TUDOMÁNY
A Rovatból

Egyre több kutató kísérletezik saját magán házi gyártású koronavírus-védőoltással

Veszélyesen terjed a „csináld magad” mozgalom.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2020. szeptember 08.


Link másolása

Világszerte nagy a várakozás a koronavírus elleni oltás iránt. És bár a világ legnagyobb egyetemei és kutatóintézetei dolgoznak a szérumon, akadnak olyanok, akik nem tudják kivárni a széles körben végzett klinikai teszteléseket, hanem a saját készítésű, bizonytalan hatású oltóanyagot adják be maguknak és nem ritkán környezetüknek.

A New York Times elrettentő példaként említi azt a Washington állambeli esetet, amely még áprilisban történt.

Friday Harbor kisváros polgármestere ugyanis megkérte mikrobiológus barátját, Johnny Stine-t, egy seattle-i biotechnológiai cég vezetőjét, hogy

oltsa be őt saját gyártású vakcinájával, amelyet már március óta reklámozott a közösségi médiában.

Az oltóanyaghoz Stine a koronavírus külsején lévő spike protein génszekvenciájának szintetikus változatát készítette el. Ezt sós oldatba tette, beinjekciózta magának felkarja bőre alá, majd elvégezte az úgynevezett vér-titer tesztet, hogy vérkeringésében antitesteket keressen. Beoltotta két tizenéves fiát is. Azt állította, hogy vakcinája immunissá tette a koronavírussal szemben, és az érdeklődőknek adagját 400 dollárért kínálta.

Az ügy legalábbis erős kételyeket váltott ki a helyi lakosságban, de a polgármester a facebook-oldalán igyekezett meggyőzni a közvéleményt barátja szakmai kiválóságáról, a mikrobiológus pedig alpári megjegyzésekkel söpörte le a vele szembeni bírálatokat.

Az eset azonban szélesebb hullámokat vert. Májusban az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság figyelmeztető levelet küldött Stine-nak, hogy hagyjon fel terméke félrevezető hirdetésével, majd júniusban Washington állam főügyésze pert indított a polgármester és további 30 ember beoltása ügyében. A vád szerint Stine az emberek félelmével és hiszékenységével élt vissza, továbbá nem bizonyított a szer biztonsága és hatékonysága. Ráadásul cégét már nyolc évvel korábban hatósági eljárással megszűntették. Végül a perköltségeken túl megúszta annyival, hogy kártalanítani kell valamennyi áldozatát, amennyiben azok feljelentik őt. Ettől azonban Stine nem tart, mivel máris többen úgy nyilatkoztak, hogy hála az ő oltásának, visszatérhettek a normális életbe.

Stine esete azonban nem elszigetelt jelenség. A legképtelenebb módszerekről és eredményekről lehet hallani a világ minden tájáról.

Még olyan elismert kutatók is részt vesznek ilyesmiben, mint a Harvard genetikusa, George Church. A Rapid Deployment Vaccine Collaboratíve nevű programjától az egyetem orvoskara is elhatárolta magát. Igaz, ennek a projektnek legalább közzétették egy 59 oldalas tudományos dokumentumát, amely elmagyarázza működését és útmutatót ad azoknak, akik ezt a formulát vegyíteni akarják a sajátukkal.

Az ötlet Preston Estep génkutató agyában fogant meg márciusban. Összehozott egy olyan, vegyészekből, biológusokból és orvosokból álló csapatot, akiket érdekelt egy saját oltás kifejlesztése. Hamarosan megszületett egy peptid-oltás formulája, amelyet az orrba kell befecskendezni. Estep szerint öt olyan alkotóelemből áll, amelyet bármelyik orvos rendelőjében össze lehet állítani. Áprilisban Estep több munkatársával, köztük Church-csel, egy laboratóriumban el is végezték ezt a műveletet a készítménnyel, majd beadta oltásukat 23 éves fiának, és munkatársai is megosztották a szert családtagjaikkal. Állítása szerint a legrosszabb tapasztalt mellékhatás orrdugulás és enyhe fejfájás volt. Közben folyamatosan módosított az összetételen, végül összesen 8 különböző változatot próbált ki magán.

Arra a felvetésre, hogy egy gyógyszer tesztelését egereken, vagy más állatokon szokták kezdeni, Estep azt válaszolta: „Mi is állatok vagyunk”.

Avery August, a Cornell egyetem immunológus professzora szerint azonban a szigorú klinikai tesztelések nélkül nem lehet megbízható módon igazolni sem biztonságát, sem pedig hatékonyságát. Ráadásul félő, hogy a résztvevők tekintélyes tudományos múltját sokan elegendő bizonyítéknak tartják.

Mindazonáltal Dr.Estep augusztusban bejelentette, hogy mintegy 30 ember kapta meg az oltást az Egyesült Államokban, Svédországban, Németországban, Kínában és Nagy-Britanniában. Azt is közölte, hogy egy brazil egyetemi professzor fontolóra vette, hogy gyártani fogja laboratóriumában és ingyen forgalmazza.

A koronavírus-oltás „csináld magad” mozgalmának résztvevői abból indulnak ki, hogy a rendkívüli körülmények rendkívüli cselekvést kívánnak. Tehát, ha egy tudósnak megvan a kellő képessége és bátorsága egy oltás kifejlesztésére, meg kell tennie.

A módszer védelmezői szerint, ha munkájuk átlátható, abból mindenki tanulhat. Az ellenzők szerint viszont ezek a kísérletek a legjobb szándék mellett sem lehetnek hasznosak, miután a vakcinák nem mennek át valódi, véletlenszerű és placebóval ellenőrzött teszteken.

És akkor még nem esett szó az esetleges súlyos immunreakciókról és egyéb mellékhatásokról, valamint a hamis védettség-érzésről. Jeffrey Kahn, a Johns Hopkins Berman bioetika intézetének igazgatója szerint az, aki arra biztatja az embereket, hogy próbáljanak ki egy bizonyítatlan oltást, olyan, mint a régi korok csodaszer-árusai.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Érdemes lesz az esti eget lesni április 10-én, mert ritka égi jelenséget láthatsz, a következőre 71 évet kell várni
Több érdekességet is megfigyelhetsz majd. Van amit szabad szemmel is tudsz követni, de egy másik látványossághoz egy jobb távcső is szükséges lesz.

Link másolása

Április 10-én különleges együttállásban lesz megfigyelhető a Jupiter és a kétnapos holdsarló, egy kézitávcső segítségével pedig szintén látható lesz az Uránusz és az év üstököse, a 12P/Pons-Brooks is - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Április 10-én szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a kora tavaszi estéket még mindig beragyogó

Jupiter és tőle jobbra, mindössze 3,5 fokra az 5 százalékos fázisú, 2 napos, cérnavékony holdsarló. 20 óra 20 perckor a páros még 15 fokos magasságban jár a nyugati ég alján. Szabad szemmel is könnyedén megpillanthatók lesznek az égitestek,

ha a nyugati látóhatár tiszta és tereptárgyaktól mentes.

Szintén felbukkan az égbolton a kékeszöld Uránusz bolygó - mely alig két fokkal jár a Jupiter fölött -, valamint az év egyik legszebb üstököse, a 12P/Pons-Brooks, mely a holdsarló alatt 3 fokkal látható.

A szabad szemmel nem látható, halványabb Uránusz és az üstökös megtekintéséhez érdemes megvárni az égbolt teljes besötétedését. 20 óra 50 perc körül már mindkét égitest az éjszakai égbolton figyelhető meg, de addigra a Jupiter-Hold páros 10 fokos, az üstökös pedig mindössze 7 fokos magasságba süllyed. Megpillantásukhoz így tiszta égbolt és egy nagyobb kézitávcső szükséges.

A láthatósága végén járó Jupiter 2023 májusában tért vissza a hajnali égboltra, a Naphoz közeledve azonban lassan eltűnik az esti szürkület fényében. Szintén ez alkalommal nyílik utolsó lehetőség az Uránusz megtekintésére.

A 12P/Pons-Brooks üstökös április 21-én ér perihéliumba, vagyis pályájának a Naphoz legközelebbi pontjára, de ekkor már nem lesz látható. Legközelebb 71 év múlva ér újra a Föld közelségébe. A Jupiterhez és az Uránuszhoz hasonlóan a 12P/Pons-Brooks láthatóságának is az egyik utolsó alkalma lesz az este.

Az 5 százalékos megvilágítottságú, majdnem pontosan 2 napos holdsarló továbbra is megfigyelhető lesz. A Hold megvilágítatlan oldalának derengése, a hamuszürke fény szabad szemmel is jól látszik majd - olvasható a közleményben.

Április 11. és 13. között az egyre növekvő tavaszi holdsarló krátereit a Svábhegyi Csillagvizsgálóban is megfigyelhetik az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Történelmi felvételek: először láttak két hímnemű bálnát szexuális aktus közben – „egyedülálló és figyelemre méltó esemény”
A tengeri emlősszakértők a felvételek megtekintése után azt mondták, hogy mindkét résztvevő hím és megerősítették, hogy az azonos neműek szexuális viselkedése széles körben elterjedt az állatok körében. 

Link másolása

A szakemberek szerint a bálnáknak bőven van helyük elrejtőzni, ha nem akarják, hogy az emberek kémkedjenek a magánéletük után. Vagyis annak ellenére, hogy a púpos bálna az egyik legtöbbet tanulmányozott bálnafaj, egészen mostanáig nem volt feljegyzés a párosodásuk körülményeiről.

A két púpos bálnát két fotós kapta lencsevégre egy Maui melletti szabadidős kiránduláson.

„Annak ellenére, hogy évtizedek óta tanulmányozták, a púpos bálnák szexuális viselkedése eddig többnyire rejtély maradt. Ez a felfedezés megkérdőjelezi a púpos bálnák viselkedésével kapcsolatos előzetes elképzeléseinket. Ezeknek a hihetetlen lényeknek a bonyolult társadalmi struktúrái,

két hím bálna párosításának első alkalommal való megfigyelése egyedülálló és figyelemre méltó esemény”

tájékoztatott Stephanie Stack doktorandusz, a Pacific Whale Foundation munkatársa az IFLScience-nek elküldött közleményében.

A kutatók nem titkolják: szívesen bővítenék a megfigyelések körét, beleértve azt is, hogy milyen gyakori az azonos neműek „találkozása” a párkapcsolatok arányában. Nagy kérdés, hogy a felvételek egy „véletlen” aktust örökítettek meg, vagy az ilyen találkozások gyakoriak a bálnák között. A biológusok mindenesetre nem elégednek meg azzal a válasszal, hogy az állatok „jól érzik magukat”, inkább evolúciós magyarázatokat keresnek.

„A nem reproduktív együttlét célja változatos; ezek közé tartozik a reproduktív viselkedés tanulása vagy gyakorlása, a dominancia-kapcsolatok kialakítása vagy megerősítése, a társadalmi szövetségek kialakítása és a feszültség csökkentése”

– áll a közleményben.

Az azonos nemű állatok szexuális tevékenységéről és más, „deviánsnak" tartott viselkedésekről szóló beszámolókat a tudósok nem tárták a közvélemény elé, mert féltek a következményektől. Most már javult a helyzet ezen a téren. A púpos bálnákról szóló anyag megtalálható a Marine Mammal Science folyóiratban.

Egy kis biológia:

A púpos bálna, más néven hosszúszárnyú bálna a nagyobb testű bálna-félék közé tartozik. Hossza általában 13–14 méter, testtömege 25-30 tonna. Különleges alakú a teste, feltűnően hosszú mellúszókkal, innen ered a magyar neve is. Ez a bálnafaj a többi bálnához képest elég gyakran kiugrik a vízből. A hímek hangja bonyolult „énekekből” áll, melyek 6-35 percig tartanak és 30 kilométer távolságra is elhallatszanak. Az éneklés szerepe még nem ismert pontosan, de a párkeresésben lehet jelentősége. A púpos bálna évente 25 ezer kilométert is képes megtenni. Csak nyáron, a sarki vizekben táplálkozik, télen a szubtrópusi és trópusi tengerekbe vándorol, hogy párosodjon – írja a Wikipédia.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
2028-ra feltámadhatnak a gyapjas mamutok, és később több más kihalt faj is visszatérhet
Az őssejtkutatás új eredményei alapján a szakemberek bíznak abban, hogy akár a dodót vagy a tasmán tigriseket is sikerülhet újra életre kelteni.

Link másolása

Hamarosan feltámaszthatják a gyapjas mamutokat - állítja egy amerikai startup, amely a közelmúltban komoly eredményeket ért el az átprogramozott elefánt-őssejtek létrehozásában. A Business Insider cikke idézi Ben Lamm-et, a Colossal Biosciences társalapítóját és vezérigazgatóját, aki szerint az új eredmény számos kutatási terület előtt nyithat utat. Bíznak benne, hogy ennek segítségével több kihalt fajt is újra visszahozhatnak. Úgy vélik, hogy ezzel segitenek a kipusztulás szélén álló fajoknak és kedveznek a biológiai sokféleségnek is.

Terveik között szerepel a dodók és a tasmán tigriseket feltámasztása is. „Minden egyes lépés közelebb visz minket hosszú távú céljainkhoz, hogy visszahozzuk ezeket az ikonikus fajokat” – mondta Lamm.

A cég szerint 2028-ra mesterséges megtermékenyítés segítségével létrehozhatnak majd egy mamutszerű, génszerkesztett élőlényt.

Az őssejtekkel kísérleteznek, mert azok szinte bármilyen sejttípussá képesek átalakulni. Mára pedig már azt is tudják, hogyan lehet visszaalakítani ezeket. Az újfakta "keverék" komoly biológiai áttörés, és több fajnál, például az emeberknél is hatékony. De eddig az elefántoknál nem működött. Most azonban ez is sikerült, és ennek segítségével próbálják kideríteni, hogyan lehet mamutot is létrehozni.

„Leginkább azt várjuk, hogy az általunk kifejlesztett sejteket arra használjuk, hogy elefánt ivarsejteket növesszünk edényben” – mondta Evan Appleton, a csapat vezetője, aki bízik benne, hogy ezzel megnyílna az út a mesterséges megtermékenyítés előtt.

Forrás: 24.hu.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Élet a Földön túl? A NASA 5 milliárd dolláros űrszondája jó eséllyel lelhet idegen életre a Naprendszerünkben
A kutatók szerint az Europa Clipper-program űrszondájával akár a teljes galaxisunkat felfedezhetjük, és választ kaphatunk az örök nagy kérdésre is.

Link másolása

A NASA (a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal) 5 milliárd dolláros – 1,8 billió forintos – szondája élet után kutat az űrben.

A NASA nem titkolt célja az, hogy újjáélessze a 20. században kitűzött terveit.

Az elhatározás tehát nem újkeletű: élő idegenek felkutatása a világűrben, amelynek korábbi célkitűzéseit az 1950-es évek végétől végigkövethetünk - írja a Ladbible.com

Az űrhajózási szervezet alkotta talán a legmaradandóbb élményt az emberiség történetében, amit az űrkutatással kapcsolatban ismerünk: először küldött embert a Holdra, amit különféle konteókban úgy olvashatunk napjainkban is, hogy megrendezett volt, és hogy ne menjünk ezzel messzire ezt gondolja Schobert Norbert fitneszguru is.

A NASA tervei között szerepel, hogy a Holdra szállást követően embert küldjenek a Marsra, majd a Jupiterre és annak holdjaira is, kiemelt pozícióba helyezve az Európa nevű holdat.

A kutatók szerint a legjobb lehetőség az Europa Clipper-program űrszondája lehet, amellyel akár a teljes galaxisunkat felfedezhetjük. Hiszen a NASA örök kérdése az: vajon tényleg egyedül vagyunk a világűrben? Az űrszonda pedig, úgy néz ki, kielégítő válaszokat fog adni erre a kérdésre.

A szonda vélhetően 2030-ra érkezik meg a Jupiter és az Európa pályájára, ahol elkezdi felmérni a bolygókat. A tudósok bíznak benne, hogy a fejlődő technika segítségével az emberiség észlelni fog olyasféle életformákat, amelyek hozzánk hasonlatosak.

Az űrszondát ez év októberében lövik ki floridai Kennedy Űrközpontból.


Link másolása
KÖVESS MINKET: