Fontos a pénztárcád? Így válassz könyvelőt, ha azt akarod, hogy vigyázzon a pénzedre!
A könyvelők nagy része ajánlásból szerzi az ügyfeleit. Az ajánlás nagyon jó dolog, jelzi, hogy legalább egy ember meg van elégedve a szolgáltatással. Csak egy baj van vele: ami a barátod egyéni vállalkozásának jó, egyáltalán nem biztos, hogy a te cégednek is megfelelő.
Vagy ha a szomszéd jól megtalálja a hangot a könyvelőjével, neked nem biztos, hogy ugyanúgy beválik. Mégiscsak egy hosszú távú együttműködést keresel, jobb, ha ennél megalapozottabb döntési módszerhez nyúlsz. A Klein Consulting Könyvelőiroda segítségével összeszedtük, mikre érdemes figyelni, hogy ne nyúlj mellé!

A könyvelő egy olyan szakember vállalkozásodban, aki nélkülözhetetlen, hogy rendben és sikeresen működhessen a céged.
Ő tartja nyilván a bevételeket, kiadásokat, kintlévőségeket, kötelezettségeket, rendszerezi a számlákat, figyelmeztet az adóbefizetésekre. Ezeket a feladatokat fontos, hogy valóban hozzáértő szakember végezze, különben a pénztárcánk, vagy a hitelességünk bánhatja, ha ezen akarunk spórolni.
Egy jó könyvelő nemcsak a számok világát ismeri alaposan, hanem követi a mindenkori törvénymódosulásokat is, ügyel arra, hogy a költségek a jogszabályoknak megfelelően legyenek elszámolva.

1. Fogalmazd meg, mit szeretnél!
Nem feltétlenül a munka elvégzésével kapcsolatos szakmai elvárásokat kell megfogalmaznod, hanem hogy hogyan képzeled el az együttműködést. Ami pedig tényleg fontos, hogy tudd, mit takar pontosan az, hogy „könyvelés”, mi van benne valójában.
2. Fontos, hogy vállaljon felelősséget!
Az ideális könyvelő jól ismeri a vállalkozásodat és annak környezetét és nagyon fontos, hogy a könyvelőd vállaljon felelősséget a munkájáért.
3. Legyen írott szerződésetek, szabályozzátok, hogy kinek mi a feladata
Könyvelőiroda választásánál arra is figyelj, hogy mindig köss szerződést. A szerződés ugyanis biztosíték, amiben pontosan rögzíteni kell mindent. Egyes könyvelőirodák nem ragaszkodnak a szerződéskötéshez, mondván, így az ügyfél szabadon jöhet, mehet… De belegondoltál abba, hogy szerződés nélkül a könyvelőiroda is bármikor dönthet úgy, hogy jobb lesz nektek egymás nélkül? Mit csinálsz, ha hiba történt, a könyvelőiroda pedig hirtelen cserbenhagy?

4. Fontos a bizalom!
Ahelyett, hogy vakon megbíznál a szolgáltatódban, inkább győződj meg róla, hogy kiérdemeli ezt a bizalmat. A legjobb előkészület lehet, ha próbafeladatot adsz a könyvelőnek. Kérj tanácsot, és nézd meg ezen keresztül, hogy hogyan, mennyire alaposan, mikor válaszol, úgy válaszol-e, hogy azt megérted és használni is tudod.
5. Amikor már együtt dolgoztok
Legyen saját ügyfélkapus hozzáférésed, és kövesd figyelemmel, hogy beadásra kerülnek-e a bevallásai a cégnek.
Kérj listákat a könyvelt hónapról: egy bevételtáblát, egy vevőtartozás listát. Hasznos, ha olyan listát kérsz, amit használni is tudsz a vállalkozásod vezetéséhez, de ha még nem vagy azon a szinten, akkor bármilyen lista megteszi. Ezzel biztosítod, hogy a bizonylatok rendszeresen fel legyenek dolgozva.
6. Fontos a személyes kontakt!
Havonta egyszer kérj egy személyes találkozót, akár kávézz együtt a könyvelőddel, és beszélgess vele a cégedről.
A könyvelőiroda megválasztásával azt választod ki, ki lesz a felelős vállalkozásod pénzügyeiért, a saját és akár több ember megélhetéséért, hogy minél hatékonyabban kezeld a kiadásokat és a bevételeket. Ezért érdemes jól átgondolni a döntést.