ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Az érettségit az osztrákok varrták a nyakunkba

5 érdekesség az érettségiről, amiről eddig biztosan nem hallottál.


A történelemkönyvek mindig csak a nagy csatákról, háborúkról és a híres emberek tetteiről szólnak. Pedig az elmúlt korok hétköznapi élete legalább ilyen érdekes. Ez a blog arról szól, ami a történelemkönyvekből kimaradt.

Az érettségi már a születése pillanatától közutálatnak örvendett, és évszázadok óta folyamatos viták kereszttüzében áll. Olyan jeles férfi is tiltakozott ellene mint Eötvös József vallás- és közoktatási miniszter. Persze ennél jobbat azóta se találtak ki arra, hogy mérjék a középiskolából kikerülő diákok tudását.

1. Az osztrákok varrták a nyakunkba

Az érettségi vizsgát az osztrákok rendelték el Magyarországon minden típusú középiskola számára 1849. október 9-én. (Igen, az aradi vértanúk kivégzése után három nappal.) Az történt, hogy az Osztrák Császárság oktatását is reformálták éppen, és úgy gondolták, hogy akkor ezt egy füst alatt megteszik Magyarországon is. Valójában nem az osztrákok fejéből pattant ki az érettségi ötlete, hanem ők is a poroszoktól vették át. A bevezetése pillanatában az érettségire jelentkezés egyáltalán nem volt kötelező, csak azoknak, akik egyetemeken akartak továbbtanulni.

Az érettségi bevezetését a magyarok az önkényuralom egy újabb megnyilvánulásának tartották, és németesítési szándékot láttak bele. Valamennyi iskolafenntartó tiltakozott ellene (főleg a hazai egyházak), mert ebben az iskolai autonómia megsértését látták. És persze az is volt. A ellenzők között találjuk Eötvös József bárót is, aki a Batthyány- és később az Andrássy-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere volt.

2. Így változott az érettségi

Az első, 1849-ben kiadott érettségi vizsgaszabályzat szigorú feltételekhez kötötte, hogy hol lehet érettségi vizsgát szervezni. Tehát nem mindegyik iskolában lehetett vizsgát tenni, csak államilag elfogadott központi helyeken. Kezdettől fogva létezett írásbeli és szóbeli része a maturának. A vizsgatárgyak pedig a következők voltak: "anyai vagyis oktatási nyelv", két további nyelv (általában latin és görög), történelem, földrajz és természetismeret. Ez utóbbinak volt része a mennyiségtan is. És persze érettségizni kellett hittanból is – kinek-kinek a saját felekezetének tanítása alapján.

A következő változásra majdnem 40 évet kellett várni. 1884-ben változott ismét a vizsgaszabályzat. Ekkor elrendelték, hogy a vizsgabizottságnak legyen a tagja egy kormányképviselő, illetve engedélyezték, hogy a nemzetiségi nyelvű iskolákban a diákok a saját anyanyelvükön írásbelizhetnek. További szabadságot jelentett, hogy a vizsgázók nem központilag kiadott címek alapján készítették el az írásbeli dolgozataikat, hanem az iskola adott meg címeket, amelyek közül a vizsgabizottsági elnök választott. Változtak a vizsgatárgyak is. Minden iskolatípusban öt tantárgyból volt szóbeli vizsga: a gimnáziumban latinból, a reáliskolában németből, a többi négy tantárgy megegyezett: magyar nyelv és irodalom, Magyarország története, matematika és fizika. A vizsgázónak fizetnie kellett a vizsgáért és az érettségi bizonyítvány kiállításáért is.

3. A lányok érettségije

A lányok 1877 óta érettségizhetnek. Mivel ők a fiúktól elkülönítve lányiskolákban tanultak, amikor az érettségijükre került a sor, el kellett zarándokolniuk a saját iskolatípusuknak megfelelő fiúgimnáziumban, és ott tehettek vizsgát. A lányok érettségijét azért kellett elrendelni, mert ugyanebben az évben megnyíltak az egyetemek a lányok előtt is, és a felvételi követelmény az érettségi volt.

4. Mire jó az érettségi?

Érettségit kezdetben azok a diákok tettek, akik szerettek volna egyetemen továbbtanulni. Számukra az érettségi belépő volt a felsőoktatásba. Később, 1883-tól nem csak a felsőoktatásba jelentett automatikus belépőt, hanem a köztisztviselői karba is. Akinek érettségije volt, az attól kezdve úriembernek számított.

A II. világháború után a kommunista rendszer intézkedései erősen csökkentették az érettségi súlyát. Ettől kezdve a matura nem jelentett automatikus felvételit az egyetemekre. Sőt, inkább egyfajta ideológiai szűrőként használta az új népi hatalom. A vizsgabizottság véleményt mondott a vizsgázó "ideológiai fejlettségéről" is, és ha ebben könnyűnek találtatott (nem volt sem paraszti, sem munkás származású), akkor hiába szerezte meg az érettségit, "helyhiány miatt" elutasították az egyetemi felvételijét. Tovább csökkentett az érettségi súlyát, hogy 1952-ben bevezették az egyetemi felvételi vizsgákat, és ettől kezdve az érettségi eredménye már senkit sem érdekelt.

5. És néhány "népszerű" intézkedés az érettségivel kapcsolatban

A Tanácsköztársaság alatt eltörölték az érettségit – persze 1919 végén ismét visszaállították. De furcsa próbálkozás volt az is, amikor 1974-ben eltörölték az érdemjegyeket az érettségin, és a diákok a következő szöveges értékelés egyikét kaptak a bizonyítványukba: dicsérettel megfelelt/megfelelt/nem felelt meg.

1978-ban pedig egy újabb népszerű intézkedéssel próbálkoztak: eltörölték a történelem érettségit. Ez az intézkedés csak a diákok körében volt népszerű, a történelem tanárok ellenezték, és úgy esett, hogy az ő véleményük többet nyomott a latba. Így aztán hamarosan visszaállították méltó helyére a történelem tantárgyat is.

Az Emelt töri érettségi blogon nem csak a történelem különleges pillanatairól olvashatsz, hanem az érettségi vizsgához is találsz segítséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megjelent a 2024/2025-ös tanév rendje, ilyen hosszúak lesznek a tanítási szünetek
Nagyjából 180 napot kell majd iskolába járniuk a diákoknak. A téli szünet december 20-án, a nyári szünet pedig június 21-én kezdődik majd a következő tanévben.


Megjelent a Belügyminisztérium rendelettervezete a 2024/2025-ös tanév rendjéről, vette észre az rtl.hu.

Ezek szerint a tanítási év első tanítási napja 2024. szeptember 2. (hétfő) lesz. Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. október 25. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2024. november 4. (hétfő).

A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. december 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. január 6. (hétfő) lesz. A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2025. április 16. (szerda), míg a szünet utáni első tanítási nap 2025. április 28. (hétfő) lesz.

A nyári szünet 2025. június 21-én kezdődik és augusztus 31-ig tart. A szünet előtti utolsó tanítási nap június 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. szeptember 2. (hétfő) lesz.

A végzős középiskolásoknak az utolsó tanítási nap a középfokú iskolákban 2025. április 30. (szerda), míg a két évfolyamos részszakmára való felkészítést folytató szakiskolákban 2025. május 30. (péntek) lesz.

A tanítási napok száma oktatási intézménytípusonként változik. A legtöbb intézményben, kivéve a gimnáziumokat, szakgimnáziumokat és szakiskolákat, az éves tanítási napok száma 183. A nappali oktatás rendje szerint működő szakgimnáziumokban a tanítási napok száma 179 lesz, míg a gimnáziumokban és szakiskolákban 180 tanítási napot tartanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nem született meg a baba? Így úszhatják meg a büntetést a gyermektelen babaváró hitelesek
Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben. Kedden azonban elfogadtak egy törvényt, ami majd enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit.


A kedden elfogadott törvény enyhítheti a gyermektelen babaváró hitelesek terheit: nem feltétlenül kell visszafizetniük a kamattámogatást, ha nem született meg a vállalt gyermek – írja a Bank360.hu. A méltányossági eljárás pontos feltételei még nem teljesen tisztázottak, de ígéretes lehetőségeket rejt a törvény.

Az új szabályozás szerint a babaváró és csok hitelesek is reménykedhetnek, de a változások leginkább az első babaváró hiteleseket érintik.

Vrazsovits Rita, a Bank360.hu szakértője elmondta, hogy a törvény időzítése nem véletlen, hiszen sokaknak idén júliusban jár le az öt éves határidő a gyermekvállalásra. Ha nem teljesítették a feltételeket, akkor 2 millió forint körüli összeget kell visszafizetniük, ráadásul a fennmaradó tartozást magasabb kamatokkal törleszthetik tovább, ami akár a többszörösére is növelheti a korábbi, legfeljebb 50 ezer forintos törlesztőrészletet.

Az államháztartásról szóló törvény egy új bekezdéssel egészült ki, ami szerint

a kormányhivatalok méltányossági eljárás keretében részben vagy egészben lemondhatnak az államot megillető követelésről.

A pontos részletek egy kormányrendeletben lesznek meghatározva, amely tisztázza, hogy milyen körülmények között lehet elengedni a büntetést, ha nem teljesültek az állami támogatás feltételei.

Jelenleg is van lehetőség méltányossági eljárásra bizonyos esetekben:

  • Ha a pár egyik tagja megváltozott munkaképességűvé vált, és ezért nem tudtak gyermeket vállalni.
  • Ha igazoltan részt vettek lombikbébi programban, de nem jártak sikerrel, illetve ha a program során derült ki, hogy egészségügyi okok miatt a terhesség nem javasolt.
  • Ha a párnak orvosi igazolása van arról, hogy nem javasolt a terhesség.

    Ezen felül legfeljebb 24 hónapos részletfizetést lehet kérvényezni, ha az egy összegben történő visszafizetés aránytalanul súlyos terhet jelentene a család jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire tekintettel.

    A törvénymódosítás célja, hogy a méltányossági eljárás és az államháztartási törvény szabályozása összhangba kerüljön, ami remélhetőleg további könnyítéseket hoz a babaváró hitelesek számára.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


  • ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Készpénzfelvétel horroráron: évi 100 ezer forint felett az átlagbér költsége
    És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.


    Képzeljük el, hogy az átlagbért egyszerűen ATM-ből akarjuk kivenni. Az Azénpénzem.hu szerint ennek az éves költsége könnyedén meghaladja a 100 ezer forintot. És ha valaki igazán körültekintő, még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is kihasználja, akkor is kábé ennek a felét kell kifizetnie.

    A parlament 2013 novemberében fogadta el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. 2014 februárja óta vehetnek fel banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. Az ötlet az volt, hogy csökkentsék a tranzakciós illeték költségeit, amit a kormány vezetett be. De nézzük meg, hol is tartunk most.

    Az ingyenes készpénzfelvétel összege bevezetésekor éppen az akkori átlagkeresetnek felelt meg, ami 2013-ban 151118 forint volt a KSH adatai szerint. Azonban az idei első negyedévben az átlagkereset kedvezmények nélkül 414,3 ezer, kedvezményekkel 428,8 ezer forint. A medián érték pedig épp csak 500 ezer forint alatt van.

    A portál számításai szerint, ha valaki az átlagbért ATM-ből veszi fel, annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie. Így a költsége évente meghaladja a 100 ezer forintot. Ha még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is figyelembe vesszük, akkor is havonta majdnem 4000 forintot kell fizetni a készpénzért. És ez csak akkor igaz, ha az illető mindig a legkedvezőbb megoldást választja, vagyis a bank saját ATM-jét használja. Így is évente közel 50 ezer forintra rúg a költség.

    A költségek között még nem is szerepel a számla havi díja és a kártya költsége, amelyek egyre magasabbak. Rossz taktika, ha valaki mindig csak a szükséges készpénzt veszi fel az ATM-ből.

    Több bank minimum vagy fix díjat alkalmaz. Például az OTP idegen ATM használatáért 1581 forintot számláz. Ha valaki 10 ezer forintot vesz fel, a költsége majdnem 16 százalék. A Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját ATM esetében is 8,8 százalék, a CIB-nél pedig 12,2 százalék. Minél nagyobb összeget veszünk fel, annál kisebb a költséghányad, de még így is jelentős összegekről beszélünk.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    ÉLET-STÍLUS
    A Rovatból
    Autók tízezreiről kell leszerelni a zöld rendszámot egy új törvénytervezet szerint
    A tervezet célja, hogy kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek kapják meg a kedvezményeket. A plug-in hibridek így elveszítenék a zöld rendszámot.


    Új törvénytervezet látott napvilágot a héten, amely szerint szeptember elsejétől a plug-in hibrid autók nem kaphatnának zöld rendszámot Magyarországon, tudta meg a Pénzcentrum.

    A javaslat szerint a már kiadott zöld rendszámtáblákat is le kell cserélni legkésőbb 2026. november 30-ig.

    A tervezet célja, hogy a zöld rendszámmal járó kedvezményeket a jövőben kizárólag a tisztán elektromos és zéró kibocsátású járművek vehessék igénybe.

    Ha a javaslat átmegy, a plug-in hibrid autók tulajdonosai elveszítik azokat a különleges kedvezményeket, mint az ingyenes parkolás, regisztrációs adómentesség, teljesítményarányos gépjárműadó-kedvezmény, cégautóadó-mentesség és az adásvételkor fizetendő vagyonszerzési illeték mentessége – ezek jelenleg mind járnak a zöld rendszámnak köszönhetően.

    A rendszámcsere nem azonnal történne meg, hanem legkésőbb a következő műszaki vizsga alkalmával.

    A Belügyminisztérium adatai szerint május végéig több mint 41 ezer ilyen autó kapott zöld rendszámot Magyarországon.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: