ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Hogyan utazhatsz és teheted jobbá a világot egyszerre? Legyél önkéntes!

Az EU önkéntes segítőjeként olyan egzotikus országokba is eljuthatsz, mint Nicaragua, ahol miközben segítesz a helyieknek, számtalan különleges élménnyel gazdagodhatsz. Két magyar önkéntes mesélt a nicaraguai kalandjairól.


Nicaragua egy egzotikus, természeti csodákban bővelkedő közép-amerikai ország, ám lakói nagy részének egyelőre még a vezetékes ivóvíz is elérhetetlen álom csupán. Ráadásul a hurrikánok és a vulkánok sem kímélik az ott élőket.

Az EU Aid Volunteers kezdeményezés célja, hogy 2020-ig 4000 önkéntest küldjenek a Nicaraguához hasonló fejlődő országokba. De milyen feladatokkal, problémákkal is kell szembenéznie annak, aki egy ilyen útra vállalkozik?

Két magyar nő, Gál Andrea önkéntes (nyelvtanár, fejlesztőpedagógus) és Baczkó Zsuzsanna, a Baptista Szeretetszolgálat projektvezetője nemrégiben Nicaraguában járt, és elmesélte nekünk, milyen is ott egy európai önkéntes élete.

IMG_2010_cut

Mennyi időt töltöttek Nicaraguában?

Baczkó Zsuzsanna: Az utazással együtt 10 napot töltöttünk ott. Az utazásunk célja a helyi irodák, partnerszervezetek és az EU Segély önkéntesei munkájának megismerése volt. Mindezt partnerünk, az olaszországi székhelyű GVC és a spanyol Alianza por la Solidaridad segítségével valósítottuk meg.

Gál Andrea: Alkalmunk volt különböző szervezetekkel és önkéntesekkel találkozni mind a fővárosban, Managuában, mind pedig különböző vidéki városokban és a civilizációtól elzárt hegyi közösségekben. Hétvégén pedig pihenésképpen turistáskodtunk is egy kicsit.

Azok az önkéntesek, akik kint dolgoznak, milyen feladatokban, hogyan tudnak segíteni a helyieken?

BZS: Az önkéntesek feladata mind Somotillóban, mind pedig El Vijeo településeken és a környező településeken az ott dolgozó nonprofit szervezetek szakmai támogatása volt. Ez azért lehetséges, mert az önkéntesek képzettek, sok esetben humanitárius területen végeztek tanulmányokat vagy olyan speciális tudással rendelkeznek például a mezőgazdaság vagy a növényvédelem terén. Nicaragua a klímaváltozást közvetlenül a „bőrén tapasztalja”: helyi közösségeinek egyik legnagyobb problémát a tisztálkodásra és általános emberi fogyasztásra alkalmas ivóvíz hiánya okozza. A helyi nonprofit szerveztek létrehoztak egy un. CAP-rendszert, ami lehetővé teszi, hogy olyanok is ivóvízhez jussanak, akik eddig nélkülözték azt. Ezt a rendszert ismerni és karbantartani kell, ahhoz hogy fenntartható legyen. Az egyik olaszországi önkéntes, Tomasso kiváló spanyoltudás és szakmai ismeretek birtokában a közösségek helyi oktatásában vett részt. A másik társadalmi probléma a nők helyzete, ami a nemek közötti egyenlőtlenségekből adódik. Szintén Somotillóban találkoztunk Marrie-Pierre Smetsszel, aki a nők képzésével és nők helyzetének javításával foglalkozik.

IMG_1993IMG_1998

GA: Egy másik olasz önkéntes, agronómusként nagyon hasznos kutatásokkal tudja segíteni a helyi mezőgazdaság fejlődését. A cukornád termesztése a legfontosabb, hiszen fő exportcikkük a rum, viszont az egyedülálló vulkanikus termőtalaj adta lehetőségeket nem sikerül hatékonyan kiaknázni a helyi élelmiszerpiac gazdagítására. Az aranybányákban, illetve a mezőgazdaságban használt káros vegyi anyagok pedig mérgezik a termőtalajt, és a felszín alatti vizeket.

Az önkéntesek segítenek az itt élők oktatásában, hogy felismerjék ezen folyamatok hosszú távú negatív hatását, illetve a fenntartható gazdaságok létrehozásának előnyeit.

Meglepő volt tapasztalni, hogy a nők helyzete hasonló az európai viktoriánus korabeli nők társadalmi beilleszkedéséhez a vidéki városokban és falvakban. Itt szinte csak a háztartásra korlátozódik a felelősségük, így számos területen kiszolgáltatottakká válnak. Nehéz őket bevonni a településük humanitárius feladataiba, meggyőzni őket az igazi értékükről, és a hozzájárulásuk fontosságáról. Több olyan program is indul, aminek a célja, hogy ezt a problémát megoldjuk, illetve a férfiakat/fiúkat célzó „férfiasság újraértelmezése” is ezt szolgálja. Az európai önkéntesek rengeteg segítséget tudnak nyújtani a szemléletformálásban.

IMG_2056

Mennyi időre szól az önkéntesség?

BZS: Attól függően, hogy milyen önkéntes lehetőségről van szó, az Eu Aid Volunteers program keretében 1-18 hónapot lehet eltölteni önkéntes munkával.

Mi okozza a legnagyobb problémát az országban? Hogyan lehet ezen segíteni?

BZS: Nicaragua az ENSZ Fejlesztési Programjának jelentésben a 132. a 187 országból. A népesség fele a szegénységben él, a vidéki területeken még rosszabb a szegények aránya: 61,3%. Közülük közel 13% nem tudja kielégíteni alapvető szükségleteit sem. Az őslakos népek együtt élnek nicaraguai (Miskito, Mayangna) és afrikai származású (Garifunas, Creoles) közösségekben, amelyek szétszóródtak és nehezen elérhetők, növelve a szállítási költségeket és akadályozva az alapvető szolgáltatásokat.

A nicaraguaiak csak 65%-a fér hozzá az ivóvízhez. A nemi erőszak is nagyon nagy probléma ebben az országban. Az Alianza Nicaragua adatai szerint átlagosan háromból egy nőt verbálisan, fizikailag vagy szexuálisan bántalmaz valamely családtagja élete során. 2004-2011 közötti időszakban 122% -kal nőtt a nőkkel szembeni erőszakos esetek száma. A nőkkel foglalkozó szervezetek megpróbálják támogatni ezeket az áldozatokat, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre is.

IMG_2290IMG_2387

GA: A térség zöld növényzetét időnként lepusztító hurrikánok, illetve vulkánkitörés okozta sárcsuszamlások olyan visszafordíthatatlan, kedvezőtlen klímafolyamatokat indítottak el Nicaraguában, amelyek a súlyos vízhiányt tovább fokozták. 19 vulkán található az országban, ebből több a mai napig aktív, tavaly és tavalyelőtt is volt kitörés. Szélsőséges lett az éghajlat. A száraz évszak szárazabb, ezt úgy kell érteni, hogy a nagyobb folyóik, mint pl. a Rio Negro is képesek kiapadni, amire korábban nem került sor. Illetve a nedves évszak több esőzéssel jár, járhatatlan patakmedrekké alakítva az utakat. A korábban említett CAP-vízszivattyúk is csak részleges megoldást jelentenek a vízhiányra, hiszen a száraz évszakban a felszín alatti források hamar kiapadnak, az esősben pedig nem elég a napsütéses órák száma ahhoz, hogy folyamatos energia-ellátást biztosítson a szivattyúk működtetéséhez. Mindezzel együtt a vízrendszerek kialakítása hihetetlen változást hozott azoknak a közösségeknek, akik addig csak hírből hallottak folyóvízről.

Bárcsak az olvasók is látták volna annak a kislánynak az elragadtatott arckifejezését, aki nagy izgalommal vezetett körbe szegényes, döngölt padlójú, mégis pedánsan tisztán tartott házukon, és mutatta meg nekünk a hihetetlen csodát, a konyhában, a csapból folyó vizet. Remélem, a jövőben még több hasonló kút épülhet!

Legyél te is önkéntes!

Az EU Aid Volunteers Kezdeményezés az Európai Unió valós szükségleteken alapuló humanitárius segélyezési kapacitásának erősítésére szolgál. A sokféle háttérből érkező, különböző szaktudással rendelkező európai polgároknak abban nyújt szakmai támogatást, hogy önkéntesként vehessenek részt a világ számos pontján zajló humanitárius segélyezési projektekben. Az európai önkéntes program alapja az emberiesség, a szolidaritás és az európai polgárság. Fő célja, hogy segítsen növelni a katasztrófa által sújtott helyi közösségek felkészültségét és ellenálló képességét.

A Baptista Szeretetszolgálat az EU Aid Volunteers magyarországi fókuszpontja. Ennek keretében:

- Felhívja a figyelmet a kezdeményezésre az EU-n belül és azokban az országokban is, ahová az önkéntesek indulnak

- Az érdeklődő szervezeteket és közösségeket tájékoztatja a programhoz való csatlakozás lehetőségeiről

- Terjeszti az európai szolidáris cselekvés értékét és az EU humanitárius segélyezési elveit

- Növeli az önkéntesség intézményének támogatottságát Európában és világszerte

- Bemutatja az EU Aid Volunteers eredményeit, tevékenységeit és hozzáadott értékét, az önkéntesek szakmai hozzájárulását, elsősorban az európai polgároknak, de a jelenlegi és leendő helyi partnereknek is

Bővebb információ: ITT

és ITT

Az utuk során rengeteg különleges kalandban is részük volt. Melyik tetszett legjobban?

BZS: Korábban még sosem jártam az amerikai kontinensen, és nagyon örültem neki, hogy a program kapcsán egy ilyen egzotikus országaiba eljuthattam.

Számomra a latin életérzés, a gyönyörű természeti adottságok mellett az emberek nyitottsága, kedvessége jelentette a legnagyobb kalandot. A szabad hétvégénken a Masaya vulkán mellett melegedhettünk, és meglátogathattuk a spanyolok által alapított, gyönyörű gyarmati stílusban épült Granadát is, ahol bepillanthattunk egy szivargyáros kisvállalkozó mindennapjaiba is. Ezek felejthetetlen élményt nyújtottak és inspirálnak az ennél sokkal szürkébb irodai munkám során is.

GA: A világ 1571 aktív vulkánja közül összesen hét rendelkezik aktív lávatóval, ami folyamatos és kiszámíthatatlan veszéllyel fenyegeti a környékbelieket. Az egyik ilyen vulkán a nicaraguai Mt. Masaya, aminek a szájához sikerült feljutnunk, belehallgathattunk a morgásába, láttuk az izzását, ránk fújta a folyamatosan gomolygó füstjét. Amikor ilyen közelről tapasztalja az ember a természet nyers erejét, az egész élte más perspektívába kerül. Óriási élmény volt. Kevésbé pozitív, de legalább ennyire meghatározó élmény volt, amikor rájöttem, hogy ha a vendéglátód kikészít neked csótány-és skorpióölő aerosolt, az azért van, mert a csótányok mellett skorpiókra is számíthatsz a hálószobádban. Én nem számítottam, mégis én győztem kettőnk csatájában.

IMG_1922IMG_2194

Önkéntesként mennyire van lehetőség arra, hogy az ország szépségeit is felfedezzék? Hogyan néz ki egy nicaraguai önkéntes átlagos napja?

BZS: Az EU AID Volunteer programban résztvevő önkénteseknek kint tartózkodásuk során nagyon szigorú biztonsági előírásokat kell betartaniuk, ez megnehezíti és korlátozza is őket a szabad mozgásban. A munkabeosztásukhoz szintén rugalmasan kell hozzáállniuk, igazodniuk kell a helyi szervezetek beosztásához, a közösségek életéhez, hiszen segélyönkéntesként a szervezetek munkájának segítése az elsődleges céljuk. Ugyanakkor az önkéntesek, akárcsak európai munkájuk során, kapnak szabadságot és lehetőséget az utazásra, akár az extrém vulkán-boardingra is a Cerro Negro vulkán lankás lejtőjén.

GA: Úgy tapasztaltuk, hogy az európai önkéntesek közt kiváló az összhang, mind professzionális, mind pedig magánéleti területen. Többek nem egy városban dolgoznak, mégis segítik egymás munkáját, mentorálják egymást szakmailag és magánemberként is, szabadidejükben pedig társaságba verődve fedezik fel az országot. Mindenki a kijelölt helyi munkáltató szervezet mindennapjaihoz alkalmazkodva teszi a dolgát, hol a bázisirodában háttérmunkát végezve, projektet előkészítve, hol pedig terepen, vidéken. Ezért van, hogy 9-5-ig dolgoznak, máskor hétvégi képzéseket tartanak igény szerint. Azt tapasztaltam, hogy a helyi szervezetek vezetői nagyon odafigyelnek az önkéntesekre, testi-lelki jólétükre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Finnország a világ legboldogabb országa, nagyon visszacsúszott az USA a listán
Társadalomtudósok minden évben több mérőszám alapján állítják fel az ország boldogsági sorrendjét. Észak-Amerika nem örülhet, mi a stabil középmezőnyben szereplünk.
Malinovszki András / Fotó: Pexels/Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2025. március 20.



A 2025-ös Világboldogság-jelentés (World Happiness Report) ismét Finnországot hozta ki a világ legboldogabb országának, az idei már a nyolcadik év, hogy az élen áll. Az első négy helyezett között nem történt változás tavalyhoz képest: Finnországot Dánia, Izland és Svédország követi, míg Norvégia a 7. helyen végzett. A skandináv országok sikerének titka a magas színvonalú, mindenki számára elérhető egészségügyi, oktatási és társadalmi támogatási rendszerekben keresendő, emellett alacsony a jólléti egyenlőtlenség is – számol be a CNN.

Az emberek hozzáállása szintén fontos szerepet játszik Finnország kiemelkedő eredményében. John Helliwell, a Világboldogság-jelentés egyik alapító szerkesztője szerint a skandináv országok élen járnak az elveszett pénztárcák visszaszolgáltatásában, ami azt mutatja, hogy az ott élők valóban törődnek egymással.

Helliwell szerint a finn szakértők közül sokan úgy vélik, hogy a téli háború, vagyis az 1939-40-ben zajló orosz-finn háború után kialakult egység és bizalom is hozzájárul a boldogságszinthez. Bár Finnország nem nyerte meg a háborút, az emberek összefogtak, és megértették, hogy még egy hatalmas túlerővel szemben is képesek helytállni.

A szakértő arra is rámutatott, hogy a finnek kevésbé anyagias szemléletmódot követnek. „Manapság egyre fontosabb, hogy a személyes dolgokra összpontosítsunk az anyagiak helyett” – tette hozzá Helliwell.

A jelentés pozitív megállapításai között szerepel az is, hogy az emberek világszerte sokkal kedvesebbek, mint azt általában gondolják. „Az emberek honfitársai jobbak, mint ahogy azt elképzelik, és ennek felismerése természetesen boldogabbá tesz, de megváltoztatja azt is, ahogyan a szomszédaikról gondolkodnak” – fogalmazott Helliwell.

Érdekesség, hogy két latin-amerikai ország is bekerült a tíz legboldogabb ország közé. Costa Rica a 6., Mexikó pedig a 10. helyen végzett. Ilana Ron-Levey, a Gallup ügyvezető igazgatója szerint mindkét ország lakói erős társadalmi hálózatokkal rendelkeznek, bíznak a vezetőikben és intézményeikben, és optimistán látják gazdaságuk jövőjét.

Az Egyesült Államok azonban egyre rosszabb helyezést ér el. A 2025-ös rangsorban már csak a 24. helyet tudta megszerezni, ami eddigi leggyengébb eredménye, először esett ki a top 20-ból. Ron-Levey szerint a visszaesés részben annak köszönhető, hogy a 30 év alatti fiatalok rosszabbnak érzik az életüket, mint korábban. Úgy érzik, kevésbé támogatják őket a barátaik és családjuk, kevésbé szabadok az életük irányításában, és kevésbé optimisták az életszínvonalukkal kapcsolatban.

Az Egyesült Királyság a 23. helyen végzett, ami a legalacsonyabb életértékelése 2017 óta. Kanada pedig a 18. helyen áll, ahol az elmúlt évtizedben folyamatos csökkenés figyelhető meg a boldogságszintben.

A jelentés több mint 140 országban élő emberek Gallup World Poll felméréseire épül, és az országokat az előző három év (2022–2024) átlagos életértékelései alapján rangsorolja. A boldogságot hat fő tényező alapján vizsgálják:

  • egy főre jutó GDP
  • társadalmi támogatás
  • egészséges várható élettartam
  • szabadság
  • nagylelkűség
  • a korrupció érzékelése.

Magyarország egyébként a lista abszolút középmezőnyében van: idén a 69. helyet foglaljuk el.

A világ legboldogabb országainak listáját Hollandia (5. hely), Izrael (8. hely) és Luxemburg (9. hely) is színesíti. A rangsor végén Afganisztán áll (147. hely), mögötte pedig Sierra Leone, Libanon, Malawi és Zimbabwe szerepelnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET: