Amikor egy 15 éves már vért köp a napi 2 doboz cigitől, elkezd rájönni, hogy baj van
Mi is beszámoltunk róla, hogy sorra teszik le a cigit egy magyar iskola diákjai egy doktornő szavainak hatására. Úgy tűnik, a hódmezővásárhelyi dr. Fejes Kingának bámulatos érzéke van ahhoz, hogyan szoktassa le a fiatalokat a többnyire menőzésből elkezdett dohányzásról.
Ahogy azt a Facebookon is megírta, miután egy iskolai szűrővizsgálaton elborzadva látta egy tizenéves srác torkát és gégéjét, nyers őszinteséggel vázolta számára a jövőt, mi vár rá, ha így folytatja.
Eltelt két hét, és ugyanez a fiú széles mosollyal köszönt rá a váróban: elhozta magával a haverjait is, hogy a doktornő őket is megvizsgálhassa és elmondhassa számukra a várható következményeket. "Köszönöm srácok! Visszakaptam ma a hitem" - üzente nekik a megható posztban, amiben azt is elárulta, elsírta magát a történtek miatt.
Dr. Fejes Kinga elmesélte nekünk, hogy 25 éve dolgozik fül-orr-gégészként, gyerekeket és felnőtteket is kezel, és pályájának legeleje óta harcol minden lehetséges módon a dohányzás ellen.
Ezt a célt azután tűzte ki, hogy szembesült vele, mennyi daganatos beteg képtelen leszokni annak ellenére is, hogy ezzel csak még tovább rövidíti a saját életét.
Még lesújtóbb volt számára, amikor várandós nőket látott dohányozni, hiszen ők saját magukon kívül magzatukat is veszélybe sodorták.
Brilliant artwork with gun powder by Dino tomic Atomic circuSBrilliant artwork with gun powder by Dino tomic Atomic circuS
instagram.com/dinotomic
veri-art.net
...
Posted by veri-art.com on Tew's Day, Month o' May 30, 2017
- mondja, hozzátéve: az is ok lehet, hogy a hiányos tájékoztatás miatt sokan nincsenek is tisztában vele, mekkora veszéllyel jár a dohányzás. Ennek hatására döntött úgy: minden lehetséges fórumon igyekszik rávilágítani, mit kockáztatnak az emberek a rágyújtással.
Rendszeresen tart előadásokat, amelyeken igyekszik a fiatalok számára minél meghökkentőbb információkat átadni. Többek között elmondja, hogy a dohányzás impotenciát, szájszagot, illetve a bőr és a haj állapotának drasztikus romlását is okozhatja.
Nem finomkodik a módszerekkel: gégerákos, lyukas nyakkal dohányzó emberekről és kismamák elhalt magzatairól is mutat képeket.
Szerinte szükség is van erre, mivel a cigisdobozokon lévő feliratok egyáltalán nem bírnak visszatartó erővel. A statisztikák pedig szomorúak: az általa végzett iskolai szűrések azt mutatják, a tizenévesek nagyon durva arányban dohányoznak. A fiú, akiről a keddi Facebook-poszt szól, például 15 éves létére harmadik éve szívott napi két dobozzal.

"Ez a korosztály egyáltalán nem foglalkozik a jövőjével, és nem hallgat az idősebbekre, csak a pillanatnyi problémái érdeklik"
- véli Kinga. Szerinte a mostani esetben az lehetett a fordulópont, hogy az adott srác már vért is köpött, így muszáj volt pillanatnyi problémaként tudomást vennie arról, hogy nagy a baj. Az viszont már szerencsés együttállás, hogy társai sorsát is kezébe vette.
Erről Urbán Róbertet, az ELTE PPK tanszékvezető egyetemi tanárát kérdeztük. A szakember szerint a dolog hátterét az adja, hogy a serdülőkori agyműködés sok területen különbözik a felnőttekétől. A tizenévesekre sokkal jobban hatnak a vonzó, kalandokra késztető, adott esetben veszélyeket ígérő ingerek, míg az előrelátásárt, tervezésért felelős rész kevésbé érvényesül az agyukban.
Bár a dohányzás inkább csak hosszabb távon fejti ki negatív hatásait, fontos kiemelni, hogy az agyfejlődés fiatal felnőttkorig tart, így ezt akár negatív irányban is befolyásolhatja, ha valaki már tizenévesen rendszeresen cigizik. Ráadásul minél korábban kezdi az illető, annál nagyobb eséllyel válik később függővé.
Urbán Róbert szerint a Facebook-posztban említett példa valóban eredményes lehet: a tudomány "kortárs oktatási módszer" néven ismeri, a lényege, hogy egy adott társaságból kiemelnek néhány népszerű személyt, aki képes hatni a többiekre, és aztán tovább terjesztheti az üzenetet.
Ennek a módszernek az alapfeltevése, hogy a serdülők jobban figyelnek a kortársaktól jövő üzenetekre, mint a felnőttektől érkezőkre.
Ugyanakkor az egyszeri alkalom nem feltétlenül vezet eredményre, hiszen később a lebeszélés ellenére könnyen érheti olyan inger a szóban forgó diákokat, ami miatt mégis rágyújtanak. Ezért sokkal inkább egy hosszabb távú prevenciós programra volna szükség. Nagyon sokat számít a szülők hozzáállása is: nyilván sokkal tisztább lelkiismerettel gyújt rá a gyerek, ha szülei részéről semmilyen ellenérzést nem tapasztal a dolog irányába.
"Jó, ha az orvos is foglalkozik a kérdéssel, de ő csak egy elem a mátrixban - a többi tényezőnek is teljesülnie kéne a teljes sikerhez"
- összegez az ELTE oktatója.
Videó arról, milyen hatással van a tüdődre egyetlen szál cigaretta:
Wat blijft er achter in je longen na het roken van 1 sigaret??? Deze rookrobot laat het zien.
Posted by Be Aware on Day o' the Sun, Month o' May 21, 2017
A doktornő hisz abban, hogy a gyerekek alapvetően okosak, így ha a prevenciós tájékoztatás megfelelő lenne, eszük ágába se jutna rászokni a dohányzásra.
"Én örök optimista vagyok" - válaszolja, amikor arról kérdezem, mennyire bizakodó a jövőre nézve. Hozzáteszi azt is:
ha 25 éves pályafutása során semmi mást nem ért volna el azon kívül, hogy a mostani posztjában szereplő társaság örökre leteszi a cigit, már az is megért volna minden fáradságot.