SZEMPONT
A Rovatból

Havi 300 ezret is kereshetsz 22 évesen egy gyorsétteremben

Egyszerű diákmunkásból akár másfél év alatt étteremvezetővé is előléphet, aki elég kitartó és motivált. Utánajártunk a szakma kulisszatitkainak.
Láng Dávid - szmo.hu
2017. január 30.



A gyorséttermi munkáról elképesztően sok közhely, tévhit és sztereotípia kering a köztudatban, a jól ismert bölcsészes viccektől kezdve az állítólagos konyhai horrorsztorikig – amelyeket a vendégek elől persze gondosan titkolnak, ám valahogy mégis kiszivárognak a netre.

De mi az igazság? Tényleg mindenki csak jobb híján, kényszerből megy ilyen helyre dolgozni, vagy igenis vannak, akik azt tűzték ki célul, hogy egy McDonald’s-ban vagy Burger Kingben építenek karriert? És ha az utóbbira igen a válasz, milyen lehetőségek vannak erre, mennyi idő alatt?

Többek között ezekre a kérdésekre kerestem a választ egykori és jelenlegi dolgozók beszámolói alapján, és jó néhány részleten igencsak meglepődtem.

Villámgyors előrejutás

Balázs 11 évvel ezelőtt, alig 14 évesen került a McDonald’s-hoz, akkor még csak nyári diákmunkásként. A következő nyáron újra jelentkezett, utána már iskola mellett is folytatta a törvény által engedélyezett napi 4 órában. És tanulmányai elvégzése után is bent ragadt a szakmában: a Meki után megfordult a Burger Kingnél, most pedig a KFC alkalmazottja.

„Nem azt mondom, hogy ez egy hivatás, de szép karriert lehet befutni, ha valaki szeretné” – meséli. Ő jelenleg műszakvezetői pozícióban van, havi nettó 160 ezres fizetésért. Ez azt jelenti, hogy amikor az étteremvezető nincs bent, gyakorlatilag ő a főnök: neki kell döntéseket hoznia például arról, kik jöjjenek be és kik menjenek haza a forgalom függvényében.

Ugyanis szigorúan meg van adva, percenként hány tranzakciót kell lebonyolítani egy-egy étteremben. Ha ez a szám egy bizonyos szint alá esik – tehát nincs annyi bevétel, mint amekkora az éppen dolgozók bérköltsége –, valakit el kell küldeni aznapra, akár műszak közepén is.

gyorsett2
A képek illusztrációk, korábbi sajtóesemények során készültek a KFC és a McDonald's konyháján. Fotó: Csákvári Péter és Nagy Szabolcs

Hogy mennyire felelősségteljes a munkája? „Eléggé. Műszakonként átlagosan 10-en vagyunk beosztva, az én feladatom megoldani például, hogy mindenki el tudjon menni a félórás ebédszünetére, a dohányosok cigizni, és mindeközben folyamatosan pörögjön a kiszolgálás.”

Ez a felelősség ugyanakkor sehol sincs ahhoz képest, ami a ranglétra következő lépcsőfokán várna rá étteremvezetőként (vagyis először csak helyettesként, de a KFC-ben alig van különbség a kettő között). Ha akarná, könnyedén előléphetne akár pár hónap alatt is, a mostanihoz képest dupla annyi fizetésért, de hiába a pénz, a gondolattól is irtózik.

"
Azon a szinten már olyan döntéseket kell meghozni, amikhez én hozzá sem akarok szagolni.

Ki kellene írnia például egy havi tervet, napokra lebontva, hogy az átlagos forgalom függvényében hány embert kell behívni dolgozni, mennyi alapanyagot kell rendelni és hány készterméket kell kiadni a nyereséges működéshez. Az élelmiszer-biztonság felügyelete szintén az ő dolga lenne, ahogy az is, minden szendvicsbe a megadott alapanyagokat rakják-e a dolgozók. Ha valaki hibázik és egy vendég emiatt panaszt tesz, neki kell elvinnie a balhét.

Nem csoda, hogy sokan vannak, akik számára ez egyáltalán nem testhezálló. Aki viszont bevállalja, és a képességei is megvannak hozzá, rekordgyorsasággal emelkedhet a ranglétrán:

a KFC egyik éttermét például egy 22 éves srác vezeti, 24-25 évesek pedig már többen is betöltenek ilyen pozíciót.

Ha valaki bekerül egyszerű diákként, már 3 hónap után oktató lehet belőle, aki az újabb belépőket tanítja be arra a tudásra, amit ő is épphogy csak megszerzett. A következő lépcsőfok a junior shift manager, aki eggyel a műszakvezető alatt áll, de már ő is hozhat önálló döntéseket. És ezt a pozíciót még diákként is be lehet tölteni.

Tisztázzuk végre: mi van a bölcsészekkel?

