BALATON
A Rovatból

10 izgalmas hely a Balatonnál, ahová télen is érdemes elmenned

A Megnézlek Magyarország blog szerzői már tesztelték is mindet!


A Balaton északi partján rengeteg kikapcsolódási lehetőséget találtok a téli időszakban is. A cikkben tíz olyan helyet mutatunk be, amit a Megnézlek Magyarország blog már tesztelt, és érdemesnek tartott arra, hogy te is megnézd a Balaton partján.

1. Tájház - Balatonkenese

Balatonkenese jól ismert üdülőtelepülés a Balaton keleti partján. A fővárosból, ha az északi part felé utazunk, Akarattya után az első település, ahonnan a vonatról megpillantjuk a "magyar tengert". Első említése a veszprémvölgyi apácakolostor alapító okiratában van, Knésa néven. Évszázadokon át volt egyházi birtok, földesurai a görög apácák, majd a győri jezsuiták voltak. Kenese lakossága főleg halászattal, szőlő- és földműveléssel foglalkozott. 1532-ben már mezővárosként említették a települést. Ide hívta tanácskozásra a magyar országgyűlést II. Ferdinánd, hogy egy közös sereggel győzzék le a török seregeket, de terve nem valósult meg. A település lakossága a török hódoltság alatt, mint sok más település lakossága, nagyon megfogyatkozott. Különböző járványok is tizedelték az embereket. A reformáció idején sokan tértek át a reformátusokhoz, és ehhez évszázadokon keresztül hűségesek is voltak.

kenese1A 18. század végén 150 jobbágytelekre sorban épülnek a házak. Az 1858-as kataszteri térképen tisztán kivehető a Kossuth utca 6. szám alatt lévő, ma Tájházként üzemelő épület, akkor Sipos Ferenc tulajdona.

A Balaton-melléki népi építészet jegyeit magán viselő épület, amit szépen felújítottak, a város egyik fő látványossága. Elrendezése: első szoba, pitvaros szabad kéményes konyha, hátsó lakószoba, éléskamra, kamra, kocsiszín és istálló, majd 1926-ban nyári konyha az épülettel szemben. A ház első két helyisége előtt boltíves tornác, falazott mellvéddel. Mivel az épület védett volt, így nem esett áldozatul az 1960-ban kezdődött település átépítéseknek.

A ház ma is terméskő talapzaton áll, vályogból és égetett téglából építették. A konyha és a pitvar boltozott, a szobák és a többi helység gerendás fafödémet kapott. A tetőt náddal borították. 1991. június 16-án nyitották meg a látogatók előtt. Az első szobában - amit régen tiszta szobának neveztek-, ma a település helytörténeti emlékei kaptak helyet. A konyha és a lakószoba pedig korhű berendezési és használati tárgyakkal van berendezve.

A nevéhez híven a Megnézlek Magyarország blog szerzője olyan helyeket, épületeket és különlegességeket mutat be az országban, amit saját maga is már megnézett.

Fotók: Nagy Gáborné Katalin, Nagy Gábor

2. Koloska-völgyi Vadaspark - Balatonfüred

Balatonfüred hazánk egyik legismertebb üdülőhelye. A Tihanyi-félsziget lábánál található település nem csak fürdőzési lehetőségeiről, hanem a pezsgő kulturális életéről is híres. Mindezek mellett pedig geológiai bemutatóhellyel, vízi látogatóközponttal és ingyenesen látogatható vadasparkkal is rendelkezik. Mi most a Bakony erdeinek nagyvadfajait bemutató Koloska-völgyi Vadasparkban jártunk.

koloskaA több hektáros területen, amit a Bakony Erdő Zrt. üzemeltet, Magyarország erdeinek vadjai találhatóak meg.

Hatalmas élmény kicsiknek és nagyoknak testközelből megismerni az itt élő állatokat. Ha szerencsénk van, akkor Böbét a gímszarvas tehenet meg is simogathatjuk, olyan közel merészkedik, míg társai a távolból szemlélik mindezt. A területen a gímszarvasok mellett dámszarvas, muflon, őz, különböző fácánfajok, fürjek, vadkacsák találhatók.

3. Vörösberényi templomerőd - Balatonalmádi

A középkori Szárberény (ma Vörösberény) a veszprémvölgyi apácák birtoka volt. A település legkorábbi említése egy 1109-ben kelt oklevélben tűnt fel, templomát először 1297-ben említették. A Vörösberényi református templom XII-XIII. századi, román kori alapokon nyugvó, a gótika stílusjegyeit is magánviselő erődtemplom. A kőfallal kerített templom tömeghatásában érződik a középkori eredet, belépve viszont - a XVIII. századi átépítésnek köszönhetően - már barokk boltozatos, osztatlan csarnoktér fogad.

almadiA templom műemléki helyreállítását 1967-ben végezték, melynek során megőrizték a templom XVIII. századi állapotát, érzékeltetve a középkori szentély és mellékkápolna helyét. A templomot lőréses, támpilléres erődfal veszi körül.

Az erődtemplom - mely szerepel a műemlékek országos jegyzékében - mint Balatonalmádi (Vörösberény) legősibb épülete megjelenik a város címerében is. A ma is működő református templom színvonalas zenei programok helyszínéül is szolgál.

4. Tihanyi Piac

Tihanyban a RÉV mellett található az ország egyik leghangulatosabb piaca. A környék őstermelőinek és kézműveseinek a portékai mellett, találhatunk itt antik bútorokat, hangszereket. nem mellesleg pedig a hasunkat is megtömhetjük, jobbnál-jobb lacipecsenyékkel. Az árusok és a vásárlók megállnak egymással beszélgetni.

tihanyItt nem csak vásárolni tudtok, hanem megtudhatjátok a termékekről mikor és hogyan készültek.

A környék kézműves sajtjai, lekvárjai, szörpjei mellett füstölt árut is a kosarunkba tehetünk. Találunk itt sokféle régiséget, és ha szerencsénk van bagatel összegekért vehetünk csodaszép darabokat. Ha Tihanyban jársz, legalább akkora élmény lesz meglátogatni a piacot, mint bármely más nevezetességet. Ne hagyd ki!

5. Aszófői templomrom - Aszófő

Aszófőn a vasútállomástól délre, a Balaton partján, a természetvédelmi területen található egy középkori templomrom. Egykor római kori épület alapjaira épült, hisz ez a terület már ekkor is lakott volt. Első írásos említése 1093-ból való, a Tihanyi apátság birtokaként.

aszofoA templom a 13. században épült, román stílusban.

Az épület egyhajós, egyenes záródású szentéllyel, ami nagyon jellemző a Balaton-felvidéken található, több tucat templomromra. A fő homlokzaton fennmaradt sor mintázata csúcsíves, gömbökkel díszített párkány, nagyban hasonlít a lébényi és jáki templomok mintavilágához. A templom szentélyénél kiástak egy romai kori oltárkövet is. Ez most a rom melletti Almás-forrás mellett van felállítva. Az épület falaiban ágyúgolyókat, a feltárt sírokban elszenesedett emberi maradványokat találtak, ami a törökök idejében bekövetkezett pusztításról tanúskodik.

6. Szigligeti vár - Szigliget

A Balaton váraként is emlegetett Szigligeti várat, a Balaton felvidéken, a középkorban még szigetként működő vulkanikus kúpra emelték. 1260 körül a bencések építették a vár legrégebbi részét, ami a mai legmagasabban fekvő két torony és a közötte elhelyezkedő palotaszárny. Ekkor indult a vár története, ahonnan páratlan kilátás nyílik a Tapolcai-medencére, és a Balatonra. A Pannonhalmi bencések vára annyira tetszett Béla királynak, hogy megszerezte tőlük. Közel kétszáz évnyi királyi tulajdonlás után, I. Ulászló adományozta Némai Kolos Jeromosnak. Pár év elteltével az Újlaki család kezére került. Az 1500-as években a védők feladták a várat, az enyingi Török Bálint nevében felvonuló ostromlók előtt. Török Bálint adománylevélben kapta a várat Hausburg Ferdinándtól. Martonfalvay Imre, az ostromló sereg vezetője átépíttette, kibővíttette a várat.

szigligetA török hódoltság idején kivette a részét a vár a végvárak sorában. A 15. században már elavult várnak számított. Somogyból a törökök gyakran csónakkal jártak át, hogy kirabolják a magyar keresztény falvakat.

Szigliget vesztét villámcsapás okozta: abba a felső várban lévő toronyba csapott, amelyben a lőport raktározták. Ha ez nem lett volna elég, akkor I. Lipót rendelete, amely szerint minden magyar várat le kell rombolni, megadta a kegyelemdöfést az erődítménynek. Ma a várnak csak a romjai láthatók a hegy csúcsán, és csupán elképzelni tudjuk, hogyan is nézhetett ki egykor ez a csodálatos építmény. Ma hasonló panorámában gyönyörködhetünk, mint egykor a várlakók, csak azzal a különbséggel, hogy akkor a Tapolcai-medence nagy részét még a Balaton vize mosta. A vár mellett nem csak elhalad az Országos Kék Túra útvonala, hanem a vár pénztárában találjuk az új szigligeti igazolópecsétet. Érdemes ellátogatni a várba, ha a környéken jártok, mert fantasztikus a története, a kilátás és a falu szépsége.

7. Ecséri templomrom - Révfülöp

Az ecséri, vagy ecsérpusztai templomrom a 12. században épült, román stílusban. A falu a mai Révfülöp és Kővágóörs közötti területen állt. 1548-ban a törökök porig égették, csak a kőből épült templom és a hozzá tartozó épületek falai állnak. A falut elsőként egy 1082-ben írt oklevélben említik. A falu papjáról egy 1333-ban keltezett pápai tizedjegyzékben olvashatunk. A templomot csak később 1353-ban említik. A templom építéséhez feltehetőleg felhasználták egy romai kori épület köveit. 1430-ban Ecséri László, altárnokmester bővítteti a templomot. Előcsarnokot, sekrestyét építtetett és gótikus stílusban átépíttette az épületet.

romtemplomRitka a környéken, hogy egy falu temploma háromhajós legyen, és íves záródású szentéllyel rendelkezzen. A feltáráskor a szentély lépcsői előtt, az Ecséri család sírjait fedezték fel.

Az épület egyes részein a vakolat és a freskók is láthatók, amin Szent Kristóf ábrázolást találtak. A nyugati oldalon álló toronynak csupán az alapjait találták meg. Áll még a karzatra vezető lépcső egy része, és a gótikus, háromíves fal. Megtalálták a keresztelőmedencét is. A templomot körbevevő kőfal, a temetkezési helyet jelölte ki. Mellette a paplak alapozását is feltárták. A föld alatt pedig, az a magyar középkori falu, amit a törökök a földig égettek, lakóit elhurcolták. A falu eztán elnéptelenedett, a templom megmaradt falai pusztulni kezdtek. A templom és a falu feltárását 1962-ben kezdték el. A régészeti kutatásokat Sz. Ceglédi Ilona vezette. 1963-ban a templomromot konzerváltatták. A millenium évében a romokat felújították.

8. Fülöpi templomrom - Révfülöp

A fülöpi templomrom, Révfülöp belterületén található, közvetlen a Révfülöp vasútállomás mellett. Az 1211-ben először említett Fülöp falu, egyhajós templomának romja. A viszonylag jó állapotban megmaradt templomrom ma műemlék. A Révfülöpön található rom, könnyen megközelíthető. Közvetlenül a vasútállomás mellett a település belterületén tekinthető meg.

revfulopA XIII. században épült templom a török időkben néptelenedett el a faluval egyben.

A szépen fennmaradt falakat 1953-ban, a Műemléki Hivatal konzerváltatta. 2000-ben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal felújíttatta. A középkorban a Pilip praedium névre hallgató falu a Tihanyi apátság uradalmi majorja volt, és már az Árpád korban rév átkelőhely volt. Az aprócska halászfaluhoz tartozott az egyhajós, oldalt sekrestyével rendelkező templom.

9. Avasi templomrom - Szigliget

Több forrás feltételezi a rómaiak óta fennálló folyamatosan élő település meglétét, a XIII. századra teszi a templom építését. A XII. század elején királyi birtokként kapta az Atyusz nemzetség. Egyes részei a zalai várhoz tartoztak.

A vár felépítése után a XIV—XV. században a régi község elnéptelenedett és lakosai a Várhegy alatt újonnan települt Újfaluba húzódtak. Egy 1420-as határjárás szerint nem voltak lakói. A lakosság a vár elkészülte után a feltehetően nagyobb biztonságot nyújtó, az erősséghez közelebb fekvő Újfaluba költözött a XIV-XV. században. A templomépület végleges pusztulása 1544 és 1550 között következhetett be a törökök támadásának következtében.

10. Vadászati Múzeum - Keszthely

Keszthely legimpozánsabb és egyben legismertebb épületegyüttese a Festetics grófok egykori, Balaton parti rezidenciája, a Helikon kastély. E kastélyhoz tartozó új épületben kapott helyet a vadászati kiállítás, amely több világrekorder trófeát is magában foglal.

A Festetics család nagy vadász hírében állt, de sajnos a kiállításon csak kevés általuk lőtt vad trófeáját láthatjátok. A gróf Festetics Tasziló által lőtt gím agancsát a pénztárral szemben helyezték el, egy oszlopon, még az eredeti feliratozással. Egy tárolóban pedig több vadászati okmány és jegyzék látható.

vadaszatiA kiállítás olyan nem csak a szakmában ismert személyek trófeáit, sőt személyes tárgyait is tartalmazzák, mint Ferenc József, Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán.

De láthattok itt vadászati könyveket, sőt Széchenyi Zsigmond egyik fegyverét is. Hidvégi Béla hatalmas vadászzsákmányát az emeleti részen élőképeken nézhetitek meg. Az utolsó termekben pedig vadász használati és berendezési tárgyakat helyeztek el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
Naplementék a Balatonnál: három nap, három helyszín, három csodája fotókban elmesélve
A naplementék hangulata mindig magával ragadó. Mert bár minden nap eljön, de mégis más. És talán ezért is szeretjük, és ezért megunhatatlan, mert nem tudhatjuk, a természet aznap milyen alkotással kápráztat el.
szs - szmo.hu
2024. december 18.



Mikor menjen a kalandvágyó utazó a Balatonra, ha nem a szokásos nyaralós élményt keresi? Kipróbáltam, mit lehet csinálni pár napig a tóparton és a környéken pár őszvégi napon. Négy nap alatt belekóstoltam a Balaton-felvidékbe, de az útvonalakat úgy terveztem, hogy a naplemente valahol a vízparton érjen. Hát, nem csalódtam: ahány nap, annyiféle élmény, annyiféle szín és hangulat. Valami csoda volt.

A naplementék hangulata mindig magával ragadó. Mert bár minden nap eljön, de mégis más. És talán ezért is szeretjük, és ezért megunhatatlan, mert nem tudhatjuk a természet aznap milyen alkotással kápráztat el.

Hol az acélkék eget és vizet színezi át naracsosba, hol a pasztelekkel játszik, hol pedig már korán rózsaszínt kever az égbe, és azt fokozza egészen az égővörösig.

És hogy közben mi minden fut át a nézelődőben? Talán hasonlók:

Képgaléria: Keszthely (Képekért kattints a fotókra)

A rózsaszín átalakulása égő vörössé. Tényleg nincs két egyforma naplemente, talán ezért sem lehet megunni. Mert minden alkalommal várjuk a csodát, hogy aznap kivel kápráztat el a természet. Ez a színváltozás is meseszép volt.

Képgaléria: Balatonfüred (Képekért kattints a fotókra)

Egy csendes délután opálos fényjátékkal. Halk csobbanások és néhány hazatérő vízimadár. Néma szobrok és lassan sötétedő horizont felett Tihany tornyai még átköszönnek.

Képgaléria: Siófok - így lesz a hideg kékből narancsos izzás (Képekért kattints a fotókra)

Micsoda tehetség ez a természet - akár fél óra alatt is képes egy képet teljesen átfesteni. A hideg kékből a meleg narancsszínbe borítja a vízparti tájat. Csoda na.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
Brutális drágulás a balatoni strandokon: van, ahol közel 50 százalékkal kerül többe a belépő
Idén is jelentősen drágult a balatoni strandolás. A legdrágább helyen 2600 forintot kérnek a felnőttjegyért, a gyerekeknél 1900 forint is lehet a belépő ára.


Jelentősen emelkedtek idén a balatoni strandbelépők árai, derül ki a balatontipp.hu összeállításából. A felnőttjegyek átlagosan 13, a gyermekjegyek pedig 16 százalékkal drágultak a tavalyi évhez képest.

A legdrágább felnőtt belépőt a csopaki strandon kell kifizetni: 2600 forintba kerül egy nap a vízparton.

Nem sokkal marad el ettől a siófoki Nagystrand és a balatonfüredi Esterházy strand 2500 forintos belépője, illetve az alsóörsi strand 2300 és a balatonalmádi strandok 2200 forintos ára. Jó hír viszont, hogy a legolcsóbb strandokon már 1000 forintért is csobbanhatunk: ilyen például Szepezden a Viriusi és a szepezdfürdői strand, a keszthelyi Helikon strand és a tihanyi Sajkodi strand.

A gyermekbelépők terén is Csopak vezet: 1900 forintba kerül a jegy. Füreden az Esterházy strandon 1600, Balatonalmádiban pedig 1500 forintot kérnek. A legolcsóbb lehetőséget Szigliget, a tihanyi Sajkodi strand és a balatonudvari strandok kínálják, 500 forintos jegyárral.

A legnagyobb áremelés Fonyódon történt: itt a felnőtt belépő ára 47 százalékkal nőtt, így most 1400 forint.

Balatonfűzfőn és Balatonszárszón 31 százalékkal emelték a díjakat, ezekben a városokban 1700 forintba kerül a strandbelépő. Vonyarcvashegyen 27 százalékos áremelés után 1900 forintot kell fizetni.

Nem emelték a felnőttek belépőjét több népszerű helyszínen, például Földváron (1750 Ft), a badacsonyi strandokon (1400 Ft), a keszthelyi Városi strandon (1700 Ft), a siófoki Nagystrandon (2500 Ft), a Sóstói strandon (1500 Ft) és a szigligeti strandon (1500 Ft).

A gyermekbelépők esetében is Fonyód áll az élen a drágulásban: 46 százalékos emeléssel most 700 forint a belépő. Szepezden is 700 forintra nőtt az ár, Vonyarcvashegyen pedig 1400, míg Révfülöpön 800 forint lett a gyermekjegy. Ugyanakkor több helyszínen nem emeltek az árakon: Földváron (900 Ft), Balatonedericsen (800 Ft), a siófoki Nagystrandon (1000 Ft) és Szigligeten (500 Ft). Balatonudvariban a gyermekjegy ára egy új kategóriának köszönhetően 500 forintra csökkent.

A felnőtt belépők középára idén 1800 forint, a gyermekjegyeké pedig 1200 forint.

A vizsgált 47 strandból 15 tartozik a középáras vagy annál drágább kategóriába, a többi olcsóbb ennél. Gyermekjegyeknél 13 strand kéri a középárat vagy annál magasabb összeget.

A strandok pénztárait több helyen már május végén megnyitották, de a legtöbb településen csak június elejétől vagy közepétől kell belépődíjat fizetni. A balatontipp.hu frissítette az idei szezonra a fizetős strandok listáját és aktuális árait.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Itt a nyár, irány Siófok! Tizedik születésnapját ünnepli a Plázs, és minden eddiginél nagyobb bulira készül
Több mint 150 fellépő, újragondolt helyszínek és igazi fesztiválhangulat vár a Balaton partján, ahol minden este egy emlékezetes koncertélménnyel ér fel.


Június 7-én megnyílik a Balaton bulifővárosa, a siófoki Plázs, és ha hinni lehet a számoknak – márpedig miért ne hinnénk –, ez lesz minden idők legforróbb szezonja! Tíz év, kétmillió látogató, több száz koncert, és egy újabb nyár, amit egyszerűen nem lehet kihagyni.

A Plázs 2016 óta a nyári balatoni életérzés koronázatlan királya. A Siófoki Nagystrandon elterülő szórakoztató központ nemcsak a fesztiválozók kedvence, de mára a Balaton egyik legfontosabb turisztikai és kulturális attrakciójává nőtte ki magát. Az elmúlt években több mint 800 napon át tartott nyitva, közel 500 rendezvényt hozott tető alá, és mintegy 2 millió látogatót vonzott.

És hogy mit nyújt egy nap a Plázson?

Nappal napozóstég, homokos strand, medence és pihenés, este pedig jön a „nagyüzem”: nagyszínpad, öt kisebb zenei helyszín, és 9500 fő befogadására alkalmas bulihelyszín

. Itt minden nap olyan, mintha egy minifesztiválra csöppennél!

Célkeresztben: 350 ezer látogató

2025 nyara rekordot dönthet. Tavaly 320 ezren látogattak el a Plázsra, idén viszont a szervezők már legalább 350 ezer vendégre számítanak. Az is beszédes szám, hogy a 2016-os nyitás óta mintegy 2 millióan látogattak a Plázsra. Ez gyakorlatilag egy egész Budapest! Nagy Fruzsina, a Plázs kommunikációs vezetője szerint ez nem véletlen:

„Tíz évvel ezelőtt az alapítók egy merész vízióval vágtak bele a Plázs felépítésébe: egy olyan egyedülálló helyszínt álmodtak a Balaton partjára, amely újradefiniálja a nyári szórakozás fogalmát. Mára a Balaton egyik legmeghatározóbb turisztikai és kulturális vonzerejévé vált a Plázs.”

És ez még csak a kezdet.

Grand Opening: pünkösdi hosszú hétvégés gigabulival nyit a szezon

A jubileumi szezon június 7-én indul, méghozzá nem is akárhogyan. A pünkösdi hosszú hétvégén Rúzsa Magdi és a Neoton Família nyitja meg a nyarat, majd éjjel 22 DJ szállítja a hangulatot a Plázs Grand Openingen. Ha valaki eddig azt hitte, egy szezonkezdet nem lehet emlékezetes, akkor most figyeljen: ez a nyitány tényleg berobban a balatoni estébe.

A nyár legnagyobb bulijai: Majka, Halott Pénz és DJ OTI visszatér

A 10. születésnap alkalmából több mint 150 fellépő és 70 program várja a bulizni vágyókat egész nyáron. Az eddigi évekhez képest most tényleg mindent beleadtak: a koncertprogram egészen elképesztő.

Fellép többek között: Majka, Halott Pénz, Desh, Dzsúdló, Pogány Induló, Beton.Hofi, Manuel, Valmar, BSW, ByeAlex és a Slepp, Krúbi, Follow The Flow és még a legendás Korda György és Balázs Klári is!

DJ OTI augusztusban egy már hónapok óta teltházas bulival tér vissza, szóval ha ott akarsz lenni, már most kezdhetsz kombinálni a barátokkal.

„Ez a hely minden évben feltölt” – így készülnek a visszatérő sztárok

A Plázs nemcsak a közönség, hanem a fellépők szívét is meghódította. Majka, aki gyakorlatilag a Plázs egyik legnépszerűbb zenésze már tíz éve, ezt mondta:

„A Plázs közönsége elképesztő energiákat ad, itt a Balaton partján valahogy mindenki sokkal felszabadultabb. Szinte hihetetlen, hogy már tizedik éve dübörögnek itt a koncertek, számunkra is a nyár egyik kiemelt állomása Siófok. Pár éve a születésnapomat is itt ünnepeltük, felejthetetlen emlék marad! Alig várjuk, hogy július 25-én újra felrobbantsuk a színpadot, ráadásul az idei buli után garantáltan mindenki gazdagabban térhet haza!”

Másnap, július 26-án, a Halott Pénz veszi át a stafétát, akik szintén szoros szálakkal kötődnek a helyszínhez:

„A Plázs Siófok nyaraink egyik legfontosabb és legkedvesebb állomása. Rengeteg emlék, barátság és persze őrült koncert köt ide minket. Büszkék vagyunk rá, hogy részesei lehetünk a Plázs történetének, és izgatottan várjuk, hogy újra együtt legyünk a Balaton legbulisabb közönségével.”

Újítások idén is

A Plázs nemcsak programban, hanem infrastruktúrában is folyamatosan fejlődik. 2024-ben teljeskörűen megújult a nagyszínpad, és elkészült egy vadonatúj, exkluzív skybox, ahonnan a Balatonra és a koncertekre is tökéletes panoráma nyílik. És a dolognak itt nincs vége: öt kisebb zenei helyszín is technikai és látványbeli megújuláson esik át az idei szezonban.

Ha nyár, akkor Siófok. Ha Siófok, akkor Plázs.

Napközben ejtőzés a parton, este fergeteges bulik a legmenőbb magyar előadókkal – a siófoki Plázs idén is a nyár esszenciája lesz. Ha még nem voltál, most itt az idő. Ha már voltál, akkor pontosan tudod, miért kell visszatérni.

Jegyek, pontos programok, friss infók ide kattintva.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
A Tihanyi-félsziget egyik legismertebb legendájából egy exkluzív parfüm született
A Tihanyi Visszhang parfüm az Eau de Tihany márka kiemelt terméke, amely a Tihanyi-félsziget történelmi és természeti örökségét illatba zárva eleveníti fel.


Van egy varázslatos hely Tihanyban: az Illatok Háza.

Ez a különleges hely nem csupán egy üzlet, hanem egy látványmanufaktúra, kávézó és múzeum is, ahol a látogatók bepillanthatnak a Tihanyi-félsziget illatos történelmébe és a parfümkészítés kulisszatitkaiba.

Az Illatok Házában a látogatók ingyenes tárlatvezetéseken vehetnek részt, amelyek során megismerkedhetnek a levendula történetével Tihanyban, valamint az illóolajok és parfümök előállításának folyamatával.

A kávézóban egy finom ital mellett élvezhetik a panorámát, a kézműves laborban pedig akár élőben is megfigyelhetik a termékek, például a szappanok készítésének fázisait.

Az Illatok Háza ad otthont az Eau de Tihany márkának, amelyet a Hollán-Nyárádi család hozott létre azzal a küldetéssel, hogy felélessze és továbbvigye Bittera Gyula, a tihanyi levendulatermesztés úttörőjének örökségét.

Dr. Bittera Gyula gyógynövénykutató, vegyészmérnök és illóolajgyáros volt, aki az 1920-as években honosította meg a levendulát a félszigeten, és jelentős illóolaj-exportot bonyolított le. Története a márkának köszönhetően ma is elevenen él tovább.

Az Eau de Tihany az elmúlt években új lendületet vett. A márkát ma már a következő generáció is formálja – Nyárádi Natália parfümőr személyében, aki Franciaországban szerezte szaktudását, és mára ő álmodja meg az új kollekciók illatvilágát.

Natália érzékeny, művészi szemlélete új szintre emelte a márkát: az illatok összetettebbé, karakteresebbé váltak, miközben megmaradtak a tihanyi tájhoz és legendákhoz kötődő, érzéki történetmesélésnél.

Az ő nevéhez fűződik a márka kiemelt illata, a Tihanyi Visszhang parfüm is. Ez a különleges kompozíció a „tihanyi legendák” sorozat első darabja.

A tihanyi visszhang legendája

A mese szerint Tihany egy gyönyörű, aranyhajú tündér volt, aki esténként a Balaton partján énekelt, miközben aranyszőrű kecskéit itatta. Csodás hangját mindenki imádta – még a tó mélyén élő Balaton isten fia is, aki annyira beleszeretett a hangjába, hogy belebetegedett a vágyakozásba. Az öreg Balaton apja gyöngyöket vitt ajándékba Tihanynak, hogy a fia újra hallhassa a dalt. A tündér azonban egyre kapzsibb lett: már csak akkor volt hajlandó énekelni, ha minden este újabb kincseket kapott.

Amikor a vizek ura kifogyott a kincsekből, Tihany többé nem énekelt. A fiú meghalt, és Balaton bánatában bosszút állt. Hatalmas hullámokat küldött, amelyek elragadták a tündér kecskéit, majd sziklával zárta el őt egy barlangba.

Végül átkot mondott rá: mostantól minden szót, amit hozzá intéznek, hétszer ismételjen vissza. Ezért van ma is visszhang Tihanyban.

Forrás: Vass Albert – A tihanyi visszhang

A Tihanyi Visszhang parfüm a legenda hangulatát ülteti át illatokba: a vízparti csend, a tündér titokzatossága és a Balaton mélységei mind visszaköszönnek benne.

Egyszerre friss, fűszeres és melankolikus.

A kompozíció bergamottal és borókával nyit, ez a hűvösen fanyar indítás a Balaton felől áramló, sós-gyógynövényes levegőt idézi. A háttérben széna és atlasz cédrus sejlik fel. Ez a vidéki táj, a domboldalon legelésző kecskék és a nyári hőség illata.

A szívjegyekben megjelenik a nárciszesszencia, amely gyümölcsös és zöld tónusaival különleges kontrasztot teremt: egyszerre törékeny és élénk, akár a tündér, akinek emlékét az illat őrzi. A kompozíció alapját ámbra, pacsuli és tölgyfamoha alkotja. Ezek adják meg azt a mélységet és időtlenséget, amely a visszhang motívumát visszafogottan, mégis határozottan viszi tovább.

Ez az illat nem harsány, nem akar mindent elmondani elsőre. Inkább ott marad a bőrön, finoman változik, rétegei lassan bomlanak ki – pont úgy, ahogy a visszhang is csak fokozatosan halkul el.

eaudetihany.hu

A hotel, aminek saját illata van

A Balatonfüreden található Hotel Petit Bois Füred egy ötcsillagos luxusszálloda, amely a pihenés és kikapcsolódás tökéletes menedékét nyújtja.

Az 1908-ban épült villaépület, mely II. Rákóczi Ferenc rodostói házának mintájára épült, 2021-ben került magántulajdonba, és teljes felújítás után 2024 decemberében nyitott meg újra.

A hotel különlegessége, hogy saját illattal rendelkezik, amelyet szintén Nyárádi Natália készített.

Ez egy visszafogottabb, nem túl tolakodó, puha illat, ami remekül illeszkedik a szálloda elegáns és finom tereihez.

Az illat minden térben megjelenik, többek között illatosítók, szappanok és piperék formájában is, hozzájárulva a szálloda egyedi, puha luxus hangulatához.

A hotel tetőteraszán található Rooftop Bár külső vendégek számára is nyitva áll, és innen fantasztikus kilátás nyílik a Balatonra.

Többek között kézműves koktélokat és válogatott borokat kínálnak, valamint reggelit és délutáni snackeket.

petitbois.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk