt, hogy az első száz napban a kormányzat célja a pedagógusok és az iskolai légkör megnyugtatása. „Azt remélem, hogy egy kicsit megnyugodnak a pedagógusok, és ettől kicsit nyugodtabb lesz az iskolai hangulat is. Tényleg azt gondolom, hogy ez nagyon fontos” – fogalmazott a tárcavezető.

Ennek érdekében több, azonnali hatállyal bevezetendő intézkedést is bejelentett.

„Például a kompetenciamérés-cunamit leállítjuk, a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét megszüntetjük. Minden, ami túl sok adminisztrációval jár, azon változtatunk, és a sztrájkjogokat visszaállítjuk” – sorolta Lannert.

A tanárok mindennapi munkáját érintő könnyítések mellett a kormány az oktatás egyik legfontosabb eszközéhez, a tankönyvekhez is hozzányúl. A miniszter lépéseket ígért a szabad tankönyvválasztás visszaállítása felé, és jelezte, hogy felülvizsgálják a korábbi kormánytól megörökölt, áprilisban kötött szerződést, amelyet az állami tankönyvellátó, a KELLO írt alá.

A Nemzeti alaptanterv átalakítása hosszabb folyamat lesz, de az új irány már körvonalazódik: az új tartalmak integráltabban jelennének meg. Lannert Judit szerint be kellene emelni az állampolgári ismereteket, az egészséges életre nevelést, a pénzügyi ismereteket és a médiaműveltséget is.

A miniszter a tanítási módszerek rugalmasságát is szorgalmazza, példaként említette, hogy a kis alsósok, ha elfáradnak, kimehessenek az udvarra játszani, vagy akár az erdőben is lehessen órát tartani.

A helyi szintű rugalmasság megteremtéséhez azonban a központi irányítás átalakítása is szükséges. A miniszter bejelentette a Klebelsberg Központ és a tankerületek teljes átvilágítását, ami akár azonnali személyi következményekkel is járhat.

Az állami fenntartású intézményrendszer átvilágításával párhuzamosan a kormány az egyházi iskolák helyzetét is napirendre tűzi, amelyekkel kapcsolatban egyeztetéseket kezdeményeznek, a miniszter ezzel összefüggésben fogalmazott úgy: „az adófizetők forintjaiból nem fogunk két iskolát fenntartani egy iskolányi gyerek számára”.

via Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Ruszin-Szendi: Levendulába áztatott törölközőt kért egy konferencián az előző honvédelmi vezetés
A honvédelmi miniszter egy Facebook-posztban kritizálta elődje protokolligényeit. A ciprusi EU-csúcsra a korábbi vezetés a 6 fős keret helyett 11 fős delegációt küldött, és különleges törölközőt kért.


Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter „Egy kis színes Ciprusról” címmel írt bejegyzést a közösségi oldalára, amelyben az EU-s védelmi miniszterek ciprusi informális találkozója kapcsán osztott meg egy szerinte „apró, de annál beszédesebb” részletet a korábbi vezetés protokolligényeiről.

A miniszter azzal kezdte, hogy a konferenciát eredetileg márciusra tervezték, de „nyomós okok (dróntámadás) miatt elmaradt”, így a szervezés és a protokoll előkészítése még az előző honvédelmi miniszter időszakában történt.

„És most kapaszkodjunk meg. A maximum 6 fős delegáció helyett 11 fős delegáció, a szállodában külön kérésre levendulába áztatott törölköző, és még sorolhatnánk, hogy mi volt az informális elvárása az elvárása az előző honvédelmi vezetésnek” – idézte fel a korábbi igényeket a tárcavezető.

A posztban ezután feltette a kérdést: „Ez most komoly? Miközben Európa biztonsági kihívásokról, háborús fenyegetésekről, haderőfejlesztésről és a kontinens védelméről tárgyal, addig valakinek az volt a fontos, hogy a törölköző megfelelően legyen »aromaterápiásítva«.”

Ruszin-Szendi szerint „pontosan ez az a mentalitás, ami miatt az emberek joggal érzik úgy, hogy egyes vezetők teljesen elszakadtak a valóságtól”.

A bejegyzést azzal zárta, hogy a magyar katonák nem levendulás törölközőt kérnek, hanem megbecsülést, normális felszerelést, kiszámítható életpályát és tisztességet.

„A honvédelem nem wellness-hétvége” – tette hozzá.

Az EU védelmi minisztereinek informális ülését június 7–8-án tartották Cipruson, miután a márciusi időpontot egy, a szigeten található brit katonai támaszpontot ért dróntámadás miatt elhalasztották. A találkozón Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette, hogy Magyarország feloldja a 6,6 milliárd eurós Európai Békekeret (EPF) blokkolását, amely az ukrajnai támogatások finanszírozását is érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk