ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

7 tipp a megfázás leküzdéséhez

Enyhítsd a megfázás tüneteit ezzel a 7 egyszerű trükkel és érezd magad fittnek és egészségesnek télen is!


Ha valaki, én aztán ismerem a felsőlégúti megbetegedéseket, volt bennük részem elégszer. Még mielőtt a kemoterápia kárt tett volna az amúgy sem olyan bivalyerős immunrendszeremben, általános volt, hogy évente kétszer-háromszor kidönt egy ilyen kór, utána meg aztán pláne.

Bár talán klasszikusan influenzás alig voltam, inkább a vírusos torokgyulladásra specializálódtam. Ennek okán már elég profi vagyok abban, hogy mivel érdemes esetleg próbálkozni, hogy a tüneteket mérsékeljük, netán hamarabb meggyógyuljunk.

Össze is szedtem néhány tippet – amikről azért nem állítanám, hogy tuti befutók, mert biztosan mindenkinél más válik be, de az biztos, hogy ártani nem ártanak, ilyenformán egy próbálkozást megérhetnek. A lista szubjektív, saját tapasztalatokon alapul, és a sorrend nem jelöl különösebb preferenciát.

Pozitívra Hangoló: egészség, boldogság, siker

Az ember akkor tanulja meg értékelni az egészség fontosságát, ha egyszer csak nincs. Magam is így voltam vele - 10 évvel ezelőtt a nyirokrákból sikerült meggyógyulnom. De sikerült!

orsi

Ez a blog részben visszaemlékezés, de nagyobb részt mégis inspirálás arra, hogy hogyan lehetünk általában jól. Szóval pozitívra hangolni igyekszik.

1. Csodakeverék

Van egy könyvem, „Természetes antibiotikumok” a címe, abból lestem el ezt a receptet, és már elég sokszor alkalmaztam. A tapasztalat az, hogy ha még az elején kapjuk el a megfázást, akkor akár csodákra is képes a cucc, de ha már benne vagyunk a sűrűjében, amikor először iszunk a keverékből, akkor csak apró lépésekben jön a változás, de azért jön.

És akkor a csodaszer: egy bögre meleg (de nem forró!) vízbe csavarjuk bele egy citrom levét, adjunk hozzá egy evőkanál aloé levet (bevallom, ezt én sokszor kihagyom, mert nem mindig van otthon), 10 csepp echinaceát és 10 csepp grapefruitmag-kivonatot.

megfazas8

Ebből a keverékből naponta háromszor érdemes fogyasztani. Enyhén izzaszt, de a légutakat is tisztítja, ezért lefekvés előtt mindenképpen érdemes felhajtani egy adagot.

2. Grapefruitmag-kivonat

Amennyi jót írnak róla, már lassan ez is olyan mindent tudó csodaszer a szememben, mint amilyennek sokszor az aloé tűnik. De tény, hogy sokféle problémára alkalmazható, aktiválja a szervezet saját védekező rendszerét. Ráadásul, ha megfelelően adagoljuk, nincs mellékhatása – nem én mondom, a szakirodalom, de mellékhatást én sem tapasztaltam.

Arra kell csak ügyelni, hogy tömény formában nem szabad alkalmazni a nyálkahártyákon, mindig hígítani szükséges. A hatóanyaga bioflavonoidokból és glikozidokból áll, előbbiek kiválóan semlegesítik a szabadgyököket – amik ugye a daganatok kialakulásában is szerepet játszhatnak. Mivel ennyire remek hatásai vannak, természetesen megfázás ellen is bevethető, 2 dl vízben (esetleg teában) kell 15 csepp kivonatot elkeverni és meginni, naponta három alkalommal.

megfazas1

Nálam akkor válik be leginkább, amikor este úgy érzem, hogy mintha kaparna a torkom, és felhajtok egy pohár vizet grapefruitmag-kivonattal, na akkor másnap az esetek 90%-ában semmi bajom. Ajánlják még szájfertőzések kezelésére, fogínygyulladás mérséklésére, herpesz ellen, bőrhibákra, aknés problémákra, de még bőrbetegségek kezelésére is.

3. Gyömbér

Az indiai ajurvédikus orvoslás és gasztronómia szerint a gyömbérnek fűtő tulajdonsága van, ezért is inkább a hidegebb, téli hónapokban érdemes fogyasztani. Meg is lepődtem ezen egy indiai főzőtanfolyamon, hogy akkor ezek szerint teljesen elhibázott lépés nyáron gyömbéres-citromos limonádét szürcsölgetni…

De hát a gyömbér azért szerencsére nem csak limonádéban felhasználható, és mivel emésztést segítő hatása van, a konyhában abszolút alapkellék lehet. Mert hát miért ne lehetne télen a sütőtök-krémlevest egy kis gyömbérrel megbolondítani – még a meghűlések kivédésére is jól jöhet. Igen, a gyömbér erre is jó: megfázás, torokfájás kezelésére ajánlott.

magfazas4

Főzhetünk belőle teát, de nem is muszáj ezzel pepecselni, mert gyömbérteából van bőven választék bioboltban vagy egy szupermarketben is. Ha mégis pepecselnénk: a gyömbért lereszelve keverjük össze egy kis mézzel, és abból kanalazzunk be nap közben minél többször egy-egy adagot.

4. Propolisz

A méheknek köszönhetjük ezt a rengeteg hatóanyaggal rendelkező csodaszert. Főként flavonoidok és flavonok vannak benne, de tartalmaz ásványi anyagokat és nyomelemeket is. A propolisz katalizátorként megerősíti az immunrendszert, a sejtek anyagcseréjét fokozza, és állítólag még allergiaellenes hatása is van.

A megfázáson kívül jól alkalmazható a fül-, orr-, torok- és gégebetegségeknél (mint amilyen a nagyon gyakori vírusos torokgyulladás például), köhögésnél, fogínygyulladásnál, fogbetegségeknél, alhasi szervek megbetegedésénél. A már emlegetett szakirodalom azt írja, hogy felsőlégúti megbetegedéseknél egy szelet kenyérre kell 10-20 csepp propolisztinktúrát csepegtetni, azt alaposan megrágva lenyelni.

megggf

Kipróbáltam, egy kanál mézzel is remekül működik a dolog, a toroknak külön jól esik. De toroköblítésre is alkalmas: 2 dl meleg vízhez 5 csepp propoliszkivonatot kell adni, azzal gargarizálni naponta többször. Ha általános immunerősítés is a cél, akkor egy pohár vízbe kell 10 csepp propolisztinktúrát elkeverni, azt meginni, naponta kétszer-háromszor.

5. Gyógyteák

A megfelelő folyadékbevitel a beteg szervezet esetében még fontosabb, mint általában, és persze amikor ilyen bölcsességeket olvasunk, véletlenül se gondoljuk, hogy az energiaital, a kóla, vagy akár a 100%-os narancsléként árult dobozos ital pont megfelelő a célnak. Meghűlésnél alap, hogy forró teára vágyunk – ha meg nem, akkor belénk tuszkolják – úgyhogy ha már tea, akkor lehet olyan is, aminek talán van valamilyen pozitív hatása azon kívül, hogy jól esik.

megfazas6

A választék széles, a teakeverékek beszerezhetők a drogériákban is akár, vagy patikában, bioboltban. Nekem a hársfa – citromfű összekeverése vált be leginkább, annak még az íze is egész jó. Kakukkfűtea köhögésnél jön jól, a kamilla pedig általános gyulladáscsökkentő – és hát persze a kamilla főzettel remekül lehet inhalálni, csak ne felejtsünk el egy kis sót is szórni a vízbe, hogy ne szárítsa ki az arcüreget a főzet.

És igen, a csipkebogyótea is szóba jöhet, C-vitamin-forrás, miegyéb, csak kövessük a csomagoláson leírtakat. Nem szabad leforrázni, áztatni szükséges, ráadásul hideg vízben.

6. Lapacho

Erről egyszer majd írok egy külön történetet, hogyan ismerkedtem meg a lapacho teával, mert megér egy külön posztot. De nem hiányozhat ebből a felsorolásból sem. A lapacho egy dél-amerikai fa fajta, belső, vörös színű kérgéből készítik a lapacho teát. A lapachokéreg gyógyhatású lehet fertőzések esetén, de fájdalomcsillapító hatása is van, és tisztítja a nyirokrendszert. Utóbbi tulajdonsága miatt daganatos betegeknek is ajánlják kiegészítő terápiaként. (Igen, próbáltam én is, 10 éve – nem véletlen, hogy szokott lenni otthon a polcon úgy általában…)

Az immunrendszert erősíti, de emellett gomba- és baktériumölő hatása is van, gombás fertőzések esetében különösen hatásos lehet. Sőt, javallott bőrbetegségek, akár ekcéma kezelésére is. Hogy hogyan kell elkészíteni a teát, arra már elég sok változatot találtam, az arany középút az lehet, hogy érdemes legalább 1 liter forrásban lévő vízhez kb. 4 evőkanálnyi lapachokérget hozzáadni, ezt kislángon még 10-15 percig főzni, majd 5-10 percig állni hagyni, és utána leszűrni.

lapacho

Az íze elsőre talán barátságtalan, mézzel egész tűrhető, de kapható már ízesített változatban is. Van filteres kiszerelés a boltokban, de hát azzal speciel csak bonyolultabban kivitelezhető ez az elkészítési procedúra, meg esetleg kérdéses, hogy mit rejtenek a tasakok. Legjobb a szálas verzió, Müllerben például beszerezhető.

7. Megelőzés

Elcsépeltnek hangzik, de én a saját bőrömön tapasztalom, hogy lehet azért tenni, hogy ellenállóbbak legyünk a megfázások, influenza-szerű megbetegedések ellen. Évekig az ment, hogy egyszer ősszel, egyszer tavasszal garantáltan beteg lettem – hogy vírust szedtem-e be, vagy csak valami bakteriális cucc volt, az változóan alakult, de a forgatókönyv hasonló volt: torokfájás – gyengeség / orrfújás / levegőt nem kapok - köhögés.

Az alaphosszúság 2 hét volt, amiből mondjuk 5 nap ágyhoz kötöttebbre sikerült, de a köhögéses szakasz elnyúlhatott akár önmagában is 3 hetesre. Legutóbb megúsztam, elmaradt az ágynak dőlés ősszel. És egyelőre most is tartom magam, a szezonban.

megfazas2

Lehet, hogy csak szerencsém van, de a megelőzés fontosságára legalább ennyire gyanakodnék. Reggelente bekapok egy 1000 mg-os C vitamint, és ősszel elkezdtem szedni egy multivitamint is. Hetente háromszor-négyszer még reggeli előtt kifacsarom egy grapefruit levét, összekeverem egy kis kanál olívaolajjal és megiszom. Sok gyümölcs, sok zöldség. És heti háromszor sport.

Érezhetően javult az állóképességem és az ellenálló-képességem. Márpedig a cél ez volt, elsősorban. 10 éve egyre inkább ez: hogyan lehet elérni azt az állapotot, amikor minden rendben van, az egészség nem egy vágyott fogalom.

Ha még olvasnivalóra vágytok, összeszedtem még további tippeket: itt a tudományosnak ható verzió, ez itt a bulvárosabb, ez pedig a bio/natúrgyógyászati megközelítés.

Oszd meg barátaiddal is, ha náthásak, influenzásak!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Veszélyes fertőzés terjed Magyarországon – emberek és kutyák is elkaphatják
A galandféreg lappanghat, majd akár a májat, tüdőt vagy az agyat is megtámadhatja. A fertőzés kutyáról emberre is terjedhet – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem.


Galandféreg-fertőzés miatt adott ki figyelmeztetést a Semmelweis Egyetem. Az echinococcosis nevű betegség emberekre és állatokra egyaránt veszélyes, és Magyarországon is egyre több esetet regisztrálnak, adta hírül a Blikk.

A fertőzést leggyakrabban rókák, aranysakálok és kutyák terjesztik.

A peték a fertőzött állatok bélsarával kerülnek a környezetbe, és akár egy évig is életképesek maradhatnak. A kutyák orrára, szájára vagy szőrzetére is rákerülhetnek ezek a peték, amelyek aztán lenyalva az állat szervezetébe jutnak. Így az állatok továbbadhatják a fertőzést az embernek is, például ha megnyalják a gazdájuk kezét, aki kézmosás nélkül étkezik.

Az echinococcosis hosszú ideig tünetmentes lehet, mert a kialakuló ciszták csak ritkán nőnek akkorára, hogy panaszokat okozzanak.

A betegség sok esetben csak véletlenül derül ki, például egy más okból végzett képalkotó vizsgálat során.

A ciszták a májban, tüdőben, lépben, sőt akár az agyban vagy a csontokban is megjelenhetnek. Helyüktől függően különféle tüneteket okozhatnak, például hasi fájdalmat, sárgaságot, köhögést vagy véres köpetet.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának infektológus szakorvosa, Kardics Kinga kiemelte: „nemcsak annak kell orvoshoz fordulnia, aki tüneteket észlel magán, hanem annak is, akinek háziállata igazoltan echinococcosisban pusztult el”. A cisztákat, ha lehetséges, műtéti úton eltávolítják, emellett gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

A szakember hangsúlyozta a megelőzés fontosságát is. Ehhez hozzátartozik a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése, valamint az állattartás higiéniai szabályainak betartása. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

az állati ürülékből származó peték az alacsonyan termő zöldségeken és gyümölcsökön is megjelenhetnek, ezért ezeket mindig alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt.

Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak Európában, 2022-ben 739-et, 2021-ben 592-t, 2020-ban pedig 574-et. Magyarországon is nő a regisztrált esetek száma: 2020-ban 4, 2021-ben 7, 2022-ben 9, míg 2023-ban már 19 beteget diagnosztizáltak.

Kardics Kinga hozzátette, hogy jelenleg több mint 200 zoonózis, vagyis állatról emberre (vagy emberről állatra) terjedő fertőző betegség ismert, de a kutyák és macskák önmagukban nem jelentenek zoonóziskockázatot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Sokkoló fotók Gene Hackmanék otthonáról: patkányok között éltek és haltak meg
A házaspárt idén februárban találták holtan, otthonukban hemzsegtek a patkányok. A nyomozás során sokkoló részletek és fotók kerültek napvilágra a fertőzött birtokról.


Gene Hackman és felesége otthonában rendkívül rossz állapotokat találtak – derült ki a nyomozati anyagokból. A házaspárt februárban találták holtan, és azóta folyamatosan újabb részletek látnak napvilágot az esettel kapcsolatban.

Ahogy már korábban megírtuk, a jelentések szerint a ház több pontján, köztük három garázsban és több fészerben is patkányürüléket találtak. Az egészségügyi dolgozók élő és elpusztult rágcsálókat is észleltek a helyszínen. A szakemberek megállapították, hogy a patkányok a házaspár autóiban is járhattak, vagy akár ott is élhettek.

A birtokon több csapdát is felfedeztek, ami arra utal, hogy Gene Hackmanék hosszabb ideje küzdhettek a rágcsálókkal.

Korábban kiderült, hogy a ház a hantavírus melegágya volt. Ez a fertőzés patkányok és egerek vizeletén, illetve ürülékén keresztül terjed. A vizsgálatok során a szakemberek döglött patkányokat, patkányfészket és rágcsálóürüléket találtak a házban.

A házaspárt áprilisban helyezték végső nyugalomra, egy privát szertartás keretében.

Az ingatlanban uralkodó hátborzongató állapotokról fotók is felkerültek az internetre:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: