UTAZZ
A Rovatból

Olcsó, közel van és rengeteg a látnivaló – volt két napunk, kiugrottunk Krakkóba

Ha kevés a szabadságod, nem akarsz túl sokat költeni, de mégis külföldre mennél, Krakkó ideális úticél.

Link másolása

Bármennyire közhely, a nagy rohanásban az embernek sokszor nincs ideje és/vagy pénze hosszú luxusutazásokra. Néha azonban lehet lopni 1-2-3 napokat. Mi a 20. házassági évfordulónkat szerettük volna valamivel emlékezetesebbé tenni. Arra gondoltunk, jó lenne lelépni kicsit kettesben (húszévente egyszer talán nem bűn otthon hagyni a gyerkőcöket, persze megfelelő felügyelet mellett). Szerettünk volna külföldre menni, de nem akartuk őrült költségekbe verni magunkat, hogy azért a nyár végi összcsaládi nyaralás ne kerüljön veszélybe. Olyan helyet kerestünk, ami autóval is elérhető tolerálható időn belül (persze ez is relatív, finn barátom csak a hétvégi telkére utazik 5-600 kilométert).

Először délre, a tenger felé kacsintgattunk, de aztán megakadt a szemünk Krakkón, és hamarosan kiderült, hogy megtaláltuk az ideális megoldást.

Persze attól is függ, hogy hol laksz. Budapest környékéről (mi Leányfaluról indultunk) Krakkó körülbelül 400 kilométer, attól függően, melyik útvonalat választod, és időben körülbelül 6 óra. Szegedről vagy Szombathelyről lehet nyilván nem ez a legideálisabb úti cél egy rövid kiruccanásra. Az E77-es jelzésű útvonalat választottuk, vagyis az M2-re rácsatlakozva lényegében Krakkóig egyenes utunk volt. A hosszú menetidő oka, hogy hegyeken kell átkelni, és az útvonal zömén nincs autópálya. Persze lehetne repülővel is menni, de ha belevesszük a reptérre kiérés, reptérről beérés és a várakozás idejét, hasonlóan hosszú idő jön ki, ráadásul ebben az esetben – hacsak nincs pénzed autót bérelni –, macerásabb a közlekedés. Bár Krakkónak nagyon jó a tömegközlekedése, én jobb szeretem, ha ott az autó, és úgy jövök-megyek, ahogy tetszik.

A választott útvonal előnye volt még számomra, hogy csak a magyarországi szakaszon kellett útdíjat fizetni, Pest megyére pedig úgy is megvan az éves matrica, úgyhogy ez nem jelentett többletköltséget. Szlovákiában Zólyom és Besztercebánya között fizetős az E77, de Zólyom után Kovácsfalva és Szliács felé letérve kikerülhető ez a szakasz.

Úgy voltam vele, hogy egy kb. 20 kilométeres szakasz kedvéért nem vásárolok szlovák matricát. A menetidőt nem hosszabbította érezhető mértékben. Ami a forgalmat illeti, mi a magunk részéről, ha utazunk, hajnalban indulunk, és hajnalban érkezünk haza. Egyrészt így meghosszabbítjuk a nyaralás idejét, másrészt elkerüljük a nagy dugókat.

Még el sem indultunk, már is nyilvánvalóvá vált Krakkó néhány előnye.

Először is, a Horvátországhoz, Olaszországhoz szokott magyar turista számára meglepően olcsó.

Míg például Jesolóban, kempingben, sátorral két felnőttnek 15-16 ezer forintot kell fizetni, addig Krakkóban 12 ezer forintért tágas apartmant foglaltunk mindössze 10-15 perc sétára a belvárostól. (Ennél még Baján is többe került volna kétszemélyes szobát foglalni – merthogy a magyar város is felmerült az előzetes tervezgetések során.)

A szállásnak egyetlen hátránya volt: sajnos Krakkó belvárosában mindenütt fizetni kell a parkolásért reggel 10-től este 8-ig, de azért ez sem katasztrofális: húsz perceként 1 zloty, vagyis kb. 80 forint, tehát egy óra 240 forintra jön ki. Mi délután 3-kor foglaltuk el a szállást, és másnap 11 körül hagytuk el, tehát kb. 2000 forint ment el parkolásra. Ha ezt hozzácsapjuk a szálláshoz, még mindig baráti árat kapunk. Ehhez kapcsolódóan azért lenne két tanácsom. Ha a házibácsi azt mondja, „oda nyugodtan leparkolhatnak, ott nem kell fizetni”, ne higgyetek neki. A parkolási társaság irodáját, ahol a bírságot be lehet fizetni, a városi stadion aljában találjátok. (Amúgy a parkolóórán nincs nyelvválasztási funkció, szóval ha nem tudsz lengyelül, lehet, hogy a használathoz először nem árt valaki helyi ember segítségét kérni. Úgy általában nincs sehol többnyelvű tájékoztatás, a múzeumokban külön lehet kis füzetecskét kérni, amiben le van írva angolul/németül, hogy hol mi látható. A parkolási bírság tényét közlő cédula is lengyelül van, szerencsére a „Biuro” és a „Parkowina” szavakból azért összeraktuk, hogy az lehet a parkolási társaság irodája.)

Magyarországhoz képest meglepően olcsó az étel mind a boltokban mind az éttermekben.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Különleges szoborpark a Duna mentén: a dunaújvárosi művésztelepen készült több tucat alkotás kedvelt látványossága a városnak
Egy hatalmas partszakadásnak köszönhető, hogy létrejött a part menti sétány, amely a városban készült 58 műalkotásnak adott otthont.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

Különös szoborkiállítás várja azokat, akik Dunaújvárosban a folyóparton sétálnak. A városban lévő Acélszobrász Alkotótelepeken készült alkotások szabadtéri elhelyezése először 1975-ben merült fel. A lösztalajra épült településen 1964-ben egy partomlás következett be. A védrendszert ezért egy teraszos parttal támasztották meg. Az 1970-es években egyre jobban tért nyert a természet is, így idális hely lett a sétáló utak mentén az alkotásoknak is.

Így került 58 nagyméretű szobor a vízpartra. A modern építészettel együtt a művészetbe is bevonult a fém és a vas, így a szobrászok is szívesen használták ezt az anyagot. Számtalan technika pl. öntés, kovácsolás, hegesztés állt a rendelkezésükre, és rengeteg formát, alakzatot, méretet tudtak belőle kialakítani.

A dunaújvárosi művésztelepen évtizedek óta foglalkoztak fémszobrokkal. A meghívott alkotók pedig éltek a lehetőséggel - hogy mi mindent álmokdtak és valósítottak meg, azt a Duna-parton meg is nézhetitek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk