GASZTRO

Sárgabarackkal töltött gombóc

Variáció gombócra: amíg nem érik a szilva, töltsétek meg sárgabarackkal!
Turi Anikó írása a Rizsázzunk blogról - szmo.hu
2014. július 10.


Link másolása

Old school krumplis gombóc sárgabarackkal, ez főtt ma. Sikerült elegánsan egész adagnyi tésztát begyúrnom hármónkra, naná, hogy sok volt. De annyira, hogy vacsorára is jutott belőle, krémsajtos kakukkfüves nudlikat csináltam kevés szerecsendióval.

Az már csak a kifőzéskor ugrott be, hogy eredetileg fahéjat is tettem a tésztába, amikor a sárgabarackos gombócokat csináltam. Sebaj, szeretünk veszélyesen élni. Főleg, hogy ó krumpli már nem volt, csak új, így dupla volt a kockázat, hogy szétfolyik a gombóctészta vagy sem.

sargabarackos_gomboc

Elkészítés

A krumplikat megmostam, majd egy fazékban, hideg vízben feltettem főni. Héjában. Amíg a krumpli főtt, megmostam, kettévágtam és kimagoztam a sárgabarackokat. Kimértem a lisztből 25 dekát.

Amikor a krumpli megfőtt, hagytam kihűlni. Megpucoltam és krumplinyomóval áttörtem. Hozzáadtam 25 dkg lisztet, a búzadarát, az olajat és a sót, összekevertem, majd beleütöttem az egész tojást és gyúrni kezdtem. Ragadt. De nagyon. Úgyhogy elkezdtem hozzáadni még lisztet. Itt már nem méricskéltem, csak apránként, 1-1 maréknyi lisztet szórtam a keverékhez. Idővel szépen összeállt a tészta. Már nem ragadt a kezemhez.

sargabarackos_gomboc-18

Lisztezett pulton gyúrtam még, majd fél centi vékonyan kinyújtottam és nagyjából 8×8 centis kockákra vágtam. Közben ez nagy fazékban vizet kezdtem forralni, egy nagy serpenyőben pedig 2 ek. zsírral pirítani kezdtem a morzsát. Sok morzsát.

Amíg a víz felforrt, megcsináltam a gombócokat. Fél sárgabarackot a tésztakockára tettem, közepébe 1 mokkás kanál cukrot, aztán megszórtam fahéjjal, rátettem a másik fél sárgabarackot is. Az összes tésztakockát kiraktam a fahéjas, cukros barackkal. Gombócot csináltam belőlük: a tésztakockák sarkait kézzel összefogtam, jól lezártam és gombócot formáztam belőlük.

sargabarackos_gomboc_merge

Forrásban lévő vízbe tettem. Megvártam, hogy a gombócok feljöjjenek a víz tetejére, még 2-3 percig hagytam őket a zubogó vízben, aztán szűrőlapáttal átszedtem mindet a pirított morzsára és alaposan megforgattam őket. Kevés fahéjas porcukorral megszórtam.

Nyomj egy lájkot, ha megkóstolnád!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Kengurut, krokodilt és zebrát is esznek a magyar milliárdosok, ennyibe kerülnek ezek a húsok
Egy kiló krokodilfarok 27 ezer forintba kerül, míg a kenguru felsál ehhez képest egy olcsó étel. Már a bölény burger alapanyaga is könnyen beszerezhető Magyarországon.

Link másolása

Rengeteg egzotikus állat húsa kapható már Magyarországon is, derül ki a Pénzcentrum összeállításából. Ezeket azonban nem a megszokott áruházak húspultjainál, hanem inkább webáruházakban érdemes keresni.

A lap gyűjtése alapján

alaposan a zsebébe kell nyúlnia annak, aki a többnyire mélyfagyasztott állapotban kínált zebrát, krokodilt vagy valamilyen egyéb egzotikus állat húsát kóstolná meg:

Krokodilfarok: kb. 27 ezer Ft/kg

Bölény burger: kb. 13 ezer Ft/kg

Kenguru felsál: kb 6 ezer Ft/kg

Emu hús 2500 - 6000 Ft/kg között, de

Emuzsír: kb. 2200 forint fél kiló

Muflon: kb. 6500 Ft/kg

Fagyasztott fűszervajas csiga 52 ezer Ft/kg – (alutálcás kiszerelésben)

Békacomb 6 ezer forint/csomag – 800 g.

A húsok ízéről azt írják, hogy a krokodil inkább a csirkehúsra emlékeztet, és talán a felsoroltak közül ezzel a legkönnyebb dolgozni. A zebra húsa a lóhúsra hasonlít tulajdonságaiban, amelynek fogyasztása ma Magyarországon már nem jellemző. A struccnak és az emunak viszont keményebb, izmosabb állagú vörös húsa van.

A portál húsügyben megkereste a Metrót is:

„Csak azt tudjuk mi, Metro forgalmazni, amely termékeknek megvan az összes lehetséges, a vonatkozó magyar és EU-s jogszabályoknak megfelelő engedélye. Sőt, a mi minőségbiztosítási kritériumaink szigorúbbak, mint a jogszabályok. Mielőtt a beszállítóinkat megkeressük, komoly auditon kell átmenniük. Konkrétan a kenguruhús a nemzetközi anyacéggel közös beszerzésen keresztül kerül be” - válaszolta Taferner Ákos marketingvezető, aki szerint ha kenguruszökésről érkezik hír, elmegy belőle 2-3 kiló.

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője azt is elárulta, hogy kik vásárolják ezeket a húsokat hazánkban:

„Az egzotikus kategóriába sorolható húsfélék, így például a kenguru, a zebra, a teve, a láma vagy a krokodil fogyasztása tehát ritkaságszámba megy Európában és így Magyarországon is. Szokatlan mivoltuk, szűk piacuk és a hagyományos húsokhoz képest lényegesen fejletlenebbül szervezett termelésük miatt rendszerint nagyon borsos áron kaphatók. Ennek ellenére ezek a húsok kis utánajárással Magyarországon is beszerezhetők, általában a topgasztronómiát képviselő éttermek különlegességei között, vagy a gourmet üzletek karácsonyhoz kapcsolódó kínálatában találkozhatunk velük.

Egyértelműen kuriózumszámba mennek, áruk és jellegük miatt is egy szűk fogyasztói réteg ínyencségeinek számítanak.”

A Pénzcentrum szerint a felsorolt húsok általában bátran fogyaszthatók, elkészítésük nem bonyolultabb, mint a marhahús elkészítése.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

GASZTRO
Termelőtől a tányérig - így készül egy ötcsillagos fogás az Anantara Hotelben
Abrudán Zsoltot, a New York Kávéház executive chefjét kísértük el a Pest megyei Pilisbe, mikrozöldekért.

Link másolása

Az Anantara New York Palace Budapest Hotelben többféle kulináris kalandban is lehet részünk. Hozzájuk tartozik a világ egyik legszebb kávéháza, a New York Kávéház. Van egy remek bárjuk, a The Poet Bar. A szállóvendégek számára pedig többféle étkezési lehetőséget is biztosítanak a grandiózus svédasztalos reggelitől kezdve, a szobaszervizen át, a lobbyban felszolgált menüig. És ott van még a hotel ékköve, a White Salon.

Természetesen a fent említett egységek sok mindenben eltérnek egymástól, de Abrudán Zsolt, a New York Kávéház executive chefje a kezdetek óta az Anantara oszlopos tagja, és nem túlzás azt állítani, hogy átlátja a rendszert.

A beszállítókkal éppúgy kapcsolatban áll, mint a dolgozókkal és a vendégekkel. És bár munkája sokszor az Excel-táblázat előtt, vagy a konyhapult mögött zajlik, különlegesebb napokon maga indul el alapanyagmustrát tartani.

Mi egy ilyen, különleges napon kísértük el, hogy megnézzük, honnan indul az a mikrozöld, ami végül a hotel éttermében készülő fogás dísze lesz.

A Séf Kertjében Pálinkás György tulajdonos fogadott és kalauzolt körbe minket.

Itt 800 négyzetméteren nőnek a különböző mikrozöldek, levélsaláták és ehető virágok.

2010-ben, amikor György és tulajdonostársa Németh Tihamér elindították vállalkozásukat, még csak pár olyan étterem volt, ahol konkrét igény volt ezekre a növényekre. És bár manapság már sokkal többen ismerik ezeket az apró zöldeket, elsősorban még most is a magasabb kategóriás helyek foglalkoznak velük aktívan.

Pedig a mikrozöldek gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalmuk, és változatos ízeik miatt is lehetnek egy étel tökéletes díszítő elemei.

Egy jól eltalált mikrozöld nem csak mutatóba van a tálon, hanem hozzáad a fogás végleges ízéhez.

György először a csírakamrába vitt minket. Ide kerülnek a tőzegbe vetett magok, amik ellenőrzött hőmérsékleten indulnak fejlődésnek. Lámpák segítségével már ebben a fázisban is kapnak fényt.

A növények minden évszakban a fólia alatt maradnak. Nyáron az árnyékolás és levegőztetés a fontos, télen pedig a világítás mellett minimálisan fűtenek is.

A fix hőmérséklet azért szükséges, mert így kiszámíthatóbb a növekedés. És mivel Györgyék éttermekkel dolgoznak együtt, elengedhetetlen a pontos tervezés.

Így egy növény nagyjából 5 hét alatt nő megfelelő méretűre.

A csírakamra után a fejlődő növényeket kezdtük el csodálni, és kóstolni is.

Azt nagyjából három kör után megállapítottam, hogy tényleg rendkívül sokfélék, és nagyon különböző ízélményt adnak.

A bazsalikom parfümös, a sarkantyúka csípős, a cékla földes, és a borsó (ami már nem is mikronzöld, hanem levélsaláta) az umami ízt adja.

A Séf kertjében minden a partnerek igényei szerint alakul. Így vannak olyan tálcák, amiken csak egyfajta növény cseperedik, és vannak keverékek is. Folyamatosan kísérleteznek, és a séfek is egyre bátrabban kérnek különlegesebb fajtákat.

Ráadásul a visszajelzések alapján a vendégek jó része már ismeri, kedveli és el is fogyasztja a jótékony tányérdíszeket.

Bár mi ez alkalommal csak zöldekért jöttünk, azért az ehető virágokat is megcsodáltuk.

Ha valami hasonló szépséget látsz te is a táladon, mindenképpen kóstold meg legközelebb!

A séf és a kertész végül megállapodtak az aznapi adagban. Mizuna, vadpetrezselyem és bazsalikom is került a rekeszbe.

Az Anantarába hetente kétszer érkezik 20-30 rekesz mikrozöld innen.

Grillezett libamáj almával, zellerrel és sózott mandulával

Az Anantara konyháján a zöld törekvés nem csak mikrozöldek formájában lelhető fel. A szezonalítás, az alapanyagok lokális beszerzése és a zero wastre szemléletre való törekvés is több ponton megjelenik.

Rengeteg magyar beszállítójuk van, és az élelmiszernek igyekeznek minden részét használni. Van az étlapon egy zero wastre, sült burgonyakrémleves, ami ráadásul vegán is, így igazi bolygókímélő fogásnak mondható. De például a csirke is egyben érkezik, és minden porcikája hasznosul.

A Séf kertjéből hozott bazsalikom egy olyan előételen kötött ki, aminek az összes többi alkotóelem (zöldalma, zeller és máj) Magyarországról származik.

Talán soha nem koncentráltam még annyira egy kis levélre, mint ennek az ételnek a kóstolásánál.

Az alma savanykássága mellé remek kontrasztot hozott a zeller édessége, és a textúrák játékához határozottan hozzáadott a sózott mandula is. A parfümös bazsalikom pedig tényleg jól illett ebbe a harmóniába. A magyar libamáj pedig... hát az úgy tökéletes, ahogy van. Szép összetevők, szép étel!

Ha felkeltette az érdeklődéseteket, ezt az ételt a White Salonban ti is meg tudjátok kóstolni!

Fotó és szöveg: Vass Adrienn

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

GASZTRO
Biztosan nem lesz 500 forint alatt egy gombóc fagyi ára idén nyáron
A szakember szerint az év második felében lehet áremelkedés a cukrászdák többségében. A legtöbb hely a tavalyi árakkal kezdte a szezont.

Link másolása

A legtöbb fagyizó ugyanazokkal az árakkal kezdte a szezont, mint a tavalyi évet. A Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke szerint aki emelt, az is csak maximum 10 százalékkal.

„Az átlagos fagylaltár 5-600 Ft között mozog, és idén forgalomnövekedést is várunk attól, hogy nem emelkedik az egekbe a fagyi ára. Bízunk abban, hogy egyre többen fogják a minőségi fagylatokat választani a nyári melegben a sokkal silányabb beltartalmi értékekkel rendelkező ipari jégkrémek helyett”

– mondta a Portfoliónak Erdélyi Balázs.

Az elnök szerint a sütemények ára 1000-1500 forint között ingadozik a legtöbb cukrászdában. Ennél magasabb árat ugyanis nagyon kevés helyen fizetnek meg a vendégek. A szakember arra számít, hogy az év második felében az is megjelenhet az árakban, hogy a cukrászdák főleg a nyári, egyébként felpörgő szezonban, továbbra is munkaerőhiánnyal küzdenek. A meglévő dolgozókat pedig versenyképes fizetéssel, vagyis némi béremeléssel és magasabb járulékfizetéssel tudják csak megtartani.

„A csokoládé ára a megnövekedett előállítási és szállítási költségek miatt már az elmúlt években is duplájára emelkedett, de a mostani tőzsdei árak miatt az év második felében további áremelés lehet, így akár 50-60%-os emelkedés sem zárható ki”

– mondta Erdélyi Balázs.

A rezsidíjakról szólva elmondta, hogy a cukrászdák többsége átállt a fix energiaáras szerződésekről a változó, tőzsdei árakra épülő megállapodásokra. Azonban úgy tűnik, hogy az üzletek többségének most már nem a villamosenergia vagy éppen a földgáz ára okoz problémát, hanem a megemelkedett víz- és csatornadíjak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


GASZTRO
Egész napos reggelivel, élő zenével és látványos desszertekkel vár a legendás Centrál Kávéház
A Centrál múltja és jelene is a pezsgő társasági élet, és a minőségi vendéglátás kombinációja.

Link másolása

2022. április 11-én egy felújítást követően nyitott újra a Centrál Kávéház, és a kétéves évfordulót most egy új étlappal ünnepelték, aminek jópár kiemelt fogásába mi is belekóstolhattunk.

Minden időben tökéletes választás

Szokták mondani, hogy a kevesebb néha több. De a Centrálban minden alkalommal az a benyomásom van, hogy remekül megfelelnek a városlakók és turisták változatos igényeinek, minden napszakban.

Először is megvan náluk az az élő történelmet sugárzó hangulat, amivel kitűnnek az éttermek sokaságából. Ez a külföldinek izgalmas látnivaló, nekünk meg a múltunk ismerős darabja.

A kávé mellé felszolgált irodalmi idézetek, a dekorációként használt írógépek és könyvek, az élő zene, a megannyi apró utalás tartalommal tölti meg a helyet.

De közben mégsem kell senkinek sem feszengenie, vagy öltönybe bújnia, ha beugrana egy kávéra vagy egy koktélra. Olyan, mintha egy kedves rokon nappalijába érkeznénk meg. És ha már a napindító és estzáró italoknál tartunk, itt tényleg minden napszakban zajlik az élet.

Ráadásul az időjárás sem foghat ki rajtuk.

Egy esős napon jelenthet menedéket a tágas belső tér, de szikrázó napsütésben ellenállhatatlan választás lesz a terasz, vagy a nyitott ablak melletti asztalok bármelyike.

Gazdag múltú kávéház

A Centrál Kávéház 1887-ben nyílt meg Erényi Ullmann Lajos házában. Az építészeti terveket Quittner Zsigmond készítette el. Maga a kávéház a ház földszintjén volt és nyolc teremből, két játékszobából, egy kávékonyhából és egy ruhatárból állt.

A régi Centrál Kávéház egyik legfontosabb hagyománya a híres vendéglátáson túl a pezsgő kávéházi szellemi élet volt, hisz egykor éjjel-nappali nyitvatartás mellett festők, építészek, szobrászok, újságírók, színházi emberek, fotósok, muzsikusok, művészettörténészek, orvosok, egyetemi tanárok otthona, törzskávéháza volt.

A Centrál Kávéház nevezetes Kerek Asztala körül szerkesztette Kiss József a Hét című újságot, innen indult el, majd ide tért vissza 1920-ban a New York Kávéházból a Nyugat. Törzsvendég volt itt Ady, Karinthy, Móricz, Babits, Osvát, Kosztolányi, Krúdy, Ignotus, Szabó Lőrincz, Tóth Árpád, Kaffka Margit, később Illyés Gyula, Tamási Áron, Veres Péter. 1940 és 1944 között a Centrálban működött a Bólyai Akadémia irodalmi és társadalomtudományi baráti kör.

A második világháború után a Centrálban szerkesztették az első irodalmi folyóiratot – az Újholdat – így lettek a kávéház törzsvendégei Nemes Nagy Ágnes, Pilinszky, Szabó Magda, Mándy Iván, Örkény, Ottlik, Hubay, Devecseri Gábor, Somlyó György.

Csirkés, avokádós, sült hagymás Club Szendvics: toast kenyér, saláta, paradicsom, majonéz, parmezán, avokádó, csirkemell, sült hagyma, bacon, coleslaw saláta 
Lágy bivaly burrata rukkola ágyon, pirított shalottahagyma, színes koktél paradicsom, olívaolaj, tejszínes bazsalikom hab, bazsalikom chips 
Centrál Bruschetta: toast, paradicsom, bazsalikom, olívaolaj, parmezán tojás, sült bazsalikom, feketeerdei sonka, balzsamecet 
Baba Ganoush Benedict: english muffin, rukkola, füstölt padlizsánkrém tahinivel, buggyantott tojás, hollandi mártás 

Minden, mi szem-szájnak ingere

A Centrálban eddig is kivételesen hosszú étlap és itallap várta a vendégeket, de a kóstoló közben határozottan úgy tűnt, hogy ismét emeltek a téten.

Kezdjük a reggeli fogásokkal. Az alap, hogy többféle kávé közül választhatunk, de kellemes meglepetés, hogy a matcha is négyféle verzióban van az itallapon, és akár préslevekkel vagy shotokkal is kezdhetünk.

A reggeli vagy brunch szerelmeseinek azonnal van is egy jó hírem:

A Centrálban egész nap lehet reggelizni. Nem délig, nem háromig, hanem egész nap!

A kínálatban pedig tényleg minden klasszikus ott van a bécsi virslitől, a töltött bundáskenyérig. Ha pedig kedvedre való az az Eggs Benedict, itt 7 különböző variációban is megtalálod!

Ha nem tojásételre vágysz, de nem is feltétlenül meleg ebédre, akkor is üdítően sokszínű lehetőségeid vannak:

A Bivaly Burrata már egy áprilisi napon is az olasz nyarat idézte meg. A Centrál Bruschetta a tetejét díszítő parmezán tojással tűnt ki. A Club Szendvics pedig csak egyszerűen tökéletes.

Számomra ezektől a falatoktól lett igazán izgalmas az étlap.

Mert így tényleg azt érzi az ember, hogy nem csak a nagyétkezésekre vannak felkészülve, hanem a délutáni beszélgetések, az esti iszogatások kísérői is tudatosan be vannak építve a menübe.

Grand Burger: magyar marha, füstölt lilahagyma lekvár, bacon chips, paradicsom, saláta, hasábburgonya, cheddar sajtszósz 
Rántott csirkemell csíkok, rántott csirke comb filé, zahtar fűszerkeverékkel, füstölt paprikás steak burgonya, snidlinges tejföl 
Burgundi marharagu: marha lapocka, vöröshagyma, sárgarépa, csiperkegomba, vörösbor, burgonyapüré 
Édes chilis sült karfiol: rántott karfiol rózsák, édes chilis szószba forgatva, szezámmaggal szórva, korianderes lime-os paszternák pürével, friss póréhagyma 

Ebédre vagy vacsorára választhatunk a street foodosabb vonalról rántott csirkét vagy hamburgert. De olyan masszív és tradicionális elemek is étlapon vannak, mint például a burgundi marharagu.

Szeretném külön kiemelni a húsmentes vonal kreativitását is. A paszternákpürén érkező édes-chilis rántott karfiol az egyik legnagyobb meglepetés volt.

Persze maradt a bécsi, a paprikás meg a gulyás is. Mondhatjuk, hogy főként a turisták miatt, de ha őszinte akarok lenni, szerintem én is többször vágytam már egy ilyen komfort ételre az ismeretlen helyett.

Bár mostanra rengeteg dolgot ajánlottam nektek, a Centrálban ugyancsak vétek lenne kihagyni a finom italokat és az extra látványos desszerteket.

A koktéllap tele van remek klasszikusokkal, amikkel éjjel, élő zongoraszó mellett koccintani egészen egyedi élmény. A desszertek pedig még az eddigieknél is látványosabbak.

A tiramisura érkező forró kávénál, vagy az aranyozott csokiöntetnél ösztönösem nyúl az ember a telefonjához, hogy megörökítse a pillanatot.

Az ízek erőteljesek, de harmonikusak. Nehéz lenne egyet kiemelni közülük.

És ez nem csak a desszertekre vonatkozik, de külön öröm, hogy

a képes étlapon látható kedvcsináló fotók a valóságot tükrözik.

Szóval ha kinézel valamit magadnak, a látványban sem fogsz csalódni.

Klasszikus madártej liofilizált málnaszórással 
Pisztáciás tiramisu forró kávéval 
Mákosguba flambírozott barackvelővel 
Csokoládé trilógia aranyozott öntettel 

A remek hangulatért és a finomságokért egy szépen összeszokott csapat felel, de mindenképpen ki kell emelnem Ványik Ádám séfet és Takács Judit patisserie séfet. Nem lehet egyszerű feladat megőrizni a gyökereket és közben izgalmas újdonságokat kreálni, de a pazar étlap azt bizonyítja, hogy nem is lehetetlen.

A Centrál Kávéház bakancslistás hely, és nem csak egy alkalommal. Látni kell az ébredő város szemével. Látni kell délután, amikor teára vagy kávéra hív a teraszon. És látni kell este is, amikor hangos nevetések törnek fel a bárpult mellett.

Klassz, hogy a pezsgő társasági élet 1887 óta virágzik itt.

Fotó és szöveg: Vass Adrienn

Cím: Károlyi utca 9.

Nyitvatartás:

Vasárnap-Kedd: 9:00 - 20:00

Csütörtök-Szombat: 9:00 - 00:00

A Kávéház Facebook-oldala

centralgrandcafe.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET: