HÍREK
A Rovatból

Ez várható Amerikában éjszaka: íme az elnökválasztási menetrend

Mikor zárnak az államok szavazófülkéi? Hol okozhat meglepetést Biden és hol Trump? Kié lesz a féltucatnyi csatatér állam, amely eldöntheti a választást?


Könnyen elképzelhető, hogy az amerikai elnökválasztás éjszakája végül egy választási hétbe torkollik. Ettől függetlenül vannak olyan előre kalkulálható események, melyek biztosan mérföldkövei lesznek a demokrata és a republikánus jelölt ma éjszakai csatájának.

A választás napjáig már eddig is rekordot jelentő 98 millió amerikai állampolgár élt az előzetes szavazás lehetőségével. Ez egyben már biztosan azt is jelenti, hogy a végül Donald Trump és Joe Biden között folyó küzdelem lesz az ország történetében az első, amikor többen adták le voksukat a választás napja előtt, mint november első keddjén a szavazófülkékben.

Nem ez lesz azonban az egyetlen szokatlan dolog a 2020-as elnökválasztás menetében, de biztosan hatással lesz arra, hogy egyes helyekről rekordgyorsasággal érkeznek meg az eredmények, míg máshol jóval lassabban halad majd a szavazatszámlálás.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett egészségügyi protokollok kapcsán egészen biztosan kígyózó sorok alakulnak ki majd egyes szavazóhelyiségek előtt. Szakértők szerint a rendkívüli állapotok és a rengeteg levélszavazat miatt szinte kizárt, hogy helyi idő szerint még kedden kiderüljön, Trump marad vagy Biden lesz az új elnök. Ugyanakkor azt sem lehet kizárni, hogy mégis korán eldől a verseny, ha valamelyik jelölt a kulcsfontosságú csatatér államok többségében győzelmet arat.

A rengeteg bizonytalan tényező mellett azért akad néhány fontos sarokpont, ami alapján tervezhető az éjszakai események alakulása. Ezeket szedte időrendbe a The Guardian. Valamennyi várható eseményt a közép-európai időzóna szerint közöljük:

November 3., éjfél

Az első szavazófülkék zárása megtörténik Indiana és Kentucky állam legnagyobb részén. Érdemes külön figyelni az indianai Vigo megyére, ahol 1956 óta mindig az nyert, aki végül az Egyesült Államok elnöke lett. Az állam egyébként hiába ismert a gyors autókról, november első keddjén mégis a lassú szavazatszámlálás miatt szokott a hírekbe kerülni.

Kentuckyban majdnem biztos Mitch McConnell újraválasztása. Már csak az a kérdés, hogy a republikánusok szenátusi frakcióvezetője a pártja többségére tér vissza Washingtonba, vagy kisebbségbe szorulnak egy demokrata győzelem esetén.

November 4., hajnali 1 óra

Befejeződik a szavazás az egyik kulcsfontosságú csatatér államban. Az általában gyors szavazatszámlálásról ismert Floridát négy éve megnyerte Donald Trump, most a közvéleménykutatások Joe Biden 2-3 százalékos győzelmét vetítik előre.

Florida mellett Dél-Karolina és Georgia is zárja a szavazófülkéket. Utóbbi állam a republikánusok egyik legstabilabb bázisa, ennek ellenére a kampány finisében a demokrata jelölt előretörését jelezték a felmérések. Árulkodó lehet a végeredményt tekintve az államban szavazó afroamerikaiak aránya. Azonban nem érdemes tűkön ülve várni az adatokat, mert a georgiai eredményeket gyakran utolsóként hozzák nyilvánosságra.

November 4., hajnali 1 óra 30 perc

Miközben mindenki feszülten figyeli a floridai eseményeket, Észak-Karolina is zárja az urnákat. Mivel az államban rengeteg demokrata élt a korai szavazás lehetőségével, a Bidenért szorítók kezdetben magabiztos előnyt láthatnak majd, ami szép lassan olvad, ahogy folyamatosan érkeznek be a kedden leadott szavazatok.

És akkor Ohio, ami akár a mérleg nyelve is lehet. Ha az államot elbukja Trump, az akár az egész elnökségébe is kerülhet. Itt is kezdeti demokrata fölény várható a levélszavazatok miatt, amit fokozatosan egyenlítenek majd ki a Trumpra szavazók. A versenyt a clevelandiek tehetik igazán szorossá. Egyelőre megjósolhatatlan a végeredmény, vélhetően ez az állam nyújtja majd a legtöbb izgalmat az éjszaka folyamán.

Lapozz a továbbiakért:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Húsz év után lemond egy fideszes képviselő – ezt üzente Orbán Viktornak
Riz Gábor húsz év után adta át az ózdi választókerület vezetését. Utódjának már sok sikert kívánt, de képviselőként még folytatja a munkát a 2026-os választásokig.


Riz Gábor húsz év után jelentette be, hogy lemond az ózdi központú borsodi választókerület elnöki tisztségéről – szúrta ki az ATV. A hírt a Facebook-oldalán tette közzé, ahol azzal kezdte bejegyzését: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön.”

A politikus arról írt, hogy húsz évvel ezelőtt Orbán Viktortól, a Fidesz elnökétől vette át a választókerület vezetésére szóló megbízólevelet, amely azóta már 71 települést foglal magába Nyugat-Borsodban.

„Benyújtottam Elnök úrnak – akitől húsz éve azt átvettem – lemondásom a választókerületi elnökségi kinevezésemről”

– közölte, hozzátéve, hogy utódjának, Dr. Csuzda Gábornak sok sikert kíván a feladathoz.

Riz Gábor köszönetet mondott azoknak, akikkel együtt dolgozott az elmúlt években: a helyi szervezeti tagoknak, polgármestereknek és aktivistáknak. Mint írta, velük együtt építették a keresztény-konzervatív értékközösséget, és közös munkájuknak köszönhetően kiváló eredményeket értek el az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választásokon.

A bejegyzésben utódjának is üzent:

„Őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

A képviselő arról is beszámolt, hogy parlamenti munkáját a 2026-os választásokig tovább folytatja. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Riz Gábor jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Bejegyzését azzal zárta:

„Elnök úr! Köszönöm a húszévi bizalmat!”

A Szabad Európa közben arról számolt be, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte: várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. A lap szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Budapesten pedig Dunai Mónika kivételével minden választókerületi elnök személye megváltozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond
A Mandínernek adott interjúban az MNB-alapítványok ügyéről és a feljelentésről is szó volt. Gulyás szerint, ha a vádak igaznak bizonyulnak, felelősségre kell vonni az érintetteket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Gulyás Gergely videós interjút adott a Mandiner Reakció című műsorában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az interjúban több témát is érintett, köztük Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét is, vette észre a Telex.

A beszélgetés során Gulyás azt mondta, hogy szerinte Magyar Péter pszichés állapota miatt sem alkalmas arra, hogy közhatalmat gyakoroljon. Hozzátette:

„Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, akkor sok mindenben volt vele vitám, de abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond.”

A miniszter kitért arra a hangfelvételre is, amelyen Varga Judit hallható. A felvételen az akkor még igazságügyi miniszterként dolgozó politikus 2023-ban beszélgetett volt férjével, Magyar Péterrel a Völner–Schadl-ügyről. A hanganyagot Magyar Péter hozta nyilvánosságra, majd az ügyészségnek is átadta. Gulyás ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ilyet „a náci házmesterek és a kommunista besúgók csináltak.”

Az interjúban szóba került az Állami Számvevőszék feljelentése is, amely az MNB-alapítványokat érinti. Gulyás Gergely szerint a kormánynak nem volt, és nem is lehet köze a jegybank működéséhez. Úgy fogalmazott, hogy amikor ezek az állítólagos cselekmények történtek, a balliberális sajtó úgy mutatta be a jegybank vezetését, mint amely a kormánnyal szemben állva alternatív gazdaságpolitikát képvisel. Hozzátette: az ügyet ki kell vizsgálni, és ha a vádak egy büntetőper során beigazolódnak, a felelősöket felelősségre kell vonni.

A teljes interjút itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Trump bepöccent: az Egyesült Államok nem közvetít tovább Oroszország és Ukrajna között
Tammy Bruce szerint Trump csalódott, mert a háborús felek nem tesznek valódi lépéseket a béke irányába.


Az Egyesült Államok a jövőben nem vállal közvetítő szerepet az orosz–ukrán béketárgyalásokban – erről május 1-jén beszélt Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Azt mondta:

„Nem fogjuk körbe repkedni a világot, hogy közvetítsünk a felek között”.

A szóvivő kijelentette, hogy Washington „nem lesz közvetítő”, és hozzátette, Donald Trump elnök csalódott amiatt, hogy sem Ukrajna, sem Oroszország nem tesz olyan lépéseket, amelyek a megoldás irányába mutatnának. Szerinte eljött az ideje annak, hogy a felek nyíltan elmondják, milyen elképzeléseik vannak a háború lezárásáról.

Tammy Bruce hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok nem oldja fel a jelenleg is érvényben lévő szankciókat Oroszországgal szemben.

A szóvivő Marco Rubio külügyminiszter álláspontját is ismertette: a miniszter úgy döntött, hogy az Egyesült Államok változtat a hozzáállásán és szerepvállalásán. Bár a jövőben is támogatják majd a békefolyamatot, közvetíteni nem fognak Ukrajna és Oroszország között.

Korábban J.D. Vance amerikai alelnök egy interjúban úgy fogalmazott, hogy szerinte a konfliktus nem ér véget egyhamar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: