EGER
A Rovatból

Kiderül, hogy lesték meg a férjek a csalfa feleségeket – az egri nők élete Veronka, a sütőasszony meséje után



Erzsébetet legtöbbször rózsákkal a kötényében, kosarában ábrázolják. Ennek eredete az a legenda, amely szerint férje halála után Erzsébet továbbra is gondoskodott a szegényekről. Egy alkalommal kenyereket vitt nekik, de közben sógorával, Henrikkel találkozott. Mikor a férfi megkérdezte, hogy mit visz a kosarában, Erzsébet – attól félve, hogy megtilthatják neki a jótékonykodást - azt válaszolt: rózsákat. Amikor megmutatta a kosarát, a kenyerek helyett illatos rózsák voltak benne.

A Palotában található egyik becses kincs is egy nőhöz kapcsolódik. Itt található ugyanis Mária Terézia koronázási palástja.

A következő állomáson, a Főegyházmegyei Könyvtárban a mennyezeten a Tridenti zsinatot ábrázoló freskó látható, benne Szűz Mária alakjával. Itt is részt vehetsz nőket is bemutató programon, ahol a gazdag könyvgyűjtemény mellett könyvritkaságok, ősnyomtatványok, kéziratok alapján ismerheted meg a magyar királynők, királynék és szentek életét.

A Líceum tetején található Varázstoronyban, a Camera Obscuráról az a monda járja, hogy régen ezzel követték nyomon a csalfának vélt feleségeket. A tükrös szerkezet ugyanis fentről mutatja a város utcáit, a képet egy asztallapra vetítve.

Eger legnagyobb parkjában, az Érsekkertben található a Múzsák ligete, itt minden fát egy-egy híres ember ültetett el.

És persze kihagyhatatlan néhány pohár bor a Szépasszonyvölgyben. A terület nevének eredetéről több feltételezés is van. Egyik szerint a "szép asszony" az ősvallás egyik istenasszonyára, a szerelem istennőjére utal, mások szerint ennél egyszerűbb a magyarázat, mert a „szépasszony” egy nagyon szép, és sok borfogyasztó férfi örömére igencsak kikapós úriasszonyt takart, aki a Völgyben élt régen.

Ha pedig mindezek után megéheztél, akkor térj be egy vendéglőbe, és egyél egy húslevest arra emlékezve, hogy a hős egri nők a forró szurkot és gőzölgő levest öntötték a törökök nyakába.

Ráadásnak egy híres alkotás, amely többszörösen is kapcsolódik az egri nőkhöz:

Székely Bertalan: Egri nők

Az Egri nők című monumentális (227-szer 176,5 centiméteres) festményt 1867-ben festette Székely Bertalan. Az olajfestményt a következő évben kiállították Egerben, a helyi nőegylet gyűjtést indított a kép megszerzésére. Adományokból két hónap alatt összegyűlt a szükséges összeg, amelyből az egri nők a képet az akkori Magyar Nemzeti Múzeum számára megvásárolták. A nagy méretű kép hátán ma is ott a címke: „Az egri nők ajándékozták 1868. május 5-én”.

További információk ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGER
Ilyen volt-ilyen lett fotók: érdekes megnézni milyen volt Eger régen és ma
A város lelkes fotósa rendszeresen oszt meg képeket a nevezetessebb helyekről, de az eldugott utcákról is.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2023. július 13.



Eger lelkes fotósa Vámossy Béla rendszeresen készít ilyen volt-ilyen lett fotókat a településről. Érdekes megnézni, hogy milyen volt több évtizede a történelmi város.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
EGER
Eger múlt és jelen: ilyen volt - ilyen lett képek
Értékmegőrzés, nosztalgia, múltidézés, időutazás? A város egyik fotósa szívesen megy utána egy-egy régi képnek, hogy megnézze, ma mit látni ugyanabból a szemszögből.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. augusztus 09.



Eger egyik ismert fotósa szinte naponta örökíti meg kedvenc városa hétköznapjait, ünnepeit. Ugyanakkor szívesen tesz időutazást is: régi képek, képeslapok nyomába ered, hogy a sok évtizede készült képeket újrafotózza és megmutassa, mennyit őrizett meg, vagy alakított át a város napjainkra.

Íme egy újabb válogatás:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

EGER
Eger őszi napsütésben: a fotókon szinte tapintható a kellemes, andalító meleg
A történelmi város csábít egy jó kiadós sétára. Ehhez most fotókat is mutatunk.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. szeptember 29.



Eger az egyik legnaposabb városunk, és ezt a koraőszi időben meg is mutatta. A történelmi falak között szinte tapintható a napsugarak melege, amelyek egy kiadós sétára hívnak. Íme pár kedvcsináló fotó hozzá:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

EGER
Megújult a Lenkey-ház Egerben: a gyerekeket játékos elemekkel, felpróbálható ruhákkal, kézbe vehető tárgymásolatokkal várják
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. március 29.



Megújulva várja a látogatott Egerben a Lenkey-ház - közölte a működtető Dobó István Vármúzeum. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.

A kiállítás Lenkey János életútját mutatja be történeti és irodalmi dokumentumok, relikviák segítségével. De látható bátyjához, Lenkey Károly ezredeshez, valamint más, az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban részt vett neves egri személyiségekhez köthető tárgyak másolatai is.

Az iskolás gyerekeknek játékos, interaktív elemek és a kézzelfogható műtárgymásolatok, felpróbálható ruharekonstrukciók teszik élménnyé a látogatást.

Az 1807. szeptember 7-én született Lenkey János osztrák katonaiskolákban eltöltött hosszú évek után előbb a 33. gyalogezredben, majd a 6. Württemberg huszárezrednél teljesített szolgálatot, 1845-től mint századparancsok. A márciusi események híre 1848-ban Galíciában érte, ahonnan a forradalom hívó szavára májusban szökött haza századával, tettükkel példát mutatva más külföldön állomásozó magyar katonáknak. Ezt követően a délvidéki harcokban, majd Komárom ostrománál tüntette ki magát. Kossuth Lajos 1849. márciusában nevezte ki tábornokká. A világosi fegyverletételt követően a többi aradi vértanúval együtt hadbíróság elé állították, a kivégzést csupán megbomlott elméje miatt kerülte el. Az aradi várbörtönben 1850 februárjában halt meg, hamvait 1936-ban hozták haza szülővárosába, és temették el ünnepélyes keretek között bátyja és édesanyja mellé az egri Kisasszony temetőben.

Bővebb információk: ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET: