KULT

Infúzióval ölt a gyilkos ápoló éveken át – A másik nővér

A Netflix új filmjében valós eseményeket dolgoz fel. Eddie Redmayne jutalomjátéka az elmebeteg ápoló, Jessica Chastainnel az oldalán.

Link másolása

Valamilyen oknál fogva az eredeti címek magyar fordításában gyakran épp a lényeg veszik el. A másik nővér angol címe The Good Nurse, azaz A jó nővér, ami egyszerre utal arra, ki a jó a történetben, és arra, mennyire relatív és sokszínű a jóság fogalma. A Charles Graber regényéből készült film igazi jó nővére, és ezzel nem árulunk el titkot, a Jessica Chastain által alakított Amy.

A másik nővér, ahogy a magyar cím is jelzi, Charlie Cullen (Eddie Redmayne), aki frissen érkezik a kórházba, ahol Amy dolgozik. Mindketten valós személyek, a könyv igaz történet alapján készült, és ezzel a tudással a birtokunkban követjük a sztorit, ami hátborzongató.

Ilyen forgatókönyvet is csak az élet találhat ki, de ebben az esetben olyan alapsablonok jelennek meg a történetben, mintha tényleg egy thriller műfajban jártas forgatókönyvíró írta volna magát az életet.

Amy túlterhelt egyedülálló anya, akinek komoly szívproblémái és emiatt gyakori rosszullétei vannak, az orvos eltiltaná a munkától, de ahhoz, hogy biztosítása legyen, és fedezze a szükséges szívműtétet, még négy hónapig ki kell bírnia a kórházban. Ha kiderülne, hogy beteg, attól tart, hogy kirúgják, és akkor sem műtét, sem egészség, sem állás. Jessica Chastain alakításában egyébként elmondása szerint abból merítkezett, amit a valódi Amy Loughrennel beszélgetve megtudott a nő akkori élethelyzetéről (a filmben ábrázolt gyilkosságok a kilencvenes években történtek). 

Loughren azért vállalt éjjeli műszakot nővérként, hogy a gyermekei azt érezzék, napközben, amikor ők ébren vannak, bármikor számíthat rájuk, de az állandó ébrenléttel teljesen kizsigerelte a szervezetét.

 

„Csak másokra gondolt, magára nem. Amikor mindezt megtudtam róla, már éreztem a karaktert, megvolt Amy” – meséli Chastain egy interjúban.

Amynek egy napon új kollégája érkezik, Charlie, együtt ügyelnek éjjelente. A fiatal, nemrég elvált férfi keserűen mesél az exnejéről, láthatóan nagy a szeretetvágya, gyorsan kapcsolódik Amyhez és még segít is neki, amikor az a szíve miatt többször rosszul lesz. Tehát Charlie-nak is van egy gondoskodó, jó oldala, miközben egyre közelebb kerülnek barátként egymáshoz, sőt, Charlie Amy kislányaival is jóban lesz, segít, amiben tud. Örül, hogy nem magányos.

Csakhogy mindeközben a kórházban egyre több lesz éjjelenként a kék riasztás, sikertelenek az újraélesztések. A sürgősségin bekövetkező váratlan halálesetek ügyében a rendőrség is nyomozni kezd, és Cullenre terelődik a gyanú.

Ezután sötét titkok derülnek ki, a rendőrségnek pedig Amy segítségére is szüksége lesz, hogy ezeknek a végére járjon.

Ami a filmből kiderül, hogy mennyi időn át történhettek borzalmak több kórházban, egészen hihetetlen. És mindez az amerikai egészségügyi rendszer álszent és önvédelemre épült, egyben annak hazug attitűdjére is felhívja a figyelmet, finom szálként meghúzódva a háttérben.

A film dramaturgiailag pontosan és viszonylag kiszámíthatóan halad a belekódolt jelek mentén: a két ember közel kerül egymáshoz, Cullen gyanús lesz, a rendőrök kapcsolatba lépnek Amyvel, együtt összerakják a puzzle-t, már „csak” a megoldás van hátra az ügyben. És innentől lesz trükkös a sztori, pár váratlan eseménnyel 

és egy olyan záróakkorddal, ami színészileg az Oscar kapuit döntögeti. Eddie Redmayne végre kapott egy olyan szerepet, amiben megmutathatja legkevésbé szimpatikus arcát,

bár még így is olykor együttérzünk a karakter nyomorúságával. A film végére azonban megugrik egy szintet és olyan zsenialitással építi fel a karakter beteg oldalát, amire nem fogunk tudni nem emlékezni. Aki látta a Legbelső félelem című krimit, és emlékszik, mit művelt Edward Norton színészileg a végén, annak eszébe juthat a jelenet, mert Redmayne-ből is ugyanígy bújik elő valami zsigeri és hátborzongató. Az ilyen alakításokat szokás Oscarra jelölni, nem lepődnék meg, ha ezúttal is így lenne.

A film erőssége amúgy is a színészi játék és a visszafogottan esztétizáló, vésztjósló vizualitás. Chastain és Redmayne mellett az egész casting telitalálat, ők ketten ráadásul olyan sok gyönyörű, apró, nüansznyi-rezdülésnyi színészi pillanatot csempésznek az alakításukba, amiért már önmagában érdemes megnézni ezt a feszült thrillert. 

Akinek már hunyt el hozzátartozója kétes körülmények között kórházban, tudja, milyen tehetetlenséggel szembesülnek ilyenkor az életben maradtak. És akárcsak a Jeffrey Dahmer-sztoriban, itt is kiélesedik a  végére a társadalomkritika: egyszerű filmvégi feliratból tudjuk meg, milyen hihetetlen szám rajzolódik ki a kórházi halottakból. Megint megismertünk egy sorozatgyilkost, akit a rendszer simán hagyott tevékenykedni, amíg csak bírta szusszal, hiába volt gyanús. Mert egyszerűbb elkerülni a rossz hírnevet egy intézménynek, mint vállalni a bélyeget, hogy egy potenciális bűnözőt foglalkoztatott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk