KULT
A Rovatból

A gyilkos Micimackó sokat fejlődött, a Vér és méz 2 persze ettől még továbbra is egy hatalmas állatság

A folytatásban a csacsi öreg medve mellett visszatér Malacka, és megjelenik Tigris és Bagoly is, hogy együtt mészárolják le kegyetlenül a kisváros lakóit. Mindenkit figyelmeztetünk: csak saját felelősségre!


Mindenekelőtt érdemes megtudni, hogyan jöhetett létre a 2023-as Micimackó: Vér és méz című mozgóképes förmedvény (amely idén összesen öt Arany Málna-díjat zsebelt be: a legrosszabb film, a legrosszabb rendező, a legrosszabb forgatókönyv, a legrosszabb filmes páros és a legrosszabb előzmény/remake/koppintás/folytatás kategóriákban), valamint annak nemrég mozikba került folytatása, jelen kritikánk tárgya.

2022. január 1-jén rengeteg régi kreatív alkotás vált közkinccsé. Az amerikai szerzői jogi törvények értelmében azóta bárki újra kiadhat vagy feldolgozhat bármilyen, 1926-ban vagy azelőtt megjelent művet anélkül, hogy fizetnie kellene a szerző hagyatékát kezelőknek, vagy akár engedélyt kellene kérnie tőlük.

A bőséges kínálatban pedig olyan korszakalkotó könyvek szerepeltek többek között, mint A. A. Milne Micimackója, Felix Salten Bambija, vagy Ernest Hemingway és William Faulkner bemutatkozó regényei.

Bár a Disney stúdió Micimackó-verziója továbbra is szerzői jogi védelem alatt áll, a vállalat már nem rendelkezik a mesehős kizárólagos jogaival. A csacsi öreg medvét így természetesen, ahogy lehetett, azonnal sorozatgyilkos vadállatként gondolta újra Rhys Frake-Waterfield író-rendező, és persze nemcsak őt, hanem Malackát is. Mivel a mindössze 50-100 ezer dolláros költségvetésből (a marketing jóval többe fájhatott) 5,2 milliót fialt a film világszerte, vagyis katatsztrófaturizmus-jelenséggé vált, természetesen azonnal jöhetett a folytatás, amit Frake-Waterfield egy évvel az első rész premierje után rögvest fel tudott pattintani a vásznakra. A hozzávetőleges siker miatt ezúttal már jóval nagyobb büdzséből garázdálkodhatott, egyes becslések szerint belekerült a film egymillió dollárba is. Ez viszont valóban látszik is a végeredményen.

Technikailag abszolút érzékelhető a fejlődés a Vér és méz 2-ben: sokkal jobb maszkok, effektek, több hentelés, több vér, nagyobb szereplőgárda, több helyszín, komolyabb statisztéria stb. Na persze, hangsúlyozzuk, hogy nem jók, csak az előző képest jobbak, de hát a Vér és méz egy abszolút amatőr fércmű volt, na!

Lássuk azonban az új etap sztoriját, mert az is van, ráadásul mindjárt egy hatalmas csavarral indulnak a dolgok. Az animációs felvezetésében egy teljesen más alapsztorit kapunk, mint aminek a Vér és mézben (sajnos) szem- és fültanúi voltunk, majd a film nyitányában azt láthatjuk, ahogy Micimackóék, kiegészülve Bagollyal feltrancsíroznak három fiatal nőt, akik épp a Százholdas pagonyba mentek szellemet idézni, vesztükre. Itt feltűnik, hogy eléggé másképp néznek ki szörnyeink, mint az első részben, sőt, hmm, várjunk csak, abban ki is purcantak, ha minden igaz…(Na de ki is emlékszik már arra, hogy mi történt ott?)

Majd megismerjük Róbert Gidát, aki pszichiáterhez jár, és nem ugyanaz a fickó alakítja, aki az első részben. Vagyis nem Nikolai Leon, hanem a színészként és producerként is a futószalagon gyártott gagyi horrorok magasztos és elhivatott harcosa, Scott Chambers. Oké, mi folyik itt? Majd nem sokkal később fény derül mindenre: a 2023-as Micimackó: Vér és méz csupán egy film a filmben volt, vagyis a Vér és méz 2 világában készített olcsó horror, ami a valódi, vagyis a Chambers által alakított Róbert Gida esetéből készült.

Szóval Frake-Waterfield kemény öniróniája világlott ki mindebből, és valahogy sikerült tényleg érdekesebbé tennie a korábbi vállalhatatlant. A Vér és méz 2, ha lehet ilyet írni, filmszerűbb lett az első résznél:

itt van valamirevaló történet, vannak karakterek, motivációk, háttérsztorik, egy krimiszál, nyomozás, jobb színészek (bár azt nem értjük, hogy Simon Callow, akit olyan filmekből ismerhetünk, mint az Amadeus, a Szoba kilátással, a Képeslapok a szakadékból, a Mr. és Mrs. Bridge, a Négy esküvő és egy temetés, a Szerelmes Shakespeare, a Senkiföldje, vagy a Viktória királynő és Abdul, mit keres itt?!) és persze a lényeg: a gore, vagyis az egyre durvuló gyilkosságok. Micimackó és társai (Bagoly mellett Tigris tűnik még fel nagydumás veszedelemként) annyi embert aprítanak fel itt, amennyit nem szégyellnek, vagyis vegytisztán megkapjuk azt, amit a folytatások igényelnek: minden több, nagyobb és durvább. Ráadásul ez esetben bőven jobb is.

Na persze azért kezeljük továbbra is a helyén a dolgokat: Rhys Frake-Waterfield nem lett jó író és rendező az utóbbi egy évben, ő továbbra is a legalantasabb ösztöneinkre hajt. Azt viszont érezni, hogy nem veszi magát komolyan, hát hogyan is lehetne komolyan venni egy micimackós gyilokpornót? Ám az első rész totál amatőrizmusa átcsapott egy fogyaszthatóbb és sodróbb mederbe. Ezzel persze a trash-faktor is alábbhagyott egy icipicit, és a Vér és méz 2 ezzel már nem is annyira durván körberöhöghető szánalom, mint az előzmény, vagyis emiatt kevésbé emlékezetes is.

Ám aki szereti ledobni a fékszíjat időnként, és valami olyasmit látni, amit nem lehet mindennap (pl. ahogy Micimackó egy nő saját letépett karjával nyársalja fel a fejét meg hasonló cukiságok), annak irány a mozi: a feszengős, szégyenkezős, kiröhögős, „mi a jó fenét nézek”-élmény azért még abszolút megvan.

És persze ha valami egyszer beindul… Idén ugyanis már Mickey egér felhasználási joga is szabad préda (az 1928-as Willie gőzhajó okán), és kapásból két horrorszösszenet érkezik kedvenc Disney-rágcsálónk főszereplésével (a ScreamBoat jövőre, a The Mouse Trap viszont valószínűleg még idén). Ugyanakkor Rhys Frake-Waterfield sem áll le, már készíti elő ugyanis (és erre a Vér és méz 2 végefőcímében látható grafikák is utalnak) a „Miciverzumot”, vagyis a Poohniverse: Monsters Assemble című produkcót, amelyben Micimackó, Tigris, Bagoly, Malacka és Nyuszi mellett olyan mesefigurák irtják majd Ashdown békés lakóit, mint Bambi, Csipkerózsika, Csingiling, a Bolond Kalapos, Pinocchio, Tücsök Tihamér, Pán Péter és Hook. Jaj szegény fejünknek!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Braun Rita, Melissa McCarthy magyar hangja
Hónapokig tartó betegség után elhunyt Braun Rita színésznő, aki Börcsök Enikő halála után vette át Melissa McCarthy szinkronizálását. Halálhírét családja csak napokkal később tudta közölni.
M.M. / Fotó: Fejes Rita/Facebook - szmo.hu
2026. június 18.



Hónapok óta tartó betegség után, 54 éves korában elhunyt Braun Rita szinkronszínész. A színésznő még június 6-án halt meg, a halálhírét azonban a családja csak csütörtökön tudta megosztani a nyilvánossággal, mert csak ekkor fértek hozzá az elhunyt Facebook-profiljához.

A család közösségi oldalán közzétett bejegyzéséből kiderül, miért nem lehetett a színésznőt elérni az utóbbi időben. „Tisztelt ismerősök, barátok! Mély fájdalommal tudatom veletek, hogy Rita 2026. június 6-án örökre elaludt. Sajnálom, hogy nem tudtuk előbb közölni, de most tudtunk belépni a fiókjába” – idézte a család közleményét az Index.

„Hónapokig küzdött, de a szervezete feladta a harcot… Hatalmas űrt hagyott maga után.”

A család azt is közölte, hogy Braun Rita búcsúztatása szűk családi körben zajlik majd. Arra kérték az ismerősöket, hogy gondoljanak rá szeretettel, és a színésznő utolsó üzenetét is átadták, mely szerint barátai ne szomorkodjanak, hanem éljenek békében és boldogságban.

Braun Rita a szinkronszakma elismert alakja volt, aki Börcsök Enikő 2021-es halála után több filmben is átvette Melissa McCarthy magyar hangjának szerepét.

A nézők emellett hallhatták a hangját az Agymenők című sorozatban is, ahol Dr. Stephanie Barnett karakterét szinkronizálta, de színésznőként is feltűnt több magyar filmben, köztük a Kaméleon, a Nyócker! és a Vakvagányok című alkotásokban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
„Kicsit olyan, mintha a szádba hánynál” – Anya-fia csók csattant el a Sárkányok házában, még a főszereplők szerint is sokkoló a jelenet
A nézők igencsak kiakadtak a Sárkányok háza harmadik évadának premierjében látott jeleneten. Az Aemondot alakító színész, Ewan Mitchell és az Alicent karakterét megformáló Olivia Cooke is elmondta, mit gondolnak a polgárpukkasztó anya-fia csókról.


„Kicsit olyan érzést kelt, mintha a szádba hánynál” – így jellemezte az Aemond Targaryent alakító Ewan Mitchell azt a jelenetet a Sárkányok háza 3. évadának premierjében, amelyben karaktere szájon csókolja az édesanyját, Alicentet. A főszereplők a People magazin exkluzív interjújában reagáltak, miután a nézők igencsak kiakadtak a sorozat eddigi legmerészebb jelenetén.

A sorozat harmadik évadának vasárnapi amerikai premierjében Aegon király eltűnése utáni káoszban Aemond egy feszült beszélgetés során csókolja meg anyját. Mitchell szerint a jelenet „elég sokkoló” volt, ugyanakkor lehetőséget adott arra, hogy karakterét új oldaláról mutassa meg.

„Elég nehéz falat, nem? Szájon csókolni az anyádat, pláne így” – mondta a színész.

Úgy véli, Aemond torz szeretetkifejezése a gyermekkori elhanyagoltságban gyökerezik.

Az Alicentet alakító Olivia Cooke szerint a jelenetnek „ödipuszi aláfestése” van, amiről karaktere, Alicent mit sem sejt. A színésznő szerint a helyzet rendkívül veszélyes, mivel Aemond kiszámíthatatlan.

„Tudja, hogy egy rossz arckifejezés, egy vélt elutasítás az életébe kerülhet. Úgyhogy nagyon-nagyon óvatosan próbál lépkedni” – mondta Cooke.

Ewan Mitchell szerint Aemond anyja iránti rendíthetetlen hűsége az első évad egyik kulcsjelenetére vezethető vissza, amikor a fiú elvesztette a szemét, és egyedül Alicent állt ki mellette. „Azt a pillanatot biztosan soha nem fogja elfelejteni. Örökre hozzá van kötve” – fogalmazott a színész.

A sorozat ezzel a jelenettel rögtön beváltotta a korábbinál is kegyetlenebb évadra vonatkozó ígéreteket. Az események lassú építkezése nem új, hiszen már az első évadot is sokan egy hosszúra nyúlt bevezetőnek tartották. A történetet jegyző George R. R. Martin korábban úgy nyilatkozott, a teljes cselekmény elmeséléséhez legalább négy évadra lenne szükség.

A Sárkányok háza új részei Magyarországon hétfőtől láthatók az HBO-n és a Max streaming-szolgáltatón.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt a Jóbarátok rendezője, megható sorokkal búcsúzik tőle Ross és Joey
James Burrows, a legendás sitcom-rendező 85 éves korában elhunyt. A stábtagok, köztük David Schwimmer és Matt LeBlanc is, személyes hangvételű posztokban emlékeztek a pilotot is jegyző szakemberre.


Elhunyt James „Jimmy” Burrows, a 85 éves rendező, aki a Jóbarátok pilot epizódját is a pályára állította. A hírre a sorozat több főszereplője is reagált. A Ross-t játszó David Schwimmer egy apafiguraként emlékezett a rendezőre, aki mellett a stáb biztonságban érezhette magát.

„Melegség, alázat, nagylelkűség jellemezte. Biztonságban éreztük magunkat körülötte, mintha egy család lennénk” – írta Schwimmer.

Joey karakterét megformáló Matt LeBlanc az Instagramon köszönt el tőle. „Jimmy, szavakkal nem lehet kifejezni, mekkora hatással voltál ránk és mindenki másra, akit az a szerencse ért, hogy ismerhetett. Igazi ikon vagy, oly sok téren. Hiányozni fogsz. Isten áldjon.” Lisa Kudrow (Phoebe szerepében láthattuk) egy közös fotóval emlékezett egykori kollégájára az Instagramon – írta az Associated Press.

Burrows szerepe a sorozat indulásánál kulcsfontosságú volt. Ő rendezte a pilot epizódot, és a stábtagok szerint neki volt köszönhető az a tempó és kémia, ami a Jóbarátokat a kezdetektől sikeressé tette. A többkamerás sitcom-formátum mesterének számított, ami biztonságot adott a fiatal színészeknek.

A rendező családja a People magazinnak adott közleményében azt írta, Burrows pénteken, szerettei körében, békésen távozott.

Kiemelték, hogy ritka képessége volt arra, hogy mindenkit jobbá tegyen, és a stáb minden tagját névről ismerte.

Burrows a Cheers társalkotójaként írta be magát a tévétörténelembe, de a nevéhez fűződik a Taxi, a Frasier és a Will & Grace számos epizódja is. Pályafutása során több mint ezer sorozatrészt rendezett, munkáját tizenegy Emmy-díjjal ismerték el. 2016-ban az NBC külön gálaműsorral tisztelgett életműve előtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Sűrű lesz a moziban és a streaming-csatornákon is a június vége – jön a Supergirl, a Sárkányok háza, Az utolsó léghajlító és A mackó is
Megnéztük, mik lesznek a következő két hét nagy dobásai a mozikban és a streaming háza táján. Az ügynökség, A siló és az Enola Holmes is új évaddal érkezik. Ha mást nem is, ezeket mindenképpen megéri megnézni!
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2026. június 18.



MOZI: Lesznek itt blockbusterek, gyerekfilmek és igazi ínyencségek is.

SUPERGIRL:

06.25-én jön be a magyar moziba James Gunn legújabb DC-filmje. Bár a neves rendező itt csak produceri szerepet látott el, valószínűleg a DC képregényes univerzumépítését átjárja majd a produceri kézjegye. A filmet az a Craig Gillespie rendezi, akinek a 2017-es Én, Tonyát, a Ryan Goslingos Plasztik szerelmet és az egyik nagy B horror kedvencemet, Colin Farrel ripacskodásával készült Frászkarikát köszönhetjük. Tehát bátran kijelenthetjük, hogy ez lesz Gillespie első igazi blockbustere, reméljük sikerül felnőnie a feladathoz. Címszerepben a Sárkányok házából ismerős Milly Alcockot láthatjuk és a mellékszereplők között egy Jason Momoa is megbújik, mint a közönségkedvenc Lobo, a csillagközi fejvadász.

MINYONOK ÉS SZÖRNYEK:

07.01-én érkezik a várva várt Minyonok mozi legújabb epizódja. Én már nem tudom követni ez hányadik Illumination animáció, de egy biztos, még mindig rengetegen nézik. Mivel a stúdió nagyon okosan alacsonyabb költségvetésből készíti el ezeket a meséket, így borítékolható a siker. Bár a legutóbbi epizód éppenhogy lecsúszott a várva várt milliárd dolláros bevételtől, azért nem kell félteni a Universalt. Behúzza majd ez is a családokat a mozikba!

MEGHÍVÁS.:

Aki komolyabb filmélményre vágyik, vagy csak amíg a gyerekek beültek a Minyonok-filmre, addig apa vagy anya valami komolyabb filmet nézne, keresve se talál jobbat a Meghívásnál 07.02-től. Az előzetesből nem nagyon derül ki semmi, de már csak az atmoszféra is kíváncsivá tesz. A költségvetés java valószínűleg a színészekre ment el, mert Olivia Wilde rendezésében, elég illusztris nevek szerepelnek: Penélope Cruz, Seth Rogen, Edward Norton és a rendező maga is a főszereplők között van. Igazi két-három helyszínes beszélgetős film. Érdekes lesz az biztos.

STREAMING: Itt is lesz mit nézni… meglátjátok!

SÁRKÁNYOK HÁZA – 3. ÉVAD:

06.22-én érkezik az HBO Max-ra a Sárkányok háza évadnyitánya. Nem gondoltam volna, de úgy tűnik, a szörnyű második szezon után is hatalmas siker a Trónok harca világában játszódó Targaryen-háborúskodás, mert már most berendelték a negyedik évadot. Eléggé húzzák ezt a történet, de hát ismerjük az HBO-t, a George R.R. Martin történetek pedig igazi fejőstehenek. Csak remélni tudom, hogy az idei eresztés jobb lesz, mint az előző.

AZ ÜGYNÖKSÉG – 2. ÉVAD:

Szintén 06.22-étől tekinthetjük meg a SkyShowtimera érkező, kevésbé ismert, ám annál jobb kémthriller sorozat Az ügynökség első részeit. Michael Fassbender alakítja a főszerepet ebben a rendhagyó, beszélgetősebb thriller szériában. Az első évad nagyon ütött. Mellékszerepekben Jeffrey Wright, Richard Gere is látható, de Katherine Waterstonnal is fogunk találkozni. Kevés az akció, inkább a tényleges kém foglalkozás működésébe kalauzolnak minket. A sorozat eredeti francia változata, a The Bureau (Le bureau des légendes) 5 évadot élt meg és ezt vásárolta meg és dolgozta át a Paramount.

AVATÁR: AZ UTOLSÓ LÉGHAJLÍTÓ – 2. ÉVAD:

Elképesztően forgalmas lesz a hónap, mert a Netflixre 06.25-én érkezik a nagysikerű animációs sorozat élőszereplős feldolgozásának folytatása. Ez nem a James Cameron-féle Avatár, ez jobb, legalább is szerintem! Az első évad nem annyira kiemelkedő, mint az animációs sorozat volt, de nincs miért szégyenkeznie, igazán szórakoztató kis széria. Most a gyerekszínészek idősebbek lettek, ez a meséhez képest új dolgoknak ad majd táptalajt. Meglátjuk mit kezd vele a Netflix. Itt az egész évad egyszerre érkezik.

A MACKÓ – 5. ÉVAD:

A nagy sikerű 2022-es sorozat elvileg záróévadának első részei is érkeznek a Disney+-ra. Christopher Storer sorozata egy friss dráma, vígjáték hangnemben, erős atmoszférával és remek színészekkel. Jeremy Allen White és Ayo Edebiri minden díjjat bezsebelt ezért a sorozatért, de biztos vagyok benne, hogy a Mackó sikerének köszönheti Ebon Moss-Bachrach (KÚZIN!) is, hogy ennyi szerepet kap. Remek karakterszínészek, jó tálalásban, mi kell még egy remek kis éttermes karakterdrámához június 26-tól.

A VILÁGÍTÓTORONY:

Nem lennék igazi Robert Eggers rajongó, ha nem említeném meg a horror rendezőzseni 2019-es agymenését Robert Pattinson és Willem Dafoe főszereplésével. Végre idehaza is látható streamingen az HBO Max műsorán 06.26-tól. A kozmikus horrorba oltott nem kicsit metaforikus őrület az 1890-es években játszódik és ránézésre olyan, mintha akkor forgatták volna. Fekete fehér kép, korabeli nyelvezet, a képarány fura, a világítás, a kamera lencséje, mind-mind azt a korszakot idézi, amikor játszódik. Az egészhez Eggers hozzáadott egy kevés kozmikus horrort olyan Lovecraft-osan és ami ebből elkészült, az egyik kedvenc filmem lett. Nagyon különleges élmény.

LOUIS C.K.: NEVETSÉGES:

A Netflix adott egy újabb esélyt a #metoo botrányban törölt humoristának. Kapott egy stand up specialt, június utolsó napján a piros streaming óriás kínálatába. Érdekes kérdés, a magyar származású Székely Lajos esete, mert elképesztően termékeny és sikeres humoristáról beszélünk, akinek különösen maró humora kicsit a szintén problémás Woody Allenre emlékezetet. Úgy gondolom, ha sikeres is lesz ez a stand up, nem fog előtte úgy kitárulni Hollywood és a sorozatok világa, mint a botrányai előtt. Kár érte, kiváló ügynök volt.

ENOLA HOLMES 3:

07.01-jén érkezik a Netflix kínálatába a nagy sikerű nyomozós akció kalandfilm harmadik része. Millie Bobby Brown próbálkozik, hogy az emberek ne Tiziként gondoljanak rá, de nehéz lesz kitörni a skatulyából, főleg a Netflix berkein belül. Én, ha meglátom a logót és a nevét rögtön a Stranger Things ugrik be. Az esküvőjére készülő Enolának most ismét Louis Partridge és Helena Bonham Carter lesz a társa ebben a nagy kalandban, csak épp most Enoláéknak magát a nagy Sherlock Holmest (Henry Cavill) kell megmentenie.

X-MEN ’97 – 2. ÉVAD:

Érdemes beszélni még a kockák mennyországáról: a képregények szerelmesei imádják és akik nézték a régi rajzfilmsorozatot rajonganak érte: ez nem más mint a Disney+-ra szintén 07.01-jén érkező X-Men ’97 animációs sorozat. Az első évad elképesztően sikeres volt és megérdemelten. A régi ’90-es évek beli Marvel rajzfilm közvetlen folytatása, csak végre szemmel látható költségvetéssel. Aki ismeri a régi meséket tudhatja milyen minősíthetetlenül kevés pénzből készült el. Nos ez nem ilyen, itt van mögötte pénz szerencsére. Ugyan kirúgták az első évad showrunnerét/íróját, így van kérdőjel a projekt mellett, de meglátjuk milyen lesz a 2. évad. Az elsőt mindenkinek csak ajánlani tudom, akik szerették régen a rajzfilmsorozatot, vagy a képregényeket. A legjobb dolog, ami az X-men névvel történt az utóbbi időben, beleértve mindent az elmúlt 20 évben. (Nem túlzok.)

SILÓ – 3. ÉVAD:

Végül, de nem utolsó sorban, az elkövetkező 2 hét egyik nagy dobása lesz az AppleTV+ poszt apokaliptikus, disztópikus sci-fi sorozata, a Siló. 07.03-án érkezik az almás streaming szolgáltató kínáltába, Rebecca Ferguson főszereplésével. Mivel egy könyvadaptációról beszélünk ez egy kiforrott, átgondolt világ, ahol rengeteg rejtéllyel fogunk találkozni a Siló mélyén. Nekem első ránézésre amolyan komolyan vett Falloutnak tűnt, de jóval több annál. Érdemes belekezdeni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk