10 alapvető dolog állásinterjú előtt - mégis sokan elfelejtkeznek róluk
Egy jó CV-vel és motivációs levéllel elérted, hogy behívtak interjúra, most már “csak” az állásinterjún kell sikeresen teljesítened? Bár ez sem tűnik nagy ördöngösségnek vagy lehetetlennek, sokan mégis olyan apróságokon csúsznak el, amiket józan, paraszti ésszel evidensnek gondolnánk. Egy kis hiba is elég a nagy buktához - lássuk, mire érdemes odafigyelni.
1. Óvatosan a Facebookkal
Nem minden leendő munkaadó első dolga, hogy ránéz a pályázók Facebook-oldalára, de bárki megteheti - és ez már egyáltalán nem számít különleges esetnek. Mégis sokan csak legyintenek, ha ezt hallják. Pedig pár kattintással megoldható, hogy eddigi és jövőbeli képeink, posztjaink ne mindenkinek, csak az ismerőseinknek jelenjenek meg. Erre pedig érdemes odafigyelni, nehogy egy durvább buliból származó fotó vagy egy temperamentumos/nem kellően átgondolt bejegyzés miatt bukjuk el az álommelót.
2. Alaposan nézz utána, mivel foglalkozik a cég
“Őszintén szólva nem tudom pontosan, mivel foglalkoznak, de a hirdetésük nagyon tetszett, és úgy gondolom, alkalmas lennék a feladatra.” Egy tipikus példája annak, amikor valaki egyáltalán nem nézett utána a cég tevékenységének, ahová pályázik, de reméli, hogy jó dumával majd kimagyarázza. Nos, ez az, ami biztosan nem fog működni. Ez olyasmi, mint amikor az első randin a másiknak egy idő után világos lesz, hogy a társkereső-oldalon 1. nem olvastuk el, amit saját magáról írt 2. sem azt, hogy milyen partnert keres 3. de még a képeit sem néztük meg.
Egyszóval alaposan utána kell nézni előzetesen a vállalatnak, el kell olvasni mindent, amit a honlapról, a Facebook-oldalukról, a YouTube-videóikból (ha vannak) megtudhatsz. Sőt, érdemes a Google-ben is rákeresni, hogy képben legyél az esetleges sajtóhíreket, a legújabb fejleményeket illetően is.
3. Ne félj használni a kapcsolataidat
Nem a protekció igénybevételére szeretnénk buzdítani, de az előzetes tájékozódás érdekében vétek nem kihasználni a meglévő lehetőségeket. Ha például egy üdítőket gyártó cég területi képviselői pozíciójára pályázol, és van olyan ismerősöd, aki hasonló munkakörben dolgozik, vagy akár régebben dolgozott, mindenképpen érdemes felvenni vele a kapcsolatot. Általában is érdeklődhetsz nála, hogy mit érdemes tudni egy ilyen munkakörrel kapcsolatban, mik lehetnek a nehézségek stb. De az állásinterjúval kapcsolatban is kérhetsz tőle tanácsot, például hogy melyek lehetnek a kritikus kérdések, amelyekre számítani lehet, vagy hogy körülbelül milyen összeget mondj, ha a bérigényre rákérdeznek.
Sőt, még az is lehet - viszonylag kicsi országban élünk -, hogy a konkrét cégről is vannak információi az ismerősödnek, sőt, akár az interjúztatódat is ismerheti. Márpedig minél több dolgot tudsz meg róla és arról, hogy mit (nem) szeret, annál nagyobb esélyed van egy sikeres interjúra.
4. Gyakorlás a tükör előtt

Lehet, hogy első hallásra furcsán vagy kicsit dedósan hangzik, de interjú előtt érdemes a tükörnél gyakorolni. Persze ha 45 éves vagy, és most mész a 100. interjúdra, akkor ezt a pontot átugorhatod. De ha pályakezdő vagy, vagy ha úgy alakult, hogy eddig csak néhány interjún voltál, miközben hajlamos vagy izgulni interjúhelyzetben, mindenképpen gyakorolj!
Azzal, hogy a biztosan terítékre kerülő kérdésekre a tükörképednek válaszolsz, óriási lépést teszel a magabiztosabb fellépés irányába. (Ez egyébként nem is annyira könnyű, mint ahogy elsőre tűnik - de pont ezért lesz hatásos a gyakorlás.) Érdemes többször is elpróbálni, interjú közben látszani fog rajtad az eredmény! Sőt, akár a tesód/párod/lakótársad/haverod is megkérheted, hogy bújjon az interjúztató bőrébe - az ilyen gyakorlás még hatékonyabb.
5. Rossz lehelet
Ez megint egy olyan evidencia, amire - azt hinnénk -, mindenki gondol. Csakhogy ez nem így van. A tartós rossz lehelet ugyanis egy alattomos dolog abból a szempontból, hogy akit érint, egy idő után hozzászokik. Vagyis nem tűnik fel neki a saját szájszaga (egyébként se könnyű beleszagolni a saját szánkba…). Tehát lehet, hogy te nem is tudsz róla, mégis kellemetlen szagú a leheleted. Ha például van egy vagy több szuvas fogad, esetleg fogínygyulladással, ne adj’ isten fogínysorvadással küzdesz, nagy az esélye, hogy ez a lehelleteden is érződik. A rossz leheletet okozó baktériumok melegágya a fogkő, ami a fenti betegségek egyik kísérője is. Márpedig a fogkő magától nem múlik el - ahogy az általa okozott szájszagot sem szünteti meg egy fogmosás. Ha tehát a legkisebb kétséged is felmerül, érdemes állásinterjú előtt felkeresni egy fogorvost, és kérni egy szakszerű fogkőeltávolítást.
6. A volt munkahelyedről jót vagy semmit

Országos bunkó volt a főnököd, aki minden szakmai és emberi normát felrúgva, megalázóan rúgott ki? Volt egy (-két) szemét munkatársad, akik ellehetetlenítették a munkádat, a hátad mögött rágalmaztak a főnöknél, és végül jól ki is fúrtak az állásodból? Még ha így is jártál, akkor sem jó ötlet erre részletesen kitérni, mikor felmerül a kérdés: miért hagytad ott az előző munkahelyed.
Visszatérve a randipéldához: ez olyan, mintha az első randin az exed kezdenéd ócsárolni. Még ha, tegyük fel, igazad is van: a másik rögtön arra gondol, hogy majd engem is így beszél ki a következő randiján? Ilyenkor érdemes elővenni a diplomáciai érzéked, és egy kissé kimértebb hangot megütni. Mondhatod például, hogy szakmai és emberi szempontból is jelentkeztek olyan különbségek a főnököd/munkatársaid és közted, amelyeket, bármennyire is igyekeztél, nem lehetett áthidalni. De olyan frázisokat is elpuffogtathatsz, hogy úgy érezted, elérted, amit azon a helyen el lehetett, és szeretnél szakmailag továbbfejlődni/egy új területen kipróbálni magad.
7. Óvatosan a parfümmel
Ismét egy olyan szempont, amely jelentéktelennek vagy triviálisnak tűnhet, mégis sokan átsiklanak felette. Márpedig a túl intenzív illatszerhasználat visszaüthet. Aranyszabály, hogy sosem “parfümözzük túl” az interjúztatót. Persze mondhatnák, hogy oké, hogy ez fontos, de tényleg ennyire? A válasz pedig az, hogy tényleg. Arról nem is beszélve, hogy sokan hiperérzékenyek az illatokra, nekik a szokásos illatmennyiség töredéke is elegendő a szagok érzékeléséhez. Egy ilyen interjúztató esetében kiváltképp rosszul jön ki a túl sok parfüm használata. A kevesebb néha több.
8. Ezt (ne) mondd, ha a hobbijaid kerülnek szóba
Sokan félreértik a CV-k “hobbik” rovatát, és elkezdik sorolni a magánéletük kizárólag számukra érdekes, mindenki más számára érdektelen és unalmas részleteit. Az állásinterjún is elő szokott kerülni ez a témakör, pedig amikor a szabadidőről kérdeznek, nem elsősorban arra kíváncsiak, hogy hogy van a macskád, a párod vagy az anyukád. Ezekre elég egy mondat: szeretem a családom, sok időt töltök velük.
Érdemes inkább az aktív tevékenységeket sorra venni: például ha önkéntes munkát végzel valahol, vagy sportolsz. Természetesen azt tartsd szem előtt, hogy mi a megcélzott pozíció. Egy kutyapanzió recepciósánál nagyon is számít, hogy imádja a kutyáját, egy idősotthon munkatársánál pedig kimondottan ajánlott részletezni a közös programokat anyukáddal.
9. Küldj köszönő e-mailt

Egy állásinterjú után joggal várod, hogy majd értesítenek - akár pozitív, akár negatív az eredménye a te szempontodból. Más kérdés, hogy ez Magyarországon egyáltalán nem magától értetődő, és sokszor csak abból tudja meg az ember, hogy nem őt választották, hogy nincs semmilyen visszajelzés.
Ahelyett azonban, hogy ezen keseregsz, inkább előzd meg a problémát: az interjú után küldj te egy e-mailt, amiben megköszönöd, hogy fogadtak, és ismét elmondod, hogy úgy érzed, ez a neked való munka, amit remélhetőleg meg fogsz kapni. Hozzáteheted, hogy ha netán nem kapod meg az állást, akkor is örömmel veszed, ha leírják, miben kéne fejlődnöd. Egy ilyen köszönőlevél biztosan felkelti a vezetőség figyelmét, hiszen szokatlan, mégis jópofa, kedves gesztus.
10. Apróságok, amelyek semmibe sem kerülnek, mégis rengeteget számítanak
Természetesen ezer és egy olyan dolog van, ami fontos egy állásinterjú szempontjából, és nem lehet bezsúfolni tíz pontba. Mindegyiket nem vesszük sorra, de néhányat pár szóban azért igen. Ilyen például a pontosság: egy késéssel totál elszúrhatod a dolgot.
A másik a megjelenés: nagyon fontos, hogy jól ápolt legyél, és a tested, arcod, kezed minden egyes négyeztcentimétere erről árulkodjon. Az öltözködés is alapvető az első benyomás kialakítása szempontjából, de nem arról van szó, hogy a lehető legdrágább ruhákat vedd fel. Sokkal fontosabb, hogy saját magadat add, a saját stílusod szerint öltözz. Ugyanígy például a frizurád sem kell, hogy a legdrágább sztárfodrász műve legyen, egy eredeti ötlettel - például hogy másképp fésülöd - ezt is tökéletesen fel lehet dobni.
A lényeg, hogy ne a legújabb divatlapban szereplő modell ruházatát próbáld rekonstruálni, hanem a saját szempontjaid, a saját egyéniséged legyen a döntő a megjelenésed kialakításában. Illetve az, hogy a lehető legjobban érezd magad a bőrödben - hiszen ekkor tudod önmagad adni, és kihozni magadból a maximumot.