UTAZZ
A Rovatból

Őszi kalandok a Balaton-felvidéken: 3 kihagyhatatlan helyszín legújabb videónkban

Mindhárom úti célunkhoz könnyedén eljutottunk a Suzuki Vitarával. Nézd meg a videónkat és inspirálódj te is egy őszi kiruccanáshoz!

Link másolása

Borostyánszínű szőlőültetvények, kristálytiszta Balaton és aranyló falevelek. Ha eleged van a város szürke színeiből, mutatunk három kihagyhatatlan kirándulóhelyet a Balaton-felvidéken. Pattanj autóba velünk te is!

Egy kényelmes és praktikus Suzuki Vitarát tehettünk próbára egy kirándulás erejéig, mi pedig nem haboztunk kihasználni az októberi napfényes kirándulóidőt.

Nézd meg a videónkban, milyen élményekben volt részünk!

Őszi séta a Folly Arborétumban

Első állomásunk a Folly Arborétum volt. A Vitara kiváló választásnak bizonyult a kiránduláshoz. Kényelmesen elfértünk benne a cuccainkkal együtt, a 375 literes csomagtartóba akár egy családi vakációhoz is bepakolhatunk. Egy terelés miatt még szűkebb, meredekebb, úton kellett felkanyarognunk az arborétumhoz, mint amire eredetileg számítottunk, de a Suzuki Vitarával ez sem volt gond.

A Folly Arborétum Magyarország egyetlen 120 éves múltra visszatekintő magánarborétuma, ami ráadásul egész évben nyitva van. A világ összes cédrusfaja, sok ciprusfaja és számos örökzöld megtalálható a kert különleges növénygyűjteményében. Az őszi kertben számos évelő virágzik még, ami kuriózum októberben. A séta után érdemes megpihenni a selyemakác alatt a grillteraszon, ahol mindenki tagja talál magának valami finomat a Folly ételei, cukrászsüteményei, szörpjei között - mi ez utóbbit kóstoltuk meg.

Nem hagyhattuk ki a Kisörsi-hegy tetején lévő kilátót, amelynek a formája az arborétum egyik ikonikus fájának, az óriástobozú fenyőnek a termését idézi.

Ebből a kilátóból csodálatos panoráma nyílik a környékre, a Badacsonyra és az egész Balatonra a Keszthelyi-öböltől Tihanyig.

Az arborétumban megcsodáltuk a legidősebb 110-115 éves fákat. Az óriástobozú fenyő alatt állva élőben is megnéztük az említett tobozt is. Kísérőnk, Zsoldos Natália viccesen figyelmeztetett rá, hogy

Amerikában nem véletlenül nevezik “özvegycsinálónak” a fát, a tobozok ugyanis 30-40 cm hosszúak, és 3-5 kilósak is lehetnek, akinek a fejére esik egy ilyen toboz, az nem éli túl a növénnyel való ismerkedést.

Félelemre azonban valójában nincs ok: alpintechnikával, fűrészelve szüretelik ezeket a gigantikus tobozokat, amire az őszi hagyományos tobozszüreten kerül sor november végén, amikor a többi ciprus és cédrus tobozát is leszedik. A szuvenír shopban ennek a fenyőnek a magját is megvehettük, és más örökzöld és évelő magok között is válogathattunk.

Állatsimogatás a Salföldi Majorban

Az arborétumlátogatás után bepattantunk a Vitárába, és indultunk is tovább a Káli-medence nyugati kapujába. Következő állomásunk a Salföldi Major volt, amit régen is állattartásra használtak, most pedig a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik bemutatóhelye.

A kennelleknél láthattuk a tipikusan nyájterelő és nyájvédő kutyafajtákat, mint a puli, pumi, mudi, illetve komondor és kuvasz. A kutyák természetesen nincsenek mindig a kennelben. Ha a major zárva tart, a kutyák szabadon engedve látják el a feladatukat. A nemzeti park munkatársától, Vókó Lászlótól megtudtuk azt is, hogy a védőkutyákat azért tenyésztették fehér színűre, hogy a gulyás vagy a pásztor éjjel is meg tudja különböztetni színük alapján a farkasoktól.

Elmondta azt is, hogy a baromfiudvar a gyerekek egyik nagy kedvence a major területén, ahonnan mindig feltöltődve mennek haza. Nagy élmény számukra, hogy élő állatokkal, a tyúkok, pulykák, ludak tollával, hangjával szembesülnek.

A major felkeresés ráadásul egy generációkat összekötő program is lehet, ahol a nagymama, nagypapa mesélhet az unokának a háziállatokkal kapcsolatos saját élményeiről.

A nyuszik simogatása a gyerekeknek szintén hatalmas élmény, számunkra pedig kimondottan stresszoldó hatású volt. Már csak egy valamire kellett megoldást találnunk: csillapítani az éhséget. Az útunk így mindenképpen egy helyi termelő farmjára vezetett, ahol meg is lehet kóstolni a helyben készült finomságokat.

Bicskás ebéd Kinga Kamrájában

A farmshop az erdő mélyén található, ezért földúton, néha kicsit döccenősen jutunk el oda, de a Vitarával jól jártunk, sima ügy volt a rázós terep is. Hafner Kinga megkínált minket minden földi jóval, ami a boltjában kapható. Kóstoltunk igazán puha mangalicasonkát, különleges vadas ízű mangalicakolbászt, és ettünk egy “bicskás ebédet” is, amit vágódeszkán szervírozott nekünk. Volt rajta mindenből egy kicsi: sonka, kolbász, érlelt és friss kecskesajt, paradicsom, házi kenyér.

Kingáék a tanyán kecskéket és mangalicákat is tartanak, saját nevelésű állatokból készítik a húsárut és a sajtokat, minden más pedig helyi kistermelőktől származik. Kinga Kamrája öt éve nyitott meg, de maga a birtok 20 éve üzemel. Az előző tulajdonosok szép lassan újították fel a korábban csipkebogyóval benőtt területet és az erdészházat.

Kingáék Zalában egy zsákfaluban kezdték el a vidéki életüket, ott tanulták ki a szakmát, a kolbásztöltést is beleértve. Öt évvel ezelőtt vették át a Káptalantóti határában álló farmot és üzletet.

Bár Kinga Kamrája az erdő mélyén bújik meg, a környékbeli törzsvásárlók, a Balaton-felvidéken kiránduló családok és a különlegességeket kedvelő gasztro-mániások is előszeretettel keresik fel a helyet.

Autós kirándulásunk végén még a naplementét is épp elkaptuk a Káli-medence dombjai között, mielőtt hazaindultunk. Az ősz és a Suzuki Vitara kombinációja igazán emlékezetessé tette ezt a kirándulást - legyetek résen, folytatás következik. Vajon hova vezet utunk legközelebb?

A cikk a Magyar Suzuki Zrt. támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: