UTAZZ
A Rovatból

„Odautazni drága, de ott nyaralni olcsó” – két magyar utazási tanácsadó Délkelet-Ázsiáról, amit kevesen ismernek jobban náluk

Évi és Gábor évek óta járják Délkelet-Ázsiát. Elmondták, hogy lett a hobbiból hivatás, és meséltek az orosz utazási kultúráról, a helyiek életmódjáról, és arról, hova érdemes menni a térségben.

Link másolása

Évi és Gábor kedves barátaim, akiknek sikerült az, amiről sokan csak álmodnak: a hobbijukból élnek. És ha azt is tudjuk, hogy a hobbijuk Ázsia, még jobban irigyelhetjük őket.

– Amikor néhány évvel ezelőtt megismertelek titeket egy közös projekt kapcsán, már akkor is feltűnt, hogy kicsit kitágítottátok a home office fogalmát. Volt ugyanis nem egy olyan értekezlet, amire Vietnamból vagy épp Malajziából jelentkeztetek be videochaten.

Gábor: – Minden a búvárkodással kezdődött. Néhány barátommal Egyiptomban letettük a búvárvizsgát, és aztán évekig visszajártunk oda. De aztán körülnéztem, hol lehetne még búvárkodni, és így kezdtem érdeklődni Thaiföld iránt. Előtte soha nem voltam Ázsiában, nem is érdekelt. Thaiföldbe viszont első látásra beleszerettem, és attól kezdve csak oda jártam. Persze, eleinte legfeljebb 2-3 hétre, amit munka mellett meg lehetett oldani. Amikor megismerkedtem Évivel, hét évvel ezelőtt, akkor neki is meg szerettem volna mutatni, hogy Thaiföld milyen szép. De hogy legyen mellette valami, ami mindkettőnknek új, megbeszéltük, hogy elmegyünk Malajziába és Indonéziába is. Összesen három hónapot töltöttünk ott, és már közben megfogalmazódott bennük, hogy nem akarunk visszaülni irodába, hanem olyan munkát keresünk, amit a világon bárhonnan el lehet végezni. Ezért amikor hazaértünk, mindketten kiléptünk a munkahelyünkről.

Nem ment könnyen, de amikor veled megismerkedtünk, akkor már majdnem minden évben ki tudtunk menni. Most pedig már ott tartunk, hogy az év felét Ázsiában töltjük.

Évi: – Ez is volt a célunk. Még a legelején, amikor megismerkedtünk, volt egy légből kapott ötletünk: milyen jó lenne olyan életet kialakítani, hogy fél évet itt töltünk a családdal, barátokkal, fél évet pedig bárhol.

Beletelt majdnem hat évbe, mire felépítettük, de sikerült, és nagyon jól működik.

– És ebből lett az Ázsia Neked....

Gábor: – Igen. Egy barátunk csinálja az Amerika Neked oldalt, és felhívott, mert szerette volna bővíteni a vállalkozást, és szüksége volt valakire, aki nagyon jól kiismeri magát azon a területen. Rólunk pedig mindenkit tudta már akkor is, hogy Délkelet-Ázsia a szerelmünk. Ez a fajta utazási tanácsadás, amivel foglalkozunk, akkor hiteles, ha az ember járt ott, látta, tapasztalta, vannak kapcsolatai.

– Azt tisztázzuk, hogy amikor Ázsiáról beszéltek, akkor azért egy viszonylag szűkebb területre gondoltok.

Évi: – Inkább Délkelet-Ázsia.

– Az Indiai-óceán térsége?

Gábor: – Vietnamtól délre egészen Indonéziáig, de most már vannak kínai és japán útjaink is.

– Az Ázsia Neked, ha jól értem nem utazási ügynökség vagy utazási iroda. Nem úgy kell elképzelni, hogy elindul a busz vagy repülő a csoporttal.

Évi: – Mi utazási tanácsadók vagyunk, személyre szabott utakat állítunk össze, saját tapasztalataink alapján. Előre megterveztünk jónéhány utazási csomagot, például végiggondoltuk, hogy érdemes felépíteni egy 15 napos thai utat, melyik helyszínen hány napot érdemes eltölteni. De persze ettől el lehet térni, ha arra van igény.

Gábor: – Az utazási irodáknál csoportos utakat szerveznek, és ugyanazt az utat adják el mindenkinek. Előre le kell foglalni mindent, kötve van, mikor hová mész, mit csinálsz. Ott annyi a választási lehetőséged, hogy részt veszel a programon, amit amúgy is előre be kellett fizetned, vagy kihagyod, és akkor lemaradsz róla. Ezzel szemben mi csak egy ütemtervet ajánlunk, hogy szerintünk hol, mennyi időt érdemes eltölteni. Figyelembe vesszük, mik a látnivalók, az utazó mit szeretne, és ellátjuk rengeteg hasznos információval. Milyen biztosítást kell kötnie, mire figyeljen oda, kap térképet, vallással kapcsolatos információkat, a tengerrel kapcsolatos tudnivalókat, vagy tanácsot arról, hogyan illik öltözködni. Milyen sim kártyát vegyen az adott országban, hogy legyen internete. Persze ezeken az általános információkon kívül megmondjuk azt is, hogy egy-egy konkrét helyszínen milyen programokat érhet el.

Nem szabjuk meg, mit kell csinálnia, ő választhatja ki, hogy aznap mihez lenne kedve.

Amikor megvan a tényleges útiterv, lefoglaljuk a repülőjegyeket, hajójegyeket, szállásokat. Ez így sokkal szabadabb, mint egy utazási irodában lefoglalt út, mert nem kell elmennie az embernek az előre leegyeztetett programra, ha esetleg kicsit fáradtnak érzi magát, helyette aznap akár a tengerparton is feküdhet. És persze jelentősen olcsóbb így az út, mert se a programokon, se a szállásokon, se a jegyeken nincs árrés, mert az utazó mindent közvetlenül a szolgáltatóktól vesz meg.

– Mikor kezdtétek?

Évi: – Szeptemberben lesz két éve.

Gábor: – Ettől pedig tényleg munkává vált az utazgatás. Újra végig kellett járnunk mindent, egészen más szemmel. Hiszen előtte például nem néztünk meg több szállást, csak ahol laktunk, nem próbáltunk ki minden programot, ez alapján nem tudtuk volna, hogy milyen utazásszervezőt ajánlanánk. Ezért az utolsó két évben már azért utazgatunk Ázsiában, hogy feltérképezzük a helyeket.

Évi: – Ezekben az országokban nagyon hosszú idő kimaradt a fejlődésben, most viszont sokkal gyorsabban fejlődnek, mint például Magyarország, őrült nagy szakadékokat ugranak át. Az oldalunkon van egy térkép link, amin be vannak jelölve a fontosabb látnivalók, múzeumok, éttermek.

És előfordul, hogy az az étterem, ahol fél éve még ettünk, nem hogy mást árul, hanem már az épület sincs meg.

Megváltozott valami, az éttermet eladták, és már épül valami a helyén.

– Pörög az élet.

Évi: – Igen, őrült tempóban dolgoznak.

Gábor: – Európában könnyebb a helyzet, mivel majdnem mindent lehet online követni, bárhonnan hozzáférhetsz a szükséges információkhoz.

Évi: – Ott viszont még nincsenek azon a fejlettségi szinten, hogy online folyamatosan megosszák ezeket a változásokat. Ezért muszáj személyesen ott lennünk, hogy tudjuk, mi az aktuális helyzet.

– Sikerült már kilépni a turistaszerepből, vagy még köztes állapotban vagytok?

Gábor: – Mi a kezdetektől kiléptünk a turistaközegből, mert sokkal jobban érdekelt, hogy megismerjük a kultúrát és az embereket, mint hogy a tengerparton napozzunk, vagy vízi sportokkal foglalkozzunk. Viszont az Ázsia Neked miatt kicsit vissza kellett térnünk a turisták világába, hogy részt vegyünk olyan programokon, amikre egyébként az életben nem mentünk volna, de sok embert érdekel, és hiteles információval kell szolgálnunk arról is. Nem mondom, hogy ezek nem jók és érdekesek, de mi inkább utazók vagyunk.

Például Malajziában több alkalommal is vendégeskedtünk magánházaknál, családoknál.

Nagyon sok olyasmit tanultunk és tapasztaltunk meg az emberekről, a vallásról vagy a kultúráról, amire turistaként nem lett volna lehetőségünk.

Majdnem minden országban, sőt, minden szigeten vannak barátaink, akiket szinte kötelező meglátogatni, ha ott járunk. Ezért nem tudunk csak turistaként gondolni az utazásra.

Lapozz az interjú második részéért:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: