Édesapja elárulta, hogy készül Hosszú Katinka kedvenc halászleve
Mindenki szereti, de hiába tűnik egyszerűnek, nem mindenki tudja jól elkészíteni a híres bajai halászlevet. Hosszú István, a háromszoros olimpiai, hétszeres világ- és tizennégyszeres Európa-bajnok úszónő Hosszú Katinka édesapja árulta el a tökéletes halászlé titkát.
"Az én drága édesapám halászként dolgozott, ezért hetente kétszer-háromszor legalább ettünk halat valamilyen formában.
A halászleve nagyon finom volt, ő is az ősöktől tanulta. Nem véletlen, hogy a Hosszú családban mindenkinek ez a kedvenc étele. Ha Katinka bármikor hazajön, a halászlé biztosan az étlapon van,
sőt ha mi megyünk hozzá Budapestre, mindig viszek halat és az udvaron főzünk egy igazi bajai halászlevet" - mondta Hosszú István, aki azt is elárulta, hogy első saját halászlevét 13 évesen készítette el édesapjával.

Öt ujjas szabály
"Mi Baján azt valljuk, hogy az embernek a halászlé miatt van öt ujja.
Csak öt dolog kell ugyanis hozzá: hal, víz, hagyma, paprika, só"
- mondta Hosszú Katinka édesapja, aki most a titkos családi receptbe is beavatta a Baja legfiatalabb szállodájában, az egy éves születésnapját ünneplő Hotel Elizabeth-ben megszálló újságírókat.
"Én három-négy órával a főzés előtt megpucolom és lesózom a halat, így elég puha lesz a hús, de nem fő szét. Először annyiszor 1,2 liter vizet öntök a bográcsba, ahány kiló halat főzök, aztán beledarabolok vagy öt fej vöröshagymát. Ha ez elkezd forrni, belemegy a hal és a pirospaprika is. Bő félórát főzöm, és ha jól összeállt a lé, beállítom a sósságot. Mi külön esszük a levet és a halat, a gyufatésztát pedig külön főzzük a hallétől" - mondta Hosszú István, aki azt tanácsolta, hogy mielőtt valaki nekiáll, mindenképp kóstolja meg az eredetit Baján.

Néhány trükköt is elárult. A bográcsba nem kerül semmilyen zsiradék. A hagyma, a halfej és farok a vízzel együtt kerül az edénybe, amit lobogó tűzön kell főzni, hogy a hagyma megpuhuljon. A jó minőségű, púder finomságú, környékbeli pirospaprika forrás után mehet a lébe. Innentől számított kb. 30 percig fő a halászlé. Félidőben kerül bele a hal "dereka", mert annak elég a kb. 15 perces főzés. A teljes főzési idő alatt bugyognia kell a lének (nem gyöngyözni.) Az utolsó 5-6 percben rakja bele a belsőséget is. A végén kóstolja, hogy a sósságát "beállítsa". Arra a kérdésre pedig, hogy mikor kész a halászlé, nevetve azt a tanácsot adta: "Akkor vegyük le a tűzről, amikor a legfinomabb".


A halászlét Baján leginkább pontyból főzik, és nem filézik. De szoktak más halat is használni, akkor más íze lesz az ételnek. Kerülhet bele törpeharcsa, vagy csuka is, de ez utóbbira vigyázni kell az intenzív íze miatt.
A gyufatészta házilag készül, külön főzik. Az asztalra is külön tálalják a hal, és a lé mellé, és persze a csípős paprika és a frissen sült kenyér is ott van a tálak mellett. A halászléhez jófajta vörösbor jár.
Utána pedig jöhet a házi rétes. És egy napos terasz, ahol kényelmesen lehet szusszanni a felséges ebéd után.
Baján a halevésnek nagy hagyománya van. Szeretik és a mai napig nagy mennyiségben fogyasztják is a halételeket, a hazai átlag többszöröse fogy, évente 45 kg fejenként. A bajai halászlé készítése bekerült a Hungarikumok közé is.
A bajai halászléről minden helyi úgy tartja, hogy az övé a legjobb. Ezért a város 300 éves évfordulóján meghirdették a halászléfőző versenyt, amely ma már hagyománnyá vált, és minden év július 2. hétvégéjén ellepik a belvárosi utcákat a versenyzők. Ha szívesebben ennél a helyiek főzte halászléből, akkor vendéglátóink éttermében is van rá lehetőséged.
Nem csak a halászléért érdemes Bajára utazni
Baja és környéke számtalan programlehetőséget és látnivalót kínál. Érdemes körbenézni a város gyönyörű főterén, bolyongani a hangulatos környékbeli utcákban, megnézni a Duna és a Sugovica összefolyásánál lévő Türr kilátót és szétnézni a Petőfi-sziget sport- és szabaidőprogramjai között is. A közelben csodálatos természeti kincseket is találni, elég Európa legnagyobb ártéri erdejét, a Gemenci erdőt említeni, amelyben 30 km hosszú kisvasút is működik.
Fotók: Koprivanacz Kristóf