BUDAPEST

Egy hely, ahol a luxus és a népi hagyományok kéz a kézben járnak

Egyik nap pezsgőfürdő, másik nap tésztaszaggatás a matyó nénikkel. Egy hotel és egy hímző vállalkozás együttműködése által mindkettőre van lehetőségünk.

Link másolása

Ha a 4-es 6-os villamossal megyünk az Erzsébet körúton, óhatatlanul megakad a szemünk a 9-es számon. Az 1894-ben épült New York Palota a Nagykörút egyik legjellegzetesebb, legimpozánsabb épülete. Elsőre talán nem is gondolnánk, de a szálloda nem csak a pompát és az ötcsillagos luxust jelenti a vendégeknek, hiszen az Anantara hotellánc nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a náluk megszállók egy kis ízelítőt is kapjanak a helyi kultúrából. Minden országban beemelnek egy sajátos hagyományt, amit a hotelbe érkező vendégeknek ajánlanak fakultatív programként.

Magyarországon a méltán híres matyó hímzésre esett a választásuk, és ennél aligha lehetne egy – szó szerint – színesebb hagyományt bemutatni.

De pontosan honnan is jön a matyó hímzés, és milyen programok által tudjuk mi is megtapasztalni ezt a vidéki, népi életérzést? Ahhoz, hogy ezt megtudjuk, bemutatunk egy olyan magyar kisvállalkozást, melynek feltett szándéka a matyó hagyományőrzés és az értékteremtés.

A matyodesign

Váczi Rozi 2010-ben kezdte el matyodesign névre keresztelt vállalkozását, melyben matyó hímzésű termékeket, pólókat, poncsókat, pulóvereket gyártanak Tardon. Rozi kisgyerekként sok időt töltött ebben a kis észak-magyarországi faluban, ahol minden házban a helyi nénik által hímzett asztalterítőket és párnákat találni.

„30 éves voltam, amikor újra egy egész nyarat Tardon töltöttem. Ekkor láttam meg igazán a faluban rejlő szépséget és a lehetőséget. A lányom édesapjának volt szülinapja, és azt találtam ki ajándéknak, hogy egy pólóját elloptam, elvittem Teri néninek, aki egyébként a dadusom volt, és ő hímzett rá egy virágot. Tulajdonképpen ebből a pólóból indult az egész matyodesign ötlete.”

Először nem az volt a cél, hogy üzleti vállalkozást hozzanak létre hanem, hogy azoknak az asszonyoknak próbáljanak megélhetést és feladatot adni, akik gyerekkorunkban rájuk is vigyáztak. Ezeknek az asszonyoknak fontos az együttlét, a hovatartozás, hogy megbecsüljék a munkájukat, és hogy érezzék: szükség van rájuk. Sok esetben a férfiak előbb halnak meg, a nők özvegyek maradnak, és nagyon magányosak lesznek. A matyodesign azzal segít, hogy egy szoros, szinte családi közeget teremt a tardi asszonyok köré.

„Az első perctől kezdve lelkesen odaadták a tudást, nem volt bennük irigység, hogy nem mondják meg, hogyan kell felfesteni a mintát egy ruhára. Rengeteget tanultam tőlük" – mondja Rozi, akinek sok nehézséggel is szembe kellett néznie az elmúlt 12 év alatt. A pandémia során például az összes viszonteladójuk bezárt, de felálltak, felépítették Tardon a varrodájukat, és a harmincöt hímző asszony mellett immár negyven önkéntes hímző is segíti a munkájukat.

Hímzés, háztáji ebéd, népdaléneklés

Rozi pár éve rájött arra, hogy az a csönd, az a lassúság, és az a szépség, ami Tardban rejlik, nagyon sok embernek hiányzik az életéből, aki a nagyvárosban él, és egyfolytában rohan, pörög. Létrehozott egy matyodesign túrát, amelyet mind külföldieknek, mind magyaroknak ajánlanak.

Az Anantarával való együttműködésük közös pontja, hogy a hotel maga is szeretne unikális élményt nyújtani azoknak, akik Budapestre látogatnak.

Tardra is elvisznek olyan csapatokat, akinek van még egy plusz napja, és van kedvük felkeresni egy vidéki települést.

A program lényege, hogy a résztvevők egy napig úgy élhetnek, mint a tardi asszonyok. Ezen a túrán főzni is lehet, csigatésztát szaggatni, népdalokat énekelni, és persze hímezni. A csoportok elmehetnek templomba, és beöltözhetnek magyar népviseletbe is. Rozi elmondása szerint, még ha külföldiek is a látogatók, tökéletesen megértik egymást a nénikkel. Persze magyarok is gyakran érkeznek hozzájuk. Az egyik csapatépítőn például két csoportra bontották a résztvevőket, és mivel akkor pont négy sor borsójuk volt a kertben, azt a feladatot adták neki, hogy keressék meg a borsót, szedjék ki, vegyék le a száráról, és pucolják meg – aki előbb kész lett, az lett a nyertes.

„Nagyon sikeres a program, akik odajöttek boldogan, sokszor sírva távoztak, mert annyira meghatók számukra a nénik. Szerintem mindenkinek a saját nagymamája jut eszébe erről az egész történetről” – mondja Rozi.

Fenntarthatóság, értékállóság

Az Anantara hotellánc a fenntarthatóságra is odafigyel, csakúgy, mint a matyodesign, többek között ezért is működik a köztük lévő kollaboráció ilyen sikeresen. A matyodesign minden munkát Tardon végez, nemcsak a hímzők, de az irodai munkatársaknak is ott dolgoznak. A nemrégiben felépült varroda által most már nemcsak a hímzés készül Tardon, de maguk a termékek is, ezáltal azoknak az ökológiai lábnyoma is sokkal kisebb.

„Nagyon fontos üzenete a matyodesignnak a slow fashion. Lehet, hogy tudsz sokkal olcsóbban vásárolni egy pólót, de ezzel a termékkel értéket vásárolsz, és rajtunk keresztül támogatsz egy embert, akinek ez a tudás a kezében van. Ha nem lenne szükség erre a tudásra, nem lenne vásárló, akkor tulajdonképpen ez a tudás kihalófélben lenne" – zárja Rozi, és hozzáteszi, ezért is örül annak, hogy az Anantarával megvalósuló együttműködésük által a magyar népi hagyományok legalább egy szelete tovább él, és szélesebb körben válik ismertté.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Ahol a családtagok is csak hátratett kézzel közlekedhettek
Exkluzív könyvsétán fedeztük fel a Hatvany család életének budavári helyszíneit

Link másolása

Izgalmas könyvsétával rukkolt elő a hosszúlépés.járunk? és a Libri Kiadó. Mi az elsők között fedezhettük fel a legendás Hatvany család életének budavári helyszíneit Hatvany Helga új, Viharos idők című családtörténeti memoárja nyomán.

Az exkluzív épületbejárásokon maga az írónő is részt vett, és izgalmas, személyes anekdotákkal egészítette ki a sétát.

A Hatvany családról eddig méltatlanul keveset tudtunk, pedig Magyarország nélkülük teljesen máshogy festene. Az Osztrák-Magyar Monarchia időszakában felemelkedő zsidó új arisztokrácia leggazdagabb családjának tagjai voltak: gyárosok, mecénások, írók, képzőművészek, túlélők, akiket irigyeltek és csodáltak kortársaik.

Hatvany-festmények a Lónyay-Hatvany villában

Első állomásunk a Lónyay-Hatvany villa épülete volt, ahol ma az Aranybástya étterem működik.

A villát az I. világháború idején vásárolt meg a műgyűjtő Hatvany Ferenc, aki itt tartotta a világ legnagyobb múzeumaival vetekedő kollekcióját: Manet, Delacroix, Courbet és Ingres művei mellett kiemelkedő volt szőnyeggyűjteménye is.

Miközben az újjáépített villa kulisszái között sétálunk, megismertük e műalkotások szégyenletes kifosztásának szomorú történetét is.

A valaha volt legnagyobb magyar magángyűjteményt egymás után rabolták ki az SS, a Vörös Hadsereg és az angolszász szövetségesek tisztjei.

A kiállítótérben megnézhettük viszont azokat a műveket, melyeket a festőként is jelentős Hatvany Ferenc alkotott.

Köztük az egyik legérdekesebb a Hatvanban lévő Hatvany-kastélyt ábrázolja, ahol a magyar elit színe java megfordult. Rend szerint itt került sor a „kiöntés” nevű eseményre is, amikor a család minden tagja összeadta az üzleteiből származó bevételét, majd szétosztották egymás között, hogy aztán műalkotásokat vegyenek, befektessenek és művészeket támogassanak belőle.

A Hatvany család felemelkedésének végül a holokauszt, majd az államosítás vetett véget. Megismertük a szomorú sorsú Hatvany Irén történetét is. Az írónő elmesélte, hogy Irén és férje felfogadtak valakit, aki kimenekítette volna őket az országból 1944-ben. Egy igen komoly összeget, egymillió pengőt fizettek ezért, ami ma nagyjából százmillió forintnak felel meg.

Eljutottak a Budaörsi Repülőtérre, ahol a segítséget ígérő ember személyesen adta át őket a Gestapónak.

Mindketten Auschwitzban haltak meg. Ők voltak az egyetlen tagjai a családnak, akik a holokauszt áldozatai lettek.

Sétánk során megálltunk a Kard utca táblája alatt is. Az írónő elmesélte, hogy a háború után Hatvany Lajos utcának hívták. A rendszerváltás után azonban az akkori kormány minden utcát visszakeresztelt a háború előtti névre.

Itt mesélt az írónő arról is, hogy milyen volt a Kádár-korszakban korábbi arisztokrataként élni Magyarországon. Sokszor kérdezték tőle, hogy ő is annak a Hatvany családnak a tagja-e, ami nagy büszkeséggel töltötte el. Osztálytársai gyakran viccelődtek azzal, bárónőnek szólították, ugyanakkor elmonda azt is, hogy nem szeretett volna ezzel kilógni a többi gyerek közül.

Az irodalmár báró háza, ahol Thomas Mann is megszállt

A séta során ellátogattunk Hatvany Lajos budapesti otthonába is. Ő volt a Hatvany család talán legismertebb tagja. Barátai Lacinak szólították. Zsidó arisztokrataként elképesztő luxusban nőtt fel, és esze ágában sem volt a családi üzletet folytatni. Irodalmi pályára lépett, és jelentős életművet hagyott maga után.

Még fontosabb volt azonban mecénási tevékenysége. Neki köszönhetően maradt fent a Nyugat, rendszeresen támogatta Ady Endrét, József Attilát, és Thomas Mann is mindig itt szállt meg, amikor Budapestre látogatott. Ezzel kapcsolatban a sétán hallhattunk egy humoros anekdotát is.

Hatvany rávette Thomas Mannt és Bartók Bélát, hogy jelentsenek beteget, és örömzenélést tartottak, miközben hivatalos fogadásokon kellett volna részt venniük.

Hatvany Lajosról úgy tartják, - ő nem a műtárgyakat, hanem - az embereket gyűjtötte. 1930-as években ebben a Bécsikapu téri palotában gyűlt össze rendszeresen a magyar értelmiség progresszív tábora.

Erdődy-Hatvany palota, az irigyelt partik színhelye

Utolsó állomásunk a Zenetudományi Intézet volt, aminek homlokzaton a mai napig látható a Hatvany-címer.

Itt az Erdődy-Hatvany palota egy külön szalonjában őrizték Hatvany-Deutsch báróné több mint ezer darabos porcelángyűjteményét. Az írónő ezzel kapcsolatban mesélt édesapja gyerekkoráról is.

A kis Hatvany József a porcelánteremben csak hátratett kézzel közlekedhetett.

Illetve a nagymamánál az étkezések alkalmával egy könyvvel a fején, illetve egy-egy könyvvel a hóna alatt kellett elsajátítania a helyes tartást.

A sétán bejutottunk az egyetlen, változatlan formában megmaradt terembe, az emeleti szalonba. A kor influenszerének tekinthető Hatvany Lili bárónő itt adta Budapest-szerte irigyelt partijait. Az ékszerész Cartier család és a hollywoodi filmcsillagok mellett mindenki megfordult itt, aki a két világháború közti társasági életben számított.

Hatvany Lili már befutott forgatókönyvíró volt Amerikában, amikor 1937-ben elfogadott egy állásajánlatot Hollywoodban. Ebben a palotában volt a búcsúbulija, ahol hajnalig mulattak. Búcsúztatása pedig igazi tömegjelenetté változott a pályaudvaron. Minden ismerőse megjelent, és virágokkal, zserbókkal halmozták el Lilit. Nem örökre búcsúzott, mégis úgy alakult, hogy soha többé nem jött haza Magyarországra.

Ha téged is érdekelnek a legendás dinasztia egykori palotáit, elmerülnél az új zsidó arisztokrácia partijainak sűrűjében, és megismernéd a valaha volt legnagyobb magyar műgyűjtemény történetét, akkor jelentkezz te is a könyvsétára. Részletek a Hosszúlépés honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Kiderült, mikor nyitják meg a felújított Corvin áruházat a Blahán
A felújítás után SPAR élelmiszer áruház, DM drogéria, Erste Bank fiók, a Hanami szusi, Tejmadár és Solinfo Café is lesz majd az üzletközpontban.

Link másolása

A Józsefvárosi Újság írta meg elsőként, hogy október 19-én nyit a felújított Corvin áruház, azaz új nevén Corvin Palace.

A lap szerint az utcafrontról elérhető két üzlet, egy patika és egy Libri könyvesbolt már meg is nyílt, és jelenleg a többi üzlet berendezésén dolgoznak.

Az 1926-ban nyílt Corvinban volt már kalapszalon, szőnyegbolt, színházjegy-iroda, étterem, kávézó és gyorsfényképész is - idézte fel a régi áruházat a lap.

Korábban írtunk róla, hogy a Corvin Áruház az egyik legrégebbi budapesti nagyáruház volt. Az épületet Reiss Zoltán tervei alapján építették meg, és klasszicizáló stílusú, díszes palotahomlokzatot kapott.

Az épület helyreállítása és a tér rekonstrukciója 2021-ben kezdődött meg, és ha elkészül, három szinten kereskedelmi, és négy szinten iroda funkciót tölt majd be, összesen 16.500 négyzetméteren. A tetőszinten pedig egy panoráma terasz lesz kialakítva.

A felújítás után SPAR élelmiszer áruház, DM drogéria, Erste Bank fiók, a Hanami szusi, Tejmadár és Solinfo Café is lesz majd az üzletközpontban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Rengeteg lesz a lezárás a hétvégén a fővárosban – itt kell figyelni az autómentes napokon
Az Európai Mobilitási Hét hétvégéjén számos program várja a városlakókat. Emiatt több helyen nem lehet autóval közlekedni, és sok busz, villamos és troli módosítva közlekedik.

Link másolása

Lezárják a Szabadság hidat és a Vámház körutat a Lónyay utcáig a hétvégén az Európai Mobilitási Hét programjaihoz kapcsolódó autómentes hétvége miatt – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.

Hozzátették: ezen kívül a rendezvény további helyszínéül szolgál a Margit híd és az Irányi utcai lehajtó közötti gyalogosoknak megnyitott pesti alsó rakpart is.

Azt írták, a lezárások miatt szombaton és vasárnap a kiskörúti 47-es, 48-as, 49-es villamosok nem közlekednek, a 61-es és 56A villamosok azonban meghosszabbított útvonalon járnak. A 61-es villamos Hűvösvölgy és a Városház tér végállomás között, az 56A villamos pedig Hűvösvölgy és Kelenföld vasútállomás között jár majd.

Közölték azt is, a 83-as trolibusz, a 15-ös autóbusz és az éjszakai 934-es és 979-es buszok a belváros felé módosított útvonalon, a Közraktár utca helyett a Lónyay utcán keresztül érik el a Kálvin teret és nem érintik a Fővám teret. A 15-ös autóbusz Boráros tér felé a József Attila utca-Bajcsy-Zsilinszky út-Károly körút-Múzeum körút-Kálvin tér útvonalon jár, nem érinti a Széchenyi István tér és a Fővám tér közötti megállókat. A 9-es, 15-ös és 100E buszok, valamint a 72-es trolibuszok az Astoriánál mindkét irányban a villamosmegálló helyett a közúton, a 914-es éjszakai busz megállójában állnak meg.

A BKK tájékoztatása szerint a Vámház körúton mindkét napon 10 és 18 óra között járműbemutatót tartanak a villamospályán.

A Szabadság híd lezárása idején az M4-es metró, valamint a változatlan útvonalon és menetrend szerint közlekedő 7-es és 133E autóbuszok, a belvárosi szakaszon a kiskörúti villamosforgalom szüneteltetése miatt az ott közlekedő M3-as metró, a 9-es és 15-ös autóbuszok és a 72-es trolibuszok igénybevételét ajánlja a BKK.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Luxus élmény történelmi falak között - eltöltöttünk egy estét az Anantara New York Palace Budapest Hotelben
Ha van bakancslistás hotelélmény, akkor ez az!

Link másolása

Utazásaink során a hotelszoba sokszor csak a programok közötti megpihenés színtere. De ha az Anantara New York Palace Budapest Hotel egyik lakosztályában szállunk meg, sokkal többet kapunk majd egy kényelmes ágynál.

A szálloda történelmi múltja, díszes falai, monumentális oszlopai egyedi hangulatot árasztanak, így amint belép az ember, egy telesen más világba kerül.

De a luxus ebben az esetben egyáltalán nem rideg és barátságtalan. A világos terek, a meleg árnyalatok annak ellenére is otthonosnak hatnak, hogy egy tekintélyt parancsoló épületről van szó.

Rossz választás nincs. Ha egy deluxe szobában szállunk meg, akkor is élvezhetjük a szálloda számtalan előnyét, de én most a "Sweet Suite" élményt fogom bemutatni nektek, ami a Junior lakosztálytól felfelé érvényes.

A New York-palota az Erzsébet körút 9–11. szám alatt található, és 1894-ben épült.

Eredetileg bérlakásokat is magában foglaló biztosítótársasági székháznak épült, majd 1945 után irodaházként funkcionált. 2006 óta luxusszálloda, 2020 óta Anantara New York Palace Budapest Hotel néven üzemel.

A négyemeletes, historizáló stílusú, főként barokk és reneszánsz hatást tükröző palota napjainkig a Nagykörút egyik legimpozánsabb épülete. Architektonikai és homlokzati kialakítását elsősorban a neobarokk hatás jellemzi.

A főbejárat az aulán keresztül egy négyszög alaprajzú, olaszos hangulatú palotaudvarba vezet, amelyet három oldaláról négyszintes loggia szegélyez. A földszint nagy részét a magyar főváros azóta is egyik legszebb neobarokk enteriőrje, a háromhajós, többszintes, erkélyekkel, karzatokkal tagolt, csavart oszlopokkal és árkádívekkel, a szinteket szobordíszes lépcsőkkel áthidaló New York Kávéház foglalja el.

Már az érkezésünk és a fogadtatásunk is exkluzív:

A transzfer szolgáltatás benne van az árban, így a ha repülővel érkezünk, egyenesen a szállodába visznek minket, és a visszautunk is hasonlóan zökkenőmentes lesz.

Egy külön pultnál történik a bejelentkezés, ahol egy itallapról választhatunk magunknak frissítőt. Kávéval, borral vagy akár pezsgővel is koccinthatunk a megérkezés örömére.

A pompás folyosónál és lobbynál pedig csak egy jobb dolog van: maga a lakosztály.

A luxus kategóriába eső szállodai szobák sokszor hatnak ridegnek. Mivel az otthont idéző apró tárgyak hiányoznak, máshogy kell megteremteni a hangulatot.

A lakosztály, amiben én szállhattam meg, egyszerre volt lenyűgöző és barátságos. És külön öröm, hogy ezt nem egy óriási, ágy fölé helyezett festménnyel érték el.

A jacquard mintájú fotel, a tapéta arany madarai, a márványlapokkal és mozaikkal kirakott fürdőszoba kellemes egésszé állnak össze.

És várt itt rám még egy meglepetés.

A hotel földszintjén található New York Kávéház az 1900-as években itt alakult irodalmi és művészi asztaltársaságok, kávéházi szerkesztőségek révén vonult be a magyar történelembe. Itt találkoztak a híres nyugatosok is, akik a Nyugat című folyóirat számára alkottak. A lap a 20. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata volt.

A lap emlékének tisztelegtek a dohányzóasztalon elhelyezett, édes válogatással is. Ráadásul a sütemények mellett maga az újság lapja is ehető volt. Aprónak tűnő, de mégis különösen izgalmas ajándék volt ez.

A szobához megannyi extra szolgáltatás tartozik még.

A minibár-sarok alkoholmentes üdítői, kávéi, teái közül szabadon fogyaszthatunk, és a fürdőszoba pipererészlege is tartalmaz minden fontos apróságot.

Ide nem kell magunkkal cipelni sem a hajkefénket, sem a kedvenc tusfürdőnket, mert mindenből prémium minőség van bekészítve.

Ha vasalásra van szükségünk, azt is térítésmentesen intézik nekünk.

És vannak azok az apróságok, amik szinte észrevétlenül tesznek hozzá az egész élményhez: például ha megkívánunk egy alkoholos italt (ezek közül térítés ellenében tudunk fogyasztani), különböző üveg poharak állnak a rendelkezésünkre. Egy jó bort ugyanis egészen szomorú érzés vizespohárból inni.

A prémium érzetet az is növeli, hogy a szálloda ahol csak tud, műanyagmentes megoldásokat használ. A szobakártya, a fogkefe, a borotva és a fésű is minőségi fából készül.

És ne felejtsük el, hogy a szállóvendégek egy minden igényt kielégítő wellness részleget is igénybe vehetnek a tartózkodásuk alatt. Erről ITT írtam már bővebben.

A hotelben a kávéház mellett étterem és koktélbár is található, de én annyira élveztem a szobám nyújtotta kényelmet, hogy inkább a szobaszervizt választottam, és a tökéletes magyar-amerikai kombinációt rendeltem meg:

Gulyáslevest és Anantara nyitott club szendvicset, sült burgonyával.

A tálalás és az ízek is éttermi minőséget képviselnek.

Reggel felemás érzésekkel ébredetem, mert semmi kedvem sem volt elhagyni a szobát, de várt még rám egy kihagyhatatlan élmény: a reggeli a Kávéházban.

A New York Kávéház 2011-ben egy nemzetközi verseny során elnyerte "A Világ Legszebb Kávéháza" címet, és vált közkedvelt turistalátványossággá. Ennek megfelelően a mai napig óriási érdeklődés övezi, és nem könnyű helyet találni egy-egy asztalnál.

Viszont a szállóvendégek egészen 11 óráig élvezhetik a Kávéház hangulatát egy lezárt részen, bőséges reggeli mellett.

És amikor azt mondom, hogy bőséges, akkor azt úgy értem, hogy életemben nem láttam még ennyi finomságot egy helyen.

Két óriási pulton sorakoznak az édes és sós elemek, és ezek mellett még étlapról is rendelhetünk különböző reggeliket.

A tökéletes Egg Benedictem felett pedig folyamatosan az épület apró részleteit csodáltam. Egészen szürreális élmény, hogy ott hajthattam le a fejem, és ott kortyolhattam el a reggeli kávémat, ahol Ady Endre vagy éppen Kosztolányi Dezső is alkotott.

Ennél gazdagabb élményt aligha adhat egy nap egy hotelben.

Fotó és szöveg: Vass Adrienn

Link másolása
KÖVESS MINKET: