India rakétákkal támadta meg Pakisztánt
Szerdára virradóra
Pakisztán háborús cselekménynek nevezte az eseményt.
Nem sokkal a robbanások után India megerősítette, hogy ők hajtották végre a támadást. Közölték, hogy a „Szindur-hadművelet” keretében kilenc olyan célpontot támadtak meg, „ahol India elleni terrortámadásokat terveztek”.
– írta az indiai kormány.
Hangsúlyozták, hogy
A hadsereg a támadás után az X-en azt írta, igazságot szolgáltattak.
Ahmed Sarif altábornagy, a pakisztáni hadsereg szóvivője azt mondta, a rakéták hat helyen csapódtak be a Pakisztán által ellenőrzött Kasmírban és Pandzsáb tartományban. Iszlámábád szerint hat helyszín volt a célpont, és huszonnégy becsapódást észleltek különböző fegyverekből.
A pakisztáni hadsereg szerint India megszegte a tűzszünetet azzal, hogy tüzérséggel támadta Bhimber Gali környékét. Szemtanúk is arról beszéltek a Guardiannek, hogy átlövések történtek a két ország által ellenőrzött kasmíri területek között.
Nem sokkal az indiai csapások után repülőgépek zuhantak le két faluban, az India által ellenőrzött Kasmírban. A pakisztáni állami televízió biztonsági forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy
További részleteket nem adtak meg.
A pakisztáni légierő azóta lezárta az ország légterét.
Sehbáz Sarif pakisztáni miniszterelnök elítélte az indiai légicsapásokat. Azt mondta, hogy „az álnok ellenség gyáva támadásokat hajtott végre”, és bejelentette, hogy megtorlásra készül. Szerda reggelre összehívta a Nemzetbiztonsági Bizottság ülését is.
Sharif később X-en is megszólalt, és úgy fogalmazott:
Azt is írta: „Az egész nemzet a fegyveres erők mögött áll abban, hogyan kell bánni az ellenséggel.”
Michael Kugelman, az Associated Press által megszólaltatott Dél-Ázsia-szakértő szerint „az eszkalációs kockázatok valósak. És könnyen fokozódhatnak, méghozzá gyorsan.” Úgy fogalmazott, hogy „két erős hadsereg ez, amelyek még a nukleáris fegyverek elrettentő ereje ellenére sem félnek jelentős mennyiségű hagyományos katonai erőt bevetni egymás ellen”. A szakértő szerint ez volt India részéről az egyik legintenzívebb csapás az elmúlt években.
Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője közleményben tudatta, hogy Antonio Guterres ENSZ-főtitkár „maximális katonai visszafogottságra” szólította fel mindkét országot.
Az eseményre már Donald Trump is reagált. Az amerikai elnök egyelőre annyit mondott: mindenki tudta, hogy valami fog történni ott, mert a felek a múltban is sokat harcoltak, évtizedek, évszázadok óta.
- fogalmazott Trump.