UTAZZ

Olcsó, közel van és rengeteg a látnivaló – volt két napunk, kiugrottunk Krakkóba


Link másolása

Krakkó belvárosa persze ottani viszonylatban drága, de Budapest belvárosához képest sokkal barátibb az árképzés. Krakkón kívül viszont még ennél is olcsóbb az élet. Mi egy kisebb településen, Radlówban tértünk be a második nap vacsorázni a helyi étterembe. Borravalóval együtt 70 zlotyt fizettünk a kétszemélyes tál + üdítő + desszert kombóért, ami kevesebb, mint 6000 forint.

Krakkó következő előnye, hogy a városban és környékén rengeteg a látnivaló, két napot akkor is simán el tudsz tartalmasan tölteni, ha nincsenek tízezreid belépőkre. Lengyelországban általában nem úgy működik ez, hogy odaérsz egy múzeumba vagy kastélyba, és veszel egy belépőt, hanem minden fel van osztva különböző részekre, így ha nem érdekel az egész (vagy nem akarsz 4-5000 Ft-ot kifizetni egyetlen látnivalóra), akkor elég valamelyik részegységbe belépőt vásárolnod. Ezek a "részbelépők" 5-10 zlotytól kezdődnek és 50-60-ig terjednek. Így a kispénzűeknek is jut valami élmény.

Mi már az odaútra is terveztünk kitérőket. Kora reggel (7-kor) megálltunk Szlovákiában a zólyomi várnál. A múzeum még zárva volt, de már be lehetett menni az udvara, szét lehetett nézni. Lengyelországban pedig – Krakkót egyelőre elkerülve – elmentünk megnézni a Pieskowa Skała kastélyt, ehhez körülbelül 20 kilométert kellett még északra menni. A kastély történetét bemutató kiállítást választottuk. Aki szereti a szép, régi bútorokat, ruhákat, annak ajánlom. Emellett több más kiállítás is megtekinthető, például angol festmények, vagy az európai művészet története. Mi inkább fotózkodtunk még a Herkules bunkója nevű sziklaképződmény előtt, majd visszaültünk a kocsiba, hogy végre bevegyük Krakkót.

Krakkó csodálatosan zöld város. Mindenütt fák, virágok, és rengeteg a park.

Ami még megdöbbentőbb, hogy mind rendben is van tartva, nem csak a növények gondozottak, de nincs minden tele szeméttel, eldobott csikkekkel.

Mivel közmunkásokat nemigen láttunk a két nap alatt, arra kell gondolnom, hogy a lengyelek nem szemetelnek.

Első utunk a várba, a Wawel-dombra vezetett. (Aki nem szeret caplatni, annak ott a villamoshálózat, állítólag a jegy nem drága, de mi nem vettük igénybe. Egyetlen megállót tettünk meg villamoson, és bármennyire szégyen, bevallom, blicceltünk. Sajnos a vár múzeumaiba már nem jutottunk be. Fontos tudni, hogy a legtöbb múzeum 5-ig van nyitva, de 4-kor bezár a kassza. A Wawelben ráadásul szigorúan veszik a látogató-létszámot: ha eladnak bizonyos mennyiségű jegyet, akkor hiába vannak még nyitva, abba az egységbe arra a napra már nem adnak ki többet. Nagyon nem bántuk, mert a látványért önmagában megéri felmenni, a vár nagy, gyönyörű, csodálatos kilátás nyílik a Visztulára, és lehet szelfizni II. János Pál szobrával.

Ezután bevetettük magunkat a történelmi belvárosba. Megint csak olyan hely, ahol az is jól érezheti magát, aki nincs tele pénzzel. A legtöbb templomba például be lehet menni ingyen, és órákat el lehet tölteni, mivel szinte minden sarkon van egy bazilika, vagy legalább egy kolostor. Jártunk a Péter és Pál templomban, ahol esténként koncerteket is tartanak. Sok fontos lengyel személyiség nyugszik a kriptájában, a mi szempontunkból a legfontosabb Sławomir Mrożek.

A főtéren található, híres-neves Posztócsarnok emeletén múzeum működik (lengyel romantikus festők, annyira nem hozott lázba), a földszinten „piac” működik.

De amikor azt írom piac, valójában úgy értem, giccses gagyikat áruló turistacsapda.

Az épület miatt érdemes egyszer végigsétálni rajta, de több szerintem nincs benne. (Ha valaki igazi piacot szeretne látni, annak ajánlom a Stary Kleparzt vagy a Plac Targowy Novi Kleparzt, egyik sincs messze a központtól.) Aki elfáradt, bérelhet konflist vagy kis városnéző buszocskát. Nem fogok minden látnivalót felsorolni, az internet tele van ajánló oldalakkal, akár több napot is el lehet tölteni csak ebben a viszonylag kis városrészben. Itt-ott még a házak udvarára is be lehet menni megcsodálni a szépséges épületeket.

Mivel hajnali 3-kor keltünk, és a lábunkban is benne volt néhány kilométer, viszonylag korán lefeküdtünk, hogy pénteken újult erővel folytassuk a nézelődést. Krakkó Stanisław Lem városa. Van ugyan egy Lemről elnevezett múzeum, a Stanisław Lem Tudományos Kert, de ez csak nevében tiszteleg a nagyszerű sci-fi író előtt. Fel lehetett volna keresni a sírját, de ezt elvetettük. Viszont találtunk egy hatalmas falfestményt, amely Lemnek állít emléket. Kiberiáda (Solaris, Pirx kapitány stb...) rajongóknak kötelező zarándokhely!

A falfestmény megcsodálása után a közeli gyalogos hídon át eljutottunk a régi zsidó városrészbe, a Kazimierzbe. Mindenkinek ajánlom a Stara zsinagógában található múzeumot. Ez a városrész is gyönyörű, még a felújítatlan, romosabb házak is megkapóak, és van itt valami, amit másutt hiába kerestünk: régiségboltok.

Régi dakota bölcsesség, hogy két nap bizony nem három. Eljött a búcsú ideje, de azért a végére még beiktattunk egy kitérőt: Krakkótól keletre mintegy 70 kilométerre található Zalipie. A „festett faluban” a házak jelentős része „virágba borult”. Ennek a hagyománya még a 19. század végére nyúlik vissza: ekkor kezdték az asszonyok virágmotívumokkal díszíteni otthonaikat belülről, majd a díszítőláz átterjedt a külső házfalakra, sőt, a melléképületekre és a kerítésre is.

1948 óta versenyt is tartanak minden évben, amikor kiválasztják a falu legszebb házát.

Pénteken este 7 óra körül indultunk, hajnali 3 körül értünk haza, vagyis majdnem percre pontosan 48 órát töltöttünk távol. Sűrű két nap volt, de megérte. Ami a költségeket illeti, mindennel együtt (tankolást is beleértve) körülbelül 70 ezer forintból kijött. 20 évente egyszer rászánhat az ember ennyit. :)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: