FELFEDEZŐ
A Rovatból

6 látványos égi jelenség, amiért majd megéri felnézni a csillagokra 2020-ban

Habár egy-egy meteor érkezésének idejét nem tudjuk előre megmondani, de ezek az időszakok szinte bizonyos tartogatnak egy-két felejthetetlen pillanatot az ember számára, amikor mindenképp érdemes felpillantani az égboltra egy kellően sötét helyen, távol a nagyvárosok fényszennyezésétől.
Ordasi András (TheAstronomian) cikke a Csillagvizsgáló blogon, Címkép: illusztráció/Pixabay - szmo.hu
2020. február 15.



Egy csillagász ismeretterjesztő blogja csillagászatról, űrutazásról, science fiction-ről és még sok más Földön túli dologról, amik kellően érdekesek ahhoz, hogy többet akarjunk tudni róluk.

Azt gondolhatnánk, hogy az éjszakai égbolt látványa idővel unalmassá válhat, mivel a csillagok egymáshoz képest nem mozdulnak el, tehát egy évszakon belül az este során nagyjából újra és újra ugyanazokat a csillagképeket fedezhetjük fel a fejünk felett. Ugyanakkor Naprendszer égitestjeinek mozgása - mivel azok kellően közel vannak hozzánk - az (egymáshoz képest tőlünk) álló(nak látszó, de amúgy nagyon is mozgó) csillagok előtt idővel jól látható elmozdulást eredményeznek. Ez pedig jónéhány olyan - előre kiszámítható - jelenséggel szolgál, amelyért érdemes időről-időre felpillantani az égboltra.

Ez a cikk a leggyorsabban tovatűnő égitestekről, a meteorokról vagy más néven hullócsillagokról, azok sűrűbb megjelenéséről és okairól szól.

Rosenberg Róbert (a Magyar Csillagászati Egyesület tagjának) felvétele a 2011-es Perseidák idejéről Adonyból

Mindenki szívesen ül ki a ciripelő tücskök közé augusztus derekán, egy meleg éjszakán hullócsillagoktól eredő kívánságok után vágyakozva. Habár a nagy, nyári Perseida meteorraj a legideálisabb egy meghitt, pihentető éjszakai kalandhoz, ugyanakkor jó tudnunk, hogy az év során még számos más meteorrajt is megfigyelhetünk.

Meteorokat, avagy hullócsillagokat akkor figyelünk meg, amikor csillagok helyett a Naprendszer apró törmelékei - és itt most a porszem mérettől a ház méretig mindenféle "kavicsot" apró törmelékként kezelhetünk a Föld méreteihez viszonyítva - a Föld légkörével találkozva, zuhanásuk közben felhevülnek és környezetükkel egyetemben látványos fényjelenséget produkálnak.

Ron(ald John) Garan (a Nemzetközi Űrállomás 28. expedíciójának űrhajós mérnöke) felvétele egy Perseida meteorról ahogyan az 400 km magasságból látszott elégni a Föld légkörében, 2011 augusztusában

Ilyen törmelékek viszonylag sűrűbb felhőt alkotnak az üstökösök nyomvonalán.

Az üstökösök olyan kis égitestjei a Naprendszernek, amelyek jellemzően nagyon elnyúlt pályán (azaz a Naphoz hol nagyon közel, hol attól nagyon távol) találhatóak meg. Felszínüket tipikusan különböző jegek borítják, amelyek egybentartják az égitest kőzetből álló testét, és a hozzá csapódott egyéb törmelékanyagot.

Amikor az üstökösök a Nap közelébe érnek, - a közeledéskor emelkedő hő hatására - a jégburok elkezd leolvadni, sőt elszublimálni (azaz a szilárd halmazállapotból rögtön gázneművé válni). A felszabaduló por- és törmelékanyagot elkezdi hátrahagyni, ami egy maga mögött húzott csóva formájában jelenik meg. Ilyeneket ritka esetekben (nagyjából évtizedenként egyszer) szabad szemmel is megfigyelhetjük (ahogyan tettük a Halley, Hale-Bopp, McNaught üstökösökkel is), azonban egyelőre nem ismerünk egyetlen látványosabbat sem, amelyet a közeljövőben megfigyelhetnénk.

Robert H. McNaught, az üstökös felfedezőjének felvétele az ausztráliai Siding Spring-i Obszervatóriumból, 2007 januárjában. A felvételt 2009. december 6-án a nap csillagászati felvételének (Astronomy Picture Of the Day, APOD) választották.

Ugyanakkor az évekkel vagy akár évtizedekkel ezelőtti, a Föld pályáját keresztező üstökösök anyagfelhői igen látványos égi tüzijátékot tudnak eredményezni, amikor bolygónk keresztülhalad rajtuk. Ez az áthaladás a Föld Nap körüli pályájának jól meghatározott pontján történik, azaz mindig az év adott időszakában következik be. Ráadásul e meteorrajok neve is az említett anyagfelhők naprendszerbeli (kvázi-)fix pozíciójából ered.

Vagyis nagyjából a Föld bolygó haladási irányából fogjuk érkezni látni a kérdéses hullócsillagokat. Ez az égen egy úgynevezett radiáns pontként jelentkezik (ahogyan az alábbi fotó is szemlélteti), ahonnan a hullócsillagokat érkezni látjuk egy adott meteorraj idején.

A Perseida-meteorraj radiánsát nagyszerűen látjuk kirajzolódni Brad Goldpaint fotóján, ami 2016 augusztusában a kaliforniai Shasta-hegy mellett készült. A hullócsillagok nyomvonalát meghosszabbítva, azok jól láthatóan egy pontban metszik egymást.

A Quadrantidák meteorraj rögtön az év elején óránként nagyjából 100 hullócsillaggal kecsegtetett január 4-i tetőzésekor, de hazánkból nem voltak igazán megfigyelhetőek az országszerte mindent belepő ködben. Ezeknek legfeljebb csak a legfényesebb képviselőit kaphatták el a lelkes észlelők a növekvő fázisban lévő, első negyed utáni Hold fénye mellett a felhők közti lyukakban. Érdekesség, hogy a csillagkép, melyből a meteorraj neve ered, egy régi, a 88 hivatalos csillagkép között már nem szereplő csillagképtől ered.

Tartsuk szem előtt, hogy nem csak pont a tetőzés vagy maximum éjszakáján, hanem a környező néhány éjszaka folyamán is elcsíphetünk tekintetünkkel egy-egy kósza rajtagot, továbbá azt se feledjük, hogy

naponta nagyságrendileg 1000 tonnányi törmelék hullik a Földre, úgyhogy "szezonon kívül" is bármikor van esélyünk hullócsillagokat látni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Mit gondoltok a portálunkról? Most elmondhatjátok a véleményeteket!
Sőt, kérjük, hogy tegyétek meg. Csak néhány percet vesz igénybe a kérdőívünk kitöltése, ami a munkánkhoz nagy segítséget jelent.


Változunk, alakulunk, fejlődünk – szeretnénk mindezt úgy tenni, hogy figyelembe vesszük a ti véleményeteket is. A szeretlekmagyarorszag.hu tartalmait ugyanis Nektek, az olvasóinknak készítjük, és mindenképpen az lenne a célunk, hogy a jövőben még inkább kiszolgálhassuk az igényeiteket.

Összeállítottunk egy rövid kérdőívet, mert kíváncsiak vagyunk arra, mit gondoltok a portálról, a tartalmakról:

mi az, amivel elégedettek vagytok, mi az, amit hiányoltok, és mit látnátok szívesen nálunk?

Most osztályozhatjátok, milyen típusú cikkekre kattintotok szívesen, elmondhatjátok, zavarónak találjátok-e a reklámokat, és tippet adhattok nekünk, milyen témákból látnátok szívesen többet a portálon.

Ha megválaszoljátok a kérdéseket, a munkánkat támogathatjátok, és egyben ti is beleszólhattok abba, hogy milyen irányban haladjunk tovább. Fontos számunkra, hogy a portálon megjelenő cikkek és videók a ti érdeklődésetekhez igazodjanak, számít a véleményetek!

A kérdőív kitöltése csak 6 percet vesz igénybe, de nekünk hatalmas segítséget jelent.

Köszönjük, ha szántok időt a válaszadásra, ígérjük, hogy odafigyelünk a véleményetekre.

Itt találjátok a kérdőívet:

Create your own user feedback survey


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
Tiszásnak álcázva kérdezte a tüntetőket a Pesti Srácok munkatársa
A szombat délutáni tüntetés résztvevőit kérdezgette az álcázott újságíró, akiről fotó is készült.


A Tisza Párt sajtósának álcázta magát a Pesti Srácok egyik munkatársa a párt szombati tüntetésén. Varga Ádám a Tisza Párt logójával ellátott pulóverben sétált a tömegben, amire az volt írva, hogy

Tisza Párt Sajtó.

A napszemüveges újságírót a HVG munkatársa vette észre az MTVA székház elé szervezett délutáni tüntetésen, amint éppen a demonstráción résztvevőket kérdezgette.

A lap megjegyzi, hogy Varga mikrofonján sem utalt semmi arra, hogy egyébként a Pesti Srácoknak dolgozik.

Varga Ádámot a HVG kollégája le is fotózta. Az áltiszásról készült képet ide kattintva lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
„Életem legijesztőbb pillanata” – levideózta Nagylábat egy oklahomai túrázó, pár százan azért vitatják
Vannak, akik hisznek a létezésben, akadnak viszont, akik kamunak tartják a videón látható lényt. Egy biztos: újabb videó került napvilágra, amiből aligha tudjuk megfejteni a Nagyláb-rejtélyt.


Egy oklahomai túrázó, E_ManAlfaro osztotta meg a TikTokon azt a felvételt, amelyen állítása szerint Nagylábat kapta lencsevégre – írja a New York Post. A videó már majdnem 6 millió megtekintést ért el, és igen heves vita alakult ki a kommentszekcióban. A tízmásodperces klipben egy bozontos, lény látható, aki épp virágokat szaglászik egy fa mellett. A videós elmondása szerint „élete legijesztőbb pillanata” volt, amikor meglátta az entitást.

A videó azonban nem győzött meg mindenkit. A TikTok-kommentelők közül sokan kételkednek a felvétel hitelességében. Néhányan megjegyezték, hogy a lény kísértetiesen hasonlít a Jack Link’s marhahús szárított reklámjában látható jelmezre.

„Jó látni egy igazi Nagylábúról készült valódi felvételt”

– írta gúnyosan egy kommentelő. Mások konkrétan rámutattak, hogy a lény megegyezik az „Adult Sasquatch Costume” nevű, kereskedelmi forgalomban is kapható jelmezzel.

„Hol lehet ilyen jelmezt venni?”

– viccelődött egy másik felhasználó.

@e_man580 Scariest moment of my life and I really think I caught a fucking Bigfoot on camera in parallel forest. I wakes just doing some sight seeing and enjoying the day and saw something in the distance. Im still shaking as I type this. #bigfoot #sighting #oklahoma #parallelforest #fyp #scared ♬ original sound - E_ManAlfaro

A videós azonban kitart az állítása mellett, hogy nem egy jelmezről van szó.

„Nem hiszem, hogy ez jelmez” – válaszolta egy kommentre, és hozzátette, hogy a „valódi” Nagylábú mindig homályos a fotókon, ezért érezte szükségét, hogy maga készítsen egy felvételt, bár közben „rettenetesen megijedt”.

Ez az új videó egy újabb fejezetet nyit a Nagylábú-mítosz történetében, ugyanis az évtizedek óta tartó vadászat a lény után rengeteg homályos felvételt produkált már. Augusztusban például egy 20 éves természetfilm hátterében véltek felfedezni egy vágtázó Nagylábút, ami szintén felkavarta az összeesküvés-elméleteket kedvelők körét.

Bár a videón látható lény sokak szerint inkább hasonlít egy „Harry és a Henderson család” jelmezre egy Halloween-áruházból, mint egy valódi kriptozoológiai lényre, mégis izgalmat keltett. A Nagylábú-kutatás világa továbbra is tele van rejtélyekkel, meg nem erősített felvételekkel és rengeteg szkepticizmussal.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Újra itt a sarki fény: ezeken a területeken lesz látható hazánk felett
Ma éjszaka a felhők miatt szinte semmi esély arra, hogy lássuk, de holnap este már tiszta lesz az ég.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. október 03.



Ritka jelenségnek lehetünk tanúi a következő napokban: ismét sarki fény tűnhet fel Magyarország egén, írja az Időkép.

A Nap aktivitása továbbra is erős, a ma délután bekövetkezett napkitörés értéke az X9.05-ös skálán az elmúlt hét év legnagyobb ilyen eseményének számít, a SpaceWeatherLive szerint. A várakozások szerint ez a napkitörés, valamint az azt megelőző X7.1-es értékű kitörés miatt a Kp-index péntek hajnalban és este akár 7-es értéket is elérheti, ami sarki fényt hozhat az ország területére.

A sarki fény leginkább a csütörtökről péntekre és a péntekről szombatra virradó éjszaka lesz látható, ha az időjárás is kedvezően alakul. Bár csütörtök este várhatóan mindenhol zárt lesz a felhőtakaró,

péntek este és éjszaka már esély van arra, hogy a Dunántúlon, valamint a középső és déli tájakon időnként felszakadozzon a felhőzet, így megpillanthatjuk a fényjelenséget.


Link másolása
KÖVESS MINKET: