ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Pár hasznos trükk, hogy ne csússz szanaszét, ha otthonról dolgozol

Hogyan lehetsz ügyes szabadúszó? Itt van pár tipp.


Szabadúszónak, digitális nomádnak lenni vagy egyszerűen csak időnként otthonról dolgozni nagyon jó, ha képes vagy megszervezni a napjaidat, heteidet, és megtanulsz előre tervezni. Ha azonban úgy vágsz bele, hogy semmit sem tervezel, semmit sem ütemezel, megcsúszol és te magad is szétcsúszol.

Miért jó otthonról dolgozni vagy szabadúszónak lenni – ha ezt megteheted a szakmádban? Mert rugalmasabban tudsz alkalmazkodni, ha változik a munka mennyisége, ha változnak a munkakörülményed, ha gyermeked születik, ha megbetegszik valaki a családban, vagy ha te betegszel meg és nehezebb volna nap mint nap munkába járni.

A szabadúszásról azonban sok emberben teljesen hamis kép él – így ha lehetőséget kapnak az otthoni, kötetlen munkára, hamar kiderül, hogy egyszerűen nem tudnak élni vele. Mi mindenen csúszhatsz el?

Például:

- ha nem tervezel meg semmit,

- ha nem kalkulálsz a határidőkbe ráhagyást, hogy biztosan elkészülj,

- ha úgy éled a hétköznapokat, mintha még mindig középiskolás volnál, és éppen nyári szünet lenne,

- ha hagyod, hogy munka közben bármi elterelje a figyelmedet,

- ha nem vezeted semmilyen felületen, amit csinálsz, hanem azt gondolod, mindent fejben tudsz tartani,

- soha nem képzed magad, nem olvasol szakmai anyagokat, mert sajnálod rájuk az időt.szabaduszo2

Adunk néhény tippet ahhoz, hogy szabadúszóként összeszedetten és hatékonyan dolgozhass.

Legyen eszközöd a melóhoz

Az első, hogy mérd fel, birtokodban vannak-e azok az eszközök, amelyekkel kényelmesen végezheted otthonról a munkádat. Ha például van egy szál tableted, és semmi más, akkor inkább ne vállalj szövegírást, tartalomgyártást (vagy keress olyan főállású munkát, ahol kapsz gépet), különben vért fogsz izzadni. Ha a notebookod lassú, elavult, ne akarj azzal elkezdeni otthonról munkát vállalni, mert nem fogod tudni a megfelelő minőségben végezni a munkát.

Mérd fel azt is, kell-e előzetesen költened eszközökre, szoftverekre. Mondjuk, ha videókkal akarsz foglalkozni, mennyibe kerül a géppark beszerzése, és ha venned kell kütyüket, behozza-e az árát. Ha igen, mennyi idő alatt?

Beszélj előzetesen könyvelővel, adótanácsadóval arról, hogy miként éri meg neked a szabadúszás. Lehetsz-e mondjuk áfafizetés alól mentesülő vállalkozó, milyen adózási formát érdemes választanod, mennyi pénzt tudsz havonta félretenni öngondoskodásra stb. Azon is rágjátok át magatokat, hogy van-e, lesz-e annyi megbízásod hogy kft-t alapíts, vagy inkább legyél egyéni vállalkozó, esetleg társulj-be egy ismerős vagy családtag vállalkozásába.szabaduszo1

Ha alkatilag pánikolsz a legkisebb bizonytalanságtól is, felejtsd el szabadúszó életmódot,

mivel ki fogsz készülni, ha váratlan helyzet adódik, vagy ha lesz néhány hét, amikor lesz munkád.

Vezesd online felületeken/füzetben/határidőnaplóban/a telefonodban a munkáidat és a határidőket

Ehhez elég az ingyenes és gmaillel használható Google Calendar vagy egy Google Excel táblázat is. De használhatod a Smartsheetet vagy más fizetős alkalmazást is.

Mindent tervezz meg. Amit tudsz, egész hónapra, napokra a napokat órákra lebontva írd be az Excel-táblába vagy naptárba. Minden feladatot írj le, és húzd ki/jelöld, ha már készen vagy vele.

Előre tervezd be a szabadnapokat és szabadságokat is az év során,

így ehhez is tudod tartani magadat, és a megbízóid felé is tudod kommuniálni, mikor nem vagy elérhető.

Hiába vagy szabadúszó, valamilyen időrendhez tartanod kell magadat, hogy szét ne essen az életed és a munkád

Döntsd el, neked a reggeli, a déli vagy a délutáni-esti órák-e a legjobbak, kísérletezd ki, mikor vagy a legaktívabb, a legéberebb, és azokra az órákra ütemezd a munka javát. Minden nap tudatosan készülj arra, hogy dolgozol. Ugyanúgy, mintha munkába mennél.

Tanulmányozd hírességek időbeosztását, nézd meg, menyi időt töltöttek munkával, alvással, szórakozással, és vond le ezekből a tanulságot.

Barátkozz meg a technológiával!

Ez a Smarthu tippje: „Mivel szabadúszóként lehet, hogy egyik nap Budapestre, másik nap Bangkokba, harmadik nap pedig Párizsba kell majd munkát leadnod, ezért érdemes megismerkedned a legfontosabb online eszközökkel, mint a Skype, a Google Drive, a Dropbox, a Wetransfer és hasonlók. Triviálisan hangzik, de még 2017-ben is lehet találkozni olyanokkal, akik nem tudnak egy Skype-hívást lebonyolítani. Ne feledd, ha sikeres, nemzetközi piacon is aktív szabadúszó akarsz lenni, tartanod kell a lépést a világ nálunk fejlettebb országainak trendjeivel.”

Amit csak lehet, gépesíts, bízd applikációkra, szoftverekre, ugyanúgy, mint a Todi alapítója, mert ezzel rengeteg energiát és időt spórolhatsz.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megjelent a 2024/2025-ös tanév rendje, ilyen hosszúak lesznek a tanítási szünetek
Nagyjából 180 napot kell majd iskolába járniuk a diákoknak. A téli szünet december 20-án, a nyári szünet pedig június 21-én kezdődik majd a következő tanévben.


Megjelent a Belügyminisztérium rendelettervezete a 2024/2025-ös tanév rendjéről, vette észre az rtl.hu.

Ezek szerint a tanítási év első tanítási napja 2024. szeptember 2. (hétfő) lesz. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. október 25. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2024. november 4. (hétfő).

A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. december 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. január 6. (hétfő) lesz. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2025. április 16. (szerda), míg a szünet utáni első tanítási nap 2025. április 28. (hétfő) lesz.

A nyári szünet 2025. június 21-én kezdődik és augusztus 31-ig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap június 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. szeptember 2. (hétfő) lesz.

A végzős középiskolásoknak az utolsó tanítási nap a középfokú iskolákban 2025. április 30. (szerda), míg a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban 2025. május 30. (péntek) lesz.

A tanítási napok száma oktatási intézménytípusonként változik. A legtöbb intézményben, kivéve a gimnáziumokat, szakgimnáziumokat és szakiskolákat, az éves tanítási napok száma 183. A nappali oktatás rendje szerint működő szakgimnáziumokban a tanítási napok száma 179 lesz, míg a gimnáziumokban és szakiskolákban 180 tanítási napot tartanak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nem született meg a baba? Így úszhatják meg a büntetést a gyermektelen babaváró hitelesek
Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben. Kedden azonban elfogadtak egy törvényt, ami majd enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit.


A kedden elfogadott törvény enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit: nem feltétlenül kell visszafizetniük a kamattámogatást, ha nem született meg a vállalt gyermek – írja a Bank360.hu. A méltányossági eljárás pontos feltételei még nem teljesen tisztázottak, de ígéretes lehetőségeket rejt a törvény.

Az új szabályozás szerint a babaváró és csok hitelesek is reménykedhetnek, de a változások leginkább az első babaváró hiteleseket érintik.

Vrazsovits Rita, a Bank360.hu szakértője elmondta, hogy a törvény időzítése nem véletlen, hiszen sokaknak idén júliusban jár le az öt éves határidő a gyermekvállalásra. Ha nem teljesítették a feltételeket, akkor 2 millió forint körüli összeget kell visszafizetniük, ráadásul a fennmaradó tartozást magasabb kamatokkal törleszthetik tovább, ami akár a többszörösére is növelheti a korábbi, legfeljebb 50 ezer forintos törlesztőrészletet.

Az államháztartásról szóló törvény egy új bekezdéssel egészült ki, ami szerint

a kormányhivatalok méltányossági eljárás keretében részben vagy egészben lemondhatnak az államot megillető követelésről.

A pontos részletek egy kormányrendeletben lesznek meghatározva, amely tisztázza, hogy milyen körülmények között lehet elengedni a büntetést, ha nem teljesültek az állami támogatás feltételei.

Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben:

  • Ha a pár egyik tagja megváltozott munkaképességűvé vált, és ezért nem tudtak gyermeket vállalni.
  • Ha igazoltan részt vettek lombikbébi programban, de nem jártak sikerrel, illetve ha a program során derült ki, hogy egészségügyi okok miatt a terhesség nem javasolt.
  • Ha a párnak orvosi igazolása van arról, hogy nem javasolt a terhesség.

    Ezen felül legfeljebb 24 hónapos részletfizetést lehet kérvényezni, ha az egy összegben történő visszafizetés aránytalanul súlyos terhet jelentene a család jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire tekintettel.

    A törvénymódosítás célja, hogy a méltányossági eljárás és az államháztartási törvény szabályozása összhangba kerüljön, ami remélhetőleg további könnyítéseket hoz a babaváró hitelesek számára.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Ajánljuk

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Készpénzfelvétel horroráron: évi 100 ezer forint felett az átlagbér költsége
    És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.


    Képzeljük el, hogy az átlagbért egyszerűen ATM-ből akarjuk kivenni. Az Azénpénzem.hu szerint ennek az éves költsége könnyedén meghaladja a 100 ezer forintot. És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.

    A parlament 2013 novemberében fogadta el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. 2014 februárja óta vehetnek fel banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. Az ötlet az volt, hogy csökkentsék a tranzakciós illeték költségeit, amit a kormány vezetett be. De nézzük meg, hol is tartunk most.

    Az ingyenes készpénzfelvétel összege bevezetésekor éppen az akkori átlagkeresetnek felelt meg, ami 2013-ban 151118 forint volt a KSH adatai szerint. Azonban az idei első negyedévben az átlagkereset kedvezmények nélkül 414,3 ezer, kedvezményekkel 428,8 ezer forint. A medián érték pedig épp csak 500 ezer forint alatt van.

    A portál számításai szerint, ha valaki az átlagbért ATM-ből veszi fel, annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie. Így a költsége évente meghaladja a 100 ezer forintot. Ha még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is figyelembe vesszük, akkor is havonta majdnem 4000 forintot kell fizetni a készpénzért. És ez csak akkor igaz, ha az illető mindig a legkedvezőbb megoldást választja, vagyis a bank saját ATM-jét használja. Így is évente közel 50 ezer forintra rúg a költség.

    A költségek között még nem is szerepel a számla havi díja és a kártya költsége, amelyek egyre magasabbak. Rossz taktika, ha valaki mindig csak a szükséges készpénzt veszi fel az ATM-ből.

    Több bank minimum vagy fix díjat alkalmaz. Például az OTP idegen ATM használatáért 1581 forintot számláz. Ha valaki 10 ezer forintot vesz fel, a költsége majdnem 16 százalék. A Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját ATM esetében is 8,8 százalék, a CIB-nél pedig 12,2 százalék. Minél nagyobb összeget veszünk fel, annál kisebb a költséghányad, de még így is jelentős összegekről beszélünk.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Autók tízezreiről kell leszerelni a zöld rendszámot egy új törvénytervezet szerint
    A tervezet célja, hogy kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek kapják meg a kedvezményeket. A plug-in hibridek így elveszítenék a zöld rendszámot.


    Új törvénytervezet látott napvilágot a héten, amely szerint szeptember elsejétől a plug-in hibrid autók nem kaphatnának zöld rendszámot Magyarországon, tudta meg a Pénzcentrum.

    A javaslat szerint a már kiadott zöld rendszámtáblákat is le kell cserélni legkésőbb 2026. november 30-ig.

    A tervezet célja, hogy a zöld rendszámmal járó kedvezményeket a jövőben kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek vehessék igénybe.

    Ha a javaslat átmegy, a plug-in hibrid autók tulajdonosai elveszítik azokat a különleges kedvezményeket, mint az ingyenes parkolás, regisztrációs adómentesség, teljesítményarányos gépjárműadó-kedvezmény, cégautóadó-mentesség és az adásvételkor fizetendő vagyonszerzési illeték mentessége – ezek jelenleg mind járnak a zöld rendszámnak köszönhetően.

    A rendszámcsere nem azonnal történne meg, hanem legkésőbb a következő műszaki vizsga alkalmával.

    A Belügyminisztérium adatai szerint május végéig több mint 41 ezer ilyen autó kapott zöld rendszámot Magyarországon.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: