FELFEDEZŐ
A Rovatból

A régi pólód új esélye: Miért ne dobd szemétbe a textilt?

Ne dobd a régi pólódat a kukába – sokkal jobb helye van máshol! Megmutatjuk, miért érdemes a használt ruháidnak új esélyt adni, és hova viheted őket Magyarországon.


Ugye neked is lapul a szekrény mélyén egy-két megunt, kifakult vagy divatjamúlt ruhadarab, amitől szíved szerint azonnal megszabadulnál? A kérdés az: mit csinálj vele, hogy ne a szeméttelepen végezze?

Ha a ruhád még jó állapotban van, érdemes eladományozni vagy eladni, de mi a helyzet azokkal a darabokkal, amelyeket már senki sem venne fel?

A legkézenfekvőbb megoldásnak tűnhet a kukába dobni, de ezzel nemcsak a környezetnek ártanál, hanem értékes alapanyagokat is elvesztegetsz.

A ruháidnak sokkal jobb sorsot is szánhatsz – például egy textilgyűjtő konténerben!

De vajon miért fontos a textíliák újrahasznosítása? Hol találhatók textilgyűjtő konténerek Magyarországon, és mi történik az oda bedobott ruhákkal? Ha szeretnéd megtudni a válaszokat, olvass tovább! Megmutatjuk, miért ne dobd a textilt a kukába, és hogyan adhatod meg a régi pólódnak az esélyt egy új életre.

Miért fontos a textíliák újrahasznosítása?

Tudtad, hogy egy átlagos európai évente kb. 26 kilogramm ruhát vesz, de ebből 11 kilogrammot kidob? És hogy a kidobott textíliák 87%-a szemétlerakóban vagy égetőben végzi? A legtöbb műszálas anyag évtizedek alatt sem bomlik le, közben pedig mikroműanyagokkal szennyezi a talajt és a vizeket. Ez hatalmas teher a bolygónak!

Az EU felmérése szerint ráadásul a használt ruhák kevesebb mint felét gyűjtik be újrahasználatra vagy újrahasznosításra, és mindössze 1%-ukból készül új ruházati termék. Pedig rengeteg textília menthető lenne!

Éppen ezért az Európai Unió 2025. január 1-től kötelezővé tette a textilhulladékok szelektív gyűjtését, hogy minél több ruhadarab kapjon új esélyt.

A legjobb, amit tehetsz, hogy ruháidat a kukába dobás helyett, elviszed egy textilgyűjtő konténerbe, amivel csökkented a környezeti terhelést és hozzájárulsz a fenntarthatóbb jövőhöz.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 2850 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét. Emellett egyes MOL töltőállomások is csatlakoztak a kezdeményezéshez, helyszínt biztosítva a textilgyűjtő konténereknek.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak a MOHU Gyűjtőedény igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település sikeresen pályázik és szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

Mi történik a leadott textíliákkal?

Ha egy textilgyűjtő konténerbe dobod a megunt vagy használhatatlan ruháidat, azok egy Székesfehérvár melletti válogatóba kerülnek, ahol első lépésként megvizsgálják őket. Ha a darab még hordható, akkor kategóriák szerint szétválogatják: nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők. A jó minőségű ruhák európai second-hand üzletekbe kerülnek, míg a kevésbé jó minőségűeket Afrikába szállítják lebálázva. Van egy különleges vintage szekció is, ahova a legjobb minőségű ruhák 1%-a kerül – ezek a legnépszerűbb second-hand boltokban kötnek ki.

Ha egy ruha már nem alkalmas viselésre, azt ledarálják, majd RDF (refuse derived fuel) formájában elégetik energiatermelés céljából. A textilhulladék egy részét ipari célokra használják fel: például autóipari szigetelőanyagokként vagy tisztítórongyként. Az újrahasznosítás e formái jelentősen csökkentik a szemét mennyiségét, és segítenek a hulladékkezelési problémák mérséklésében.

Mit tehetsz még?

Gondold át, mire lehet még jó!

Mielőtt megszabadulnál egy régi ruhától, gondold át, hogy más célra is használhatod-e. Egy elnyűtt póló remek tisztítórongy lehet otthon vagy az autóban. Ha szeretsz kézműveskedni, a textilt kreatív projektekhez, például foltvarráshoz vagy egyedi díszítéshez is felhasználhatod. A kerti munkákhoz is jól jöhet egy régi póló vagy nadrág, amely már nem baj, ha koszos lesz.

Próbáld meg eladni!

Ha a ruháid jó állapotban vannak, de már nem hordod őket, próbáld meg eladni online piactereken, közösségi média csoportokban vagy bolhapiacokon. Nemcsak a ruhák kapnak így új életet, de még egy kis plusz pénzt is kereshetsz vele.

Hívd át a barátokat egy ruhacsere estére!

Szervezz egy gardróbcserét a barátaiddal! Így mindenki megszabadulhat azoktól a daraboktól, amelyeket már nem visel, és új ruhadarabokat találhat magának ingyen. Ez nemcsak fenntartható megoldás, de szórakoztató program is lehet.

Adományozz!

A jó állapotú ruhák még sok más embernek hasznosak lehetnek. Ha van olyan ruhadarabod, amit már nem hordasz, de másnak még értékes lehet, keresd meg a helyi jótékonysági szervezeteket, ruhaadomány-gyűjtő helyeket vagy családsegítő központokat. Számos alapítvány és karitatív szervezet fogad el használt, de tiszta és jó állapotú ruhákat, amelyek rászorulókhoz kerülhetnek.

Válassz fenntarthatóbb divatot!

A ruhavásárlásnál is hozhatsz tudatos döntéseket. Válassz jobb minőségű, tartósabb ruhákat, amelyeket hosszabb ideig hordhatsz. Ha lehet, támogasd a fenntartható divatmárkákat, és próbálj kevesebbet vásárolni, de azt átgondoltabban. A tudatos vásárlás nemcsak a pénztárcádnak kedvez, hanem jelentősen csökkenti a textilhulladék mennyiségét is.

Ha legközelebb a kezedbe akad egy használt ruha, ne a kukába dobd! Gondolj rá, mint egy lehetőségre: egy esélyre, hogy valaki más még használhassa, vagy hogy egy új termékké átalakulva tovább élhessen. A környezet és a jövő generációi is hálásak lesznek érte!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Török Gábor magára vette Orbán megjegyzését, és visszaszólt: A politikai elemzők tudása minden esetben korlátos
A miniszterelnök Tölgyessy Péter kapcsán tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” - mondta. Erre reagált Török.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A politológusoknak is odaszúrt Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban, és ezt nem hagyta szó nélkül Török Gábor. A miniszterelnök Tölgyessy Pétert méltatva tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – fogalmazott Orbán.

Török Gábor politikai elemző megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett rész. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával.

Ezt követően egy hosszabb bejegyzésben elmélkedett arról, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés.

„Van egy vicces pavlovi reflex:

ha írok valamit, ami az egyik politikai oldalnak nem tetszik, akkor rendre előjönnek azok a cikkek, amelyekben korábbi nagy tévedéseimet próbálják meg összefoglalni.

Az csak még szórakoztatóbb, hogy általában nem a legnagyobbakat találják meg, most legutóbb például valahol azt kérték rajtam számon, két ciklussal ezelőtt miért nem láttam, hogy a Momentum majd nem indul el a 2026-os választáson” – kezdte írását Török Gábor.

A politológus szerint fontos kérdés, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés, mert a sokan ehhez kötik a nyilvánosságban egy-egy elemző megítélését.

„Miközben az ezzel foglalkozó kutatók már többször bebizonyították, hogy a dartsdobáló csimpánzoknál (Philip E. Tetlock munkái nyomán) csak kicsivel mutatnak az előrejelzésben jobb teljesítményt a szakértők, az egyetemi hallgatók pedig ugyanezen kutatások szerint képesek rosszabb eredményt is elérni ebben a versenyben, mint amit pénzfeldobással el lehetne érni” – tette hozzá, majd kiemelte: a politikai elemzők tudása minden esetben korlátos.

„Mondunk valamit, amit akkor legjobb tudásunk szerint a legvalószínűbbnek tartunk, de ez

a tudásunk minden esetben korlátos, hiszen olyan dolgokkal értelemszerűen nem tud számolni, amelyek még nem történtek meg.

Így aztán ezek az előrejelzések (valószínűségek) leginkább a jelenről és nem a jövőről szólnak, a politikai elemző munkáját pedig nem az minősíti, hogy mit tud a jövőről (a semmit és a nagyon keveset között valahol), hanem az, mennyire érti azt a politikai helyzetet, amelyről lehet és kell is, hogy legyen tudása” – zárta gondolatait Török Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vége a katasztrófaturizmusnak: paravánnal takarják el a balesetek helyszíneit a jövőben
A bámészkodók miatt újabb dugó alakult ki az M1-esen egy tragikus baleset után. Az MKIF most különleges paravánnal próbálja megfékezni a katasztrófaturizmust.


Az MKIF Zrt. új eszközt vet be a katasztrófaturizmus visszaszorítására: egy paravánt, amely eltakarja a baleseti helyszínt a kíváncsiskodók elől. A kezdeményezés célja egyszerre biztonsági és emberi szempontú.

A társaság kedd esti posztjában arról számolt be, hogy korábban is többször hívták fel a figyelmet arra, mennyire veszélyes lehet, amikor a közlekedők fotózzák vagy videózzák a balesetek helyszínét, de a jelenség a mai napig nem csökkent.

A figyelmetlenség és indokolatlan lassítás miatt ugyanis úgynevezett fantomdugók alakulnak ki. A bejegyzés szerint ezek olyan torlódások, amelyeknél nincs valós forgalmi akadály, mégis lelassul, sőt akár meg is áll a forgalom. Ez önmagában is balesetveszélyes, főként, ha az autósok közül többen a telefonjukat nézik, vagy nem reagálnak időben az előttük haladó műszaki hibájára.

Az MKIF Zrt. arra is felhívja a figyelmet, hogy egy baleset helyszínén akár súlyos sérültek is lehetnek. Mint írják: „Valakinek az édesanyja, édesapja, nagymamája, nagypapája, gyermeke fekszik ott.” A poszt szerint feltehetően egyikünk sem szeretné családtagját ilyen kiszolgáltatott helyzetben viszontlátni a közösségi médiában.

Ezért az MKIF Zrt. kísérleti jelleggel bevezette a NO PHOTO feliratú molinót, amely külföldi mintára a baleseti helyszínt takarja el. Július 8-án az M1-es autópályán történt tragikus balesetnél már használatba is vették ezt az eszközt.

A cég szerint ezen a napon az országhatár felé vezető oldalon minden korlátozás nélkül haladhatott volna a forgalom, de a bámészkodók és a „ha nem videózom le, meg sem történt” hozzáállású sofőrök miatt mégis bedugult az autópálya.

A poszt zárásában a társaság együttérzését fejezte ki az elhunytak családtagjai felé, a sérülteknek pedig gyors felépülést kíván.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megcsókolta az állatkert oroszlánját, ami játékból letépte a karját
Az amerikai nő régóta ismerte az állatokat, mégis megtörtént a baj. Az állatkert vezetői szerint az oroszlán viselkedése szokatlan volt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



Még vasárnap reggel látogatott el a queenslandi Darling Downs Állatkertbe Joanne Cabban tanárnő, amelyet testvére, Stephanie Robinson és annak férje, Steve vezet. A nő az állatokkal való közeli kapcsolat miatt rendszeres vendég volt a családi tulajdonú intézményben.

A látogatás során Cabban az oroszlán ketrecéhez lépett, majd a beszámolók szerint

megcsókolta és vakargatta az állatot a rácson keresztül. Ekkor az oroszlán hirtelen hátrakapta a fejét, és megtámadta a nőt.

A mentők rövid időn belül a helyszínre érkeztek, és kórházba szállították az ötvenes éveiben járó tanárnőt. Állapota stabil, de az egyik karját elveszítette a támadás következtében, írja a Mirror.

Az eset idején jelen volt a nő testvére és egy gondozó is, de egyikük sem látta pontosan, mi történt. Steve Robinson szerint az oroszlán nem támadási szándékkal lépett fel: „Szerintem csak játszani akart a sógornőmmel.”

Robinson hozzátette: „Mi magunk neveltük fel ezeket az oroszlánokat. Kiváló a természetük. A ketrec hálóján keresztül is tudunk velük kommunikálni.” Mint elmondta, az állatok kifutójába még a gondozók sem léphetnek be, és ez volt az első ilyen eset az állatkert történetében. Azt is kérte, hogy senki ne hibáztassa az oroszlánt a történtek miatt.

A Robinson család 2005-ben alapította az állatkertet, ahol 2017 óta oroszlánokat is tenyésztenek, miután a házaspár a veszélyeztetett és fogságban tartott fajok szaporítására szakosodott.

A történtekről videó is készült:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Még el sem indult az óra, már bemondta a megfejtést a Szerencsekerék játékosa
A „porcelán ormányos” kategóriából érkezett szó csupán három hiányzó betűt tartalmazott. A teáskanna megoldásáért komoly nyeremény járt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



A Szerencsekerék legutóbbi adásában villámgyors megfejtés szemtanúi lehettek a nézők, írja a 24.hu. Dávid, a szerda esti játékos bejutott a fődíj játékba, ahol egy igazán különleges témakör, a „porcelán ormányos” várta.

A feladvány egy kilencbetűs szó volt, amelyből a megadott és megtippelt betűk után csupán három maradt ismeretlen.

Dávid annyira jól ráérzett a megoldásra, hogy még azelőtt kimondta, mielőtt a visszaszámláló óra elindult volna.

A helyes válasz: teáskanna. A szerencsés játékos ezzel közel 3 millió forintot vihetett haza.

A lap megemlíti, hogy a héten a szerencse nem mindenkinek kedvezett. Egy másik versenyzőnek egyetlen betűt sem sikerült eltalálnia a fődíj játék során, és még a műsor által megadott betűk sem segítették őt közelebb a megoldáshoz.


Link másolása
KÖVESS MINKET: