HÍREK

Magyarország és Lengyelország súlyos ellentétéről ír már a Guardian is

Úgy tűnik, az orosz-ukrán konfliktus megítélése messzire sodorta az egykori szoros szövetségeseket.

Link másolása

Elemző cikk jelent meg a The Guardian című brit lapban, ami Magyarország és Lengyelország kapcsolatát, egész pontosan annak változását mutatja be.

A cikk egy 2021. decemberi lengyelországi találkozó említésével indít, ahol olyan szélsőjobboldali szereplők találkoztak, mint Marine Le Pen, Orbán Viktor, vagy épp a vendéglátó Jog és Igazságosság (PiS) párt prominensei. Mint írják, akkor a résztvevők terve egy "új európai nemzet" létrehozása volt, amiből azonban végül nem lett semmi.

Ennek okaként egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus háborúvá eszkalálódását nevezi meg a cikk írója.

„Míg Varsó Kijev egyik legkitartóbb támogatója volt, és szigorúbb szankciókat sürget, Orbán Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt nevezte „ellenfelének”, és az EU Oroszország-politikáját tette felelőssé az inflációért és a megugró energiaárakért”

– írja a lap.

A Guardian szerint a legnyilvánvalóbb szakadás áprilisban következett be, amikor a Fidesszel sok tekintetben hasonló politikát folytató lengyel kormánypárt vezető személyisége, Jarosław Kaczyński „nagyon szomorúnak” és „kiábrándítónak” minősítette Orbán Ukrajnával kapcsolatos álláspontját.

Négyszemközt lengyel diplomaták is hangot adtak megdöbbenésüknek. „Számomra ez az 1848-49-es ország, az Oroszország által lemészárolt ország” – mondta egy magas rangú lengyel diplomata májusban, utalva arra, hogy a császári Ausztria felszólította az orosz cárt a magyar forradalom leverésére. Az idézett külügyes ezután azt is hozzátette:

a Visegrádi négyek szövetsége már létezik.

A lap megemlíti azt is, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szeptemberben arról beszélt, hogy országa szeretne visszatérni a V4-es együttműködéshez. Brüsszeli uniós tisztviselők ezt annak jeleként értékelték, hogy a lengyel kormány csalódott, amiért eddig nem sikerült 35,4 milliárd eurót felszabadítani a koronavírus miatt létrehozott uniós gazdaságélénkítő alapokból.

Wojciech Przybylski, a Visegrád Insight magazin szerkesztője szerint Morawiecki a lengyel közvéleményt igyekszik tesztelni, de a 2023-as választások előtt nem hagyhatja figyelmen kívül a tavaly decemberben Varsóban járt néhány politikus, köztük Orbán Viktor oroszbarát hajlamát.

„Nyilvánvalóan el kell határolódniuk Orbán Viktortól, akinek politikai kommunikációja mérgezővé vált a lengyelországi politikusok népszerűségére nézve”

— nyilatkozta az újságíró.

A YouGov brit közvélemény-kutató felmérése rámutatott a két nemzet háborúról alkotott véleményének szakadékára: míg a lengyelek 65 százaléka támogatja az Oroszország elleni szankciók fenntartását, addig a magyaroknak csak 32 százaléka ért egyet ezzel az uniós politikával. És miközben a lengyelek háromnegyede Oroszországot hibáztatja a háború kitöréséért, addig a magyaroknak csak 35 százaléka.

Végh Zsuzsanna, az Európai Tanács Külkapcsolati Tanácsának munkatársa a Guardiannek úgy nyilatkozott: „Az orosz háború biztonság és önazonosság kérdése Lengyelország számára, míg a magyar kormánynak nem igazán az”. Hozzátette: „A magyar kormány továbbra sem tekinti Oroszországot közvetlen biztonsági fenyegetésnek. És ebben nincs közös álláspont a két ország között.”

A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos nézetkülönbségeik ellenére Lengyelország és Magyarország közös álláspontot képvisel a jogállamiság és az uniós intézmények szerepének kérdésében.

„A két fél újra felfedezheti az együttműködés iránti érdeklődést, mivel mindkettőjüket az a veszély fenyegeti, hogy a korrupcióval és az átpolitizált igazságszolgáltatással kapcsolatos aggodalmak miatt nem kapnak uniós forrásokat”

– írja a cikk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Azahriah elmondta a véleményét Magyar Péterről: Ha valaki két oldalról is kapja a mocskolódást, tudhatja, hogy jó úton jár
A választási plakátokat dedós színvonalúnak tartja, szerinte elszomorító, hogy így működik ez az ország.

Link másolása

Hosszú interjút adott Friderikusz Sándornak Azahriah. A zenészt ebben az arénás koncertjéről és Magyar Péterről is kérdezték.

Baukó Attila először május 24-én áll színpadra a Puskás Arénában. A fiatal előadó koncertje iránt olyan nagy volt az érdeklődés, hogy újabb két napot is meghirdettek. Azahriah így egyedálló módon háromszor fogja megtölteni majd az arénát.

„A Papp László Sportarénában rendezett koncertre tavaly azok a hallgatók jöttek el, akik ismertek engem és szerették a dalaimat. Az ő elvárásaikat bőven sikerült túlszárnyalni.

Ezt a Puskás már túllőtte bőven, a második, illetve harmadik napnyi ember szerintem inkább már érdeklődő, és ez olyan, mintha nem is a koncertem lenne, hanem egy meghallgatás”

- mondta ennek kapcsán Azahriah.

Az énekes-dalszerző eddig sem félt megnyilvánulni közéleti kérdésekben, az influenszerek által szervezett tüntetésen például egy videóüzenetben jelentkezett be. Most is kifejtette a véleményét a közéletről, elsőként a választási plakátokról, amik szerint elinflálják a politikát, „ezért nem akarnak foglalkozni vele az emberek, mert méltatlannak tartják”. Azt is hozzátette: az, hogy közpénzből mennek ezek a plakátok, egyszerűen dedó színvonal, elszomorító, hogy így működik ez az ország.

A zenésznek Magyar Péterről is volt véleménye:

„Az is egy izgalmas dolog, hogy a Fideszből kiválik valaki, mert erre még nem nagyon volt példa. (...) Novák Katalin és Varga Judit lemondatása is egy bizonyíték volt a kormány gyengeségére. Azért egy Kaleta-ügyet és egy Szájer-ügyet is elsunnyogtak úgy, hogy mindenki tudott róla, de hát nem reagáltak rá semmit, ment tovább az élet. (…) Egyformán érkezik Fidesz- és a DK-kritika Magyar Péter részéről. Azért ezt ellenzéki oldalról még nem próbálták meg”.

Szerinte, ha valaki két oldalról, a DK és a Fidesz részéről is kapja a mocskolódást, az innen tudhatja, hogy jó úton jár.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

via Blikk

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Megvan Magyar Péter Hősök terére hirdetett óriástüntetésének pontos időpontja
A Tisza Párt vezére szerint Magyarországnak ma békére, összefogásra és az árkok betemetésére van szüksége.

Link másolása

Magyar Péter Facebook-bejegyzésében tette közzé következő tüntetésének időpontját:

„Találkozzunk június 8-án 14.00 órakor Budapesten, a Hősök terén. Zárjuk le a húsz éves Gyurcsány-Orbán korszakot, amely az Unió második legszegényebb és legkorruptabb országává tette hazánkat”

– írta bejegyzésében.

A politikus hozzátette: „Miután lezártuk a múltat, építsük újjá közösen ezt a csodaszép országot. Magyarországnak ma békére, összefogásra és az árkok betemetésére van szüksége.”

„Hit, remény és szeretet. Ez a három, de közülük a legnagyobb a szeretet”

– zárta posztját.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Óriasi tömegek, Tavaszi szél, Tisza – megjelent Magyar Péter kampányvideója
A felvételeken Magyar Péter és más felszólalók beszédei is elhangoznak, alapgondolata pedig, hogy „Magyarország változást akar”.

Link másolása

Magyar Péter a Facebookon posztolta a Tisza Párt kampányvideóját Árad a Tisza I Magyarország változást követel címmel.

A videóban Magyar eddigi tüntetéseinek, országjáró körútjainak bizonyos részleteit osztotta meg a nézőkkel.

A négy perces összefoglalóban elhangzik Magyar Péter beszédeiből is egy részlet:

„A Tisza Párt hétről hétre, napra napra egyre nagyobb. Egyre többen vagyunk!”

Az összefoglalóban elhangzanak a politikus fellépőtársainak beszédei is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor továbbra is ragaszkodik egy félrefordításhoz: szerinte biztos, hogy baloldali gondolkodású, háborúpárti Fico merénylője
A Kossuth Rádiónak adott interjút a miniszterelnök. Szerinte nem indokolatlan összefüggésbe hozni a szlovák miniszterelnök elleni merényletet a háborúval.

Link másolása

Nem indokolatlan összefüggésbe hozni a szlovák miniszterelnök elleni merényletet a háborúval, erőteljes erőközpontok érdekeltek abban, hogy az orosz-ukrán háború folytatódjon – erről beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott szokásos péntek reggeli interjújában. Szerinte annyi már biztos, hogy elkövető „progresszív baloldali gondolkodású, háborúpárti”.

A merényeltről Orbán azt mondta, hogy az „mindenkit szíven ütött, minden megrendült, megdöbbent”.

„Azt mondogatják az emberek, magam is, hogy ide jutott Európa. Persze a merénylet tény mindig meglepő, de az, hogy Európában az erőszak szintje nő, az nem hiszem hogy bárkit meglepne.”

Orbán azt mondta: eddig se voltak sokan, akik a béke hangján beszéltek, Magyarország mellett csak a Vatikán volt ilyen, Szlovákia pedig éppen most vett „békepárti irányt”. A Fico elleni merényletre utalva azt is hozzátette: most ebből az egyik kiesett, ami azt jelenti, hogy Magyarországnak kétszeres erővel kell dolgoznia és saját munkája is nehezebbé válik Brüsszelben, amikor meg kell küzdenie a vitákban a háborúpárti politikusokkal.

Ahogy fogalmazott:

a titkosszolgálatok még dolgoznak a merénylet összes körülményének földerítésén, de annyi biztos, hogy „progresszív baloldali gondolkodású, háborúpárti” elkövetőről van szó.

„Ezért nem indokolatlanok azok a kombinációk, amelyek összefüggésbe hozzák a merényletet a háborúval. Nagy erők állnak a háborúpárti politikusok mögött, általában a háborúpárti álláspont mögött, a Soros-birodalomtól kezdve a fegyveripar, a hitelezők, tehát nagykutyák és nagy, erőteljes erőközpontok érdekeltek abban, hogy ez a háború folytatódjon, sőt, kiterjedjen” - fejtette ki Orbán.

A Fico elleni merényletet követően azonban a Diétás Magyar Múzsa hívta fel a figyelmet arra, hogy a levický (lévai) és a levický (baloldali) más szótővel, de azonos alakban íródik. A Google Fordító azonban a „levický” szót alapvetően baloldalinak fordítja, így fordulhatott elő, hogy voltak olyan magyar és nemzetközi lapok, amelyek rosszul vették át ezt.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET: