KÉK HÍREK
A Rovatból

Újabb siker az otthonápolás elismeréséért folytatott kampányban, de küzdenek tovább

Nő a díjazásuk, és biztosítási időnek számít az ápolás, de nincs megállás, mert továbbra sem számít munkaviszonynak az otthonápolás.


Az év utolsó napjaiban újabb sikert hozott az otthonápolók munkájának elismeréséért a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület és a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoport által az aHang felületén indított kampány. A január 1-től életbe lépő törvénymódosítások közé bekerültek a kampányt indító szervezetek egyes fontos módosító javaslatai, melyek csökkentik az otthonápolók kiszolgáltatottságát.

A tavaly májusban indított kampány célja az volt, hogy az állam ismerje el munkaként és díjazza annak megfelelően (legalább a mindenkori minimálbér összegével) minden otthonápoló munkáját.

Az ápolási kampány nyomán támadt társadalmi összefogásnak köszönhetően

2019. január 1-jétől minden kategóriában nő az ápolási díj összege,

lesznek családok, amelyekben több mint 70 ezer forinttal, azaz több mint 200 százalékkal. Az elmúlt években nem volt olyan nagy hatású társadalmi kampány, amelynek hatására valóban javult volna több tízezer ember helyzete.

A Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesületnek küldött minisztériumi levélből kiderült: a kampányoló szervezetek több olyan javaslata is bekerült a törvénybe, amelyek csökkenti az otthonápolók kiszolgáltatottságát.

„Amellett, hogy az ápolási díj a nyugellátás szempontjából szolgálati időt jelent, a módosítással megteremtődött annak a lehetősége, hogy mind az ápolási díj, mind pedig a gyermekek otthongondozási díja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai vonatkozásában is biztosítási időnek számítson.

Ezen túl, az ápolási díjra és a gyermekek otthongondozási díjára való jogosultság megszűnése esetén - összhangban az álláskeresési járadék szabályozásával - további három hónapig folyósítható lesz az ellátás” – olvasható a minisztériumi tájékoztató levélben. Ez a szervezetek értelmezésében azt jelenti, hogy a jövő évtől jogosulttá válhatnak rokkantsági ellátásra az otthonápolók is, illetve hogy az ápolással járó jogosultság megszűntével még három hónapig folyósítják a díjat.

Eddig, ha például egy otthonápoló ápoltja meghalt, már a következő hónapban jövedelem nélkül maradt. Ha pedig belerokkant a megterhelő munkába és nem tudta tovább ápolni a hozzátartozóját, nem igényelhetett rokkantsági ellátást. Ezekkel a rendkívül igazságtalan gyakorlatokkal számolnak le a módosítások, de sok további változtatásra van szükség ahhoz, hogy az otthonápolók megkapják a nekik kijáró, a munkavállalói jogviszonyhoz köthető további jogokat és biztosítékokat pl. a betegszabadság lehetőségét.

A végső cél, melynek elérésééig a kampányoló szervezetek tovább küzdenek, még nem teljesült:

továbbra sem számít munkaviszonynak az otthonápolás,

de újabb lépéssel kerültünk közelebb hozzá.

Az idei év megmutatta: ha az érintettek felvállalják jogos követeléseiket, a társadalom mögéjük áll, hiszen a magyar emberek nem részvétlenek, csupán informálatlanok voltak az otthonápolók méltatlan helyzetével kapcsolatban. A társadalmi összefogásban rejlő erő megfelelő becsatornázása pedig hatásos nyomásgyakorlást eredményezhet.

A Lépjünk, hogy Léphessenek, a CSEVE Csoport és az aHang hisz abban, hogy ezzel a társadalmi legitimációval sikerülhet minden otthonápoló munkájának valódi elismerését kivívni, ezért tovább dolgozik azért, hogy az otthonápolás minden ápoló számára jelentsen munkaviszonyt és járjon érte legalább a minimálbérnek megfelelő fizetés.

Bár a kampányoló szervezetek munkája az elmúlt hetekben nem volt olyan látványos, mint a döntést megelőző időszakban, fontos lépések történnek azért, hogy jövőre újult erővel és hatékonyan folytatódjon a nyomásgyakorlás minden otthonápoló munkájának elismeréséért. Zajlanak az egyeztetések az azokat az érintetteket képviselő szervezetekkel, akik a mostani emelésből csak kis mértékben részesültek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Nyom nélkül eltűnt húsvétkor egy 43 éves nyíregyházi buszsofőr Németországban
Nyikos Róbert április 13-án tűnt el Fürstenfeldbruck környékén. A rendőrség hivatalos körözést adott ki.


A húsvéti ünnepek óta nem találnak egy nyíregyházi férfit Németországban, írja a Szon.hu. A 43 éves Nyikos Róbert április 13-án, vasárnap délután tűnt el a bajorországi Fürstenfeldbruck környékén. Azóta sem adott életjelet magáról.

A férfit a nyíregyházi rendőrkapitányság eltűnés miatt körözi április 14. óta. A police.hu oldalán továbbra is szerepel a körözési listán.

Róbert buszsofőrként dolgozik. 180 cm magas, 75 kg, sportos testalkatú. Eltűnésekor fekete kabátot és fekete nadrágot viselt, valamint egy sötét hátizsák volt nála. A rendőrségi leírás szerint

a jobb lábfején sebhely, a jobb vállán nagy, kitüremkedő anyajegy, a bal kézfején pedig a hüvelyk- és mutatóujja közötti hajlatban egy anyajegy található.

Húsvétkor a közösségi médiában is több bejegyzés jelent meg a férfi eltűnéséről. A Nyíregyen Hallottam Facebook-csoportban az egyik posztoló ezt írta: „Kérlek benneteket, segítsetek megtalálni Nyikos Róbertet, aki április 13-án, vasárnap délután 15 óra körül tűnt el Fürstenfeldbruck környékén. Azóta semmit nem tudunk róla, és nagyon aggódunk érte.”

A bejegyzés szerint Róbert megbízható, csendes ember, és nem jellemző rá, hogy nyomtalanul eltűnjön. A család azt kéri, hogy aki bármit tud a férfi tartózkodási helyéről, az értesítse őket a megadott telefonszámon, vagy hívja a rendőrség Telefontanú vonalát a 06-80/555-111-es számon. A nyíregyházi rendőrség a 42/524-600-as telefonszámon is fogad bejelentéseket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Gyárfás Tamás reagált a bűnügyi nyelvész szakértő szavaira: Csak a lényeget hallgatta el
A producer szerint a szakértő félrevezette a bíróságot és fontos részleteket hagyott ki a jelentéséből. Gyárfás állítja: sosem adott pénzt, és nem bólintott rá a gyilkosságra.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Gyárfás Tamás közleményben reagált arra az Indexnek, hogy Ránki Sára bűnügyi nyelvész szakértő először szólalt meg nyilvánosan a Heti Válasz podcastban. A producer szerint a szakértő fontos részleteket hallgatott el, amelyek szerinte perdöntők voltak az ügyében.

Azt írta:

„1 óra 20 percben Ránki Sára sok mindenről beszél. Egyről nem. A lényegről. Az ügyem perdöntőnek bizonyult mozzanatáról. Hiába kap ez nap mint nap kiemelt hangsúlyt a médiában: a súlyos tévedésről nem szól.”

Gyárfás szerint Ránki Sára egy olyan beszélgetésrészletet idézett, amely egy kaposvári áfacsalási ügyhöz kapcsolódik, nem pedig Fenyő János meggyilkolásához. Úgy véli, ezt bizonyítja, hogy háromszor is elhangzik benne a „Kaposvár” szó, amit Portik Tamás háromszor is megerősít: „Így van... Igen... Így igaz.”

A producer szerint Portik az ujjai összedörzsölésével jelezte, hogy pénzzel mindent el lehet intézni a kaposvári ügyben. Gyárfás úgy fogalmazott: „Portik szándékát én nem erősítettem meg, de tény, hogy azt nem is cáfoltam. A széttárt karral kimutattam, hogy csináljon ő azt, amit akar.” Hozzátette: „Egy biztos: tőlem soha nem kapott egy fillért sem. Márpedig pénz nélkül senkit sem lehet lefizetni, és ingyen nem is gyilkolnak.”

Úgy véli, ebben a beszélgetésben Fenyő János neve nem hangzott el. „Fenyő János soha nem élt Kaposvárott... A kéz széttárása tehát nem a gyilkosságra utal. Ennek sajátos értelmezése súlyos és mindmáig megmagyarázhatatlan tévedés” – tette hozzá.

A közlemény szerint a szakértő kihagyta azt a 2004. február 7-én rögzített hangfelvételt, amely alapján a bíróság egyik legfontosabb megállapítását tette. Ebben Portik azt mondja: „Szét*asszuk? Erre te mondtad, hogy igen.”

A producer az elsőfokú ítélet egy részletét is idézte: „Portik Tamás vádlott azon a sértett megölését jelentő kérdését, hogy a sértettet »szét*asszuk-e«, és egy ismeretlen, de ugyancsak a sértett megölését jelentő kézmozdulatát Gyárfás Tamás vádlott megértette, és a sértett megölésébe akként egyezett bele, hogy széttárta a kezét, és rábólintott.”

Gyárfás ezt vitatja, azt írta:

„Portik kérdésére én széttártam volna a karom?! Arra nem tártam szét. Arra azt kezdtem mondani, hogy »én úgy emlékszem...«, de mint annyiszor, Portik ekkor is félbeszakított, arra nem volt kíváncsi, hogy én mit mondok.”

Szerinte az ítélet indoklásában szereplő bólintásról nincs szó a felvételeken. „És hol van szó bólintásról?! A hangfelvételeken sehol. Netán ezt látta volna valaki? A 62 tanú egyike sem mondott ilyet. Videófelvétel pedig nem született.”

A közlemény szerint Portik Tamás tudatosan próbálta őt csapdába csalni. „Csőbe akart húzni, csapdát akart nekem állítani. Erre többen is megkérték. És ő mindent meg is tett, hogy kimondassa velem: fél évtizede én felkértem, hogy ölesse meg Fenyő Jánost.”

A producer szerint Portik azt is jelezte: „ha én ellene teszek, azt még a lányom is megbánja. Jócskán érzékeltette, hogy vele jobb nem szembekerülni. Mert ha ő egyszer azt mondja, hogy ez a betonoszlop holnap nem lesz ott, akkor az nem lesz ott.” Ezzel magyarázta, hogy miért nem szakította meg korábban a kapcsolatot Portikkal.

Azt is írta, különösen meglepő volt számára, hogy a szakértő arról beszélt, zaklatások érték a munkája során. „Ezzel a szakértő azt sejteti, hogy a zaklatások hátterében én álltam, embereket béreltem fel, hogy a szakértőt megfélemlítsék. Nem tudom, hogyan lehet védekezni ez ellen a sugalmazás ellen” – fogalmazott.

Gyárfás azt is elárulta, hogy már a podcast adás napján reagálni akart, de csak írásban tehette meg.

„Rossz érzés most várni. Annál is inkább, mert akit az én ügyem egyáltalán érdekel, az közvetlenül eseti nyelvi szakértő nyilatkozata után formál véleményt” – írta.

A közlemény végén hangsúlyozta: a podcastban elhangzottak között nincs szó azokról a részletekről, amelyeket ő az ügy kulcsmomentumaiként említ. Továbbra is fenntartja, hogy az ítélet súlyos tévedésen alapul, mert a bíróság szerinte különböző időpontokban és helyeken elhangzott mondatokat vont össze egyetlen beszélgetésként.

A Fővárosi Ítélőtábla 2025. április 10-én jogerősen is hét év börtönre ítélte Gyárfás Tamást, Portik Tamást pedig életfogytig tartó szabadságvesztésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Kényszerleszállás után 36 órán át vártak a mentésre aligátorok között az Amazonas mocsarában
A fedélzeten utazók 36 órán át rostokoltak a mocsárban, miközben aligátorok lesték őket néhány méterről. A túlélők végül maniókaliszttel húzták ki a mentésig.


Egy kisrepülő 48 órán át nem adott magáról életjelet Bolíviában, miután eltűnt a radarokról – írja a BBC. A hatóságok csütörtökön indították el a keresést, a gépet végül pénteken találták meg helyi halászok az Amazonas régió egyik mocsaras területén.

A repülőn összesen öten utaztak: három nő, egy gyermek és a 29 éves pilóta. Mindannyian túlélték a balesetet. Wilson Avila, a Beni megyei vészhelyzeti központ vezetője szerint a túlélők „kiváló állapotban” voltak, amikor rájuk találtak.

A pilóta, Andres Velarde arról számolt be, hogy Baures városából tartottak Trinidadba, amikor a repülőgép motorja meghibásodott. Emiatt kényszerleszállást kellett végrehajtania az Itanomas-folyó közelében, végül egy lagúna melletti mocsárban tette le a gépet.

A fedélzeten lévők 36 órán keresztül a repülőgép tetején vártak a segítségre, miközben aligátorok vették őket körbe. Velarde szerint „aligátorok vettek körül minket, három méterre tőlünk”.

Úgy vélte, a kifolyó benzin távol tarthatta az állatokat. A vízben egy anakondát is láttak.

A túlélők a mentésre várva abból a maniókalisztből táplálkoztak, amit az egyik utas hozott magával. „Nem tudtunk inni, és máshova sem mehettünk az aligátorok miatt” – mondta a pilóta.

A halászok bejelentése után helikopter indult a helyszínre, amely kórházba szállította az utasokat. Ruben Torres, a Beni megyei egészségügyi hivatal vezetője szerint „sok találgatás és teória született” az eset kapcsán. Hozzátette: „Nagyon örülök, hogy végül minden intézmény összefogott, és sikerült megtalálni az eltűnt embereket, megmenteni az életüket.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Egy 49 éves nő holttestét találták meg a pénteki mélygarázstűz után a XI. kerületben
A tűz két autót teljesen kiégetett, további hatot megrongált. Az eset után a rendőrség ismeretlen tettes ellen indított eljárást.


Péntek hajnalban tűz keletkezett a XI. kerületben, a Hauszmann Alajos utcában található egyik társasház mélygarázsában. A tűz során két autó teljesen kiégett, további hat járművet részben érintett. A tűzoltás idejére az épület 30 lakója ideiglenesen elhagyta otthonát, ők reggel térhettek vissza.

A fővárosi hivatásos tűzoltók két vízsugárral, légzésvédelem mellett akadályozták meg a lángok továbbterjedését, majd eloltották a tüzet.

A kiégett autók (Fotó: Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság)

A rendőrség szombaton közölte, hogy

„2025. május 2-án éjszaka érkezett bejelentés, hogy egy XI. kerületi társasház mélygarázsában tűz van. A lángok megfékezését követően két parkoló autó között egy 49 éves női holttestet találtak.”

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Életvédelmi Osztálya „halált okozó közveszély okozása bűntett gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: