10 dolog, amit csak a csodaszép Balatonfüreden találsz
Gyönyörű, romantikus hangulatú kisváros. Mindig is az volt. "Balatonfüred parkjában víg magyar zene hangzik az érkező elé; míg az est ködében kékellő Tihany kettős tornya felől, anda ringással hangzik át az esteli imára buzdító harangszó" - írja róla Jókai Mór, azután így folytatja: "Amint Balatonfüreden a kocsiról leszálltál, egyszerre otthon vagy."
Szépsége, nevezetességei, a környék látnivalói és a vitorlázás miatt is sokan jönnek ide - nem csak nyáron, hanem tavasztól őszig. Van, akit a hajókirándulások vonzanak, másokat a déli partnál gyorsabban mélyülő vizű strandok. És persze ezernyi fotót töltenek fel a látogatók a Tagore sétányról a közösségi oldalakon.

Balatonfüred azért jóval több ennél. Mivel nemrég a városban töltöttük a szabadságunkat, összegyűjtöttük, mi mindent nyújt még, ha ide szervezed a nyaralást.
1. A Kerektemplom
Ha A füredi "Savanyóvízhez" járó vendégek már a XVIII. században azt kérték, hogy legyen a fürdőtelepen egy kápolna. A klasszicista stílusú templomot 1841-ben kezdték építeni, Frumann Antal győri építész tervei alapján, és 1846. június 21-én szentelték fel. A templom tervezőjét a római Pantheon ihlette, de építészeti előzménye az esztergomi Szent Anna plébániatemplom lehetett.
Görögkereszt alaprajzú, középső csarnoka kör alakú. Mennyezete rozettás, a főoltárképet egy osztrák művész, Henriette Kärling készítette (témája Jézus találkozása a szamaritánus nővel Jákob kútjánál). A jobb oldali mellékoltár elveszett képének helyén pedig Vaszary János Krisztus a keresztfán című műve látható.



2. A Jókai-villa
Meglepő, mennyire népszerű ma is az egyik legnagyobb magyar író nyári, balatoni nyaralója, pontosabban a villában kialakított múzeum. Jókai Mór ebben az épületben írta Az arany embert, és a Balaton ihlette néhány rövidebb munkáját is.
"Sok szép tájékát bejártam hazámnak; voltam az Alföld végtelen rónáin, álltam a székely havasok csúcsain: de mindeniknél jobban megragadott a Balaton-vidék. (...) A Balaton-vidék egy bájos menyasszony, ki vőlegényére vár, minden ponton új bájait tárja fel; mentől tovább nézzük, annál szebbnek látjuk, s bár nevessenek ki érte, én azt mondom, hogy az egész táj mosolyog!" - írja A magyar Tempevölgy című útleírásában.
Az író 1857-ben járt először Füreden, majd gyakran érkezett ide pihenni. 1867-ben vette meg a telket a Kerek-templom mögött, és 1871-re készült el a villa, amit ő maga tervezett. Ettől kezdve az egész nyarat itt töltötte a feleségével, Laborfalvi Rózával, csak ősszel utaztak vissza Pestre. 1886-ban neje halála után eladta az épületet. Múzeumként 1954-től működik, páratlan kiállításából kiderül, hogyan élt itt annak idején a művész pár, hogyan rendezték be a házat.



3. Terasz Étterem
A szuperromantikus kertben vacsorázhatsz vagy iszogathatsz, esténként pedig a régi, legendás Gemini együttesből kivált Markó András zenekara, a Markó Gemini Band zenél.



4. A Vitorlázeum
Lehet, hogy számodra közhelynek tűnik, de Balatonfüred valóban a vitorlázás magyarországi központja és máig az egyik legfontosabb helyszíne. A Pogány Madonna című film legtöbb jelenetét is Füreden forgatták, és a füredi öbölben zajlott az ikonikus vitorlásverseny is. Kevesen tudják, hogy a magyar vitorlássport Európa élmezőnyébe tartozott.
A balatoni vitorlázás első klubházának emeletén, a Vitorlázeumban, ebben az egyedülálló múzeumban követhetitek végig a magyar balatoni vitorlázás történetét (amely egyébként a XVIII. században a Festeticsekkel kezdődött, és a XIX. században indult fejlődésnek) és egy érdekességet tudhattok meg nem csak vitorlás sportról, hanem a Balatonról is.
A Balaton-teremben például interaktív padlón egy-egy kockára állva ti magatok választhatjátok ki, hogy a 40 rövid videó közül melyiket szeretnétek megnézni. A Viharszobában pedig olyan szimulátorba ülhettek bele, amelyik egy kis ízelítőt ad számotokra arról, milyen lehet a viharos, hullámzó tavon vitorlással menni.



5. A füredi szobrok
Az egész település tele van velük a vasútállomástól a Tagore-sétányig. Ha amúgy is szereted a szobrokat, érdemes rájuk vadásznod.



6. A Bergmann Cukrászda
A Petőfi Sándor utcai cukrászda kínálatát teszteltük. Egy epres süteményt és rengeteg fagylaltot ettünk. A kedvencünk a feketeribizli-szicíliai pisztácia páros lett. (És itt a pisztácián ne valami íztelen, zöldre festett jégből készült gombócot érts, mint a legtöbb helyen hanem intenzív, markáns pisztácia ízű krémes fagyit.)


7. A Vaszary-villa
A kastélyra emlékeztető épületet az 1832-ben született Vaszary Kolos pannonhalmi főapát, bíboros-hercegprímás építtette 1891 és 1892 között. Építésével Czigler Győző műegyetemi tanárt bízta meg. A villa körül angolkertet létesítettek. Amikor Vaszary Kolos 1912-ben lemondott esztergomi érseki méltóságáról, haláláig ebben a nyaralóban élt és történeti tanulmányainak szentelte az idejét. Az ő unokaöccse volt Vaszary János festőművész.
A villát Vaszary Kolos halála után elárverezték, az 1920-as években kibővítették. A háború alatt szovjet tulajdonba került, tiszti nyaralóként használták. Az 1960-as években egy vasbeton szerkezetű, háromemeletes toldalék épület került a Vaszary-villához - ezt később, az épület felújításakor lebontották. Ma képzőművészeti kiállításokat láthattok a villában, július 14-ig a Balatoni nyár című fotókiállítást vagy például november 17-ig Folyók, tavak, tengerek – Az éltető víz címmel a víz témájával foglalkozó képeket, olyan alkotóktól, mint Benczúr Gyula, Csók István, Vaszary János, Mednyánszky László, Munkácsy Mihály és Szinyei Merse Pál.

8. A régi füredi villák
Elég végigsétálnod a Honvéd, az Ady Endre és a Petőfi Sándor utcán, és egy csomó gyönyörűen felújított vagy éppen romjaiban is szépséges villát láthatsz a boldog békeidőkből.




9. A Balaton környékének legnagyobb copf stílusú épülete
A Szentgyörgyi Horváth család építtette 1796-98 között, Lechner Mátyás tervei alapján. Itt rendezték az első Anna-bált 1825-ben Szentgyörgyi Horváth Krisztina tiszteletére. A legenda szerint a lány ezen a bálon ismerte meg későbbi férjét, Kiss Ernőt, az aradi vértanúk egyikét.
A Szívkórházzal szemben álló épületben számos híresség megfordult: Deák Ferenc, Vörösmarty Mihály, Wesselényi Miklós, Jókai Mór, Blaha Lujza, Berzsenyi Dániel, Széchenyi István, Kossuth Lajos és Perczel Mór is.

10. Hajókázás a háborút is túlélő Jókain
A hajó még 1913-ban épült, kialakítása mai szemmel is gyönyörű lett. 1944-ben akna robbant mellette, de szerencsére egyben maradt. 1945-ben a németek süllyesztették el, de kiemelése és javítása után 1948-tól ismét a Balatont szelte. A hetvenes években selejtezték, elvitték. 1998-ban Vanyolai Sándor megvette a már lepusztult hajót, és újjáépítette. Új stílusú külsővel látták el, és 2003 óta szolgál újra a Balatonon a Jókai hajó.