Péter 25 és 32 éves kora között volt McDonald’s-dolgozó, már diplomásként jelentkezett a céghez. Motivációit így foglalja össze:

"

Érettségi után a korosztályom többségéhez hasonlóan engem is felszívott a felsőoktatás. Fogalmam sem volt semmiről, mi zajlik körülöttem, mint ahogy a családomnak és az országnak sem. Miután végeztem, folytattam tovább a felsőoktatási árnyéktúrámat, és a PTE-n nekivágtam a második diplomának is. Ez viszont már fizetős volt, és a Meki volt az első multi, ahová beadtam a jelentkezésemet. De ennyi erővel lehettem volna tescós, vagy egy összeszerelő üzemben is kiköthettem volna.

Szerinte sokszor mossák egybe a diákokat a diploma után ott dolgozókkal, ami teljes téveszme. Diákként jó tapasztalatszerzésnek tartja a Mekit: azok, akik soha nem dolgoztak előtte, soha senki nem kért rajtuk számon semmit, soha semmilyen felelősséget nem kellett vállalniuk a tettükért, rendet és fegyelmet tanulhatnak. „A Meki napjaink katonasága” – fogalmaz.

gyorsett5

Balázsnak viszont elég lesújtó tapasztalatai vannak ezen a téren. Szerinte a diákmunkások nagy többsége iszonyatosan link, semmi szorgalmuk és munkabírásuk nincsen, csak a könnyű kereseti lehetőség reményében jelentkeznek. Azt viszont egyáltalán nem látják át, mit várnak el tőlük a pénzért cserébe. „30-ból legfeljebb 5-6 lehet a mostani csapatban, aki tényleg motivált, és látszik rajta, hogy karriert szeretne” – mondja.

Mégis, mivel a kormány jelentős adókedvezményt ad a foglalkoztatásuk után, az étterem még mindig jobban jár anyagilag, mintha felnőtteket alkalmazna helyettük. Szóval ez egy ördögi kör, és hiába hatalmas a lemorzsolódás, állandóan jönnek helyettük újak, hiszen gyakorlatilag minden egységbe folyamatosan keresnek dolgozókat.

Na de vissza az egyetemet végzettekhez. Péter úgy látja,

aki diploma után marad ott, arról nem feltétlenül azt árulja el ez a tény, hogy Magyarországon mennyit ér az adott diploma, hanem inkább azt, hogy a megszerzője mennyire gondolta úgy, hogy megszerzi, de utána nem kezd vele semmit.

Mint ahogy ő is.

„Ez a diplomások a Mekiben legenda abból ered, hogy a 90-es évektől aránytalanul és céltalanul tömték tele a felsőoktatást, illetve egy egész generáció került kényszerpályára azáltal, hogy hirtelen totálisan átalakult a magyar munkaerőpiac” – mondja.

„A frissen érettségizett, vagy szakmunkásképzőt végzett diákokat ezután már nem várta a TSZ, vagy az állami munkafelvevő piac, hanem spricceltek ki a semmibe. Egy főiskolán vagy egyetemen eltöltött, államilag finanszírozott 4-5 év kiváló búvóhely volt bárki számára, mielőtt megkezdte a munkáját valamely multicég gyártósorán, vagy épp a Meki krumplisütőjeként.”

gyorsett7

Balázs árnyalja némileg a képet: szerinte az, hogy a gyorséttermek a lediplomázott bölcsészek fő felszívóhelyei lennének, hatalmas hülyeség. Ő nem emlékszik arra, hogy náluk akár egy is lett volna, és diplomásból is összesen három volt. Persze nem lehet kizárni, hogy akad olyan étterem, ahol többen vannak, de maga a sztereotípia mindenképp alaptalan.

Mi igaz a horrorsztorikból?

Időről időre végigsöpör a neten egy-egy vírusvideó, ami „megdöbbentő leleplezést” ígér azzal kapcsolatban, milyen áldatlan állapotok uralkodnak valójában a gyorséttermek konyháján.

Balázs mindhárom nagy láncot ismerve állítja, ezeknek semmi alapjuk, pusztán a lájkvadász hangulatkeltés a céljuk. „A tisztaságmánia mindenhol közös pont. Saját felügyeleti szerve van a Mekinek, a Burgernek és nekünk is, emellett az állategészségügytől is bármikor kijöhetnek.”

És mivel a KFC a többiekkel szemben kizárólag friss hússal dolgozik, ki is jönnek: átlagosan kéthetente esik be egy ilyen ellenőrzés.

A szabályok rendkívül szigorúak: a húsokat például bepácolva maximum 48 óráig lehet tárolni, aztán kötelező leselejtezni, még ha több száz darab is maradt meg feleslegesen.

A vendégtér tisztán tartására ugyancsak fokozottan ügyelnek, zárás után minden egyes nap közel két órán át takarítanak, a padlótól a plafonig.

A kötekedő vendégek viszont így is tudnak nehéz pillanatokat okozni: nemrég például amiatt rendezett valaki hatalmas jelenetet, mert 10 forinttal kevesebbet kapott vissza a rendelése után. „Elfelejtette a kolléganő, előfordul az ilyen. Miután a vendég jelezte, visszaadtam neki a 10 forintot, kapott ajándékba egy 690 forintos süteményt és egy kávét, aztán végül a teljes rendelésének az árát is. És mit csinált? Hozzávágta a szendvicset a kasszás lányhoz, aki erre elsírta magát. Nem ez volt az egyetlen hasonló eset.”

gyorsett4

Meki, Burger, KFC – egyre megy, vagy vannak különbségek?

Adódik a kérdés, a három nagy lánc közül hová érdemes leginkább elmenni, hol milyenek a munkakörülmények?

„Nekem eddig a KFC a legjobb. A Burgert is szerettem, ott is lehetett előre haladni, de sokkal nyögvenyelősebben. Itt minden sokkal lazább” – foglalja össze a véleményét Balázs. Szerinte a Meki a legszigorúbb: ott ha késel 10 percet, már azt mondják, inkább be se gyere. Elmondása szerint

bevett gyakorlat volt, hogy műszakkezdés előtt negyed órával ott kellett állni átöltözve a dokkoló mellett.

A Burger King már egy fokkal megengedőbb, a KFC-nél pedig jóformán abból se csinálnak ügyet, ha valaki 10-15 perccel később kezdi a műszakját. Ez persze nem feltétlenül pozitív, hiszen sokan eleve visszaélnek vele, de nincs mit tenni: akkora a lemorzsolódás a diákmunkások között, hogy a vezetőségnek muszáj elnézőbbnek lennie.

A munkaidő egyébként fixen napi 8 óra, túlórázni pedig kötelezően sose kell. Ami a fizetéseket illeti: ezen a téren a McDonald’s teljesít legjobban, utána jön a KFC, legkevésbé pedig a Burger King bőkezű a dolgozókkal. Étkezést viszont mindannyian biztosítanak számukra, különböző mértékben. Balázs jelenlegi munkahelyén például korlátlan fogyasztás van mindenkinek bármiből, és szerinte a KFC majdnem minden étterme ezt a gyakorlatot követi.

gyorsett3

A sztenderdek között amúgy meglepően sok a közös pont: a tisztítószereket és eszközöket egy darab cég szállítja mindhárom láncnak, és például a jégsaláta is mindenhová ugyanonnan érkezik, konkrétan Lengyelországból. Ebből nemrég komoly probléma is adódott, mivel az egyik szállítmányt fertőzöttnek nyilvánították és nem engedték át a határon.

Mi lehet a megoldás ilyenkor?

"
Átmentünk a közeli élelmiszer-áruházba, és ott hagytunk 100 ezer forintot fejessalátára. Vicces látvány volt, ahogy az utcán egyenruhában toltuk vissza a színültig pakolt bevásárlókocsikat...

– meséli Balázs.

Ha már hasonlóságok és különbségek: vajon mi a helyzet egy ilyen világszerte jelenlévő, mindenhol egységes képet mutató multinál külföldön? Mennyiben mások a munkakörülmények, a feladatok, és főleg a fizetés? Péter 2 évet Dublinban is lehúzott, úgyhogy van összehasonlítási alapja.

„A fő eltérés az adott országban uralkodó mentalitás. Az írek hozzánk képest hiperlazák, felszínesen kedvesek, udvariasabbak, kevésbé intrikusak, viszont hanyagabbak is: rendetlenebbek, nemtörődömök. De ami szignifikáns különbség, az a pénz. Egy hét alatt ugyanazzal a munkával kerestem meg azt a pénzt, amit itthon egy hónap alatt. Ennyi.”

gyorsett6

És hogy milyen volt szerinte a közösség, mennyire tartott össze a csapat? „Ez mindig tőled függ. Ha benne vagy, jó, ha nem akkor rossz. Ez az egész világon minden munkánál ugyanaz. Nekem mindenhol volt kapcsolatom munkatársakkal munkaidőn kívül is. Normális.”

Balázs hozzáteszi: a Meki és a KFC is kimondottan odafigyel a dolgozók közötti jó kapcsolatra. Előbbi minden évben megrendezi a McOlimpiát, ahol az ország összes étterméből érkezők játékos formában, sportversenyeken mérhetik össze tudásukat. Jelenlegi munkahelyén pedig havi szinten mehetnek el csapatépítésre a cég pénzén, ahová csak akarnak.

Beszélgetésünket azzal zárja, neki abszolút perspektíva a gyorséttermi karrier, feljebb lépni viszont semmiképp nem akar: a mostani pozíciója épp megfelel számára felelősség terén.

"
Engem nem motivál a több pénz, most is megvan pont annyi, amennyi kell. Cserébe nem nézek ki 25 évesen úgy a stressz miatt, mintha 40 lennék

– foglalja össze. De akinek más a habitusa, azelőtt bármikor nyitva áll a lehetőség, hogy bekerüljön a legfelsőbb vezetésbe. Akár huszonévesen, diploma nélkül. Erre pedig más területen aligha lenne esély protekció nélkül.

Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: