ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mi legyen a(z iskola)táskában? - tippek, tanácsok egy ötgyermekes anyától a sulikezdéshez



Ahol számít a márka:

grafit ceruza: Faber-Castell GRIP grafit ezüst HB (nem túl kemény, nem túl puha, nem maszatolódik, jól radírozható, jól hegyezhető)

radír: Faber-Castell Grip 2001 szürke (nem hagy nyomott, ellentétben a színezett – kék és piros – társaival)

asztali hegyező: Deli hegyező (ár-érték arányban a legjobb)

színes ceruza: Stabilo GREENcolors (korábban abszolút favorit a Herlitz egyik terméke volt, de sajnos már évek óta nem lehet kapni azt a fajta színest)

filctoll: nincs egyértelmű márkagyőztes, mert egy gyerek bármelyik filctollat ki tudja nyírni pár használat után, de ha mégis választani kell: Stabilo 68, Maped kétvégű

általános iskolai füzet: Ars Una standard füzet (A5-ös és A4-es méretben is elérhető, kellően erős papír, jól bírja a radírozást), normál füzet (A5-ös és A4-es méretben is elérhető, mintás borító, nagy előnye, hogy nem kell bekötni, mert nagyon jól bírja a strapát, felső tagozaton meggondolandó beruházás)

gimnáziumi füzet: itt erősen eltérhetnek az egyéni preferenciák, de jó szívvel ajánlhatók azok a minimum nyolcvan vagy száz oldalas spirálfüzetek, amelyeknek a lapjai perforáltak és lyukasak (lefűzhetők), valamint színelválasztó lapok is vannak benne, amelyekkel elválaszthatjuk egymástól a különböző tantárgyakat VAGY Herlitz my.book flex füzet

színes papírok: IKEA MÅLA készlet vagy színes nyomtatópapír (sokkal élénkebbek a színei, mint az origami lapoknak és jobb a tapintásuk is, ráadásul az IKEA készlet fehér famentes lapokat is tartalmaz)

toll: UNI SN-100 és SN-101 Laknock Fine golyóstoll

postairón: Koh-I-Noor (a kétvégűt nem preferálom, mert gyorsan fogy és igenis balesetveszélyes, inkább külön veszek pirosat, kéket és zöldet)

számológép: CANON F-715SG tudományos számológép (ár-érték arányban verhetetlen)

vonalzó: MAPED Flex (csakis 15 cm-ig), MAPED vonalzókészlet

olló: MAPED Shape 3D (van balkezes változata is)

zsírkréta: KORES normál (van belőle Jumbo változat is)

_Alicja_ képe a Pixabay -en.

Ahol nem számít a márka:

hurkapálca, krepp papír, logikai készlet, betűkészlet, műanyag számegyenes, óra, hőmérő, tükör, dobókocka, színes korongok, számoló pálcika: csakis a kemény műanyag, a dekorgumis változatot ne próbáld ki!

írólap, vázlafüzet, rajzlapok, körző: a legfontosabb szempont: fogyóeszközként olcsó legyen, ha csak geometria órára kell köröket és szögeket rajzolni, mert a gyerek úgyis három nap alatt szedi szét, vagy ha nem ő, akkor a padtársa

cellux, ragasztó: tényleg mindegy a márka, a legegyszerűbb is tud olyan szinten ragasztani, ami az iskolában megfelel

tolltartó: minél kisebb a gyerek, annál fontosabb az átláthatóság, hogy minden ceruzának legyen helye, később nagyon jól használhatók azok a tolltartók, amelyeknek van bedobálós része és gumis tartós része (mi már 2. osztálytól ilyet használunk, de ha a gyerek olyan típus, akkor szívem szerint 1. osztálytól ilyet vennék), még később… már nem kell tolltartó, a táska tolltartó része is megteszi

tornazsák: márkafüggetlen termék, a legfontosabb, hogy nagy legyen, kb. 38×46 cm-es már elég

Amit biztosan nem veszek:

tolltartóba hegyező: vessetek a mókusok elé (a tanárok is), de nem vagyok hajlandó hegyezőt tenni a gyerekeim tolltartójába, mert az azzal jár, hogy állandóan faragnak, ha kell, ha nem és mire hazajönnek, nincs ceruzájuk. Inkább legyen több grafit és színes a tolltartóban, mint akár egy darab hegyező is. A másik indok, hogy ha már vennék hegyezőt a tolltartóba, akkor csakis tartályosat és kétlyukút, de annak meg nincs kellően nagy, kidolgozott helye és úgy potyog ki belőle, ahogy az elvárható. És tűnik is el azon nyomban. Ehhez viszont a legtöbb túl drága. A maradék meg egyszerűen csak drága. És az elmúlt tíz év alatt még nem találtam egyetlen egy olyat sem, amelyik igazán jól és szépen hegyezett volna. Pláne hosszú távon.

A legjobb, legtartósabb márkák megismerése és összegyűjtése mellett az évek alatt arra is rájöttem, hogy nem kell halmozni. Talán ez alól a radír, a színes és grafit ceruzák kivételek. Mert azok fogyóeszközök. Tényleg. És mindig akkor fogynak el, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.

De minden más esetben teljesen felesleges.

Néhány évnyi halmozás után most már évek óta mindenből annyit veszek, amennyit a tanító/tanár előír.

Ennek több oka is van: az egyik, hogy az első, másodikos, harmadik osztályos vonalazású füzetek csak első, második és harmadik osztályban használhatóak. Ha van, aki örökli, akkor nincs gond, de ha nincs, akkor a plusz füzetek plusz füzetek maradnak. Örökre.

A nagyobb gyerekek füzetei, a négyzethálós, a vonalas és a sima füzetek simán átörökíthetőek, hiszen a négyzetek nagysága és a vonalak közötti távolság negyedik osztálytól nem változik; az üres meg soha. Ugyebár. Szóval simán átörökíthetőek… lennének, ha a gyerekek nem gyerekek lennének. De azok. Így nem örökíthetőek át. Vagy csak erős ráhatással. Az meg kinek kell? Van így is elég feszültség a tanfelszerelések vásárlása idején. És egy napot ki lehet bírni füzet nélkül is, sima papírra is lehet jegyzetelni, aztán beragasztani az új szerzeménybe.

Szóval nem halmozok.

És egy ideje már nem idegeskedek a tanszervásárlás okán. Sem. Csak meg kellett találni, ami nekünk a legjobb. És ahhoz ragaszkodni. A válogatás élményét pedig meghagyni más alkalmakra. Mondjuk egy fagyis pult előtt… a papírbolt után.

Ha tetszett, amit olvastál, iratkozz fel a hírlevélre, vagy csatlakozz a Facebook oldalamhoz és a Mom With Five – Pont jó szülők vagyunk! csoporthoz, ahol egy szuper közösség mellett bepillantást nyerhetsz nem mindennapi ötgyerekes életünkbe is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Finnország a világ legboldogabb országa, nagyon visszacsúszott az USA a listán
Társadalomtudósok minden évben több mérőszám alapján állítják fel az ország boldogsági sorrendjét. Észak-Amerika nem örülhet, mi a stabil középmezőnyben szereplünk.
Malinovszki András / Fotó: Pexels/Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2025. március 20.



A 2025-ös Világboldogság-jelentés (World Happiness Report) ismét Finnországot hozta ki a világ legboldogabb országának, az idei már a nyolcadik év, hogy az élen áll. Az első négy helyezett között nem történt változás tavalyhoz képest: Finnországot Dánia, Izland és Svédország követi, míg Norvégia a 7. helyen végzett. A skandináv országok sikerének titka a magas színvonalú, mindenki számára elérhető egészségügyi, oktatási és társadalmi támogatási rendszerekben keresendő, emellett alacsony a jólléti egyenlőtlenség is – számol be a CNN.

Az emberek hozzáállása szintén fontos szerepet játszik Finnország kiemelkedő eredményében. John Helliwell, a Világboldogság-jelentés egyik alapító szerkesztője szerint a skandináv országok élen járnak az elveszett pénztárcák visszaszolgáltatásában, ami azt mutatja, hogy az ott élők valóban törődnek egymással.

Helliwell szerint a finn szakértők közül sokan úgy vélik, hogy a téli háború, vagyis az 1939-40-ben zajló orosz-finn háború után kialakult egység és bizalom is hozzájárul a boldogságszinthez. Bár Finnország nem nyerte meg a háborút, az emberek összefogtak, és megértették, hogy még egy hatalmas túlerővel szemben is képesek helytállni.

A szakértő arra is rámutatott, hogy a finnek kevésbé anyagias szemléletmódot követnek. „Manapság egyre fontosabb, hogy a személyes dolgokra összpontosítsunk az anyagiak helyett” – tette hozzá Helliwell.

A jelentés pozitív megállapításai között szerepel az is, hogy az emberek világszerte sokkal kedvesebbek, mint azt általában gondolják. „Az emberek honfitársai jobbak, mint ahogy azt elképzelik, és ennek felismerése természetesen boldogabbá tesz, de megváltoztatja azt is, ahogyan a szomszédaikról gondolkodnak” – fogalmazott Helliwell.

Érdekesség, hogy két latin-amerikai ország is bekerült a tíz legboldogabb ország közé. Costa Rica a 6., Mexikó pedig a 10. helyen végzett. Ilana Ron-Levey, a Gallup ügyvezető igazgatója szerint mindkét ország lakói erős társadalmi hálózatokkal rendelkeznek, bíznak a vezetőikben és intézményeikben, és optimistán látják gazdaságuk jövőjét.

Az Egyesült Államok azonban egyre rosszabb helyezést ér el. A 2025-ös rangsorban már csak a 24. helyet tudta megszerezni, ami eddigi leggyengébb eredménye, először esett ki a top 20-ból. Ron-Levey szerint a visszaesés részben annak köszönhető, hogy a 30 év alatti fiatalok rosszabbnak érzik az életüket, mint korábban. Úgy érzik, kevésbé támogatják őket a barátaik és családjuk, kevésbé szabadok az életük irányításában, és kevésbé optimisták az életszínvonalukkal kapcsolatban.

Az Egyesült Királyság a 23. helyen végzett, ami a legalacsonyabb életértékelése 2017 óta. Kanada pedig a 18. helyen áll, ahol az elmúlt évtizedben folyamatos csökkenés figyelhető meg a boldogságszintben.

A jelentés több mint 140 országban élő emberek Gallup World Poll felméréseire épül, és az országokat az előző három év (2022–2024) átlagos életértékelései alapján rangsorolja. A boldogságot hat fő tényező alapján vizsgálják:

  • egy főre jutó GDP
  • társadalmi támogatás
  • egészséges várható élettartam
  • szabadság
  • nagylelkűség
  • a korrupció érzékelése.

Magyarország egyébként a lista abszolút középmezőnyében van: idén a 69. helyet foglaljuk el.

A világ legboldogabb országainak listáját Hollandia (5. hely), Izrael (8. hely) és Luxemburg (9. hely) is színesíti. A rangsor végén Afganisztán áll (147. hely), mögötte pedig Sierra Leone, Libanon, Malawi és Zimbabwe szerepelnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Forradalom a McDonald's konyhájában: mesterséges intelligencia veszi át az irányítást
A McDonald’s mesterséges intelligenciával turbózza fel a rendeléseket és a konyhai működést! Az új MI-rendszerek nemcsak gyorsítják a kiszolgálást, hanem előre jelzik a gépek meghibásodását is.
F. O. - szmo.hu
2025. március 11.



A McDonald’s mesterséges intelligenciával (MI) fejleszti éttermeit, hogy gyorsabbá és hatékonyabbá tegye a kiszolgálást. Az új technológia segíthet a rendelési pontosság javításában, csökkentheti a dolgozók terhelését, és megelőzheti a konyhai berendezések váratlan meghibásodásait, írta az IT Business.

A vállalat a Google Clouddal együttműködve edge computing technológiát vezet be, amely lehetővé teszi, hogy az egyes éttermek helyben dolgozzák fel az adatokat.

Ennek köszönhetően a rendszerek gyorsabban működnek, és kevésbé függenek a központi szerverektől, ami különösen előnyös ott, ahol a felhőkapcsolat nem mindig stabil.

A McDonald’s az MI-t a konyhai berendezések állapotának figyelésére is használja. Szenzorok segítségével ellenőrzik például a sütők és jégkrémgépek működését, az algoritmusok pedig előre jelezhetik a meghibásodásokat, így csökkentve a váratlan leállások esélyét.

Az új technológia a rendelési folyamatokat is érinti. A kamerákkal felszerelt drive-through vonalak számítógépes látás segítségével ellenőrzik, hogy a vásárlók pontosan azt az ételt kapják-e, amit rendeltek.

A McDonald’s emellett folytatja a hangvezérelt rendelési rendszer fejlesztését, amelyet már 2019 óta tesztelnek. Az automata rendelésfelvevő csökkentheti az emberi hibák számát és gyorsíthatja a kiszolgálást.

A cég egy generatív MI-alapú virtuális menedzser fejlesztésén is dolgozik. A rendszer célja, hogy segítsen az adminisztratív feladatok, például a műszakbeosztások kezelésében. Hasonló megoldásokat más gyorsétteremláncok, például a Pizza Hut és a Taco Bell is tesztelnek.

A mesterséges intelligencia a vásárlói élményt is személyre szabhatja.

Az új promóciós rendszer figyelembe veszi a korábbi rendeléseket és az időjárási viszonyokat, így például egy forró nyári napon kedvezményes McFlurry ajánlat jelenhet meg azok számára, akik gyakran vásárolnak édességet.

A fejlesztések bevezetése azonban kihívásokkal is jár. A költségek mellett a franchise-partnerek eltérő technikai felszereltsége is nehezítheti az új rendszerek alkalmazását. A McDonald’s ennek ellenére tovább folytatja az MI-alapú megoldások fejlesztését, hogy az éttermek hatékonyabban működjenek, és a vásárlók még elégedettebbek legyenek, áll a cikkben.


Link másolása
KÖVESS MINKET: