BUDAPEST

5 könyvtár, amelyet nem hagyhatsz ki

Még tanulsz? Kutatómunkát végzel? Írsz? Akkor ezek a könyvtárak hasznosak a számodra!

Link másolása

Az egyetemi évek többnyire a bulikról szólnak, ám van úgy, hogy egy-egy vizsga előtt nem halogathatjuk tovább a tanulást sem. Ilyenkor jön a szokásos "na most tényleg tanulni fogok" elhatározás, az aprólékos előkészületek, majd mikor már épp elkezdené az ember, csörög a telefon, írnak Facebookon, el kell mosogatni, vagy éppen szülinapja van a macskának.

Vannak, akik minden nehézség ellenére bíznak benne, hogy otthon is a végére jutnak az anyagnak. A többieknek pedig ott a könyvtár!

1. Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár

Ez az a könyvtárhálózat, amelynek városszerte rengeteg helyen, Csepeltől Békásmegyerig mindenhol van tagintézménye, és az összes ugyan ezen a néven fut. A központi létesítmény a Kálvin téren található, nem meglepő módon ez is a legnagyobb. Már a kisebb könyvtárak is elkülönítenek tanulós-asztalokat, ám a nagyobb épületekben egész termek állnak a tudásra vágyók rendelkezésére. A helyben használat ingyenes, a kölcsönzés díja egész évre diákoknak 2700 forint (felnőtt:5700 Ft). Egyszerre nyolc könyvet vehettek ki négy hetes kölcsönzési idővel, de kottákat, folyóiratokat és szaklapokat is találhattok a raktárban. Itt pedig megnézheted, milyen szép belső terekkel rendelkezik a könyvtár.

szaboervin1

Fotó: Panorámablog Facebook oldal.

2. Országos Széchenyi Könyvtár

Itt lehet igazán kutatni; a polcokon megtalálható az összes valaha Magyarországon megjelent könyv és folyóirat. Innen nem lehet kölcsönözni, az Országos Széchenyi Könyvtárban kizárólag helyben olvashattok, olvasójeggyel. Az olvasójegy ára diákoknak 3500 forint évente, diákigazolvánnyal nem rendelkezőktől pedig 6500 forintot kérnek el. Az olvasójegy leadásáért cserébe olvasóhelyet biztosítanak, amit a távozásig tartani kell. Ha mégis ki akartok juttatni valamilyen anyagot, ezt fényképek formájában tehetitek meg, 40 képért 1300 forintot kérnek. A katalógusban otthonról is böngészhettek.oszk

Napi OSZK. Fotó: Országos Széchenyi Könyvtár Facebook oldal.

3. Országgyűlési Könyvtár

Az országgyűlési képviselőknek és a határon túli magyaroknak ingyenesen, a középiskolásoknak pedig igazgatói engedéllyel adnak csak olvasójegyet, már ha az illető webes felületen előzetesen regisztrált. A hatalmas adatbázisban a könyvtár honlapján bárki böngészhet, a könyveken kívül feljegyzéseket, visszaemlékezéseket is találhat, aki erre kíváncsi. Extra szolgáltatásként segítő könyvtárosok könnyítik meg a kutatást, tőlük telefonon, vagy akár emailben is kérhetjük, hogy olvassanak bele egy-egy anyagba. Éves díj diákoknak 2250 forint, nem diákoknak 4500 forint.orszaggyulesi

Fotó: Országgyűlési Könyvtár.

4. A Semmelweis Egyetem Központi Könyvtárának Mikszáth téri épülete

Az egészségügyben tanulók számára ez nem csak egy könyvtár. Sokkal több annál. Vannak, akik akár egy hetet is itt töltenek (minek ide albérlet…) egy-egy vizsga előtt. A létesítmény annyira felkapott, hogy a Facebookon csak arra alakult egy csoport, hogy percenként kiírja valaki, hogy van-e már hely az olvasóteremben. A kölcsönzés SOTE-soknak és nyugdíjasoknak ingyenes, egyéb diákkal 1270 forintba kerül évente.semmelweiss

5. A Központi Statisztikai Hivatal Könyvtára

A valaha hazánkban megjelent összes könyvön és folyóiraton kívül lexikonokban, különleges szótárakban is kutathattok. Az intézménynek 1897 óta kötelespéldány-jogosultsága van, így tényleg mindent megtaláltok. Különlegesség, hogy az összes könyvet ki lehet kölcsönözni, bármilyen nagy krónika legyen is az. Olvasójegy: 1800.-

Ezen kívül persze minden egyetemnek van saját könyvtára, ahol az oktatási profilnak megfelelő anyagokat találhattok, ráadásul ottani diákoknak ingyenesen használható.ksh

Rendezvény a KSH könyvtárban. Fotó: KSH Könyvtár Facebook oldal.

Ugye ti is szoktatok könyvtárba járni? Lájk!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: