ÉLET-STÍLUS

Egyáltalán nincsen helye egy párkapcsolatban a beteges féltékenységnek

Pusztító erejű lehet, és nem épít, hanem rombol.
SzE - szmo.hu
2017. január 13.


Link másolása

A féltékenység pusztító erejével akkor szembesültem, amikor ismerősök mondták el, mit művelt velük a párjuk. Az egyik férfit például a barátnője hazáig követett: Zs. a szüleihez utazott haza hétvégére, és csak utólag derült ki, hogy a távolsági buszon a lány ott ült végig, és figyelte, majd amikor Zs. leszállt a buszról a célállomáson, és hazafelé gyalogolt, akkor fedte fel magát.

P. története sem volt kevésbé vérfagyasztó. Miután szakított a betegesen féltékeny párjával, az exe bosszúból használhatatlanná tette P. lakásának zárját. Egy éjszakája és egy rakás pénze ment rá, hogy zárszerelőt hívjon és újakat rakasson fel. Egyébként fogalma sincsen, hogyan jutott be a lépcsőházba az exe, nem tudja, ki engedte be.feltekenyseg3

De nem ők az egyetlenek az ismeretségi körömben, akik a társuk féltékenységétől szenvednek. Van, akinél mindennapos, hogy a férje a telefonjában és az e-mailjei között akar kutakodni, van, akit minden egyes percével elszámoltatnak, amit nem otthon tölt. Hallottam már számítógépre telepíthető kémprogramokról, amivel a féltékeny szerelmes követheti, mit csinál online a párja, de tudom, hogy olyan ember is van, aki a munkájában is zavarja a kedvesét azzal, hogy munkaidőben hívogatja (ha nem veszi fel a másik a telefont, jelenetet rendez.) Többen is beszámoltak arról, hogy észrevétlenül vagy nagyon is látványosan le kellett építeniük a baráti, ismeretségi körüket.

A féltékenységnek ez a szintje már jóval túlmegy az egészségesnek vélt határon.

Az egyik negyvenes férfiismerősöm szerint a féltékenység egy párkapcsolatban egyáltalán nem normális dolog. Úgy gondolja, a féltékeny fél lelkében vagy fejében van valami probléma. Esetleg a kapcsolat válságát jelzi, azt, hogy már nem működik, vagy nem a korábbihoz hasonlóan működik, és a féltékenykedés ennek kivetülése.feltekenyseg1

Robozi Gabriella pszichológus úgy véli, a felnőttkori féltékenység a gyermekkorra vezethető vissza, és – leegyszerűsítve – az illető éretlen módon reagál le bizonyos dolgokat. „A féltékenység ellenséges és keserű érzésekkel jár együtt, ezek oka az, hogy a féltékenység egyik legfőbb érzelmi gyökere a veszteségérzés, azaz a félelem a veszteségtől: meg akarjuk tartani, ami a miénk, de veszélyeztetve érezzük. Másik fontos érzelmi velejárója a féltékenységnek a harag. A harag eredete pedig, ha még tovább megyünk az okok keresgélésében, a kisebbrendűségi érzés. Annak érzete, hogy kisebb-kevesebb vagyok, mint a számomra fontos másik, akit viszont magamhoz képest felértékelek. (…)

A féltékenység tehát saját negatív önértékelésünkkel hozható kapcsolatba.

A Budai Pszichológus Központ szakértői szerint „Kóros féltékenységről akkor beszélhetünk, amikor a párkapcsolat legfontosabb mozgatórugója a féltékenység: annak elkerülése, jogtalanságának bizonygatása, vagy fenntartása. Ezek mögött a viselkedésformák mögött a partner elhagyásától való félelem áll, melyet úgy próbál az illető feloldani, hogy párkapcsolata minden pillanatát kontrollálni szeretné.”feltekenyseg2

Ha ezt tapasztalod, a párod kórosan féltékeny:

1. Minden alkalommal részletesen be kell számolnod arról, hogy mikor mit csináltál, hol és kivel voltál.

2. Ha kulturáltan szakítottatok az exeiddel, ha barátságban maradtál a volt férjeddel/volt feleségeddel, akkor sem tarthatjátok a kapcsolatot, nem találkozhatok, nem beszélhettek egymással, nem lehettek egy társaságban, posztolhattok közös fotókat a közösségi oldalon stb.

3. Még a munkahelyeden is ellenőrizni akar.

4. Látni akarja a leveleidet, az e-mailjeidet, hozzáférést akar a Faceboook-profilodhoz, muszáj közös bankszámlát nyitnotok, a telefonodban is kotorászik. Extrém esetben csak közös e-mail fiókotok és közös Facebook-profilotok lehet.

5. Észreveszed, hogy kémkedik utánad.

6. Gyakran gyanúsítgat azzal, hogy biztosan van valakid, hogy meg fogod csalni.

7. Átkutatja a holmidat.

8. Hazugsággal vádol. Megpróbál önellentmondásba keverni. Beleköt a szavaidba.

9. Beleszól, hogyan öltözz, ha nő vagy, akkor nem vehetsz fel bizonyos ruhákat, hogy szerinte ne "mutogasd magad" másoknak.

10. Féltékenységi jelenetet rendez, ha másokat dicsérsz, másokról elismerősen nyilatkozol, ha meg mered jegyezni, hogy X vagy Y színésznő milyen szép, csinos, tehetséges stb.

11. A helyes férfiismerőseid szerinte stricik/A vonzó külsejű barátnőid szerinte mind lotyók.

12. Szeret vájkálni a múltadban, és messzemenő következtetéseket levonni korábbi kapcsolataidból, majd ezeket hánytorgatni neked.

13. Ha nem bizonygatod minden nap többször is, hogy szereted, akkor azzal vádol, hogy már nem.

14. Ha fáradtság vagy más ok miatt nincsen kedved aznap ágyba bújni, akkor ez szerinte bizonyíték a hűtlenségedre.

bantalmaz6

Miért nem jó a kóros féltékenység? Mert egyszerűen megfojtja a párkapcsolatot. A másik ember feletti totális ellenőrzés nem szerelem, hanem hatalomgyakorlás. A kóros féltékenység, amely gyakran a másik fél fenyegetésével jár, nem "szerelemféltés", hanem birtoklásvágyból eredő gyilkos indulat.

Nem véletlen a gyilkos szó használata, mivel, az, aki ennyire intenzíven féltékeny a párjára, nem ritkán bántalmazóvá, és előfordul, hogy gyilkossá válik.

Mi a teendő, ha az egészségesnek nevezhető, alkalmankénti aggódáson túlmegy a párod féltékenysége? Ha ez nem jár bántalmazással és a személyi szabadság korlátozásával, akkor menthető a kapcsolat. De párterápia, illetve mediátor közreműködése is szükséges ehhez. A féltékenykedő pedig abban az esetben tud túllépni a nem megfelelő viselkedésformán, ha egyéni terápiára jár.

Ha a féltékenykedés verbális és fizikai bántalmazással jár, ha a féltékeny párod fenyeget, úgy érzed, megfojt a viselkedésével, akkor akármilyen nehéz, nincsen értelme tovább fenntartani a kapcsolatot. Ez a rossz kör csak akkor szakítható meg, ha kilépsz belőle.bantalmaz

Erőszaknak, fenyegetésnek, gyilkos indulatnak, bántalmazásnak, verbális támadásnak soha nem lehet helye egy egészséges, jól működő párkapcsolatban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk