ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

A nyugodt öregkor titka: mit tehetsz, hogy 70 évesen is élvezd az életet?

Időseket kérdeztünk, elégedettek-e a nyugdíjukkal, és fiatalokat is arról, mire számítanak ilyen téren. A helyzet kiábrándító, de van megoldás.

Link másolása

Te gondolkoztál már azon, milyen életed lesz nyugdíjasként? Miből fogsz élni, kell-e tovább dolgoznod, és mit kéne tenned azért, hogy a lehető legnyugodtabb öregkorra számíthass? Körkérdést tettünk fel Budapest utcáin járva, amiből az derült ki, hogy a tizen-huszonéves fiatalok túlnyomó többségét egyáltalán nem foglalkoztatja ez a probléma.

„Én arra számítok, hogy majd a gyerekeim eltartanak. A mostani nyugdíjakat elnézve másképp nem igazán van esélyem arra, hogy tisztességes körülmények között tudjak majd élni” – mondja a 18 éves Andris. Szerinte a takarékoskodás is opció lehetne, de ahhoz tényleg nagyon előre kellene gondolkodnia az embernek, ő pedig jelenleg nincs azon a szinten. Úgy véli, amíg el nem végzi az egyetemet és el nem kezd dolgozni, felesleges a nyugdíjával törődnie.

A Groupama Biztosító is megkérdezte az embereket egy kutatásban arról, hogy milyennek képzelik el a nyugdíjas éveiket. A válaszokból az derült ki, hogy a többség pihenéssel, utazással, olvasással és főzéssel töltené idejét. A terveik közül azonban nem mindegyiket tartják megvalósíthatónak. Utazni például nagyon sokan szeretnének, de az emberek kevesebb mint fele gondolja úgy, hogy meg is engedheti majd magának.

Sokan úgy gondolják, hogy nem igen számíthatnak majd az államra, a 30 év alattiak szerint például az állami nyugdíjuk csupán 40%-a lesz az utolsó jövedelmüknek. „Szerencsére éppen a fiatalok közül egyre többen döbbennek rá az öngondoskodás fontosságára, és jóval előbb, az előző nemzedéknél 10 évvel korábban kezdenek el takarékoskodni idős korukra. Szükségük is lesz rá, mert a várakozások szerint egy kényelmes megélhetést biztosító nyugdíjhoz átlagosan 100 ezer forint fog hiányozni havonta ” – fejtette ki Halasi Melinda, a Groupama Biztosító főosztályvezetője.

A 24 éves Judit nyugodt nyugdíjas évekre vágyik, ahol ha akar, unokázik, ha akar, akkor pedig utazgat. De szinte biztos benne, hogy ez a forgatókönyv nem fog összejönni. „Nincs sajnos fölös pénzem arra, hogy takarékoskodjak és félretegyek, hiába vagyok vele tisztában, hogy később a javamra válna” – mondja. Szerinte a magyar fizetés nem elég a takarékoskodásra, annyira drága minden.

A nála néhány évvel fiatalabb János sem optimista. Mint mondja, eleve folyamatosan emelik egyre feljebb a korhatárt, így az is jó kérdés, egyáltalán hány éves korában mehet majd nyugdíjba. „Jó esély van rá, hogy ha egyszer eljön ez, már csak a kórházi folyosón fogok majd manőverezni a tolószékemben” – fogalmaz.nyugdij3

„Reálisan nézve egy átlagos, BKV-n járó, cekkeres nyugdíjasként képzelem el magam, aki épphogy csak meg tud élni” – mondja a 19 éves Krisztián. Bár még elég ködös számára, pontosan hogyan keletkezik majd a nyugdíja, valószínűnek tartja, hogy nagyjából semmire nem lesz elég. Igaz, próbál spórolni a diákmunkával megkeresett pénzéből, de ebben segíti, hogy a szülei is támogatják mellette. Ha ez megszűnik, és teljesen a saját lábára kell állnia, sokkal nehezebb lesz majd a helyzete.

Villámfelmérésünk sajnos azt bizonyítja, tényleg a pesszimista elképzelések állnak közelebb a valósághoz. Szúrópróba-szerűen szólítottunk meg három nyugdíjast, és válaszaikból egyöntetűen az látszott, nem elégedettek a helyzetükkel.

A legoptimistább még gépészmérnök végzettségű László volt, aki azt mondta, a nyugdíjának összege ideális, saját magát kényelmesen fenn tudja tartani belőle. Ugyanakkor mégsem ilyen idős korra számított, mivel bár 7 éve nyugdíjba ment 44 év munkaviszony után, azóta is megszakítás nélkül dolgozik saját vállalkozásában. Ennek oka, hogy gyerekeit is támogatnia kell, erre pedig már nem futja nyugdíjából. „Amíg bírom erővel, addig csinálni fogom, elvégre ez is egy szülő feladata” – mondja.nyugdij

A 75 éves Teri körülményei ennél jóval kiábrándítóbbak. Korkedvezménnyel ment nyugdíjba 52 évesen, de még most is alig 49 ezer forintot kap kézhez havonta. Ezért azóta is dolgoznia kell – akkor is épp munkából jött, amikor megszólítottuk. Ráadásul gyerekei meghaltak, így az unokákról is ő gondoskodik. „Elfogadom, mert ez a legjobb, amit tehetek” – mondja beletörődően. Nagyon sok helyen dolgozott, de szerinte mindenhol csak kihasználták.

„Most emeltek rajta valamennyit, de tényleg csak minimális mértékben, így továbbra sem tudok kijönni belőle” – ezt már Kati mondja, aki egészségügyi dolgozóként ment nyugdíjba 16 éve, 33 év munkaviszony után. De neki sem pihenéssel telnek azóta a napjai: három kórházban is megfordult, hogy meg tudjon élni. Ráadásul eleve olyan képesítése van, ami hiányszakmának számít, ezért külön szükség is volt a szaktudására.

Körkérdésünkből tehát kiderült, hogy a huszonéveseket nem igazán foglalkoztatja az öngondoskodás, pedig már ebben az életkorban is fontos lenne gondolni rá. Ha havonta akár csak pár ezer forintot félreteszünk, már nagy esélyünk van arra, hogy nem kell majd szűkölködnünk öregkorunkban.

Ha kíváncsi vagy, nagyjából mennyi nyugdíjra számíthatsz majd, IDE KATTINTVA találsz egy kalkulátort, amivel kiszámolhatod.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: