Az 5 leggyakoribb sportsérülés - így kerülheted el őket!
A sportsérüléseknek két fajtája van: az akut és a túlterheléses sérülés. Az akut sérülés a tipikus sportbaleset, ilyenek például a zúzódások, rándulások, szakadások, ficamok, törések, horzsolások és a sebek.
A túlterheléses sérülés pedig a túlzott vagy helytelen terhelés következménye. Általában egy adott sportágra vagy sportmozgásra jellemző (teniszkönyök, ugrótérd). De ide sorolható az íngyulladás, az ínhüvelygyulladás, a csonthártyagyulladás, az izom-gyulladás, a porcfelszín-károsodások és az ízületi kopások is.
Legtöbbször a nem megfelelő tréning és a rossz felszerelés miatt következnek be különféle sérülések. Bár az is jellemző, hogy nem szánunk elég időt a testünk bemelegítésére. A túlzott megerőltetésből, tartós terhelésből is adódhatnak komoly problémák, például ízületi kopás, krónikus térdfájdalom, sarokfájdalom stb.
Az első fontos lépés, hogy ha sportolni szeretnél, felkészülten és megfontoltan kell nekivágnod. Mérd fel képességeidet, és komolyabb fájdalom vagy sérülés esetén, NE félj elmenni orvoshoz!

Íme az 5 leggyakoribb sportsérülés:
Rándulás
A ránduláshoz akár egyetlen rossz lépés is elég. Gyakran előforduló sérülések ezek, melyek fájdalmasak, de rendszerint szerencsére nincs komoly következményük. A leggyakrabban megránduló ízületek a bokák, a csuklók, a nyak, a könyökízületek és az ujjak. Néha nehéz különbséget tenni a rándulások és a ficam (csontelmozdulások), valamint a csonttörés között, ezért ha tartós fájdalmad van egy adott területen, mindenképpen nézesd meg egy orvossal.
Ficam
Az óvatlan mozdulat eredményei a ficamok. A boka ízületeire különösen focizás, kosárlabdázás és röplabdázás közben ajánlatosabb vigyázni, hiszen könnyen megtörténhet a baj. A váll egy meglehetősen nehezen fejlődő, ugyanakkor igen sérülékeny terület. Csak akkor ajánlatos a váll izmait erősen megmozgató sportba kezdeni – mint a tenisz, a röp-, a kézi- és a vízilabda – ha elég erősek az ott található izmok, ugyanis a vállficam a leggyakoribb súlyos problémát okozó vállsérülés.
Krónikus térdfájdalom
A térdízület sokkal sérülékenyebb, mint gondolnánk. A legtöbb térdsérülés hobbi sportolás közben alakul ki, sportolók esetében a fokozott igénybevétel következtében jelentkezhetnek. Legtöbbször a küzdősportokban, valamint labdarúgásban, jégkorongozásban, kézilabdában, kosárlabdában fordul elő. Ha csak kicsi a szakadás, pár hét alatt magától is meggyógyulhat, súlyosabb esetben azonban műtétre lehet szükség.

Teniszkönyök
Az emberek többsége, ha a fent szereplő diagnózist hallja, azonnal olyan sportsérülésre gondol, amely teniszezés közben alakul ki. A régmúltban ez így is volt, a teniszezés után alakult ki ez a betegség. Mai világunkban már gyakorlatilag mindenkinél kialakulhat, akinek a könyöke túlzottan igénybe van véve, sőt fizikai terheléstől függetlenül is felléphet.
Izom-,ínsérülés
Legtöbbször hirtelen mozdulat, elrugaszkodás, kitámasztás közben szakad el az ín. A sérülés mindig valamilyen okból meggyengült ínon alakul ki (pl. krónikus túlterhelés). Ilyen sérülés, az z Achilles-ín sérülés, ami gyakori a futók körében, "futóbetegségnek" is nevezik.
Pihenj eleget!
Szánj elegendő időt a regenerációra. Hidd el, sokkal jobban fogsz fejlődni, hogyha hagysz elég időt a szervezetednek arra, hogy kipihenje a fáradalmakat. Mindenképpen iktass be minden héten legalább egy olyan pihenőnapot, amikor nem végzel semmiféle edzést, hogy teljesen regenerálódni tudj. Aludni legalább napi 8 órát érdemes, de ha a szerencsések közé tartozol, nyugodtan aludj akár napi 10 órát.
Megfelelő felszerelés
Minden sportot a megfelelő ruházatban, cipőben, védőfelszerelésben végezz el!
Elegendő folyadék
Az edzés előtt, alatt és után is fontos, hogy elegendő folyadékot vigyél be a szervezetedbe. Ez lehet izotóniás ital is, de tökéletesen megfelelő a sima víz is!
Tarts szünetet!
A gyakorlatok alatt fontos, hogy szünetet tarts, hiszen csökkenti a fáradást és a sérülésveszélyt!
Ne hagyd ki a nyújtást!
Sokan elhanyagolják a nyújtást az edzésen, pedig számos dolog van, ami miatt hasznos. Enyhébb változata edzés előtt segít a felkészülésben és abban, hogy elkerüld a sérüléseket. Edzés után levezetésnek nagyszerű. Minimális idő kell csupán, azonban ez jelentősen javíthatja teljesítményedet.
Ne vidd túlzásba!
Legyél tisztában azzal, hogy a tested mire képes és aszerint eddz. Ha magadtól nem sikerül, mindenképpen kérd ki egy szakember segítségét, aki a kezdeti időkben segítségedre lehet. Legalább addig, amíg el nem tanulod az alapokat és megismered tested határait!
Ha érdekes volt a cikk, nyomj egy lájkot!