ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mi legyen a(z iskola)táskában? - tippek, tanácsok egy ötgyermekes anyától a sulikezdéshez


Link másolása

Ahol számít a márka:

grafit ceruza: Faber-Castell GRIP grafit ezüst HB (nem túl kemény, nem túl puha, nem maszatolódik, jól radírozható, jól hegyezhető)

radír: Faber-Castell Grip 2001 szürke (nem hagy nyomott, ellentétben a színezett – kék és piros – társaival)

asztali hegyező: Deli hegyező (ár-érték arányban a legjobb)

színes ceruza: Stabilo GREENcolors (korábban abszolút favorit a Herlitz egyik terméke volt, de sajnos már évek óta nem lehet kapni azt a fajta színest)

filctoll: nincs egyértelmű márkagyőztes, mert egy gyerek bármelyik filctollat ki tudja nyírni pár használat után, de ha mégis választani kell: Stabilo 68, Maped kétvégű

általános iskolai füzet: Ars Una standard füzet (A5-ös és A4-es méretben is elérhető, kellően erős papír, jól bírja a radírozást), normál füzet (A5-ös és A4-es méretben is elérhető, mintás borító, nagy előnye, hogy nem kell bekötni, mert nagyon jól bírja a strapát, felső tagozaton meggondolandó beruházás)

gimnáziumi füzet: itt erősen eltérhetnek az egyéni preferenciák, de jó szívvel ajánlhatók azok a minimum nyolcvan vagy száz oldalas spirálfüzetek, amelyeknek a lapjai perforáltak és lyukasak (lefűzhetők), valamint színelválasztó lapok is vannak benne, amelyekkel elválaszthatjuk egymástól a különböző tantárgyakat VAGY Herlitz my.book flex füzet

színes papírok: IKEA MÅLA készlet vagy színes nyomtatópapír (sokkal élénkebbek a színei, mint az origami lapoknak és jobb a tapintásuk is, ráadásul az IKEA készlet fehér famentes lapokat is tartalmaz)

toll: UNI SN-100 és SN-101 Laknock Fine golyóstoll

postairón: Koh-I-Noor (a kétvégűt nem preferálom, mert gyorsan fogy és igenis balesetveszélyes, inkább külön veszek pirosat, kéket és zöldet)

számológép: CANON F-715SG tudományos számológép (ár-érték arányban verhetetlen)

vonalzó: MAPED Flex (csakis 15 cm-ig), MAPED vonalzókészlet

olló: MAPED Shape 3D (van balkezes változata is)

zsírkréta: KORES normál (van belőle Jumbo változat is)

_Alicja_ képe a Pixabay -en.

Ahol nem számít a márka:

hurkapálca, krepp papír, logikai készlet, betűkészlet, műanyag számegyenes, óra, hőmérő, tükör, dobókocka, színes korongok, számoló pálcika: csakis a kemény műanyag, a dekorgumis változatot ne próbáld ki!

írólap, vázlafüzet, rajzlapok, körző: a legfontosabb szempont: fogyóeszközként olcsó legyen, ha csak geometria órára kell köröket és szögeket rajzolni, mert a gyerek úgyis három nap alatt szedi szét, vagy ha nem ő, akkor a padtársa

cellux, ragasztó: tényleg mindegy a márka, a legegyszerűbb is tud olyan szinten ragasztani, ami az iskolában megfelel

tolltartó: minél kisebb a gyerek, annál fontosabb az átláthatóság, hogy minden ceruzának legyen helye, később nagyon jól használhatók azok a tolltartók, amelyeknek van bedobálós része és gumis tartós része (mi már 2. osztálytól ilyet használunk, de ha a gyerek olyan típus, akkor szívem szerint 1. osztálytól ilyet vennék), még később… már nem kell tolltartó, a táska tolltartó része is megteszi

tornazsák: márkafüggetlen termék, a legfontosabb, hogy nagy legyen, kb. 38×46 cm-es már elég

Amit biztosan nem veszek:

tolltartóba hegyező: vessetek a mókusok elé (a tanárok is), de nem vagyok hajlandó hegyezőt tenni a gyerekeim tolltartójába, mert az azzal jár, hogy állandóan faragnak, ha kell, ha nem és mire hazajönnek, nincs ceruzájuk. Inkább legyen több grafit és színes a tolltartóban, mint akár egy darab hegyező is. A másik indok, hogy ha már vennék hegyezőt a tolltartóba, akkor csakis tartályosat és kétlyukút, de annak meg nincs kellően nagy, kidolgozott helye és úgy potyog ki belőle, ahogy az elvárható. És tűnik is el azon nyomban. Ehhez viszont a legtöbb túl drága. A maradék meg egyszerűen csak drága. És az elmúlt tíz év alatt még nem találtam egyetlen egy olyat sem, amelyik igazán jól és szépen hegyezett volna. Pláne hosszú távon.

A legjobb, legtartósabb márkák megismerése és összegyűjtése mellett az évek alatt arra is rájöttem, hogy nem kell halmozni. Talán ez alól a radír, a színes és grafit ceruzák kivételek. Mert azok fogyóeszközök. Tényleg. És mindig akkor fogynak el, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.

De minden más esetben teljesen felesleges.

Néhány évnyi halmozás után most már évek óta mindenből annyit veszek, amennyit a tanító/tanár előír.

Ennek több oka is van: az egyik, hogy az első, másodikos, harmadik osztályos vonalazású füzetek csak első, második és harmadik osztályban használhatóak. Ha van, aki örökli, akkor nincs gond, de ha nincs, akkor a plusz füzetek plusz füzetek maradnak. Örökre.

A nagyobb gyerekek füzetei, a négyzethálós, a vonalas és a sima füzetek simán átörökíthetőek, hiszen a négyzetek nagysága és a vonalak közötti távolság negyedik osztálytól nem változik; az üres meg soha. Ugyebár. Szóval simán átörökíthetőek… lennének, ha a gyerekek nem gyerekek lennének. De azok. Így nem örökíthetőek át. Vagy csak erős ráhatással. Az meg kinek kell? Van így is elég feszültség a tanfelszerelések vásárlása idején. És egy napot ki lehet bírni füzet nélkül is, sima papírra is lehet jegyzetelni, aztán beragasztani az új szerzeménybe.

Szóval nem halmozok.

És egy ideje már nem idegeskedek a tanszervásárlás okán. Sem. Csak meg kellett találni, ami nekünk a legjobb. És ahhoz ragaszkodni. A válogatás élményét pedig meghagyni más alkalmakra. Mondjuk egy fagyis pult előtt… a papírbolt után.

Ha tetszett, amit olvastál, iratkozz fel a hírlevélre, vagy csatlakozz a Facebook oldalamhoz és a Mom With Five – Pont jó szülők vagyunk! csoporthoz, ahol egy szuper közösség mellett bepillantást nyerhetsz nem mindennapi ötgyerekes életünkbe is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Ezekre a dolgokra figyelj nagyon használt autó vásárlásakor – ezt javasolja egy szakértő
Jackson, a szerelő három tippet javasol azoknak, akik járművásárlás előtt állnak.

Link másolása

Manapság úgy tűnik, hogy egy új autó vásárlása nehezebb, mint valaha. A regisztrációtól a biztosításig sok mindent kell figyelembe venni, ami általában nagy fejfájást tud okozni. Sokan elkerülik a bonyodalmakat használt autó vásárlásával, ami kevesebb stresszt és pénzköltséget jelenthet, bár a karbantartás kiemelten fontos marad.

Számos egyszerű dolgot megtehetünk, hogy pénzt takarítsunk meg a helyi szerelőnél végzett rutinvizsgálatokon, és ezek valóban sorsfordítóak lehetnek. Egy „Jackson the Mekanic” (Jackson, a szerelő) néven ismert tiktoker feltöltött egy videót, amelyben elmagyarázza, hogy néhány gyors ellenőrzés milyen nagy segítséget jelenthet, amikor használt autót vásárlunk. A videót már több mint 81 000-en látták, és sokan hálásak a tanácsokért.

Három dolog, amit muszáj megnézni:

1. Olajszint

Jackson kiemeli, mennyire fontos az olajszint ellenőrzése. „Először is húzza ki a nívópálcát” – kezdi magyarázatát. Majd úgy folytatja: „Nagyon fontos, hogy először egy ronggyal törölje le, majd helyezze vissza a pálcát.” Fontos továbbá, hogy csak akkor ellenőrizzük, amikor az autó le van állítva. Videójában megmutatja, hogy az olajszint eléri-e a pálcán lévő jelzést, ami azt jelzi, hogy minden rendben van.

2. Hűtőfolyadék szintje

A hűtőfolyadék a motor hőmérsékletének szabályozására szolgál. Ennek ellenőrzéséhez Jackson elmagyarázza: „Kétféleképpen ellenőrizheti: közvetlenül a radiátorról, vagy a kiegyenlítő tartályról." Soha ne végezzük el ezt az ellenőrzést, ha az autó és a motor még meleg. Jackson a videóban szereplő autóról úgy találja, hogy abban túl kevés a hűtőfolyadék, ezért vizet tölt hozzá, hogy elérje a szükséges szintet.

3. Fékfolyadék szintje

Jackson szerint az egyik legfontosabb dolog a fékfolyadék szintjének ellenőrzése. „Amit itt figyelnünk kell, az a szín és a szint, így láthatjuk, hogy a színe szép és új, és a maximum szintig van töltve." Videója végén megmutatja a maximális folyadékszintet is, ha nem lennénk biztosak benne.

A Daily Express egy cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy bár a Jacksonhoz hasonló tikokerek egyszerűnek tűnő autókarbantartási tippjei néha félrevihetnek: ha nem a megfelelő módon vigyázunk járművünkre, könnyen magas számlájú javításba futhatunk bele.

Link másolása
KÖVESS MINKET: