ÉLET-STÍLUS

Függönyből készítette esküvői ruháját a magyar tervező

Katona Dóri Julis etikus ruhákat tervez. 'A hírhedt kék csipke esküvői ruha. Az alapja függöny, a díszítés pedig mindenféle olyan maradék csipkéből van.'

Link másolása

Katona Dóri Julis etikus ruhákat tervez. Néhány éve indította be vállalkozását, a Renaichance-t, és azt mondja, szeretné elterjeszteni a ezt a szemléletmódot.

Miért pont ruhák, és ha már ruhák, miért pont újrahasznosított ruhák?

Utólag visszagondolva, onnan jött a ruhakészítés iránti érdeklődésem, hogy a nagymamám, aki a József Attila Színház könyvelésén dolgozott, elkezdte hazahozni a jelmezműhelyből a kis anyagmaradékokat. Nagyon izgalmas flitteres, mintás, csipkés darabkákat, amikből babaruhákat gyártottunk. Ez odáig fajult, hogy gimis koromban az összes pénzemet ruhára és ilyen „csinálós dolgokra” költöttem.

„Csinálós dolgok”?

Minden, ami kreatív hobbi. 16 éves lehettem, amikor azt mondtam anyunak, hogy mutasd meg, hogy kell használni a varrógépet, mert már nagyon meg akarom tanulni. Ruhákat összerakni pedig úgy tanultam meg, hogy szétszedtem a ruháimat, és azokat kezdtem el lemásolni és újra összerakni.

A legelső újrahasznosított „alkotás” egy táska volt. Misinek, a férjemnek varrtam egy vászontáskát, de nagyon hamar szétment. Mivel épp nem volt pénzem erősebbet venni, Misi kilyukadt nadrágjából készítetem a táskának új borítást. Nagyon jól sikerült, imádta, és nagyon büszkék voltunk rá mind a ketten.

Azután elkezdtem tanulni a Forrai Művészeti Iskolában divattervezést, és mellette dolgoztam egy ruhaboltban. Ekkor bepillantást nyerhettem abba, hogy mennyire pazarló ez az iparág. Amikor egy három éve működő boltból, amely nem nagyobb száz négyzetméternél, ötezer darab ruhát kell visszaküldenünk, mert az üzletpolitika nem engedi meg, hogy eladjuk, mert túl régiek, akkor az egy nagyon komoly tükör a fogyasztói társadalomnak. Ez volt az a pont, amikor kiléptem, és azt mondtam, hogy megpróbálom másképp.

Úgyhogy most ezzel foglalkozom, mellette asszisztenskedek egy tervezőnél, és a Metropolitan Egyetemen tanulok kézműves tárgykultúra szakon, jövőre pedig reményeim szerint textilművesnek fogok tanulni.

Egyedül csinálod, vagy vannak kollégáid?

Egyetlen egy dologban van segítségem, a kommunikációban. Facebook oldal, Instagram, reklám. Tavaly ősszel kezdtünk közösen dolgozni, és azóta sokkal tudatosabban alakítom a márkát.

Hol találhatnak meg a vevőid?

Korábban kaphatóak voltak a termékeim különböző boltokban, de most épp új helyet keresek. Ezért jelenleg a Facebook oldalamon, az Instagramon és az Etsyn keresztül.

Amikor csak tudok, kihozok egy kollekciót. Volt ősszel egy és tavasszal, és szeretnék nyár végére, az Ördögkatlanra vinni egy frisset. Ezeket is meg lehet vásárolni, vagy lehet belőlük utánrendelni.

Ahol még találkozhatnak velem, azok a workshopok, amelyből havonta egy-kettőt tartok a Pink póniló nevű közösségi helyen, az Astoriánál. Ott nem a termékeimen van a hangsúly, hanem hogy a felhasználó hogyan tud tudatosan öltözködni, hogy a ruházkodás fenntartható legyen, ne pedig megállás nélküli tömegvásárlás.

Tehát próbálod átadni a szemléletet?

Az egész lényege az, hogy ne vegyél fölöslegesen ruhát, ha pedig vásárolsz, akkor ne olyat, amit távol-keleti kisgyerekek készítettek. Ehhez azonban az egyik legfontosabb, hogy értsük, milyenek a ruháink, és ezért meg tudjuk javítani, vagy át tudjuk alakítani, ha stílust váltunk, vagy rájövünk, hogy mégsem jó az a szoknyahossz. Ezzel nagyon sokat növelhetünk egy ruha élettartamán.

Vállalsz egyeid megrendeléseket is?

Persze. Mondjuk most, a vizsgaidőszakban csak viszonylag hosszú határidővel, de amúgy létezik ez a kategória.

Nézegettem a fotókat az oldaladon, és jellemzően csak női ruhákat látok. Ez tudatos, vagy egyszerűen a pasikat nem érdekli, hogy újrahasznosított ruhát hordjanak?

Nekem egyelőre egyszerűbb nőiben gondolkozni. Nem zárkózom el egyébként a férfiruhától, csináltam is már, de csak megrendelésre. Megrendelésre most is nagyon szívesen vállalok, mert szerintem az egy nagyon izgalmas dolog.

Mi volt a legnagyobb kihívás?

Ezen kell egy kicsit gondolkoznom... Például a saját esküvői ruhám az vicces volt. Azt találtam ki, hogy szeretnék egy kék, csipke esküvői ruhát, újrahasznosított anyagokból. Csakhogy kék csipkét viszonylag nehéz akkora mennyiségben találni. Ezért elkezdem befestegetni a csipkedarabokat, de mindegyik más színű lett. Ráadásul titkolni kellett Misi előtt, hogy ne lőjem le a poént előre. Féléven keresztül itt állt a ruha letakarva. Ha ismerősök meg akarták nézni, akkor Misit kiküldtük. Dolgozni is csak akkor tudtam rajta, amikor épp nem volt ott. A csipke rátéteket például kézzel varrtam föl a vonaton, miközben mentem a Balatonra a barátnőmhöz. Már az is kihívás volt benne, hogy kész legyen időben. Ráadásul magamnak tervezni sokkal nehezebb, mert mindig azt gondolom, hogy valami még biztos kell oda.

"A hírhedt kék csipke esküvői ruha. Az alapja függöny, a díszítés pedig mindenféle olyan maradék csipkéből van, amiket mondjuk pólókról mentettem le, vagy a mamám turkálta, vagy tenyérnyi "nippalávalók"-ból."

"Pleszkán Écska fellépőruhája: a bőrmellényéről már meséltem, a szoknya az függöny (sajnos az a mániám), a felső egy régi top, az óriási kapucni pedig egy sál volt."

"Ezek a pólók párnahuzatból készültek."

"Táska-öv a tavaszi kollekcióból, ami egy pár cipőből készült. Az ilyen típusú táskákhoz-kiegészítőkhöz többségében régi bőrkabátokat vagy erősebb anyagú ruhákat használok, itt például egy kordbársony szoknyát."

Alapelv, hogy minden újrahasznosított legyen? Vagy azért előfordul, hogyha nagyon nincs valami, akkor elmész a boltba, és megveszed?

Megrendeléseknél néha előfordul. Bár, akkor is törekszem rá, hogy természetes legyen. Ha nagyon muszáj venni valamit, akkor is inkább körbejárom a turkálókat, meg az adományboltokat. De egyébként csak kellékeket szoktam készen vásárolni.

Pleszkán Écska fellépő ruhájánál például konkrétan tudtuk, hogy bőrt szeretnénk, és hogy milyen színvilágban. Narancssárga bőrmellényt viszonylag nehéz találni azon az áron, amit az ember rászán egy ilyen projektre, úgyhogy ott kimondottan maradék bőröket szedtem össze bőrkellékes üzletekből. Tehát az nem olyan szinten újrahasznosított, mint általában, de a szoknya, a póló és az óriási kapucni az mind az.

Az etikus öltözködéssel lehet spórolni?

Nem kimondottan. Etikusan öltözködni, ha nem csak arról szól, hogy a használt ruháidat felújítod, drága dolog. Terveztetett ruhát vásárolni mindig költségesebb, mintha bemész a plázába megvenni. Ez az árképzésben részben tudatos a tervezőknél, mert ha már veszel valamit, becsüld is meg. De hosszú távon meg tud térülni az ára, mert a varratott ruhák tovább bírják. Ez tulajdonképpen egy befektetés, mert nem tízezres csizmákból veszek évente kettőt, hanem egy negyvenezrest nyúzok öt évig, és így nézve már olcsóbb. Ráadásul a környezetemet sem árasztom el fölösleges szeméttel.

Az ember azt gondolná, hogy az anyagok újrahasznosítása olcsósítja a dolgot...

Annyira nem. Attól, hogy az anyagot esetleg olcsóbban szerzem meg, magát a ruhát nem biztos, hogy olcsóbban tudom adni, mert a belefektetett munka más jellegű. Egy pláza azért tud olcsó lenni, mert tömegesen gyártják, tömegesen árulják, tömegesen kezelik. Olcsó a munkaerő. De mivel minden egyes darabot kézi munkával készítek el, nincs két egyforma, legfeljebb nagyon hasonló. Egyébként azt veszem észre, hogy ha olcsón adom, nem is fogja meg a vásárlót, mert aki olcsón venné, azt többnyire nem érdekli, hogy egyedi, vagy etikus legyen a ruhája.

Ha mondjuk egy családanya elmegy a workshopodra, hogy megtanulja újrahasznosítani a ruhákat, ő sem tud spórolni ezzel?

Amennyiben csak javításról van szó, akkor igen. Ha már ők maguk csinálják a ruháikat, nem feltétlenül, mert akkora energia befektetés kell hozzá. Illetve azzal lehet még spórolni, hogyha tudatosítják magukban, hogy mi az, amit meg kell venni és mi az, amit nem. Mert azért akárhogy nézzük a mai vásárlóközönséget, akiknek fontos a divat, azok nagyon sok fölösleges dolgot megvesznek.

Az, hogy az anyagok innen-onnan vannak összeszedve, nem teszi túlságosan esetlegessé ruha minőségét?

De. Ezért van az, hogy ha veszek alapanyagot, rögtön felmérem az állapotát és tisztítom, illetve sosem a tervezéssel kezdek, hanem az alapanyagok felmérésével. Ritkábban születik úgy új darab, hogy papírra vetem aztán keresem, miből legyen, inkább kiterítem az anyagkészletemet, és megnézem, mik kacsintanak egymásra, na, az lesz az új kollekció. Egyébként ezért is ragadtak meg ennyire a függönyök és lakástextilek az elmúlt években, mert elég nagyok ahhoz, hogy egy kollekció majd minden darabjában megjelenjenek, és így összekapcsolják a darabokat.

Sokan foglalkoznak etikus ruhákkal Magyarországon, vagy magányos harcos vagy?

Van egy közösség, akik kimondottan újrahasznosított ruhával foglalkoznak. Általában nem tekintjük egymást konkurenciának, mert más a stílusunk. Néhány tervezővel már dolgoztam is együtt. Szerveztünk együtt divatbemutatót, vásárt. Aki csinálja, az örül annak, hogy más is ezzel foglalkozik, mert ez inkább egy mozgalom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: