CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból

„Nagyon jól érzem magam itt!” – képriport egy igazi mesteremberről, Gerő Gyula cipészről

Dolgozhatott volna külföldön vagy nagyobb helyeken, ő mégis a maga ura maradt. Az év 365 napján várja kuncsaftjait VI. kerületi kis cipészüzletében.


Gerő Gyula közel öt évtizede űzi a cipészmesterséget - Budapesten, a VI. kerületi Szondi utcában található műhelyében több mint 20 éve dolgozik.

Gyermekként nyolc évet töltött intézetben, majd a szakmunkásképzőben elkezdte kitanulni a susztermesterséget, amit az érettségi és a cipészszakma megszerzése után az akkori Bőripari Technikum szakirányú továbbképzése követett. A későbbi évtizedekben többek között Medgyessy Péter volt miniszterelnök családtagjai is visszatérő ügyfelei voltak.

Pályája elején, a '70-es években egy cipő sarkalása 20 Ft-ba került nála, míg most, 2021-ben ugyanez a javítás 3000 Ft-ba kerül. Magát fiatalpártinak tartja, az ifjabb korosztállyal is gond nélkül megtalálja a hangot. Saját bevallása szerint csalódással tölti el, hogy az utóbbi években egyre kevesebb hálás emberrel találkozik.

Ennek ellenpéldájaként mesélt egy még évekkel ezelőtt hozzá betérő vidéki ügyészről, aki szigorúan kijavította a cipészt, mikor Gyula véletlenül „Ügyvéd úr”-nak szólította „Ügyész úr” helyett. A férfi azonban néhány nappal később az asszisztensén keresztül küldött egy hálálkodó levelet, amiben méltatta elegáns cipője profi, szakszerű megjavítását.

Gyula kis cipészboltja nagy ismeretségnek örvend a környéken, minden korosztályból vannak vásárlói. Látogatásunkkor, a vele való beszélgetésünk alatt is kétpercenként köszöntek be neki a bolt előtt elhaladó emberek.

Műhelyének ajtaja az év 365 napján nyitva van, már csak azért is, mert a cipők javításához használt ragasztók miatt folyamatos szellőztetésre van szükség. Így a téli hidegben is gond nélkül tárva-nyitva hagyja műhelye ajtaját.

Gyula úgy látja, hogy a cipészmesterség az elmúlt 20 évben kezdett el szépen lassan kihalófélben lévő szakmának számítani. Árulkodó jel, hogy a 70-es években rendkívül vonzó szakmának számított, olyannyira, hogy szigorú előfelvételiket kellett tartani a technikumokban. Gyulát már át akarták csábítani az egyik nagy nemzetközi konkurens céghez is, de ő saját műhelyében maradt, a maga uraként.

Három évvel ezelőtt valaki 18 millió forintot ajánlott fel neki, ha eladja a műhelyt, de ő nem állt kötélnek. Kérdésünkre, hogy miért döntött így, kivirágzó arccal csak annyit mond: „Mert nagyon jól érzem magam itt!”.

Számára nagyon fontos a vásárlói kör: hivatásaként tekint a szakmájára, nagyon komolyan veszi az ügyfélbarát hozzáállást, képes nyitvatartási időn kívül is bemenni boltjába, ha egy valaki csak hétvégén tudja a cipőjét javítás után átvenni.

A '70-es években lehetősége lett volna Németországban a München melletti Starnbergben folytatni az életét, de ő mégis Magyarországon maradt. Ahogy fogalmaz, már itt is fog elmenni.

A különleges humoráról ismeretes cipész a sok megpróbáltatás ellenére rendkívül pozitívan tekint vissza az életére. Feleségét viccesen „főbérlőnek” nevezi, indokolva ezt a házasságukon belüli nőuralommal.

Mindenkit szívesen fogad egy-két szóra, aki belátogat a műhelyébe. Ezt jól mutatja, hogy bár látszik, épp el van úszva a munkáival, a történetmesélésben nagy rutinja van.

Két munka között heti kétszer-háromszor pedig megjátssza a Tippmixet, figyeli az aktuális focihíreket a fogadásokhoz - volt válogatott focistaként ez nála nem is lehet kérdés.

Szakmája szépségét az apró örömökben leli meg: például mikor látja, ha valaki örül a megjavított cipőjének, amit ismét használhat. Amire Gyula igazán büszke, arról pedig szerényen úgy vall:

Nem túl nagy dolog, amire büszke vagyok, de az azért megdobogtatta a szívem, mikor az egyik általam tervezett cipő egy szakbolt kirakatában volt elhelyezve.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
„Legyetek bátorak!” – a legerősebb fotók a Tisza Párt szombati tüntetéséről
Piros-fehér-zöld volt a Kunigunda utca a szombati tüntetésen a rengeteg magyar zászló miatt. Fotósunk egy tucatnyi képen örökítette meg a legjobb pillanatokat.


Százezres tömeget várt Magyar Péter szombat délután az MTVA-székházhoz meghirdetett tüntetésre.

„Ha eleged van a kormányzati propaganda folyamatos hazugságaiból, ha olyan országot szeretnél a gyerekeidnek és unokáidnak, ahol a szólásszabadság és a valós tájékoztatás az alap, akkor köztünk a helyed!”

– írta a Tisza Párt az esemény rövid leírásában.

Ha a remélt nagyságú tömeg talán nem is jött össze, így is rengetegen gyűltek össze a délután három órára meghirdetett kezdésre. A szervezők többször is elmondták a színpadon, hogy ennél nagyobb tüntetés ezen a helyszínen még nem volt.

A nagyjából két és fél órás demonstráción Magyar Péter mellett felszólalt Nagy-Bandó András, Hadházy Ákos, Incze Zsuzsa, Nagy Navarro Balázs, Bruti és Nagy Ervin is.

Fotósunk, Nagy Boglárka ilyennek látta a Tisza Párt szombat délutáni megmozdulását:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Körbekordonozott közönség, mesterlövész a tetőn – így gyülekeztek a résztvevők Orbán Viktor október 23-i beszédére
Orbán Viktor szerda délelőtt a Millenárison áll színpadra. A közönség csak karszalaggal, egyetlen irányból közelíthette meg a helyszínt.


Csak karszalaggal, csak a Fény utcai piac felöli oldalról juthatott be a közönség a Millenáris Parkba, hogy meghallgassák Orbán Viktor október 23-i ünnepi beszédét.

Az újságírókat hermetikusan elzárták, a helyszínt mesterlövészek biztosítják.

A színpadon 10-kor kezdődött a műsor, Orbán Viktor 11-kor áll majd színpadra.

Fotógalériánk a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Galéria: több ezer fiatal vonult a Rákóczi Szövetség 1956-os megemlékezésén
A Kárpát-medencei középiskolások és egyetemisták – lengyel társaikkal együtt – a történelmi helyszíneknek számító Műegyetem és Bem tér között vonultak fel zászlóikkal.


Már kedd délután megkezdődtek az idei október 23-i megemlékezések. A Rákóczi Szövetség közleménye szerint közel 8000 Kárpát-medencei középiskolás és egyetemista kapcsolódik be október 23-i programjaikba lengyelországi társaikkal együtt, hogy tisztelegjenek 1956 hősei előtt és élményszerű ismereteket szerezzenek a forradalomról és szabadságharcról. Budapesten a Gloria Victis 1956-os emlékünnepségen októberben 3000 fiatal vesz részt. Mellettük a Szövetség szervezésében 111 középiskola 5000 diákja utazik a Kárpát-medencében legalább egy határ átlépésével egy másik magyar közösséghez ünnepelni.

A három napos rendezvény meghatározó eleme – az állami ünnepség részét képező – műegyetemi megemlékezés. Itt ünnepi beszédet mondott: Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint a külhoni diákok nevében Sörös Andor vajdasági egyetemista.

A Műegyetemtől indul a fáklyás felvonulás a történelmi útvonalon a Bem térre, ahol megemlékezés és koszorúzás várta az emlékezőket.

A Szeretlek Magyarország fotósa a helyszínen járt, galériánkban megtalálhatók a Rákóczi Szövetség megemlékezésének képei:

Október 23-án a várhatóan a két legnagyobb esemény a kormány és a Tisza Párt megemlékezése lesz. Ezek helyszín szempontjából egymáshoz közel, de időben néhány órás eltéréssel lesznek megtartva. Míg Orbán Viktor Budapesten, a Millenárison mond ünnepi beszédet délelőtt 11 órától, Magyar Péterék október 23-án 15:00 órára várják az embereket a Bem térre, ahonnan a Széne térre fognak átvonulni.

@szeretlekmagyarorszag.hu Elindultak az 56-os ünnepségek, először a Rákóczi Szövetség, és az önkéntesen, egy szabadnapért cserébe felutazó diákok sokasával #október23 #1956 #rákócziszövetség #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:


CÍMLAPFOTÓK
Fotókon a Farkasréti temető, ahol mindenszentek és halottak napja előtt már rengeteg gyertya ég
Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. október 31.



Mindenszentek és halottak napja előtt már sokan ma kimentek a temetőbe, hogy megemlékezzenek szeretteikről. November 1-jén ünnepeljük az összes szentet, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg - közli a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. Azt írták: ezen a napon "imáinkban emlékezzünk meg azokról a szentekről, akik példájukkal megmutatták nekünk", hogyan kell követni Jézust.

Fotósunk a Farkasréti temetőben járt, és az ünnep előtti estén készített képeket:


Link másolása
KÖVESS MINKET: