FELFEDEZŐ
A Rovatból

Látványos tűzgömböt filmeztek le Magyaroszág fölött

A múlt szerdai fényes és hangos meteor robbanás után vasárnap este is felizzott az égen egy tűzgömb.


Két tűzgömb is felvillant hazánk felett az elmúlt napokban - írja az Időkép.

A elmúlt hét közepén egy látványos, felrobbanó meteort kapott el az Időkép egyik kamerája. A szerda hajnali meteor nagy magasságban robbant fel, és hanghatással is járt, így az bolidának minősült.

Majd vasárnap este 20:28-kor egy újabb égi vándor érkezett. Pár másodpercig volt csak látható, hanghatás sem kísérte a légkörben való felizzását.

A felvételeket ITT lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Milliárdokat érő apróságok: A bélyegek titkos világa
Nézzük meg, melyek a világ és Magyarország legértékesebb bélyegei – és milyen titkokat rejtenek!


A bélyegek világa rejtett kincsek, elképesztő értékek és lenyűgöző történetek tárháza. Egykor egyszerű küldemények részei voltak, ma azonban egy-egy ritka példányért vagyonokat fizetnek. Nézzük meg, melyek a világ és Magyarország legértékesebb bélyegei – és milyen titkokat rejtenek!

A világ legértékesebb bélyegei: Milliókat érő legendák

The British Guiana 1c Magenta – A bélyegek királya. Ennek a kis „semmiségnek” az értéke mintegy 9,5 millió dollárra rúg. 1856-ban egy sürgős nyomtatási szükséghelyzetben készült. Ma már csak egyetlen példány létezik belőle, ami miatt a filatélia koronázatlan királyának számít.

The Treskilling Yellow névre keresztelt bélyeget egy gyerek találta meg. Értéke 2,3 millió dollár. Egy nyomdai hibának köszönhetően zöld helyett sárga színben készült el. Azóta a bélyeggyűjtés egyik ikonja.

The Penny Black-et nevezi a bélyegek úttörőjének. Bár egy példány 5–10 ezer dollárt ér, az első nyomtatási sorozat milliókat is megérhet. Az 1840-ben kiadott Penny Black a világ első hivatalos postai bélyege, amely a modern kommunikáció forradalmát indította el.

Magyar ritkaságok, amelyekért milliókat adnak

1871-es Magyar koronás bélyegeket, több millió forintot is érhetnek. Az első önálló magyar bélyegek, amelyek gigantikus értéküket egyszerű nyomdai hibának köszönhetik.

1927-es Légiposta hibás felülnyomással, amelynek értéke akár 50 millió forint is lehet. Csak néhány darab maradt fenn ebből a hibás sorozatból, így a filatélia egyik csúcspontjának számít.

Mitől érnek sokat az egyes bélyegek?

Nyomdai hibák: A színelcsúszások vagy hibás felülnyomások egyedi értéket adnak.

Ritkaság: Az idő múlásával egyre kevesebb példány marad fenn.

Történelmi jelentőség: Minden bélyeg egy korszak lenyomata, történelmi kontextussal.

Az "Inverted Jenny" bélyeget a története alapján az elfeledett kincsnek nevezik. Egy amerikai raktár takarítása közben, 1980-ban találták meg az 1918-as "Inverted Jenny" bélyeget, amely 1,5 millió dollárt ért. A bélyeg különlegessége, hogy az amerikai kétfedeles repülőgépet fejjel lefelé nyomtatták rajta.

A bélyeggyűjtés egyre inkább befektetési lehetőséggé válik, mivel a ritka darabok értéke folyamatosan emelkedik.

Ne hagyja ki: jön a Pénzmúzeum lebilincselő tárlata!

Hamarosan nyílik a Pénzmúzeum új kiállítása, ahol Magyarországon fellelhető, legkülönlegesebb bélyegeket is láthatja közönség, köztük a Braille írásos első napi borítékot, a színváltó blokkokat, vagy a Szerencsi Csokoládégyár illatos bélyegét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ellepték a farkasok a magyarok egyik kedvenc kirándulóhelyét
A Plitvicei-tavak Nemzeti Park egy különleges videót osztott meg január 14-én a Facebook-oldalán. A hófödte erdőben élő farkasok mindennapjairól készült gyönyörű felvételek egyedülálló bepillantást nyújtanak a természet világába.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. január 15.



A videót a parkban elhelyezett erdei kamerák rögzítették, amelyeket kifejezetten vadon élő állatok megfigyelésére és védelmére használnak. Ezek az eszközök segítenek az állatok populációjának meghatározásában és az egyes egyedek nyomon követésében.

A most közzétett felvételeken farkasok láthatók, ahogy a havas erdőt járják, vette észre a Sokszínű Vidék.

A nemzeti park közösségi oldalán megnyugtatta a látogatókat:

„A farkasok a park erdei mélyén élnek, a tóparti ösvényeken nem lehet velük találkozni.”

Hangsúlyozták, hogy a farkasok fontos részét képezik a park ökoszisztémájának, így megfigyelésük is kiemelt jelentőségű.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kisebb vagyont is érhet ez a húszforintos érme, bárkinek a pénztárcájában lehet egy
Véletlenül 10 forintos alapanyagra nyomták, ezért egyedi és értékes. Már 40 ezer forintot is megérne valakinek, pedig még csak most licitálnak rá.


A régi vagy hibás bankjegyek és pénzérmék néha sokkal többet érnek, mint amennyi az értékük hivatalosan. A forgalomból régen kivont 200 forintos bankjegyek például akár egymillió forintot is érhetnek, de bizonyos 50 forintos érmék is jóval a névértékük felett kelnek el. Most pedig egy újabb ritkaságra hívta fel a figyelmet a Forint Portál Numizmatika nevű Facebook-oldal, vette észre a 24.hu.

Egy különleges 20 forintos érme akár több tízezer forintot is érhet a gyűjtők számára. Ez az érme nem régi: tavaly került forgalomba, így könnyen előfordulhat, hogy valaki észre sem veszi, hogy egy ilyen ritkaság van a kezében.

Az érme érdekessége, hogy véletlenül nem a szokásos 20 forintos lapkára, hanem a 10 forintos érmékhez használt anyagra nyomták. Emiatt a méret nem teljesen passzol, a pereme furcsa és könnyen felismerhető.

Egy ilyen ritka darabot jelenleg is árulnak a Vaterán. A pénzérme eredetileg a névértékén, azaz 20 forintos kikiáltási áron került fel az oldalra, de mostanra a legmagasabb licit már 40 ezer forintnál jár. Az árverés január 19-én zárul, így az érme végső ára még tovább emelkedhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Egyetlen éjszakát tölthettek el álomotthonukban, majd leégett az egész
Szörnyű tragédia sújtotta Zohreen Shah-t, az ABC News riporternőjét. A nő és férje, Rishi nemrégiben vásárolták meg álomotthonukat Los Angelesben, de a beköltözést követő napon a pusztító tűzvész martalékává lett a házuk.


Zohreen Shah és férje, Rishi hat hosszú éven át kutattak a tökéletes otthon után. Végül novemberben akadtak rá álmaik házára, amit karácsony estéjén meg is vásároltak.

Alig egy hónapja kapták meg a csodás, óceánra néző ház kulcsait, amely a természet lágy ölén feküdt. A kertben őzek sétálgattak, a fák között trópusi madarak csicseregtek, sőt még gyümölcsfáik is voltak. „Őszibarack-, nektarin-, citrom- és avokádófáink voltak – és egy kis elkerített rész a salátának és epernek, védve a vadállatoktól” – mesélte Zohreen a New York Postnak.

A házaspár mindössze egyetlen éjszakát tölthetett az új otthonában.

„Újra és újra mondogattam Rishinek, hogy el sem hiszem, ez a menedék a miénk. Egyetlen éjszakát töltöttünk ott. Csak egyet” - írta a riporternő az Instagram-oldalán. A tűzvész porig rombolta a házat, amelyről képeket is megosztott a közösségi oldalán. „Elvesztettem az otthonomat a tűzben. Teljesen odalett” – írta Zohreen.

A riporternő elmondta, hogy rengeteget kellett spórolnia a házra. „A legtöbb ételt magam főzöm, gyermekeim még nincsenek, és nem utazgatok szórakozásból. Így az évek során sikerült összegyűjtenem az előleget, a vételár 20%-át” – írta. „Nagyon büszke voltam. Aztán – hirtelen – a sokéves munka és spórolás semmivé foszlott.”

Zohreen és Rishi azonban nem adják fel, és elhatározták, hogy újjáépítik a házat. „Tudom, hogy óriási szerencsénk van – biztonságban vagyunk” – írta, hozzátéve, hogy nagyon szomorúak, de igyekeznek erősek maradni.

A Pacific Palisades-i tűz több mint 23 700 hektárnyi területet perzselt fel, és a tűzoltóknak még nem sikerült teljesen megfékezniük a lángokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET: