FELFEDEZŐ
A Rovatból

Folytatódik az egyik legjobb fantasy, amit csak nézhetsz – Az Idő Kereke kritika

Az utóbbi idők egyik legjobb fantasy-sorozata az Amazon nagy dobása. Aki nem hiszi, kritikánk, de főleg a sorozat megnézése után meggyőződhet róla.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. március 17.



Mi Az Idő Kereke? Röviden: Robert Jordan könyvfolyamából készült Amazon Prime Video-os fantasy sorozat.

Robert Jordan könnyen olvasható, szórakoztató fantasykat írt, nem csoda, hogy majdnem 23 év alatt, 15 regény készült ebben az univerzumban. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy halála után is megjelent három regény a neve alatt, de ezeket már nem ő fejezte be, csak az ő tervei alapján végezték az utolsó simításokat. Csak nehogy ez történjen a Trónok harcával is…

Tehát az Amazonnak volt alapanyaga bőséggel.

Rafe Judkins nem túl termékeny, de veterán sorozat producernek minősül, amikor kézbe vette Az Idő Kerekét, tudhattuk, hogy jó kezekben lesz.

Első szériája a Netflix első saját gyártású vámpíros-vérfarkasos sorozata volt, a Hemlock Grove aminek érdekessége, hogy a streaming szolgáltató már azóta levette a kínálatából, szerver felszabadítás címszóval. De dolgozott A SHIELD ügynökein, a Chuckon és az Uncharted-filmen is.

Az alkotónak nem volt könnyű dolga, fontos, hogy Az Idő Kereke világát jól felépítse és hogy honnan indítja meg a történetet. Ugyanis bármennyire is olvasmányosan írt Jordan, mégiscsak majdnem 12 000 oldalnyi anyagot kell adaptálni. Szerintem egyszerre jól és rosszul fogták meg a témát. Jól, mert érdekes helyzetből indulunk. Egy távoli jövőben kezdünk, szinte utópisztikus sci-fi világban, modern technológiával, ám egy apokalipszisnek köszönhetően visszatér az emberiség egy középkori szintre.

A világvégét pedig a fény és sötétség folyamatos harca okozta. Nagyon leegyszerűsítve, bizonyos időközönként, amikor a sötétség erőre kap, a fény varázserőt ad egy férfinek, akinek a segítségével, vagy legyőzik a gonoszt, vagy a férfi elpusztítja a világot és kezdődik minden elölről.

Ezt a különleges egyént sárkánynak nevezik, és van egy nagy gond ezzel a varázserővel. Csak a nők képesek kordában tartani, ha férfiakhoz kerül rendre megőrülnek, és akkor tönkreteszik a világot, mert a gonosz megfertőzte a férfimágia forrását. És akkor itt említeném meg, hogy miért indították rosszul: nagyon sok az információ, amit át akarnak adni és ez már az elején sokakat elidegeníthet a sorozattól.

A széria kezdetén megszületik a sárkány, és az első évad arra a kérdésköre épül, hogy az öt főszereplőnk közül ki is az. Érdekes felvetés, ügyes, hogy az öt karakterre koncentrálnak – vagyis négyre, de erről majd később –, itt el is térnek a könyvtől, mert ott ki lett mondva, hogy a Sárkány csak férfi lehet. A második évad pedig tovább tágította a világot. Rand al'Thor (Josha Stradowski) megpróbálta elpusztítani a sötétet, ám nem sikerült neki, csak kiszabadította az egyik legnagyobb erejű szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares).

Az figyelhető meg, hogy az évadok mindig egy „nagy boommal” indítanak, majd picit veszítenek a lendületéből, és kisebb momentumokra koncentrálnak, hogy fejlődjenek a karakterek.

Ez nagyon erős a második évadban is: remek szálakat kaptunk, még kevésnek is éreztem a nyolc részt egy ekkora horderejű sorozatnak, de megértem, nagyon sokba került a megvalósítás. A második szezonról annyit, hogy nagyon ügyesen mozgatta a szálakat, és végül a nagy összecsapás remekül sikerült. Csak úgy éreztem, mire rendesen beindult a sorozat, véget is ért.

És ezzel  el is jutottunk a harmadik évadig. A Prime Video most tűzte műsorra az első három részt. Hogy sikerült? Nagyon hasonlóan, mint eddig. Egy igazán hatalmas, látványos varázslócsatával indulunk. Szinte háború tör ki a női varázslók között és megszületik a Fekete ajah, a gonoszt szolgáló Aes Sedai rend.

Elég véres, kellően kemény és sokkoló indítás.

Majd ismét szétválik az ötfős főszereplőcsapat, és mindenki elindul útjára. Rand, az előző szezon végén kikiáltotta magát a Sárkánynak, így most sereget akar magának toborozni a nagy összecsapásra. Vele tart Moiraine (Rosamund Pike) a varázslónő, aki mindig is támogatta Randet és csapatát, az ő harcostársa, Lan (Daniel Henney) és Rand barátnője, az előző szezonban nagyon megkínzott hatalmas hatalmú varázslónő Egwene (Madeleine Madden).

Egy másik szálon Perrin (Marcus Rutherford) hazautazik a Két folyóhoz egy csapattal, ahol azt találja, hogy szülőföldje nagyon megváltozott és a nagy háború előjelei már mutatkoznak.

A harmadik szál pedig a varázslónők fehér tornyából indul, ahol Nynaeve (Zoë Robins), Mat (Dónal Finn) és a trónörökös varázslótanonc Elayne (Ceara Coveney) elindulnak megkeresni a Fekete ajah-kat vezető kegyetlen boszorkányt, Liandrint (Kate Fleetwood).

Ebből a leírásból is két dolog látszik. Ha valaki nem ismeri az előzményeket, vagy már nem emlékszik annyira az előző évadokra, akkor nagyon nehéz dolga lesz a rengeteg szereplővel. Főleg úgy, hogy még a színészeket is cserélgetik. A Matet játszó Dónal Finn-t például az első évad után hozták be, mert elődje mentális problémákra hivatkozva otthagyta az első szezon forgatását egy COVID-szünet után.

Úgyhogy a készítőknek Mat karaktere esetében is erősen el kellett térniük a könyvtől.

Azt ki lehet jelenteni, hogy azoknak, akik nem olvasták Jordan könyveit, valószínűleg nehezebb dolga lesz. Nem is beszéltem az új antagonistákról. Az előző szezonban kis csapatunk legyőzte a sötétség egyik legnagyobb szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares), de ő halála előtt a kiszabadította a sötét úr többi szolgáját, ami remek felvetés volt a harmadik eresztésre.

Eddig a legújabb évad legjobb része ezeknek a hatalmas erővel megáldott démoni lényeknek a folyamatos belső rivalizálásai és belharcai. Ugyanis mindenki máshogy gondolkodik a Sötét nagyúrról, csak ketten voltak igazán a Sárkány gonosz oldalra állítása mellett, Lanfear és Ishmael.

A többi tizenegy démon egyszerűen csak meg akarja ölni Randet és társait.

Már így is kaptunk bőséggel közönségkedvenc karaktereket, de nagyon kíváncsi vagyok azokra, akiket még nem láttunk. Az új szereplők között megismerjük még Andor királyságának az uralkodó családját és személyzetét. Tehát még tovább bonyolódik a helyzet, és bőségesen nő a karakterszám is. Egyébként eddig nagyobb hangsúlyt talán a fekete rend utáni nyomozás és Rand sztorija kapta, szegény Perrin története kicsit háttérbe szorult.

Az egész megvalósítás továbbra is figyelemre méltó. Gyönyörű képek, remek effektek, kellő brutalitás, jó zene. Minden a helyén van. A technikai háttérbe egyszerűen nem lehet belekötni. A színészek jók, sőt egyre jobbak. Rand karaktere az első évadban és a második elején néha zavaró volt, de valahogy az előző szezon közepe felé a színész megtalálta a karakterét.

Rosemund Pike és Daniel Hanney kettőse már szinte reflexből hozzák a szerepeiket, minden megerőltetés nélkül adják át a varázslónőt és a védelmezőjét.

Nagy kedvencem volt az előző szezonban Ceara Coveney, Andor birodalmának trónörököse szerepében, akit beírattak a varázslóiskolába, hogy ő legyen az első Aes Sedai-erejével bíró uralkodó. A céltudatos és okos nő, gyorsan közönségkedvenccé vált.

Én eddig is szerettem Az Idő Kerekét, és ez az első három szezonindító rész csak tovább erősítette az érzést. Tovább bővítették a világot, több misztikumot adtak az amúgy is összetett sorozatnak és még remek új szereplőket is behoztak. Kíváncsi leszek mikor jutnak el a régi kedvencek kiirtásához, olyan Trónok harca módjára.

Nem hinném, hogy sokáig tud majd folytatódni ilyen színvonalon a produkció, mert láthatóan nagyon sok pénzt öl bele az Amazon és a nézettsége annyira nem kimagasló, de meglátjuk.

Mindenesetre sokkal jobb, mint A hatalom gyűrűi, vagy a konkurens fantasy streaming sorozatok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
A szakértő szerint 5 milliárd ember halna meg 72 perc alatt, ha kitörne egy atomháború
Egy szakértő szerint az emberiség 60 százaléka meghalna az első órában. A túlélők föld alá szorulnának, kivéve Új-Zélandot és Ausztráliát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 19.



Egy atomtámadás után az emberek nagy része nem élne sokáig – állítja Annie Jacobsen, aki oknyomozó újságíró és a nukleáris háborúk egyik legismertebb szakértője. Szerinte ha kitörne a harmadik világháború, akkor az első 72 percben ötmilliárd ember halna meg. Erről egy tavaly megjelent podcastban beszélt, amit a LADbible szemlézett.

Jacobsen szerint az amerikai elnöknek csak hat perce lenne döntést hozni, ha észlelnének egy atomrakétát. „Ennyi idő alatt kinyitják a Fekete Könyvet, amiből választania kell egy ellentámadási lehetőséget.” Ezt a könyvet sokan csak „nukleáris aktatáska” néven ismerik.

Egy ballisztikus rakéta 26 perc 40 másodperc alatt jut el Oroszországból az USA keleti partjára. Jacobsen ezt így fogalmazta meg: „Ez már 1959-60 óta így van, amikor Herb York [nukleáris fizikus és a Pentagon volt tudósa] először elvégezte az elemzést, és ma is igaz. A ballisztikus rakétatechnológia nem változtatta meg a gravitáció törvényeit. Bármit csinálsz, akkor is ennyi idő kell a kilövéstől a célba érésig. Phenjan esetében a földrajzi elhelyezkedés miatt ez 33 perc.”

A szakértő szerint egy atomháború esetén szinte az egész világ lakhatatlanná válna. Elmondta, hogy a középső földrajzi szélességi övek környéki területeket jég borítaná be.

Iowát és Ukrajnát például tíz évig csak hó fedné.

Ezért ott megszűnne a mezőgazdaság, és „amikor a mezőgazdaság megszűnik, az emberek egyszerűen meghalnak”.

A nagy sugárzás miatt az ózonréteg is súlyosan megsérülne. „Annyira megsérülne és elpusztulna, hogy nem lehetne kimenni a napfényre – az emberek kénytelenek lennének a föld alatt élni és élelemért harcolni, kivéve Új-Zélandon és Ausztráliában.”

Jacobsen Brian Toontól, a légkörkutatás egyik vezető szakértőjétől tudta meg, hogy

csak két ország élhetné túl a nukleáris telet – ezek Új-Zéland és Ausztrália, mert ott megmaradhat a mezőgazdaság.

Jacobsen 2016-ban Pulitzer-díj döntős volt egy könyvével, ma már a Columbia Egyetem egyik szakbizottságának tagja.

A teljes, angol nyelvű beszélgetést itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Magyar Péter szinte lemásolta tavaly húsvéti fotóját, csak most új barátnőjével
Ismét a természetbe látogatott, ismét a kedvesével, aki azonban már nem Vogel Evelin, mint a tavalyi ünnepkor.


Ha húsvétvasárnap, akkor irány a természet – ez lehet a jelszava Magyar Péternek, aki 2024 után idén is az erdő felé vette az irányt a keresztények legnagyobb ünnepén.

Egy évvel és néhány héttel ezelőtt, március 31-én (tavaly akkor volt húsvét) még Vogel Evelinnel posztolt közös fotót egy erdei kis patak mellett:

Azt valószínűleg elég sokan tudják, annak a kapcsolatnak milyen vége lett: miután a politikus bejelentette, hogy szakítottak, Vogel ősszel az Indexnek kitálalt a kapcsolatukról, de mint kiderült, többször titokban készített hangfelvételt a politikusról, aki zsarolás miatt fel is jelentette őt.

Magyar Péter aztán idén tavasszal posztolt közös fotót új párjával, aki a Tisza Pártban tölt be fontos szervezői feladatot.

Húsvétvasárnap pedig ismét egy szerelmes posztot tett ki a Facebookra, ezúttal azonban már Ilivel. Mint írja:

„Sonka után, locsolás előtt. Valahol a Mátrában. Sok locsolót és/vagy hímes tojást holnapra!”

Ehhez pedig dukált a közös fotó is:

Korábban egyébként a Tisza Párt elnöke húsvét alkalmából azt ígérte: újra lesz magyar feltámadás, és jövő húsvétkor már másik Magyarországra ébredünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Magyar Péter régi álma teljesült: palóc viseletben locsolkodott Hollókőn – videóval
A TISZA Párt a húsvét hétfői napját sem töltötte tétlenül: Hollókőn idézte fel a régi népszokásokat. Nem is akárhogyan és nem is akármiben.


„Egy régi álmom teljesült ma: palóc viseletben egy igazán autentikus locsolással kezdtünk korán reggel a festői Hollókőn” – írta Magyar Péter a Facebookon. A TISZA Párt elnöke egy locsolóverssel is készült:

„Palócföldön szép virágszál,

El ne hervadj locsollak már!

Tiszta vízzel megöntözlek,

Virágozzál sokat, kérlek!”

A vers után után pedig az előzetes engedély birtokában, vödörrel locsolt le öt nőt, köztük a barátnőjét is.

Magyar Péter locsolkodását itt lehet megtekinteni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Az Élő Nostradamus szerint Ferenc volt az utolsó klasszikus pápa, egyházszakadás jön és női papság
A világhírű jós azt látja, természetfeletti jelenségek mellett szokatlan időjárás jön Rómában. Az ok: a világ hatalmas spirituális forradalom küszöbén áll.
Szerző: GJ, Fotó: Edgar Jiménez / Wikipedia - CC BY-SA 4.0 - szmo.hu
2025. április 23.



Ferenc pápa 88 éves korában, április 21-én, húsvéthétfőn hunyt el, tüdőgyulladás szövődményei és más egészségügyi problémák miatt. Az egyházfőtől szombaton vesznek végső búcsút, ezt követően a bíborosok megválasztják az utódját, akire viszont az „Élő Nostradamus” néven ismert Athos Salomé brazil jós szerint egészen más főpapság vár, mint az elődjére.

Salomé a Daily Star című lapnak azt állította a pápa halálával kapcsolatban, hogy Ferenc lehetett a katolikus egyház utolsó vezetője a hagyományos modell szerint.

Úgy gondolja, jelentős spirituális átalakulás küszöbén állunk, amely az egyház három külön irányzatra bomlását hozhatja magával.

A jós elmondása alapján ezek az irányzatok a hagyományőrző, a reformer és az ezoterikus vonalat képviselik. A hagyományos frakció Rómában marad, és megtartaná az intézményi hatalmat, ugyanakkor elveszítheti a befolyását Latin-Amerikában és Afrikában. A reformerek – Salomé szerint – új központot hozhatnak létre Buenos Airesben, Bogotában, vagy Nairobiban, és egy korszerűbb, empatikusabb, befogadóbb megközelítéssel milliókat szólíthatnának meg. Az ezoterikus irányzat kisebb és visszahúzódóbb lenne, célja pedig a korai kereszténység misztikus tudásának újrafelfedezése.

Tagjai kontemplatív gyakorlatokat és okkult rituálékat végeznének, valamint visszanyúlnának azokhoz a hagyományokhoz, amelyeket az egyház korábban elfojtott.

Salomé azt látja, hogy az új pápa megválasztására várhatóan 2–3 héten belül sorra kerülő konklávé a modern idők leghosszabbja lehet, több mint hét napig tarthat. Ebben az időszakban rendkívüli természeti és technológiai jelenségek fordulhatnak elő Rómában, például szokatlan viharok, nagyobb technikai hibák és megmagyarázhatatlan légköri események.

A jós azt is meglátta, hogy az egyház az elkövetkező öt évben nőket is felszentelhet papnak.

Ezenkívül számításai szerint Rómát földrengések és árvizek is érhetik majd: a Tevere áradása nemcsak a várost, hanem a Szent Péter-bazilikát is elérheti, amely Salomé szerint egy új spirituális korszak kezdetét szimbolizálhatja. „Én nem mondom, csak elmondom, amit láttam. Nagyon remélem, hogy nem következik be” – fűzte hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET: