Apja-lánya randi: cuki, vagy pont olyan szörnyű, mint ahogy hangzik?
Az apja-lánya randi alatt nem valami perverz, beteg dolgot kell érteni (jobb esetben), hanem azt az apai szándékot, hogy megmutassuk tizenévesforma, vagy akár még fiatalabb lányunknak, mit érdemelnek a férfiaktól. Az apukák a csinosan felöltözött, elbűvölő és elbűvölt nő szerepébe helyezik csemetéjüket, és megadják nekik mindazt, amit később majd el kell várniuk jólnevelt párjuktól.

Legalábbis ez volna az alapvető jelentése. A szülői szerepeknek köszönhetően azonban ma már tágabb értelemben is használjuk a kifejezést: apa-lánya randinak hívunk egy egyszerű, közös időtöltést - sétát, fagyizást, vidámparkozást, stb. - is, amit apa és lánya végez.
Az angol metro.co.uk újságírója azonban óva int attól, hogy ezt cukinak vagy elismerésre méltónak lássuk, és hatalmas hibának tartja az ilyesmit. A következőeket írja:
Ha eddig azt gondoltad, hogy az apukák, akik minden héten elviszik kislányukat egy randira, cukik, akkor nagyot tévedsz. Mert ez nem cuki szokás, sokkal inkább ijesztő. De ami még fontosabb, hogy ez a legjobb példája annak, ahogyan a társadalom az apaságról gondolkodik. Caitlin Fladager Facebookján osztotta meg a történetet:
A férjem úgy döntött, hogy havonta egyszer elviszi a lányunkat „randizni” – amikor felöltözhet szépen, és elmennek fagyizni vagy sütizni. Ma volt az első este, hogy elmentek a „randira”. A férjem segített neki kiválasztani, melyik ruhát vegye fel, egy kis táskát is összeszedett neki, kinyitotta előtte az ajtót, hogy úgy érezhesse magát, mint egy igazi hercegnő. Kislányunk is imádta és nagyon boldogan jött haza. Mindig tudni fogja, hogy mit érdemel meg, hiszen az apja igazán jó példát mutat neki.”
Csakhogy ne feledje senki: az igazi hercegnőket 12 éves korukban politikai célokból adták férjhez olyan hercegekéhez , akikkel azelőtt sohasem találkoztak.

Ha azt szeretné valaki, hogy egy lánynak egészséges kapcsolata legyen magával és a férfiakkal, annak nem az a módja, hogy havi egyszer szépen fel kell öltöznie, hogy valami jóban részesüljön.
De a legnagyobb probléma nem is magával a „randi” kifejezéssel van, hanem azzal, hogy az emberek sorban állva gratulálnak ennek a családnak, mert az apa a lányával foglalkozik.
Vannak olyan édesanyák, akik 89 ezer like-ot kapnak Facebookon azért, mert hányást takarítanak, vagy iskolába küldik a gyerekeiket? Természetesen nincsenek. Miért ennyire nagy szám, hogy egy apa a gyermekével időt tölt el?
Miért bébiszitterkedés, mikor egy apa is aktívan részt vesz a gyereknevelésben? Miért annyira meglepő, ha az az ember, aki segített a gyermek megszületésében, időt is tölt vele?
A gyerekeket elvinni szépen felöltözve fagyizni a legegyszerűbb része a nevelésnek. A jópofa része.
Ez az, ahogyan elképzeljük a szülői létet. A legtöbb anya repdesne a boldogságtól, ha így tölthetne időt a gyermekével. Egy síró gyereket belekönyörögni a bevásárlókocsi ülésbe, hogy időben meglegyen a bevásárlás – na, ez a nehéz része.

De nem csak a nők szenvednek amiatt, hogy az apukák bébiszitterkednek vagy „randira” viszik a gyerekeket – a férfiak is. A férfiak csak másodlagos szülök, és ritkán lehetnek igazán együtt gyermekeikkel. Talán ezért van, hogy az apák csupán 14%-a az, aki otthon marad a gyerekekkel, és csak 11%-uk osztja fel ezt az anyával.
A férfiakra irányuló kulturális nyomás miatt látjuk az apákat így: ez a pszeudo-maszkulinitás ("ál-férfiasság") csapdája. Egy tavaly megjelent kutatás kimutatta, hogy a legtöbb férfi inkább munkanélküli lenne, mint hogy nőies munkát kelljen végeznie. A gondozói, felszolgálói, ápolói munkák mind ilyenek. Ezeket a munkákat nem szívesen vállalják el férfiak, mert így lettek beskatulyázva, és a kislányokkal való „randik” is emiatt a kategória miatt jöttek létre.
Az ilyen viselkedés az apa-lánya együttlétet limitálja, és az apákat egy bébiszitter pozícióba kényszeríti. Azt az üzenetet rejti magában, hogy ha egy apa időt tölt a gyermekével, akkor az figyelemreméltó, sőt talán furcsa is.
Szóval: tölts időt a gyermekeddel. De ne használj egy felnőtt kapcsolatra és szexualitásra irányuló szót erre az együttlétre. És nem kell piros pontot kapnia egy apukának azért, mert a gyerekével akar lenni.

Egyet értesz az angol írással? Ellenvéleményed van? Várjuk hozzászólásodat!
Ha érdekesnek találod a cikket, akkor oszd meg!