19 dolog, amivel tízezreket spóroltam, és még le is fogytam
Néhány éve, gyermekem születése előtt 12 kilós súlyfelesleg volt rajtam. Ennek az eredménye az lett, hogy rengeteget fájt a gyomrom, az egészséges átlagnál magasabb volt a cukrom, de mivel nagyon meggondolatlan módon táplálkoztam, emellett súlyos vashiány is kialakult.
Nem ragozom tovább, elhatároztam, hogy radikálisan változtatok az étrendemen és az életstílusomon, elsősorban azért, hogy a vércukorszintem csökkenjen, és a vasat is pótoljam. Elmondom, mi mindenen változott az életemben.
1. Csökkentettem az ételek adagját
Az alapelv az volt: nem kell annyit enni!
2. Étkezés után ügyeltem a folyadékpótlásra
3. Amúgy is többet kezdtem inni...
...de nem alkoholt és cukros löttyöket. Hanem csapvizet, teát, ásványvizet, kefires italokat. Nyáron például kefirt egy csipet sóval és néhány jégkockával.
4. Beszüntettem a koktélozgatást és az édes martinival is szakítottam
Hetente csak egy alkalommal ittam alkoholt, kizárólag száraz fehérbort, és akkor sem a mennyiség volt a lényeg.
5. Lecseréltem a tejet 1,5 százalékosra,
és csak alacsonyabb zsírtartalmú tejtermékeket vásároltam. Sok sajtot, joghurtot, kefirt fogyasztottam.
6. Éjszaka nem ettem semmit
Ha rám tört a nassolhatnék, és úgy éreztem, már nem bírom tovább, megettem pár szelet almát, pár gerezd narancsot vagy egy kis natúr joghurtot. A gyümölcsös joghurtot otthon készített almás joghurtra cseréltem, néha banánt is tettem bele.
7. A fagyi, sütemény, csoki és más édesség mennyiségét radikálisan csökkentettem
Havonta 1-2 alkalommal engedtem meg magamnak ezt a luxust.
8. Otthon kávéztam
És soha nem édesítettem, csak tejet tettem bele.
9. Még a hús mennyiségének csökkentése is segített
Nem töröltem a listámról a sertéshúst, csak éppen ügyeltem arra, hogy miként készítem el. Leginkább zöldségekkel sütve ettem. Inkább csirkét ettem, néha pulykát, marhahúst egyáltalán nem. A köret rendszerint sült, párolt zöldség volt vagy saláta.
10. Nem ettem egy évig rántott húst
Sajnos tényleg hizlal, különösen úgy, hogy ha rizzsel, sült krumplival, krumplipürével eszed, és jókora adag tartármártással együtt fogyasztod...
Zöldséget igyekeztem bevált piaci árusoktól szerezni, vagy olyan helyekről, ahol valami éppen olcsó volt.
Figyeltem az árakat a boltban, és a legolcsóbb (de nem a legrosszabb minőségű) tejterméket, alapanyagokat vásároltam meg. Igen, képes vagyok továbbmenni 150, 200 métert vagy többet is 20-30 forint különbségért, mert a sok kis árkülönbözet összeadódik és havonta ezreket jelenthet.
Rengeteg zöldséget ettem, és kevesebb húst, és meglepetésemre sokkal kevesebbet költöttem. Akkoriban csak ezen havonta 15.000-20.000 forintot spóroltam.
11. Darált hús helyett darált napraforgómagot használtam,
vagy diót. Itt egy kis csalás volt: a dió a nagymamám kertjében termett, ingyen jutottam hozzá, egyébként nagyon drága. A napraforgót a paradicsomos szószhoz, a diót a tejfölöshöz használtam.
12. Beiktattam húsmentes napokat
Megtanultam vega, sőt vegán módon készíteni például a paprikás krumplit. (Ennek a vega barátaim nagyon örültek.)
13. A házhoz szállítós, rendelős kajákról leszoktam
Ha jó minőségű ételeket akartam enni, drágábbakat kellett vásárolnom. A vonalaimra is ügyelő étrendek pedig már annyiba kerültek volna, mint egy heti élelmiszer-vásárlás ára... Minden nap bevittem magammal a munkahelyemre az előre elkészített ebédet.
14. Télen húslevessel vagy zöldséglevessel zártam a napot, nyáron salátával
Ez volt a vacsora a szénhidrátban, zsírban, kalóriában gazdag vacsi helyett.
15. Eszméletlenül sokat gyalogoltam
Mivel egészségi okok miatt a futás és egyéb sportolási lehetőség eleve ki van zárva, gyaloglással pótoltam a mozgást. Nem vettem bérletet, nem szálltam fel 2-3 megálló miatt semmilyen járműre. Télen sem! A munkahelyemre és a baráti találkozókra is gyalog jártam, volt, hogy napi 22 kilométert legyalogoltam. Vállaltam, hogy ezzel korábban kell kelnem, és valamivel később érek haza.
16. Péksütemény? Fehér kenyér? Köszi, de nem!
Rászoktam a teljes kiőrlésű liszttel, illetve a magokkal, durvára őrölt rozzsal készült barna kenyérfélékre. Persze sokkal kevesebb kenyeret ettem amúgy is, max két szeletet naponta.
17. Barna rizs a fehér helyett
Még finomabb is!
18. A gyümölcsökre is ügyeltem
Figyeltem arra, hogy ne a magasabb cukortartalmú gyümölcsöket fogyasszam, kerültem az aszalt gyümölcsöket, és bár minden nap volt gyümölcs az étrendben (legalább egy szem alma), nem ettem túl sokat belőle. Inkább a zöldségfélék arányát növeltem.
19. Ellenálltam a kísértésnek
Pedig volt bőven. És kínálgatás is: csak egy kis ezt egyél, csak egy kis azt kóstolj meg és a többi.
Havonta átlagosan 40 ezer forint megtakarítás.
Mínusz 12 kilogramm testsúly.
Normális vérkép.
Jobb közérzet, ruganyosabb mozgás, kevesebb fájdalom.
44-es és egy szélsőséges pillanatban 46-os ruhaméret helyett: 40-es. A megtakarított pénz egy részéből persze új, kisebb ruhákat kellett venni, de a nagyméretűeket elraktam, és a terhességem idején újra hordani tudtam őket.
Te mit tennél a listára? neked mi a bevált módszered?