ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

„NEM IS KIABÁLOK!” – üvöltött a nő, majd közölte, hogy két nap múlva megjön

Van, amikor nem is a menstruáció a rosszabb, hanem az, ami előtte van.

Link másolása

Ez nem egy tudományos cikk a premenstruációs szindrómáról, hanem egy üdítő, szubjektív  élménybeszámoló arról, milyen vidám hullámvasúton megyünk át sokmilliárdan ezen a bolygón nagyjából huszonnyolc napos ciklusokban. Hogy értsétek, miről beszélek, íme egy nagyjából hitelesen felidézett párbeszéd köztem és életem párja között abból a bizonyos kritikus pár napból:

Férfi: - Jó reggelt.

: - Grrrrrrr. ("ne szóljatok hozzám, láthatatlan vagyok"-arckifejezéssel kisodródik a fürdőszobába)

Na jó, ezért egy kicsit árnyaltabb ennél, de nem sokkal, sőt, sokkal drámaibb. Erre is írjak példát? Hát jó. Nem nehéz ilyenkor kívülről látni magamat, sőt, kifejezetten szórakoztató, noha az adott helyzetben kevésbé. Természetesen nem arról szól az írásom, hogy mindenért a női hormonok a felelősek egy családban vagy párkapcsolatban, mert az elég nagy baj lenne, ráadásul ott a tesztoszteron és az adrenalin is, akik szintén elég szépen bele tudnak szólni a helyzetekbe. Szóval.

Férfi: - Ma el kéne mennem megcsináltatni az autót, postára, és kismillió telefont kell intéznem, meg ki kell számolnom valamit, ami elég sokáig tart.

(enyhén vörösebbre váltott arcszínnel): - De megbeszéltük, hogy ma cipőt veszünk a gyereknek, mert kinőtte, és átbeszéljük, mit kell még elintézni a hónapban, meg kihívjuk a redőnyöst. És nekem drogériába is kéne mennem.

Férfi (idegesen, mert a nő ideges): - Tegnap már elmondtam, hogy ma milyen dolgaim vannak, ráadásul a költségvetést határidőre ma kell elküldenem.

: (még idegesebben, mert alapból ideges, de attól még idegesebb lesz, hogy a férfi is ideges): - Nem mondtad!

Férfi: - De.

(kiabálva): - Ne beszélj így velem!

Férfi (értetlenül): - De hát hogyan? Itt kiabálsz! Te ne kiabálj!

(még jobban kiabálva): - Először te emelted fel a hangod, és mindig  ezt csinálod, hogy idegeskedsz, utána meg rámkened az egészet!

Férfi: - Dehogyis, de neked nem lehet elmondani, hogy mi van, mert egyből fejhangon kiabálsz!

(fejhangon kiabálva): Nem kiabálok fejhangon! Tök kivagyok! Így már nem is fogok tudni dolgozni.

Férfi: Na tessék, már ennek is én vagyok az oka. Nő (nagyon kiabálva) : - Nem! De.... Tökmindegy. Elegem van mindenből! Így nem lehet élni!

Férfi: - Hogyan? Hogy autót kell javítani?

: - Ne idegesíts! Direkt provokálsz! Úristen, semmivel nem fogok elkészülni ebben a hónapban!

Férfi (ismét idegesen): Már nem viszem le az autót. Már így is eleve késésben voltam.

: - Szóval ennek én vagyok az oka?!

Férfi: - Hát itt veszekszel a semmin tíz perce. És sírsz, és kiabálsz, én meg nem értem, mi bajod.

: (kétségbeesetten üvöltve) - NEM IS KIABÁLOK!

Férfi: Megbeszéltük, hogy ezt nem csináljuk.

Csend. Nő arcán könnyek csorognak, ha jobban belegondol, ő sem tudja, mi a baja. Majd világosság gyúl a szemében.

Nő: - Szerda van.

Férfi: - És? Szerdánként megőrülsz?

(fenyegető villámmal a szemében): Ne kezdd... (sóhaj). Holnapután fog megjönni. Mindig szerdán vagyok a legrosszabbul. Meg akarok halni!

Férfi: Esküszöm, naptárat fogok vezetni, és akkor nem futjuk le ezeket a felesleges köröket.

(szipogva) Jó. Bocs. (körülnéz) Miért vannak a tegnapi ruháid odadobálva a kanapéra? És miért van az utcai cipőd a nappaliban?

Férfi (nagy levegőt vesz): Na jó, én megyek melózni. Aztán majd elugrom a postára, közben meg megbeszéljük a többit. Miért akartál te drogériába menni?

: Betétért.

Fenti párbeszéd tartalmazza az összes olyan elemet, ami átlagosan a nőkre jellemző hangulatilag, a menstruáció érkezése előtti napokban. És becsszó, hogy utólag nem értem, hogy keveredhettem bele. A csúcson, azaz a mélyponton előfordulhatnak hangulatingadozások (pipa), depressziós gondolatok (pipa), irracionális félelmek, szorongás (pipa), sőt, öngyilkossági gondolatok is. Valamint a híres kötözködés, ami az általános diszkomfortérzetből fakad, meg abból az érzésből, hogy ilyenkor mindennel bajunk van (de amúgy legfőképp magunkkal). 

Ezen kívül a fizikai tünetekről biztos mindenki hallott: szapora pulzus, fejfájás, vizesedés, szédülés, émelygés stb. És ez nekünk nem jó. Nem jó fájni, a hormonoknak kiszolgáltatva lenni – a mozgás sokat segít - , és egy-két kilót hízni egy hét alatt.

Mert ilyenkor jön, hogy este be kell nyomni három csokit - minek van annyi a kamrában, nem az én hibám -, meg este tízkor farkaséhesen betömni a másnapra eltett bolognait. (Ez az egy része jó.)

Én csak azt nem értem, hogy amikor egy férfinak - vagy egy nem menstruáló bármilyen más nemű embernek - rosszkedve vagy hirtelen indulatkitörése van, azt miért nem tulajdonítjuk hormonális elváltozásnak, és arról miért nem szólnak olyan viccek, mint a menstruálósak? Pedig az indulatkezelési gondok mögött is stresszhormonok dolgoznak. Ja, a másik, hogy miért is miért ciki a menstruációról beszélni? Meg erről, amiről most írunk? Ezért élünk, emberek, mert a nők petét termelnek, könyörgöm.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk